Παρουσίαση Φυσιγγίων

Calibro: 12/65
Piombo: 33 grammi di piombo graffitato bianco e lucidato, con pallini del 5, 6, 7,
8, 9 ,10 o 11
Polvere: 1.665 grammi di Mbx32
Borraggio: borra in feltro e sughero con couvette in plastica
Innesco: Cheddite Cx2000
Bossolo: In cartone color avana con chiusura a orlo tondo su dischetto in plastica
Velocita: 400 m/sec
Pressione: 580 bar
View attachment 45718

Γιωργο 12/65 -33 γραμμαρια σκαγια και 400μ/δ....πως το εχει κλεισμενο ξερεις ??
 
Βρήκα στην αποθηκη δυο alfa game elite 36γρ διασπορας,ν8 που ειχαν αγοραστεί πανω απο δεκαετία,εξαιρετική απόδοση σε κοντινές τουφεκιές αλλά είχε κ μέτρα παραπανω σε συνδιασμό με 3*.....

Καλυκας cheddite με 25mm μεταλλο, καψουλι χρώματος μαυρο, πυρίτιδα 1,95γρ κ μάλλον προκειται για την mb 36,διασπορεας Θωδη, σκάγια 36,14γρ διαμέτρου 2,23-2,31mm, κλείσιμο 58,04mm

IMG_20220403_114436.jpg
IMG_20220403_114552.jpg
 
Στην λήξη της σεζόν δοκιμάστηκε κ το sellier bellot corona 28γρ ν8 με αναγραφομενη διάμετρο σκαγιου 2,25mm κ η απόδοση στις λιγοστες τσίχλες που συνάντησα ήταν θετική...
Και με μαλακή τουφεκια,κάτι που ουτως η άλλως φημίζονται οι Τσέχοι για τα φυσίγγια τους, κ ποσο μάλλον εδώ..........

Παρακάτω εντοπισα δυο φαουλάκια σχετικά με την διάμετρο κ το βάρος των σκαγιων αλλά δεν τρέχει κ τίποτα, θα μπορούσε να ήταν όλα τέλεια κ το φυσίγγι να μην με ευχαριστουσε,το βλέπω κ ετσι...............


Καλυκας s&b 12mm μέταλλο με καψουλι χρώματος πράσινο, η πυριτιδα υπό μορφή κόκκων γκριζοπρασινου κ κόκκινου χρώματος,κ με βάρος 1,21γρ, εδώ δεν εχουμε συνηθίσει σε τέτοια βάρη, αλλά προφανως αυτό προκυπτει εξαιτίας του (σκληρου) πλαστικου σωλήνα που υπάρχει στο κάτω μέρος του καλυκα κ μειώνει τον χώρο καύσης....
το κάτω μέρος του συγκεντρωτηρα αποτελείται από μια οπή στο κέντρο( φυσικά χωρίς διάτρηση ) και άλλες οκτώ περιμετρικα....
Σκάγια βάρους 27,27γρ κ διάμετρο 2,15-2,40 mm...
Κλεισιμο 58,42mm....

IMG_20220403_121003.jpgIMG_20220403_121629.jpg
 
Στην λήξη της σεζόν δοκιμάστηκε κ το sellier bellot corona 28γρ ν8 με αναγραφομενη διάμετρο σκαγιου 2,25mm κ η απόδοση στις λιγοστες τσίχλες που συνάντησα ήταν θετική...
Και με μαλακή τουφεκια,κάτι που ουτως η άλλως φημίζονται οι Τσέχοι για τα φυσίγγια τους, κ ποσο μάλλον εδώ..........

Παρακάτω εντοπισα δυο φαουλάκια σχετικά με την διάμετρο κ το βάρος των σκαγιων αλλά δεν τρέχει κ τίποτα, θα μπορούσε να ήταν όλα τέλεια κ το φυσίγγι να μην με ευχαριστουσε,το βλέπω κ ετσι...............


