Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα παιδια,εγω εχω ενα saiga 410 και εχω κανει τα δικα μου τεστ με μονοβολα...παρακατω βαζω ενα βιντεακι μου...Αν εχετε καποιες ιδεες για το τι θα σας ηταν ενδιαφερον να δειτε σε βιντεακι θα χαρω να σας ακουσω!! Ευχαριστω!

 
Σίγουρα δεν θα έχουμε πιάσει το κομμάτι της «βαριάς» πυκνής χειμωνιάτικης ατμοσφαίρας απλά σιγουρά θα αποφύγουμε το κομμάτι του ζεστού φυσιγγιού που ανεβάζει πιέσεις.
Θα ήταν μια ωραία δοκιμή 2 βολές διπλά με ένα «παγωμένο» και ένα ίδιο σε θερμοκρασία χώρου.
 
Σίγουρα δεν θα έχουμε πιάσει το κομμάτι της «βαριάς» πυκνής χειμωνιάτικης ατμοσφαίρας απλά σιγουρά θα αποφύγουμε το κομμάτι του ζεστού φυσιγγιού που ανεβάζει πιέσεις.
Θα ήταν μια ωραία δοκιμή 2 βολές διπλά με ένα «παγωμένο» και ένα ίδιο σε θερμοκρασία χώρου.
Καλησπερα,οποτε να βαλω 2 μονοβολα σε ψυγειο...και να δω διαφορα με τα κανονικης θερμοκρασιας φυσιγγια στα 100μ;
 
Παιδιά θεωρητική ερώτηση. Αν θέλουμε να δοκιμάσουμε ένα βαρύ χειμωνιάτικο φυσίγγι για συγκέντρωση – κατανομή ….. σε μια ζεστή ημέρα όμως , αν το έχουμε π.χ. σπίτι στον καταψύκτη και τα μεταφέρουμε στο βουνό σε ψυγείακι με παγοκυστες (λογικά θα είναι κάτω του μηδενός τα φυσίγγια). Αν το ρίξουμε αμέσως έστω και με ζεστό όπλο, ο πίνακας θα αντιπροσωπεύει μια παγωμένη ημέρα ή όχι ??
Τόλη γνώμη μου ειναι οτι το σενάριο προσημείωσης ειναι παρακινδυνευμένο για σένα και το όπλο σου!
Σαν μάγειρας θα σου πώ οτι στην κατάψυξη ίσως εισχωρήσει υγρασία μέσα στο φυσίγγι σαν κρύσταλλος που δεν θα έχεις δει! και φυσικά δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί το όλο εγχείρημα (φυσίγγι και κάννη ) με τόσο έντονη διαφορά θερμοκρασίας κατα την πυροδότηση ,άν πυροδοτησει...
 
Τόλη γνώμη μου ειναι οτι το σενάριο προσημείωσης ειναι παρακινδυνευμένο για σένα και το όπλο σου!
Σαν μάγειρας θα σου πώ οτι στην κατάψυξη ίσως εισχωρήσει υγρασία μέσα στο φυσίγγι σαν κρύσταλλος που δεν θα έχεις δει! και φυσικά δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί το όλο εγχείρημα (φυσίγγι και κάννη ) με τόσο έντονη διαφορά θερμοκρασίας κατα την πυροδότηση ,άν πυροδοτησει...

Καλησπερα...και το θεμα ειναι οτι και να πυροδοτησει...απο την στιγμη που οι περιβαλοντολογικες θερμοκρασιες θα ειναι πολυ πιο υψηλες απο μια χειμωνιατικη μερα...το πειραμα δεν θα ειναι πετυχημενο...
 
