Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω ρε Τάσο στο χωριό Remington Express No.4 και ΔΟΡΚΑΣ Rottweil No.5 αλλά ξέχασα να τα πάρω!!! :( Είναι 15ετίας περίπου, τα Rottweil έβγαιναν τότε σε 67αρη κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο.
Ναι το θυμαμε.και τα αντίστοιχα στο 12αρι ήταν τότε με 12χιλ μέταλλο.(Όποτε μπορείς βγάλε και μια φωτο μαζί με το ρεμινγκτον):)
Τελευταία στιγμή που έφευγα από το χωριό το θυμήθηκα, και βρήκα μόνο 3 κομμάτια, που είχα πρόχειρα σε ένα συρτάρι. Πρέπει να έχω μερικά ακόμη, αλλά βιαζόμουν και δεν πήγα να ψάξω στις κούτες στην αποθήκη!
20160403_232231_1.jpg


Αύριο που θα πάω σκοπευτήριο, αν βρω ευκαιρία θα τα ρίξω στον πίνακα, να δούμε κατανομές και με χοντρά σκάγια...;)
 
Τελευταία στιγμή που έφευγα από το χωριό το θυμήθηκα, και βρήκα μόνο 3 κομμάτια, που είχα πρόχειρα σε ένα συρτάρι. Πρέπει να έχω μερικά ακόμη, αλλά βιαζόμουν και δεν πήγα να ψάξω στις κούτες στην αποθήκη!
20160403_232231_1.jpg


Αύριο που θα πάω σκοπευτήριο, αν βρω ευκαιρία θα τα ρίξω στον πίνακα, να δούμε κατανομές και με χοντρά σκάγια...;)
ROTTWEIL (ΔΟΡΚΑΣ) cal.16 - 28 gr. No 5 --- 7,3 σκ./γρ. - Σύνολο 205 σκάγια
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190623_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190647_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 36 μέτρα:
20160404_191434_A.jpg
 
ROTTWEIL (ΔΟΡΚΑΣ) cal.16 - 28 gr. No 5 --- 7,3 σκ./γρ. - Σύνολο 205 σκάγια
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190623_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190647_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 36 μέτρα:
20160404_191434_A.jpg
Μια χαρά τον τακτοποιεις τον λαγό Στέλιο.
Το Αμερικάνικο ν4 αντιστοιχεί σε ν3 Ιταλικό.
 
ROTTWEIL (ΔΟΡΚΑΣ) cal.16 - 28 gr. No 5 --- 7,3 σκ./γρ. - Σύνολο 205 σκάγια
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190623_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 30 μέτρα:
20160404_190647_A.jpg


REMINGTON EXPRESS 16ga. - 1 1/8 oz (32 gr) - No 4 --- 5 σκ./γρ. - Σύνολο 160 σκάγια.
Απόσταση 36 μέτρα:
20160404_191434_A.jpg
Αυτά τα rottweil δεν τα άλλαζα με τίποτα πρην 15 χρόνια.
 
Και μιας και πήγα χθες στον πίνακα για τις παραπάνω 3 βολές ... έριξα άλλες δυο με φυσίγγι ιδιογόμωσης που είχα φτιάξει παλιότερα, με ρελιαστό κλείσιμο με χαρτονάκι.
Κάλυκας Fiocchi 16/67/8 με καψούλι 616, συγκεντρωτήρας Gualandi, σκάγια 28 gr Νο 9.