Καλυκας s&b 12mm μέταλλο με καψουλι χρώματος πράσινο, η πυριτιδα υπό μορφή κόκκων γκριζοπρασινου κ κόκκινου χρώματος,κ με βάρος 1,21γρ, εδώ δεν εχουμε συνηθίσει σε τέτοια βάρη, αλλά προφανως αυτό προκυπτει εξαιτίας του (σκληρου) πλαστικου σωλήνα που υπάρχει στο κάτω μέρος του καλυκα κ μειώνει τον χώρο καύσης....
το κάτω μέρος του συγκεντρωτηρα αποτελείται από μια οπή στο κέντρο( φυσικά χωρίς διάτρηση ) και άλλες οκτώ περιμετρικα....
Σκάγια βάρους 27,27γρ κ διάμετρο 2,15-2,40 mm...
Κλεισιμο 58,42mm....

View attachment 45840View attachment 45841
Τάσο, η πυρίτιδα μοιάζει να είναι η Prima SV, που είναι x24. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φυσίγγια της Sellier & Bellot, και δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει το σωληνάκι που έχουν στο χώρο της πυρίτιδας, οπότε δεν έχω και άποψη για το παραπάνω σεταπ. Πάντως, όπως έχουμε συζητήσει και άλλες φορές, πολλοί χρησιμοποιούν 24αρες πυρίτιδες στα 28 γραμμάρια, και σε συμβατικά φυσίγγια (χωρίς το εσωτερικό σωληνάκι που έχουν τα S&B εννοώ).
 
και δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει το σωληνάκι που έχουν στο χώρο της πυρίτιδας,
Στέλιο έχω διαβάσει τον λόγο αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς...
Ας πουμε οτι ειναι ενας "έξτρα" διαμορφωμενος χώρος καύσης της πυριτιδας που φυσικά είναι κ πιο στενός από τον καλυκα..
Επίσης ελέγχει κ την στατικη πιεση....
Αυτό το λευκό σωληνακι εννοείται ότι δεν είναι γεμισμενο "ξέχειλα" με πυριτιδα κ υπάρχει μια απόσταση από την φουστα* του συγκεντρωτηρα η οποία δεν εφάπτεται με την πυριτιδα γιατί κοντράρει σε αυτό το σωληνακι κ τον κρατάει "ψηλά"..

Άρα λοιπόν οι Τσέχοι δεν θέλουν να έρθει σε επαφή η πυριτιδα με τον συγκεντρωτηρα όπως γίνεται σε όλα τα φυσίγγια...

Ίσως αυτό να το κάνουν γιατι θέλουν να επιδιώξουν χαμηλες πιεσεις, κ πραγματι αν κρίνω από τις δοκιμές αυτών των φυσιγγιων το έχουν πετυχει......

* Σε αυτή την φάση δεν μπορει να θεωρηθεί τυχαία η διαμόρφωση στο κατω μέρος με τις οπές.....

Πιστευω να φαίνεται το "στοπαρισμα".....

IMG_20220403_223119.jpg
 
Αν διέκρινα καλά το πυθμενιο έχει τα χείλη πολύ ψηλά και κρατάνε σε απόσταση την φούστα από το καψυλιο ;

Καλημερα Λευτερη!! Αυτο βλεπω και εγω.....Αυτο λεει και Ο Τασος ποιο πανω....
Δεν μπορω να καταλαβω πως ''δουλευε'' αυτο το φυσιγγιο με την πυριτιδα να ''κολυμπαει'' ...και
η φουστα του βυσματος γεματη αερα !!! o_O
 
Καλημέρα σε όλους, και εγώ Νίκο το βρίσκω παράξενο. Λογικά επειδή η πυρίτιδα είναι σε μικρή ποσότητα και 24αρα, στην πλειοψηφία των βολών δεν θα κάθεται λόγω βαρύτητας ( όταν το όπλο είναι λίγο πολύ σε οριζόντια θέση ), πάνω στο καψύλι, έτσι θα ανάβουν λίγοι κοκοι της πυριτιδας και θα έχει πολύ αργή ανάφλεξη για να αποφύγουν την δημιουργία ψηλης Pmax Σε βολές με την κάννη ψηλά στον ουρανό όμως τα πράγματα αλλάζουν, ίσως και να δουλεύει δεν ξέρω.
 