Σίγουρα δεν θα έχουμε πιάσει το κομμάτι της «βαριάς» πυκνής χειμωνιάτικης ατμοσφαίρας απλά σιγουρά θα αποφύγουμε το κομμάτι του ζεστού φυσιγγιού που ανεβάζει πιέσεις.
Θα ήταν μια ωραία δοκιμή 2 βολές διπλά με ένα «παγωμένο» και ένα ίδιο σε θερμοκρασία χώρου.
Τολι αυτο το τεστ το εχουν κανει πολλοι αλλα δυστυχως δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.αυτος ο καιρος μπορει και να ταιριαζει στης αρχες νοεμβρη αναλογα την υγρασια
 
Παιδιά θεωρητική ερώτηση. Αν θέλουμε να δοκιμάσουμε ένα βαρύ χειμωνιάτικο φυσίγγι για συγκέντρωση – κατανομή ….. σε μια ζεστή ημέρα όμως , αν το έχουμε π.χ. σπίτι στον καταψύκτη και τα μεταφέρουμε στο βουνό σε ψυγείακι με παγοκυστες (λογικά θα είναι κάτω του μηδενός τα φυσίγγια). Αν το ρίξουμε αμέσως έστω και με ζεστό όπλο, ο πίνακας θα αντιπροσωπεύει μια παγωμένη ημέρα ή όχι ??

Οι παράγοντες όμως που επηρεάζουν τις παραμέτρους της εξωτερική βλητικής (απο την στιγμή που φεύγει η γόμωση απο την καννη και μέχρι τον πίνακα) όπως θερμοκρασία περιβάλλοντος, υγρασία κ.α θα είναι εντελώς διαφορετικοί...

Συμφωνω με τον Σπυρο, το θεμα ειναι τι γινεται απο τη στιγμη που τα σκαγια θα εξελθουν απο την καννη μεχρι να φτασουν το στοχο... Αμα βαλεις κ την καννη στην καταψυξη κατι μπορει να κανεις αλλα κ παλι οταν τα σκαγια βγουν απο αυτη θα ερθουν αντιμετωπα με την υγρη κ ζεστη καλοκαιρινη ζεστη...
Προχθες δοκιμαζα κατι φυσιγγια χειμωνιατικα με 22 βαθμους στα 40 μετρα με ΙΜ , στον πινακα κ δοπλα ακριβως σε λαμαρινα για να παρω μια ιδεα της αισθησης της ταχυτητας... Τα φυσιγγια εδωσαν ολα πανω κατω το αμενομενο 55-65 % στα 40 μετρα με ΙΜ, διαλεξε οσο ακομα δεν εχει ζεστανει πολυ ο καιρος ενα δροσερο πρωινο κ δοκιμασε οτι θες...
 
Πάντως χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσει θεωρώ ότι η διαφορά στην πυκνότητα και την υγρασία στον ατμοσφαιρικό αέρα θα επηρεάσει και την καύση της πυρίτιδας αλλά και το ταξίδι από την κάννη στον στόχο. (λογικά σε κοντινές σχετικά αποστάσεις δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά)
 