Δυστυχώς έχω 2 επιφυλάξεις, και πρέπει να βρω στο χωριό το κουτί που τα είχα όπου είχα σημειώσει λεπτομέρειες ή να σφάξω κανένα από τα εναπομείναντα για να βεβαιωθώ ... :(
Πρώτον, για την πυρίτιδα αν είναι Α1 ή Α1-36 (που μου είχαν πουλήσει κάποτε για Α1 και την είδα κατόπιν εορτής)... Είχα γεμίσει και με αυτή, με συνταγή από τους πίνακες Gualandi.
Δεύτερον, δεν είμαι σίγουρος αν είναι από μια "πατέντα διασποράς" που είχα κάμει, καρφώνοντας πάνω από τα σκάγια μισό σταυρό από διασπορέα Gualandi. Είχα φτιάξει και απλά και "διασποράς"!
Έχω την εντύπωση ότι τα συγκεκριμένα είναι με Α1-36 και "διασποράς" ... αλλά δεν παίρνω και όρκο! .xm.(Για τέτοια τα πήρα μαζί μου, αλλά μετά που τα έριξα μου καρφώθηκε η αμφιβολία) .hit..buy buy.
Δυστυχώς μου είχαν παρουσιάσει μερικές αφλογιστίες (μάλλον λόγω κάλυκα ή/και καψουλιού - εκεί το απέδωσα). Είχα πάρει κάποιες τσίχλες, αλλά έχασα και μερικές σίγουρες, γι' αυτό τα είχα παρατήσει και κυνηγούσα με τα Lambro classic 16.
Χθες πάντως τα δυο που είχα μαζί μου πυροδοτήθηκαν κανονικά ...
Οι βολές είναι στα 20 και στα 25 μέτρα.
20160404_192252_1.jpg

20160404_191832_1.jpg
 
Επανέλαβα κάποιες δοκιμές στον πίνακα με το browning 525 (διευρυμένος αυλός) , εργοστασιακά στοκ τα οποία έχω μετρήσει με ηλεκτρονικό παχύμετρο με τα ποιο κάτω αποτελέσματα και τους υπολογισμούς στο excel .

Γενικά μου φαίνονται αρκετά ανοιχτά τα τσόκ στις μετρήσεις ,κοντά στο ένα νούμερο πάνω όπως αναμενόταν αλώστε.
Πχ θα δείτε ότι το -0,50 του αυλού βρίσκετε στο 2άρι μου, ενώ το 3άρι μου μοιάζει με LM ! (-0,32)

βολές στα 25μ στην πρώτη 2άδα φωτό και στα 35μ στην δεύτερη 2άδα για κάθε φυσίγγι . (no8 όλα και τα ανάμικτα 8-9)







στα 35μ το mezzo!

Με δεδομένη την ανυφαντή πραγματική σύσφιξη των τσόκ μου ...
Για αλλά μια φορά το sporting αρέσει πολύ και στα 25και στα 35μ , το euromix μου φάνηκε υπερβολικά ανοιχτό στα 35μ , το mb καλό αλλα σφιχτό στα 25μ ενώ 35μ με το 4* πολλά κενά , και αυτό που με ξάφνιασε ευχάριστα είναι το mezzo .. πολύ ωραίο μου φάνηκε για 35μ

Μήπως στο σκοπευτήριο η και στην τσίχλα να βάζω το 2*& 3* αντί για 3*& 4* που βάζω τώρα ? (με το 2* δυστυχώς δεν έχω δοκιμές στον πίνακα) .

**παρεμπιπτόντως σε αυτές τις δοκιμές είναι ποιο κεντραρισμένες οι τουφεκιές μου σε σχέσει με τις δοκιμές πριν 2+ μήνες. Υπάρχει ακόμα η τάση για αριστερά άλλα λιγότερο. Θα δώσω λίγο χρόνο να σταθεροποιηθώ και το ξανά βλέπω .
 
Last edited:
Ωραια παρουσιαση Χρηστο , πανω κατω αυτες τις μετρησεις εχω κ εγω στο 725 με τα εργοστασιακα του τσοκ, τα οποια οπως εχουμε ξαναπει ειναι σαν συσφιξη κατα ενα βαθμο πιο ανοιχτη... Καλες ειναι οι τουφεκιες ομως ;) , απλα αν θες να τις σφιξεις λιγο υπολογιζεις να βαζεις ενα νουμερο πιο σφιχτα τσοκ για να εισαι σχεδον επανω στις πραγματικες συσφιξεις...
 
Επανέλαβα κάποιες δοκιμές στον πίνακα με το browning 525 (διευρυμένος αυλός) , εργοστασιακά στοκ τα οποία έχω μετρήσει με ηλεκτρονικό παχύμετρο με τα ποιο κάτω αποτελέσματα και τους υπολογισμούς στο excel .

