Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εσύ το μπερδεύεις :) Αφού θα γυρίσει όλο το όπλο προς τα αριστερά, πως θα ρίχνει ακόμα πιο δεξιά; :D

Γιώργο όταν γυρίσει το κοντάκι προς τα αριστερά δεν γυρίζει το όπλο προς τα δεξιά; .xm.
 
Γιάννη αν γίνει cast on (στράβωμα κοντακίου προς τα αριστερά) δεν θα έχεις ως αποτέλεσμα να οι τουφεκιές να φεύγουν ακόμη πιο δεξιά ή εγώ το μπερδεύω; .xm.
Χρήστο καλημέρα, η καννη στρίβει προς την πλευρά που στρίβουμε το κοντακι.
 
Γιώργο όταν γυρίσει το κοντάκι προς τα αριστερά δεν γυρίζει το όπλο προς τα δεξιά; .xm.
Φαντάσου το όπλο σαν δύο κομμάτια που ενώνονται στην μπασκουλα, όπως οι δύο λαμες του ψαλιδιου οι οποίες είτε ανοίγουν είτε κλείνουν ταυτόχρονα.
 
Ξέρεις πως κατάλαβα; Φαντάστηκα το κοντάκι σταθερό και έδωσα κλίση στο υπόλοιπο όπλο... .sarcastic.
Αν όμως θωρήσουμε το όπλο μονοκόμματο με το κοντάκι, τότε "πειράζοντας" το κοντάκι (π.χ. με ζέσταμα αν είναι πλαστικό) γίνεται αυτό που εγώ έλεγα... Σωστά; .xm.
 
Ξέρεις πως κατάλαβα; Φαντάστηκα το κοντάκι σταθερό και έδωσα κλίση στο υπόλοιπο όπλο... .sarcastic.
Αν όμως θωρήσουμε το όπλο μονοκόμματο με το κοντάκι, τότε "πειράζοντας" το κοντάκι (π.χ. με ζέσταμα αν είναι πλαστικό) γίνεται αυτό που εγώ έλεγα... Σωστά; .xm.
.hair..hair..hair.
 
Γιώργο όταν γυρίσει το κοντάκι προς τα αριστερά δεν γυρίζει το όπλο προς τα δεξιά; .xm.

Αφού επομιζει αριστερά και η τουφεκιά τραβάει δεξιά θέλει cast off.αν επομιζε δεξιά θα ήθελε cast on

.hair. ... δεν περιγράφω άλλο ... .hair.
Μένετε όλοι στην ίδια τάξη και να έρθετε με τον κηδεμόνα σας .sarcastic.
 
Τα σταθερά τσοκαρίσματα δεν θυμόμουν :)
Επειδή μένεις στην Αττική, είσαι νέος κυνηγός, δείχνεις να έχεις όρεξη και μεράκι για αυτό που κάνεις, έχεις την δυνατότητα να πας στην Μαλακάσα και να ρίξεις π.χ. πέντε-δέκα πούλες την εβδομάδα, θα σου προτείνω κάτι που το έκανα κάποτε εγώ ο ίδιος και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε έναν καλό φίλο αν με ρώταγε. Πριν αρχίσεις να πειράζεις το κοντάκι, πάρε ένα τηλέφωνο στην Max Gear και ζήτα τον κ. Μητσιάλη. Είναι δάσκαλος κυνηγητικής σκοποβολής, με μεγάλο μεταδοτικό χάρισμα και αγάπη σε αυτό που κάνει. Κανόνισε μερικά μαθήματα μαζί του, μην φανταστείς τίποτα ατελείωτα μαθήματα, θα δεις αμέσως με άλλο μάτι την κυνηγητική σκόπευση, θα ανακαλύψεις πράγματα που είναι δύσκολο να αντιληφθείς μέσα από ένα πληκτρολόγιο και θα ευχαριστηθείς το μέγιστο αυτό που κάνεις. Θα γνωρίσεις πράγματα που θα σε ακολουθούν μια ζωή δίνοντας σου αυτοπεποίθηση και πάνω από όλα σωστές βάσεις. Αυτός θα δει τον τρόπο που επομίζεις, αν θέλουν αλλαγή τα μέτρα του όπλου, θα σε κατευθύνει προς την σωστή επόμιση, σωστή στάση, σωστό κράτημα του όπλου, θα δει αμέσως ποια τεχνική σκόπευσης σου ταιριάζει και άλλα πολλά. Κάντο αν μπορείς και θα με θυμηθείς αργότερα ... :)

Το έχω στο μυαλό μου απλά δεν ξέρω αν με βγάζουν οι μέρες γιατι τα γούστα τέλος του μήνα τελειώνουν , μετά μένω μόνος στο μαγαζί και δεν θα κουνηθώ μέχρι το Φθινόπωρο .
 