Συμφωνώ κι εγώ με το Σπύρο και τον Άρι, ότι ο πίνακας πιθανόν να μη δώσει ακριβή εικόνα, λόγω διαφοράς των ατμοσφαιρικών συνθηκών, που επηρεάζουν την εξωτερική βλητική του φυσιγγίου.
Σίγουρα δεν θα έχουμε πιάσει το κομμάτι της «βαριάς» πυκνής χειμωνιάτικης ατμοσφαίρας απλά σιγουρά θα αποφύγουμε το κομμάτι του ζεστού φυσιγγιού που ανεβάζει πιέσεις.
Θα ήταν μια ωραία δοκιμή 2 βολές διπλά με ένα «παγωμένο» και ένα ίδιο σε θερμοκρασία χώρου.
... Το "πείραμα" αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, κυρίως για να δω τη διαφορά αρχικής ταχύτητας μεταξύ "παγωμένου" και ζεστού φυσιγγίου, δηλαδή πως επηρεάζει η διαφορά θερμοκρασίας την καύση της πυρίτιδας. Όμως αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη ταχογράφου, γιατί νομίζω ότι μόνο "οπτικά" και "ακουστικά" εγώ προσωπικά δεν έχω την "ικανότητα" να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Μάλιστα σκεφτόμουν, εκτός από την κατάψυξη και τον ήλιο, να έκλεινα και μερικά ίδια φυσίγγια μέσα σε μια χύτρα για κανα-δυο 24ωρα, σε μια σίτα πάνω από λίγο νερό που θα είχα ζεστάνει προηγουμένως, ώστε να δω και την επίδραση της υγρασίας... .xm..yel.:D
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές σκέφτηκα να πάρω ταχογράφο, αλλά δίστασα να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που ... μπορεί τελικά να μη χρησιμοποιούσα πάνω από 3-4 φορές στη ζωή μου :(
... θεωρώ ότι η διαφορά στην πυκνότητα και την υγρασία στον ατμοσφαιρικό αέρα θα επηρεάσει και την καύση της πυρίτιδας ...
Θεόφραστε, ειδικά σε αυτό το κομμάτι έχω εντελώς αντίθετη άποψη. Γι' αυτό θα ήθελα να κάμω και το πείραμα, γιατί πολλά που λέγονται για την επίδραση της υγρασίας στις πυρίτιδες ... μονοβασικές ... διβασικές ... κλπ. μου φαίνονται απίθανα και αβάσιμα. Αφού η πυρίτιδα μέσα στο φυσίγγι δεν έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, και το οξυγόνο που απαιτείται για την καύση της περιέχεται μέσα στη χημική της σύσταση...
 
Στέλιο αυτό που έλεγα (μάλλον άτοπο, δεδομένου ότι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει "κενό" στην πυρίτιδα) είναι ότι ατμοσφαιρικός αέρα βρίσκετε ανάμεσα στα φυλλίδια της πυρίτιδας και έτσι θα υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά στην μετάβαση της καύσης από φύλλο σε φύλλο πυρίτιδας.
 
Συμφωνώ κι εγώ με το Σπύρο και τον Άρι, ότι ο πίνακας πιθανόν να μη δώσει ακριβή εικόνα, λόγω διαφοράς των ατμοσφαιρικών συνθηκών, που επηρεάζουν την εξωτερική βλητική του φυσιγγίου.

... Το "πείραμα" αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, κυρίως για να δω τη διαφορά αρχικής ταχύτητας μεταξύ "παγωμένου" και ζεστού φυσιγγίου, δηλαδή πως επηρεάζει η διαφορά θερμοκρασίας την καύση της πυρίτιδας. Όμως αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη ταχογράφου, γιατί νομίζω ότι μόνο "οπτικά" και "ακουστικά" εγώ προσωπικά δεν έχω την "ικανότητα" να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Μάλιστα σκεφτόμουν, εκτός από την κατάψυξη και τον ήλιο, να έκλεινα και μερικά ίδια φυσίγγια μέσα σε μια χύτρα για κανα-δυο 24ωρα, σε μια σίτα πάνω από λίγο νερό που θα είχα ζεστάνει προηγουμένως, ώστε να δω και την επίδραση της υγρασίας... .xm..yel.:D
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές σκέφτηκα να πάρω ταχογράφο, αλλά δίστασα να δώσω τόσα λεφτά για κάτι που ... μπορεί τελικά να μη χρησιμοποιούσα πάνω από 3-4 φορές στη ζωή μου :(

Θεόφραστε, ειδικά σε αυτό το κομμάτι έχω εντελώς αντίθετη άποψη. Γι' αυτό θα ήθελα να κάμω και το πείραμα, γιατί πολλά που λέγονται για την επίδραση της υγρασίας στις πυρίτιδες ... μονοβασικές ... διβασικές ... κλπ. μου φαίνονται απίθανα και αβάσιμα. Αφού η πυρίτιδα μέσα στο φυσίγγι δεν έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, και το οξυγόνο που απαιτείται για την καύση της περιέχεται μέσα στη χημική της σύσταση...