Καλημέρα σε όλους, και εγώ Νίκο το βρίσκω παράξενο. Λογικά επειδή η πυρίτιδα είναι σε μικρή ποσότητα και 24αρα, στην πλειοψηφία των βολών δεν θα κάθεται λόγω βαρύτητας ( όταν το όπλο είναι λίγο πολύ σε οριζόντια θέση ), πάνω στο καψύλι, έτσι θα ανάβουν λίγοι κοκοι της πυριτιδας και θα έχει πολύ αργή ανάφλεξη για να αποφύγουν την δημιουργία ψηλης Pmax Σε βολές με την κάννη ψηλά στον ουρανό όμως τα πράγματα αλλάζουν, ίσως και να δουλεύει δεν ξέρω.


Ουτε εγω ξερω....Υποθετω οτι την αναγκαζει να καει με ισχυρο καψουλι ( 688 ) που της εχει....+ το οτι
ειναι μικρη ποσοτητα της....Και παλι ομως δεν μου ''καθεται'' καλα...
 
Καλημερα Λευτερη!! Αυτο βλεπω και εγω.....Αυτο λεει και Ο Τασος ποιο πανω....
Δεν μπορω να καταλαβω πως ''δουλευε'' αυτο το φυσιγγιο με την πυριτιδα να ''κολυμπαει'' ...και
η φουστα του βυσματος γεματη αερα !!! o_O
Ναχουν χαρτακι πιο μηκρο πανω στην μπαρουτη???και απο πανο το κιαθιο:oops:
 
Αυτά Γιάννη μου θυμίζει το βύσμα της Remington για τα ατσάλινα, που έχει στο κέντρο της φουστας ένα σωλήνα 10 με 15 χιλιοστά μήκος και διάμετρο οσο και το καψουλι, που απομονώνει από την φλόγα του καψυλιου όλη την πυρίτιδα εκτός αυτή που μπαίνει μέσα στο σωληνάκι. Όταν εκρηγνυται το καψουλι στην αρχή ανάβει μόνο η πυρίτιδα στο σωληνάκι ,αυτή στην ουσία κάνει το ξέρελιασμα, και μετά μεταδίδεται η φωτιά στην υπόλοιπη, έτσι σπρώχνει μπροστά στην θαλαμη τις πιέσεις και την καύση..
 
Ναχουν χαρτακι πιο μηκρο πανω στην μπαρουτη???και απο πανο το κιαθιο:oops:

Δεν βρηκε χαρτακι ο Τασος....Εαν ειχε....θα το εδειχνε στην φωτο και το ελεγε....
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το στησιμο....Παει ''περιπατο'' η στατικη πιεση ???
Και πως αποφευγη την ατελη καυση λογω δυνατης ισχυος καψουλιου???
 
Αυτά Γιάννη μου θυμίζει το βύσμα της Remington για τα ατσάλινα, που έχει στο κέντρο της φουστας ένα σωλήνα 10 με 15 χιλιοστά μήκος και διάμετρο οσο και το καψουλι, που απομονώνει από την φλόγα του καψυλιου όλη την πυρίτιδα εκτός αυτή που μπαίνει μέσα στο σωληνάκι. Όταν εκρηγνυται το καψουλι στην αρχή ανάβει μόνο η πυρίτιδα στο σωληνάκι ,αυτή στην ουσία κάνει το ξέρελιασμα, και μετά μεταδίδεται η φωτιά στην υπόλοιπη, έτσι σπρώχνει μπροστά στην θαλαμη τις πιέσεις και την καύση..

Εντελως διαφορετικο στησιμο αυτο που περιγραφεις Λευτερη μου!!!
 
Μικρότερος χώρος καύσης, όλοι οι κάλυκες s&b που έχω κόψει έτσι είναι... Κάτι αντίστοιχο γίνεται με το πεντασταδιακο κλείσιμο κ το χαμηλό βύσμα, απάτητο βύσμα, την αντίσταση την κερδίζεις από τα επιπλέον χιλιοστά πλαστικού που έχεις ρελιασει...στο πεντασταδιακο επεμβαίνεις στο "τέλος" του φυσιγγίου για να το πετύχεις, η s&b στην αρχή ρελιαζοντας από όσο έχω δει ψηλά... Κάπου είχα διαβάσει κ για λίγο "αέρα" στην πυρίτιδα κ μάλιστα έχουν γίνει κ διαφορες πατέντες για να επιτευχθεί αυτό αλλά αυτό απαιτεί πολλές γνώσεις κ δεν είναι του παρόντος....
 
Back
Top