Το έχω στο μυαλό μου απλά δεν ξέρω αν με βγάζουν οι μέρες γιατι τα γούστα τέλος του μήνα τελειώνουν
Σε βγάζουν :)
Οτι είναι το CAST-OFF για τους δεξιόχειρες ,είναι το CAST- ON για τους αριστερόχειρες.
Σωστά αλλά cast on μπορεί να χρειάζεται και κάποιος δεξιόχειρας οπότε έτσι που το θέτεις μπορεί να μπερδέψει. Σπάνιο αλλά μου συμβαίνει εμένα στο πλάγιο :)
Λοιπόν, cast off=στρίψιμο του όπλου δεξιά ανεξαρτήτως ώμου επώμισης, cast on= στρίψιμο του όπλου αριστερά ανεξαρτήτου ώμου επώμισης. Τέλος :)
 
Η απόκλιση της τουφεκιάς προς τα δεξιά δεν με απασχολεί , με την έννοια οτι δεν είναι κάτι που περνάει από το χέρι μου για την αποκατάστασή αυτου του προβλήματος. Οπότε αν έχω σταθερά το ιδιο θέμα που όπως φαινεται το έχω ας το λύσουν οι ειδικοί. Αυτό που ήθελα ήταν να παίξω λίγο με το μήκος του κοντακιού και μια ιδέα με το πιτσ γιατι ψηλοτουφεκούσα και κλοτσούσε πολύ ακόμη και με τα σκοπευτικά φυσίγγια. Αυτά τα δυο τα έχω βελτιώσει αρκετά, μόνιμη εφαρμογή θα γίνει επίσης από άνθρωπο που γνωρίζει. Και στην καραμπίνα πάντως που την πήρα μια μέρα μαζί , στον πίνακα έφευγε και εκεί δεξιά , παρόλο που είχαμε φτιάξει και τις φλάντζες μια ιδέα. Θα έχει δουλειά ο άλλος Γιώργος.
 
Κυριακατικες δοκιμες επι τροχαδην, επειδη ο πανεξυπνος βαρεθηκα να γεμισω 4-5 φυσιγγια ακομα .sarcastic.







Η πρωτη ειναι ριγμενη με LM και η δευτερη με U2. Δυστυχως η πρωτη πηγε ψηλα, και δεν εχουμε σωστη αποτυπωση
 
Κυριακατικες δοκιμες επι τροχαδην, επειδη ο πανεξυπνος βαρεθηκα να γεμισω 4-5 φυσιγγια ακομα .sarcastic.







Η πρωτη ειναι ριγμενη με LM και η δευτερη με U2. Δυστυχως η πρωτη πηγε ψηλα, και δεν εχουμε σωστη αποτυπωση
H 1η (όσο φαίνεται) με LM έχει καλύτερο κέντρο και τουλάχιστον 5μ. ακόμα...
Η 2η με U2 καλύτερη περιφέρεια και μεγαλύτερο κύκλο ωφέλιμης κατανομής τουλάχιστο μέχρι αυτή την απόσταση...
Βλέποντας την 206sv να υποθέσω με 24γρ. είναι γεμισμένα...τι Νο?
Το LΜ γύρω στα 3,5/10 είναι?
Πάντως για 36 μ. πολύ καλές και οι 2!
 
Παιδιά θεωρητική ερώτηση. Αν θέλουμε να δοκιμάσουμε ένα βαρύ χειμωνιάτικο φυσίγγι για συγκέντρωση – κατανομή ….. σε μια ζεστή ημέρα όμως , αν το έχουμε π.χ. σπίτι στον καταψύκτη και τα μεταφέρουμε στο βουνό σε ψυγείακι με παγοκυστες (λογικά θα είναι κάτω του μηδενός τα φυσίγγια). Αν το ρίξουμε αμέσως έστω και με ζεστό όπλο, ο πίνακας θα αντιπροσωπεύει μια παγωμένη ημέρα ή όχι ??
 
Παιδιά θεωρητική ερώτηση. Αν θέλουμε να δοκιμάσουμε ένα βαρύ χειμωνιάτικο φυσίγγι για συγκέντρωση – κατανομή ….. σε μια ζεστή ημέρα όμως , αν το έχουμε π.χ. σπίτι στον καταψύκτη και τα μεταφέρουμε στο βουνό σε ψυγείακι με παγοκυστες (λογικά θα είναι κάτω του μηδενός τα φυσίγγια). Αν το ρίξουμε αμέσως έστω και με ζεστό όπλο, ο πίνακας θα αντιπροσωπεύει μια παγωμένη ημέρα ή όχι ??
Άποψη μου Τόλη, όχι...
Έστω ότι και το όπλο, τη στιγμή της βολής, θα είναι παγωμένο σε θερμοκρασίες χειμωνιάτικης ημέρας. Θα έχεις καταφέρεις, σε κάποιο βαθμό, να εξομοιώσεις τις συνθήκες εκείνες, που επηρεάζουν τις παραμέτρους της εσωτερικής βλητικής (απο τη στιγμή της πυροδοτησης του φυσίγγιου, μέχρι και την εξοδο της γόμωσης από το στόμιο).
Οι παράγοντες όμως που επηρεάζουν τις παραμέτρους της εξωτερική βλητικής (απο την στιγμή που φεύγει η γόμωση απο την καννη και μέχρι τον πίνακα) όπως θερμοκρασία περιβάλλοντος, υγρασία κ.α θα είναι εντελώς διαφορετικοί...
 
Last edited:
H 1η (όσο φαίνεται) με LM έχει καλύτερο κέντρο και τουλάχιστον 5μ. ακόμα...
Η 2η με U2 καλύτερη περιφέρεια και μεγαλύτερο κύκλο ωφέλιμης κατανομής τουλάχιστο μέχρι αυτή την απόσταση...
Βλέποντας την 206sv να υποθέσω με 24γρ. είναι γεμισμένα...τι Νο?
Το LΜ γύρω στα 3,5/10 είναι?
Πάντως για 36 μ. πολύ καλές και οι 2!
Βικτωρα το Lm ποιας εταιριας είναι ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top