Γνώμες Φυσιγγίων

Δεν ξέρω αν το καταλαβες Γιάννη αλλά μέσα από αυτό το μικρό πόστ είπες πολλά κ ουσιώδη...
Αρκεί να μην "απορροφηθεί" κάποιος πανω στις μάρκες των όπλων κ του φυσιγγιου που δεν έχουν κ καμια σημασία......
Θυμήθηκα ναι το σταθερό χούι ενός φίλου αλλά επέτρεψε μου δεν κάνει όλων των ειδών τα κυνήγια και μπορεί να έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια με το ίδιο όπλο ναι αλλά έχω ρίξει πολλές χιλιάδες σε όλες τις συνθήκες και με πολλά διάφορα όπλα και δε συμφωνώ, στο φυσίγγι εάν το βλέπει ίδιο ναι στο όπλο όμως διαφωνώ για τα δικά μου θέλω που ίσως να είναι και παράλογα βέβαια γιατί μη ξεχνάμε ότι το 80% + των θηραμάτων τα παίρνουμε εντός ορίων βολής που σκοτώνονται από όλα τα όπλα.Παντως το σίγουρο είναι ότι είναι πιο ήρεμος και έχει το κεφάλι του ήσυχο καθώς δε ψάχνει τιποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.
 
Ερώτηση γιατι κάποιοι παλιοί κυνηγοί έχουν ψύχωση με τα φυσίγγια του Δορκά ? Μιλάω για κυνηγούς του 80-90 εγώ όσα έχω ρίξει αν και νέος στο άθλημα δε με εντυπωσίασαν έριξα και με παλιά Δορκάς που μου φάνηκε ότι ειχαν μεγαλύτερο κλώτσημα από τα καινούργια αλλά και πάλι δεν είδα τίποτα σπουδαίο σε κυνήγι γερακότσιχλας και φάσσας.
 
Θυμήθηκα ναι το σταθερό χούι ενός φίλου αλλά επέτρεψε μου δεν κάνει όλων των ειδών τα κυνήγια και μπορεί να έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια με το ίδιο όπλο ναι αλλά έχω ρίξει πολλές χιλιάδες σε όλες τις συνθήκες και με πολλά διάφορα όπλα και δε συμφωνώ, στο φυσίγγι εάν το βλέπει ίδιο ναι στο όπλο όμως διαφωνώ για τα δικά μου θέλω που ίσως να είναι και παράλογα βέβαια γιατί μη ξεχνάμε ότι το 80% + των θηραμάτων τα παίρνουμε εντός ορίων βολής που σκοτώνονται από όλα τα όπλα.Παντως το σίγουρο είναι ότι είναι πιο ήρεμος και έχει το κεφάλι του ήσυχο καθώς δε ψάχνει τιποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.
Κάθε τοποσ ανάλογα της κληματολογηκεσ συνθήκες που έχει δουλευει η μη κάποια φυσηγγια πχ βλέπω πολλά παιδιά που γράφουν εδώ μέσα για τα silver του Κενταύρου στο τόπο μου όσοι τα έχουν δοκίμασε δεν έκανε σε κανένα το ίδιο και σε εμένα,,, το αντίθετο με τα sipe nsi...που γ@@## και σε ζεστές που το δοκίμασα, σε κρύο κάτο από 5 βαθμουσ μου έκαναν νερά!!!.....και εδώ πολλοι ούτε να το δουν δεν θελουν .. η το βαζουν σε πολλά κρυα
 
Ερώτηση γιατι κάποιοι παλιοί κυνηγοί έχουν ψύχωση με τα φυσίγγια του Δορκά ? Μιλάω για κυνηγούς του 80-90 εγώ όσα έχω ρίξει αν και νέος στο άθλημα δε με εντυπωσίασαν έριξα και με παλιά Δορκάς που μου φάνηκε ότι ειχαν μεγαλύτερο κλώτσημα από τα καινούργια αλλά και πάλι δεν είδα τίποτα σπουδαίο σε κυνήγι γερακότσιχλας και φάσσας.
Εδω παντως στο χωριο μου πριν 30 και χρονια μονο με 3 φυσιγγια κυνηγουσαν ολοι...3Α,neo velox και rottweil(κυνηγια μονο τρυγονια και κιχλες...),μονο καποιοι ελαχιστοι που κυνηγουσαν τιποτα παπια ή κανα λαγο να χρησιμοποιουσαν και τιποτα διαφορετικο( λαμπρο καφε ή μαυρο και πιο μετα biturbo και condor...).Παντως και εγω που κυνηγησα τα rottweil(τα παλια...) μπορω να πω οτι ηταν απιστευτο φυσιγγιο...αυτα και τα sokol του ρουμελιωτη ειναι τα φυσιγγια που μου εχουν μεινει στο μυαλο απο τις αποδοσεις τους...
 