Γενικά μου φαίνονται αρκετά ανοιχτά τα τσόκ στις μετρήσεις ,κοντά στο ένα νούμερο πάνω όπως αναμενόταν αλώστε.
Πχ θα δείτε ότι το -0,50 του αυλού βρίσκετε στο 2άρι μου, ενώ το 3άρι μου μοιάζει με LM ! (-0,32)

βολές στα 25μ στην πρώτη 2άδα φωτό και στα 35μ στην δεύτερη 2άδα για κάθε φυσίγγι . (no8 όλα και τα ανάμικτα 8-9)






στα 35μ το mezzo!

Με δεδομένη την ανυφαντή πραγματική σύσφιξη των τσόκ μου ...
Για αλλά μια φορά το sporting αρέσει πολύ και στα 25και στα 35μ , το euromix μου φάνηκε υπερβολικά ανοιχτό στα 35μ , το mb καλό αλλα σφιχτό στα 25μ και αυτό που με ξάφνιασε ευχάριστα είναι το mezzo .. πολύ οραίο μου φάνηκε για 35μ

Μήπως στο σκοπευτήριο η και στην τσίχλα να βάζω το 2*& 3* αντί για 3*& 4* που βάζω τώρα ? (με το 2* δυστυχώς δεν έχω δοκιμές στον πίνακα) .

**παρεμπιπτόντως σε αυτές τις δοκιμές είναι ποιο κεντραρισμένες οι τουφεκιές μου σε σχέσει με τις δοκιμές πριν 2+ μήνες. Υπάρχει ακόμα η τάση για αριστερά άλλα λιγότερο. Θα δώσω λίγο χρόνο να σταθεροποιηθώ και το ξανά βλέπω .
Ακριβώς όπως τα λες είναι, τι νούμερο σκάγια είναι;σε όλες τις δοκιμές είναι το ίδιο νουμερο;όντως υπάρχει η τάση λιιιιιιγο αριστερά.
 
Ακριβώς όπως τα λες είναι, τι νούμερο σκάγια είναι;σε όλες τις δοκιμές είναι το ίδιο νουμερο;όντως υπάρχει η τάση λιιιιιιγο αριστερά.
Μυρο το συμπλήρωσα μετά και ίσως δεν το είδες . (no8 όλα και τα ανάμικτα 8-9)
 
Επανέλαβα κάποιες δοκιμές στον πίνακα με το browning 525 (διευρυμένος αυλός) , εργοστασιακά στοκ τα οποία έχω μετρήσει με ηλεκτρονικό παχύμετρο με τα ποιο κάτω αποτελέσματα και τους υπολογισμούς στο excel .

Γενικά μου φαίνονται αρκετά ανοιχτά τα τσόκ στις μετρήσεις ,κοντά στο ένα νούμερο πάνω όπως αναμενόταν αλώστε.
Πχ θα δείτε ότι το -0,50 του αυλού βρίσκετε στο 2άρι μου, ενώ το 3άρι μου μοιάζει με LM ! (-0,32)

βολές στα 25μ στην πρώτη 2άδα φωτό και στα 35μ στην δεύτερη 2άδα για κάθε φυσίγγι . (no8 όλα και τα ανάμικτα 8-9)







στα 35μ το mezzo!

Με δεδομένη την ανυφαντή πραγματική σύσφιξη των τσόκ μου ...
Για αλλά μια φορά το sporting αρέσει πολύ και στα 25και στα 35μ , το euromix μου φάνηκε υπερβολικά ανοιχτό στα 35μ , το mb καλό αλλα σφιχτό στα 25μ ενώ 35μ με το 4* πολλά κενά , και αυτό που με ξάφνιασε ευχάριστα είναι το mezzo .. πολύ ωραίο μου φάνηκε για 35μ

Μήπως στο σκοπευτήριο η και στην τσίχλα να βάζω το 2*& 3* αντί για 3*& 4* που βάζω τώρα ? (με το 2* δυστυχώς δεν έχω δοκιμές στον πίνακα) .

**παρεμπιπτόντως σε αυτές τις δοκιμές είναι ποιο κεντραρισμένες οι τουφεκιές μου σε σχέσει με τις δοκιμές πριν 2+ μήνες. Υπάρχει ακόμα η τάση για αριστερά άλλα λιγότερο. Θα δώσω λίγο χρόνο να σταθεροποιηθώ και το ξανά βλέπω .

