Γνώμες Φυσιγγίων

Σας ευχαριστώ όλους! Άρα αφού είναι αυτή, να συμπεράνω ότι δεν είναι διβασική!. Σε ποιές θερμοκρασίες πιστεύετε ότι δουλεύει καλύτερα? (Κάτω του μηδενός)?.
παντού δουλεύει, έως-8 αλλά θέλει και χοντρό σκαγι.
 
Ο.μαγαζατορας ρε ήθελε να σου πουλήσει κάτι άλλο από αυτά που χε επειδή είχαν τελειώσει δεν το καταλαβες;😜
Ξαναβγάλε πάντως
Τόσο που τα παινας θα τα ξαναρίξω και γω μου φαινετε χαχα
Πάντως και ο φιλος μου τα ρίχνει είναι πολύ ευχαριστημένος με πενελι...
Πάνο ,δεν έξω ξαναδεί να κόβεται πόδι Πέρδικας και φτερό σε κακαβρο με τεμαχισμό..αυτό! Δημιουργεί κενά ,αλλά αν είναι κοντά και φάει και κάνα 5αρι σα τη τελευταία, γίνεται ορτύκι που έφαγε συγκεντροτηρα στα 10 μέτρα. Από εκεί και πέρα ,ο καθένας με την στραβομαρα του ! Πάντως ζωντανές αυτά τα φυσέκια δεν αφήνουν,εκτός και αν την φάνε λαιμό,που σπουρδουνε σαν ανάθεμα! Θύμισε μου να σου φέρω!
 
Πάνο ,δεν έξω ξαναδεί να κόβεται πόδι Πέρδικας και φτερό σε κακαβρο με τεμαχισμό..αυτό! Δημιουργεί κενά ,αλλά αν είναι κοντά και φάει και κάνα 5αρι σα τη τελευταία, γίνεται ορτύκι που έφαγε συγκεντροτηρα στα 10 μέτρα. Από εκεί και πέρα ,ο καθένας με την στραβομαρα του ! Πάντως ζωντανές αυτά τα φυσέκια δεν αφήνουν,εκτός και αν την φάνε λαιμό,που σπουρδουνε σαν ανάθεμα! Θύμισε μου να σου φέρω!
Καλημέρα φιλε έχω καμία 10αρια 6αρια πρέπει να ναι 15αετιας...
 
,δεν έξω ξαναδεί να κόβεται πόδι Πέρδικας και φτερό σε κακαβρο με τεμαχισμό..αυτό! Δημιουργεί κενά ,αλλά αν είναι κοντά και φάει και κάνα 5αρι σα τη τελευταία, γίνεται ορτύκι που έφαγε συγκεντροτηρα στα 10 μέτρα.
Εμένα με όλο αυτό μου πάει το μυαλό σε πολύ ψηλές πιέσεις και σε συνδυασμό με μαλακά σκάγια, σε συσσωματωσεις. Με συσσωματωσεις όχι μόνο πόδι πέρδικας, αλλά και γουρούνι κόβεται.
 
Αν δεν γνωρίζουμε το τσοκαρισμα,το νουμερο των σκαγιων κ κυρίως την απόσταση**(οχι κατά φαντασία..)δεν μπορουμε να κατηγορήσουμε το οποιοδήποτε φυσίγγι για συσωματωση σκαγιων κ υψηλές πιεσεις...

Ολοι έχουμε δει παρομοια φαινόμενα τα οποια αν συνδυάζονται με κάποιους άλλους παράγοντες είναι απολύτως φυσιολογικά κ ποσο μάλλον αν η γομωση έχει κ 40γρ..

**
Εχω ξαναπει ότι φίλος κυνηγάει μπεκάτσα από το 2001 με σταθερό πλαγιοκαννο *3-1* κ τσιχλοφυσιγγια γιατί έτσι έχει συνηθίσει κ γιατί έχει κολλήματα με τα διασποράς...