Ερώτηση γιατι κάποιοι παλιοί κυνηγοί έχουν ψύχωση με τα φυσίγγια του Δορκά ? Μιλάω για κυνηγούς του 80-90
Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός που να μην νοσταλγεί ένα φυσίγγι που του άρεσε πολύ κ ξαφνικά σταμάτησε η άλλαξε κ ιδιαίτερα εκείνα που χρησιμοποιούσαμε όταν είμασταν πιτσιρικάδες....

Όσο για τον Δορκά κ μάλιστα εκείνης της εποχής δεν νομίζω να χρειάζονται σχόλια, οχι μόνο για τα φυσίγγια του αλλά κ για τις εισαγωγές που έκανε.......

Θα πω κ κάτι πολυ απλό....
Πριν λίγο ανέφερε ο Γιάννης τα ΑΑΑ τα οποία κ παράγονται από το '76.....

Ποιος είναι αυτός ο κυνηγός που δεν τα έχει ρίξει η έστω δεν έχει ακουσει αυτή την ονομασία?
Εδω τα ξέρουν άτομα που δεν είναι κυνηγοί....
 
Last edited:
Η δορκας γενικά κατασκευάζει καλά φυσιγγια, πριν μια δεκαετία την δούλευα πολύ...σε κάποια στιγμή Κάτι άλλαξε στο 3α και σταμάτησα να αγοράζω και το express και το neo velox...σήμερα απλά θεωρώ ότι τα φυσίγγια είναι ακριβά και εφόσον υπάρχουν αντίστοιχα εισαγωγής φθηνότερα, για μένα έχει απορριφθεί
 
Η δορκας γενικά κατασκευάζει καλά φυσιγγια, πριν μια δεκαετία την δούλευα πολύ...σε κάποια στιγμή Κάτι άλλαξε στο 3α και σταμάτησα να αγοράζω και το express και το neo velox...σήμερα απλά θεωρώ ότι τα φυσίγγια είναι ακριβά και εφόσον υπάρχουν αντίστοιχα εισαγωγής φθηνότερα, για μένα έχει απορριφθεί
Αρκετά ακριβά τα φυσίγγια του, άνευ λόγου κ αιτίας, απο τα υπόλοιπα επώνημα τουλάχιστον ελληνικά φυσίγγια.
 
Εδω παντως στο χωριο μου πριν 30 και χρονια μονο με 3 φυσιγγια κυνηγουσαν ολοι...3Α,neo velox και rottweil(κυνηγια μονο τρυγονια και κιχλες...),μονο καποιοι ελαχιστοι που κυνηγουσαν τιποτα παπια ή κανα λαγο να χρησιμοποιουσαν και τιποτα διαφορετικο( λαμπρο καφε ή μαυρο και πιο μετα biturbo και condor...).Παντως και εγω που κυνηγησα τα rottweil(τα παλια...) μπορω να πω οτι ηταν απιστευτο φυσιγγιο...αυτα και τα sokol του ρουμελιωτη ειναι τα φυσιγγια που μου εχουν μεινει στο μυαλο απο τις αποδοσεις τους...
Και να συμπληρωσο, μαπακης, ζαγορεος,σταρ Ελλάς,ντιανα. Και ιδικά τα σοκολ καραβιες.
 
Η δορκας γενικά κατασκευάζει καλά φυσιγγια, πριν μια δεκαετία την δούλευα πολύ...σε κάποια στιγμή Κάτι άλλαξε στο 3α και σταμάτησα να αγοράζω και το express και το neo velox...σήμερα απλά θεωρώ ότι τα φυσίγγια είναι ακριβά και εφόσον υπάρχουν αντίστοιχα εισαγωγής φθηνότερα, για μένα έχει απορριφθεί
Δυστηχως Φάνη όλοι κάποια στιγμή κάτι θα αλλάξουν στα φυσίγγια τους, ακόμα κ αν κατηγορούν τους υπόλοιπους για αυτό,θα έρθει η στιγμή που κ εκείνοι θα κάνουν το ίδιο κ ας μην το θέλουν.......

Για τις τιμές έχεις δίκιο αυτές είναι που τον έφαγαν....
Οχι πως δεν πούλαγε η δεν πουλάει...
Τελοσπαντων....
Αυτοί ξέρουν καλυτερα.....
 
Φυσίγγια Χατζηστεφάνου το κίτρινο, με τον αδερφό μου τα λέγαμε Χατζηκάβλας, τότε δεν είχαμε δικά μας όπλα και πανηγυρίζαμε με τα σκοτώματα του πατέρα μας.
Με το πλαγιόκαννο πανηγύρισες κάνα σκότωμα φέτος?
 
Με το πλαγιόκαννο πανηγύρισες κάνα σκότωμα φέτος?
georgiou-gewrgiou.gif

.yel.
 