συμπληρωματικά έτσι για την ιστορία ..να πω για την δοκιμές ,οτι όλες οι βολές έγιναν το ίδιο απόγευμα και μόνο ένα φυσίγγι στην κάθε περίπτωση.. (δεν είχα παρει πολλά μαζί μου )
 
Μερικές δοκιμές στον πίνακα προσπαθώντας να φέρω το κοντάκι στα μέτρα μου.
Αν ο σκοπός είναι να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου, οι παραπάνω τουφεκιές δεν βοηθάνε.
Από ποια μερά επομίζεις;
Μην αλλάζεις τσοκ και μην αναφέρεις τύπους φυσιγγίων, δεν έχει καμία σημασία. Την άλλη φορά βάλε το φουλ και ρίξε πέντε τουφεκιές από τα 15 βήματα.
 
Αν ο σκοπός είναι να φέρεις το όπλο στα μέτρα σου, οι παραπάνω τουφεκιές δεν βοηθάνε.
Από ποια μερά επομίζεις;
Μην αλλάζεις τσοκ και μην αναφέρεις τύπους φυσιγγίων, δεν έχει καμία σημασία. Την άλλη φορά βάλε το φουλ και ρίξε πέντε τουφεκιές από τα 15 βήματα.


Δικανο είναι Γιώργο με σταθερό τσοκαρισμα. Αριστερά επομιζω.
 
Τα σταθερά τσοκαρίσματα δεν θυμόμουν :)
Επειδή μένεις στην Αττική, είσαι νέος κυνηγός, δείχνεις να έχεις όρεξη και μεράκι για αυτό που κάνεις, έχεις την δυνατότητα να πας στην Μαλακάσα και να ρίξεις π.χ. πέντε-δέκα πούλες την εβδομάδα, θα σου προτείνω κάτι που το έκανα κάποτε εγώ ο ίδιος και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε έναν καλό φίλο αν με ρώταγε. Πριν αρχίσεις να πειράζεις το κοντάκι, πάρε ένα τηλέφωνο στην Max Gear και ζήτα τον κ. Μητσιάλη. Είναι δάσκαλος κυνηγητικής σκοποβολής, με μεγάλο μεταδοτικό χάρισμα και αγάπη σε αυτό που κάνει. Κανόνισε μερικά μαθήματα μαζί του, μην φανταστείς τίποτα ατελείωτα μαθήματα, θα δεις αμέσως με άλλο μάτι την κυνηγητική σκόπευση, θα ανακαλύψεις πράγματα που είναι δύσκολο να αντιληφθείς μέσα από ένα πληκτρολόγιο και θα ευχαριστηθείς το μέγιστο αυτό που κάνεις. Θα γνωρίσεις πράγματα που θα σε ακολουθούν μια ζωή δίνοντας σου αυτοπεποίθηση και πάνω από όλα σωστές βάσεις. Αυτός θα δει τον τρόπο που επομίζεις, αν θέλουν αλλαγή τα μέτρα του όπλου, θα σε κατευθύνει προς την σωστή επόμιση, σωστή στάση, σωστό κράτημα του όπλου, θα δει αμέσως ποια τεχνική σκόπευσης σου ταιριάζει και άλλα πολλά. Κάντο αν μπορείς και θα με θυμηθείς αργότερα ... :)
 
Και η κάτω φεύγει δεξιά άπλα απο αυτην την απόσταση δεν ειναι αισθητό τόσο πολύ γιατί ανοίγει η τουφεκιά πολύ.
Λογικά θέλεις λίγο cast on, δηλαδή στραβωμα του κοντακιου προς τα αριστερά.
Το πίτς φαίνεται εντάξει.
 
Λογικά θέλεις λίγο cast on, δηλαδή στραβωμα του κοντακιου προς τα αριστερά.
Το πίτς φαίνεται εντάξει.

Γιάννη αν γίνει cast on (στράβωμα κοντακίου προς τα αριστερά) δεν θα έχεις ως αποτέλεσμα να οι τουφεκιές να φεύγουν ακόμη πιο δεξιά ή εγώ το μπερδεύω; .xm.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top