Καλα θα κανεις και εγω παντα κανω τα δικα μου πειραματα για να ξερω τι γινεται...ενα κουφο πειραμα ειναι το παρακατω...

 
... Το "πείραμα" αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, κυρίως για να δω τη διαφορά αρχικής ταχύτητας μεταξύ "παγωμένου" και ζεστού φυσιγγίου, δηλαδή πως επηρεάζει η διαφορά θερμοκρασίας την καύση της πυρίτιδας.
Σίγουρα Στέλιο, η θερμοκρασία που βρίσκεται το σύστημα κάννη-φυσίγγιο επηρεάζουν την καύση, συγκεκριμένα επηρεάζουν τον όγκο αερίων που παράγονται από την καύση της πυρίτιδας...
Απ' οτι θυμάμαι από τη Φυσική (πάνε και πολλά χρόνια από τότε.sarcastic.), σε υψηλότερες θερμοκρασίες θα έχουμε αύξηση της κίνησης των μορίων των αερίων της καύσης, με αποτέλεσμα την αύξηση του όγκου τους και κατα συνέπεια αύξηση της πίεσης (λόγω του κλειστού συστήματος εκτονωσης, κάννης και βυσματωσης) που ασκούν στα τοιχώματα της κάννης και της γόμωσης, που σαν αποτέλεσμα έχει και την αύξηση της ταχύτητας πρόωσης της γόμωσης μέσα στην καννη, το αντίθετο συμβαίνει στις χαμηλότερες θερμοκρασίες...
Πρακτικά τίποτα καινούριο δηλ. απ'αυτα που ξέρουμε...
σε κρύο καιρό πέφτει η πίεση και η ταχύτητα του φυσιγγίου και κατα συνέπεια η διάτρηση, γιαυτο θέλουμε πιο ''σκληρές'' (από άποψη χαρακτηριστικών) γομώσεις...
και στη ζέστη θέλουμε πιο ''μαλακό'' φυσίγγι να παράγει χαμηλές σχετικά πιέσεις για να μην έχουμε υπερταχύτητες που σκορποσκαγιάζουν την γόμωση...
Γι' αυτό θα ήθελα να κάμω και το πείραμα, γιατί πολλά που λέγονται για την επίδραση της υγρασίας στις πυρίτιδες ... μονοβασικές ... διβασικές ... κλπ. μου φαίνονται απίθανα και αβάσιμα. Αφού η πυρίτιδα μέσα στο φυσίγγι δεν έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, και το οξυγόνο που απαιτείται για την καύση της περιέχεται μέσα στη χημική της σύσταση...
Και η δική μου άποψη είναι ότι περισσότερο ρόλο παίζει, στις κλιματολογικές αλλαγές, το στήσιμο του φυσιγγίου παρα αν έχει διβασική ή μοναβασική πυρίτιδα...
 
Ένα ωραίο απόγευμα σήμερα που κύλησε η ώρα σαν νεράκι με πολλές τουφεκιές. Δοκίμασα και ένα φυσιγγάκι το οποίο είχα πάρει να βρίσκεται έτσι για ώρα ανάγκης σαν μια λογική οικονομικά επιλογή. Δυστυχώς, η ανάγκη δεν ήρθε ποτέ και δεν το δοκίμασα στην πράξη, είπα όμως να ρίξω μερικές τουφεκιές να δω πως συμπεριφέρεται και δεν μου έκανε άσχημη εντύπωση, τόσο η συμπεριφορά του στον πίνακα όσο και η ταχύτητα του. Ο λόγος για το Express 34 n.4

Optima plus 3* - 40m


Optima plus Trulock IM - 40m


Optima plus Muller UFO - 50m
 
περάσαμε ωραία σήμερα,,,,ρίξαμε και τις πούλες μας Γιώργο χάρηκα που τα είπαμε και από κοντά