Μια φορά κατάφερε να κόψει σύριζα κ τις δυο φτερούγες από ένα πουλι που σηκώθηκε κατακόρυφα λες κ την έβαλε στον παγκο κ τις έριξε με μπαλτά....
Σπάνιο μεν αλλα κ πολυ φυσιολογικο.....
 
Αν δεν γνωρίζουμε το τσοκαρισμα,το νουμερο των σκαγιων κ κυρίως την απόσταση**(οχι κατά φαντασία..)δεν μπορουμε να κατηγορήσουμε το οποιοδήποτε φυσίγγι για συσωματωση σκαγιων κ υψηλές πιεσεις...

Ολοι έχουμε δει παρομοια φαινόμενα τα οποια αν συνδυάζονται με κάποιους άλλους παράγοντες είναι απολύτως φυσιολογικά κ ποσο μάλλον αν η γομωση έχει κ 40γρ..

**
Εχω ξαναπει ότι φίλος κυνηγάει μπεκάτσα από το 2001 με σταθερό πλαγιοκαννο *3-1* κ τσιχλοφυσιγγια γιατί έτσι έχει συνηθίσει κ γιατί έχει κολλήματα με τα διασποράς...

Μια φορά κατάφερε να κόψει σύριζα κ τις δυο φτερούγες από ένα πουλι που σηκώθηκε κατακόρυφα λες κ την έβαλε στον παγκο κ τις έριξε με μπαλτά....
Σπάνιο μεν αλλα κ πολυ φυσιολογικο.....
Έχει συμβεί σε ορτύκι σε δύο πουλιά μαζί στο πατέρα μου με φουλ σταθερό η browning δύο ντουφέκιες κοντινές τα πουλιά ζωντανά και τα δύο χωρίς φτερά από τη ρίζα το συζητούσαν με το θείο μου οπότε τύχαινε γιατί ήταν παρέα σαν το πιο σπάνιο πράγμα που είχε συμβεί .προσωπικά έχω κάνει ντουφέκια και πήρα τη τσίχλα ακέφαλη και άλλη ντουφέκια και έπεσε κάτω ένα ακροφτετο μόνο η άλλη εξαυλωθηκε
 
Εμένα με όλο αυτό μου πάει το μυαλό σε πολύ ψηλές πιέσεις και σε συνδυασμό με μαλακά σκάγια, σε συσσωματωσεις. Με συσσωματωσεις όχι μόνο πόδι πέρδικας, αλλά και γουρούνι κόβεται.
Ψηλές πιέσεις δε θεωρώ ότι έχει,έχω μάλιστα παρατηρήσει και τα φυσέκια όταν τα βγάζω από το τουφέκι που έχουν ακόμα τις αυλακώσεις του αστεροειδους κλεισίματος , σε σύγκριση με άλλα φυσέκια που τα ένιωσα σκληρά και δυνατά ( ανεξάρτητος γραμμαριων) και δε ξεχώριζες τις αυλακώσεις του κλεισίματος.Συσσωματωσεις όταν λες εννοείς σκάγια ενωμένα; γιατί αυτό συμβαίνει! Και μάλιστα μακρινά πουλιά που έχω πάρει, κάποιες φορές είχαν δύο τέτοια σκάγια και ίσως γι'αυτό να πεθαίνουν απευθείας!
 
Και μάλιστα μακρινά πουλιά που έχω πάρει, κάποιες φορές είχαν δύο τέτοια σκάγια και ίσως γι'αυτό να πεθαίνουν απευθείας!
Παρόλο που δεν ασχολουμαι εχω δει αρκετές τουφεκιές στης "βλητικές δοκιμές" με εμπορικα φυσίγγια κ ιδιογομωσης που παρουσιαζαν τσαμπιά σκαγιων με 2-3 σκάγια κολλημένα...

Πιστευω οτι δεν ειναι δυσκολο να συμβεί κ δεν είναι κ κατι το ανησυχητικο, κ ιδιαίτερα αν δεν υπαρχουν πολλα τσαμπια στην τουφεκιά που θα δουμε στον πίνακα....