Με το πλαγιόκαννο πανηγύρισες κάνα σκότωμα φέτος?
το πρώτο ήταν μια κυριαρίνα μάλιστα. έκανα 2 κυνηγάκια μόνο. το επέστρεψα στον καπετάνιο αλλά του χρόνου με κόβω να του βάζω χέρι. το ανάθεμα είναι αρκετά κοντά στα μέτρα μου και με τον πατέρα δεν έχουμε καμία σχέση οπότε καταλαβαίνεις.
 
Ερώτηση γιατι κάποιοι παλιοί κυνηγοί έχουν ψύχωση με τα φυσίγγια του Δορκά ? Μιλάω για κυνηγούς του 80-90 εγώ όσα έχω ρίξει αν και νέος στο άθλημα δε με εντυπωσίασαν έριξα και με παλιά Δορκάς που μου φάνηκε ότι ειχαν μεγαλύτερο κλώτσημα από τα καινούργια αλλά και πάλι δεν είδα τίποτα σπουδαίο σε κυνήγι γερακότσιχλας και φάσσας.
Λογικά θα άλλαξαν σε σχέση με τότε όπως γίνεται συνέχεια και με άλλα φυσίγγια
Αλλά υπολόγιζε ότι οι παλιοί κυνηγοί μαζί με τις αναμνήσεις για τα φυσίγγια τους έρχονται πακέτο και οι αναμνήσεις με τα θηράματα της τότε εποχής
Εάν είχαμε και τώρα τα τότε θηράματα μην νομίζεις ότι θα ασχολούμασταν και τόσο πολύ με τα φυσίγγια τις κάννες και τα τσοκ.....
 
Κάθε τοποσ ανάλογα της κληματολογηκεσ συνθήκες που έχει δουλευει η μη κάποια φυσηγγια πχ βλέπω πολλά παιδιά που γράφουν εδώ μέσα για τα silver του Κενταύρου στο τόπο μου όσοι τα έχουν δοκίμασε δεν έκανε σε κανένα το ίδιο και σε εμένα,,, το αντίθετο με τα sipe nsi...που γ@@## και σε ζεστές που το δοκίμασα, σε κρύο κάτο από 5 βαθμουσ μου έκαναν νερά!!!.....και εδώ πολλοι ούτε να το δουν δεν θελουν .. η το βαζουν σε πολλά κρυα
Γι'αυτό έγραψα παραπάνω ότι τα φυσίγγια έχουν καιιρικο όριο .εάν είσαι σε τόπο με αυξημένη υγρασία θέλεις διβασικη πυρίτιδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αν το εργοστασιακό με διβασικη σου κάνει νερά βάλτο στη ρελιαστρα και πάτα το λίγο όταν οι απαιτήσεις αυξηθούν .
 
Λογικά θα άλλαξαν σε σχέση με τότε όπως γίνεται συνέχεια και με άλλα φυσίγγια
Αλλά υπολόγιζε ότι οι παλιοί κυνηγοί μαζί με τις αναμνήσεις για τα φυσίγγια τους έρχονται πακέτο και οι αναμνήσεις με τα θηράματα της τότε εποχής
Εάν είχαμε και τώρα τα τότε θηράματα μην νομίζεις ότι θα ασχολούμασταν και τόσο πολύ με τα φυσίγγια τις κάννες και τα τσοκ.....
Πολύ σωστά, όπως και φέτος που ήταν μια καλή χρονιά σε τσίχλες δεν διάβασα και πολλά παράπονα για φυσίγγια,τσοκ,και όπλα, ήταν όλα καλά, κάποτε ένας φίλος κατασκευαστής φυσιγγίων ο οποίος είναι ακόμα και τα ρίχνουμε όλοι γέμιζε με σοκολ Πολωνίας, όταν ξεμενε γέμιζε με Α1-psb-csb και ότι έβρισκε!!!! Άμα το σεταπ είναι καλό και υπάρχει και θήραμα όλα είναι τέλεια.
Υ.γ κάποτε με τον @Kostas ContraDosi έκοψα μια 10αδα ροτβάιλ και τα μισά είχαν ΜΒ και τα άλλα 5 είχαν PSB 2, βέβαια όταν έχει λαγούς δεν θα ήταν αλάνθαστο κανένα από αυτά.
 
Γι'αυτό έγραψα παραπάνω ότι τα φυσίγγια έχουν καιιρικο όριο .εάν είσαι σε τόπο με αυξημένη υγρασία θέλεις διβασικη πυρίτιδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αν το εργοστασιακό με διβασικη σου κάνει νερά βάλτο στη ρελιαστρα και πάτα το λίγο όταν οι απαιτήσεις αυξηθούν .
Τα 99,%τα φυσηγγια που ρίχνω έχουν μόνοβασικεσ ο τοποσ μου κτηπαει υγρασία 95%απο αρχεσ Αυγούστου κανένα πρόβλημα
 
Back
Top