κάναμε δοκιμές με τον Γιώργο ( Breda - Beretta ) με διάφορα φυσίγγια και τσοκ και σαφώς οι τουφεκιές του Γιώργο ήταν πιο ωραία κατανεμημένες στο πίνακα - οι δικές μου είχαν την τάση να είναι μαζεμένα τα περισσότερα σκάγια αριστερά και κάτω σαν κάτι να τα στροβίλιζε και να τα άφηνε σε αυτό το σημείο αν μπορώ να το πω ετσι , Γιώργο αν μπορείς να το περιγράψεις καλύτερα ;

με το Muller UFO του Γιώργο έβγαλα ωραία τουφεκιά με το παραπάνω φυσίγγι που λέει ( Δορκάς express 34 no4 )

μιας και δεν είχα ποτέ όπλο με τόσο μεγάλο κώνο και όλες οι κάννες μου ήταν γυαλισμένες από την αρχή μέχρι το τέλος έχω την εξής ερώτηση

επειδή το όπλο είναι καινούργιο και ο κώνος που θα δείξω στην παρακάτω εικόνα έχει ραβδώσεις σε όλο το μήκος του και λογικά "στρώνει" επηρεάζει τόσο πολύ την βλητική ; ο Ψιλλάκης που το είδε μου είπε μέτρα πίνακα μετά τα 1000 φυσίγγια,τότε θα δεις ξεκάθαρα τί βγαζει

εδώ ο κώνος , αν γίνει μεγένθυση στην εικόνα φαίνεται καλύτερα

 
Ένα ωραίο απόγευμα σήμερα που κύλησε η ώρα σαν νεράκι με πολλές τουφεκιές. Δοκίμασα και ένα φυσιγγάκι το οποίο είχα πάρει να βρίσκεται έτσι για ώρα ανάγκης σαν μια λογική οικονομικά επιλογή. Δυστυχώς, η ανάγκη δεν ήρθε ποτέ και δεν το δοκίμασα στην πράξη, είπα όμως να ρίξω μερικές τουφεκιές να δω πως συμπεριφέρεται και δεν μου έκανε άσχημη εντύπωση, τόσο η συμπεριφορά του στον πίνακα όσο και η ταχύτητα του. Ο λόγος για το Express 34 n.4

Optima plus 3* - 40m


Optima plus Trulock IM - 40m


Optima plus Muller UFO - 50m
Η 1η Γιώργο, με 3*, μου φαίνεται ''έδωσε'' πιο πυκνό κέντρο απο τη 2η ΙΜ (2*)
Η 2η (ΙΜ) βέβαια έχει μεγαλύτερη κύκλο ωφέλιμη κατανομή, γέμισε όλος ο πίνακας...
Στην 3η με το UFO φαίνεται πάρα πολύ καλή και εξαιρετικά αποδοτική για 50 μέτρα, (σε τι σύσφιξη αντιστοιχεί το UFO)...
Στην 3η ντουφεκιά, δεν ξέρω αν σου έφυγε η ντουφεκιά προς τα κατω από σκόπευση ή οφείλεται στην πτώση των σκαγιών λόγω απόστασης...
Αν ισχύει το 2ο δείχνει πόσο δύσκολο είναι να υπολογίσεις, σ'αυτήν την απόσταση, την σκόπευση πάνω στον κινητό στόχο...εκτός από το πόσο μπροστά πρέπει να ρίξεις (και θέλει πολυυυ μπροστά στα 50μ.) πρέπει να υπολογίσεις και την πτώση των σκαγιών, για να μη σου φύγει κάτω η ντουφεκιά...
Και μιλάμε για Νο4 για ψηλότερα Νο έχουμε μεγαλύτερη πτώση...
Αν είναι το Express του DORKAS, μια παραλλαγή του R12 είναι...
Ισπανική CSB1 και βύσμα GIOVANNI, σε νορμάλ συνθήκες είναι αρκετά καλά και συγκεντρωτικά, σε χαμηλές θερμοκρασίες και υγρασίες ίσως έχεις λίγο θέμα....
Τσέκαρε τη διάμετρο των σκαγιών;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top