Το χειροτερο κ το ποιο επικίνδυνο είναι οι μεγάλες συσσωματωσεις που μεταφέρουν τα σκάγια σαν μονοβολο σε μεγάλες αποστάσεις κ είναι ικανά να προκαλεσουν θανατηφόρα ατυχήματα.....
Ευτυχώς είναι πολυ σπάνια περίπτωση......
 
Παρόλο που δεν ασχολουμαι εχω δει αρκετές τουφεκιές στης "βλητικές δοκιμές" με εμπορικα φυσίγγια κ ιδιογομωσης που παρουσιαζαν τσαμπιά σκαγιων με 2-3 σκάγια κολλημένα...

Πιστευω οτι δεν ειναι δυσκολο να συμβεί κ δεν είναι κ κατι το ανησυχητικο, κ ιδιαίτερα αν δεν υπαρχουν πολλα τσαμπια στην τουφεκιά που θα δουμε στον πίνακα....

Το χειροτερο κ το ποιο επικίνδυνο είναι οι μεγάλες συσσωματωσεις που μεταφέρουν τα σκάγια σαν μονοβολο σε μεγάλες αποστάσεις κ είναι ικανά να προκαλεσουν θανατηφόρα ατυχήματα.....
Ευτυχώς είναι πολυ σπάνια περίπτωση......
Σίγουρα είναι επικίνδυνο αλλά να πάει βόλος η τουφεκιά όπως είπες πρέπει να είναι υπερβολικά σπάνιο! Πάντως τα δύο κολλημένα σκάγια τα θεωρούν πολλοί ως ευτύχημα μιας και είναι στα πολλά μέτρα ακόμα θανατηφόρα!
 
Σίγουρα είναι επικίνδυνο αλλά να πάει βόλος η τουφεκιά όπως είπες πρέπει να είναι υπερβολικά σπάνιο! Πάντως τα δύο κολλημένα σκάγια τα θεωρούν πολλοί ως ευτύχημα μιας και είναι στα πολλά μέτρα ακόμα θανατηφόρα!
οχι κολλημενα ζευγαρια ειναι θανατηφορα
 
Τις προάλλες σε ένα κυνηγομάγαζο άνοιξα ένα κουτί διάφανα Gevelot 33γρ κ στην θέση του Giovanni υπήρχε ο z2m.....
Το υψος του μετάλλου δεν μου επέτρεψε να δω αν κ η Α1 βρισκόταν στην θέση της(που δεν νομίζω) ή υπήρχε κάποια άλλη......

Και εκεί που χαίρεσαι όταν ξέρεις πως υπάρχει ένα φυσιγγι που παραμένει αναλλοίωτο στο πέρασμα του χρόνου(ασχέτως αν το χρησιμοποιείς η όχι) ξαφνικά διαπιστώνεις πως αργά ή γρήγορα για όλα υπάρχει ένα τέλος...
 
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Τα sellier@berlot τα ρίχνει κάνεις? Τα βλέπω σε κυνηγομάγαζα όμως σε κυνηγότοπο δεν έχω βρει κάλυκες τόσα χρόνια..τα ρίχνει κάνεις? Από περιέργεια χρόνων ρωτάω..
 
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Τα sellier@berlot τα ρίχνει κάνεις? Τα βλέπω σε κυνηγομάγαζα όμως σε κυνηγότοπο δεν έχω βρει κάλυκες τόσα χρόνια..τα ρίχνει κάνεις? Από περιέργεια χρόνων ρωτάω..
Ήταν πανάκριβα για αυτό δεν έβλεπες, τώρα δεν ξέρω που πήγαν και αυτά αν ανέβηκαν η μείναν εκεί που ήταν, φαντάσου τα 32 γρ είχαν 12 Ε. Πάντως είναι καλά φυσίγγια αλλά τα περισσότερα πολύ αργά.
 
Back
Top