Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κάποια στιγμή θα κάτσω να μετρήσω και τα σκάγια, να βγάλω τα ποσοστά συγκέντρωσης σε κύκλο 76 εκατ. γιατί με τρώει η περιέργεια, αλλά δεν ξέρω πότε θα βρω το χρόνο και το κουράγιο .big smile. .yel.
Δεν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για την δουλειά αυτή; Νομίζω ότι είναι και αρκετά παλιό software. Το θέμα είναι που να το βρεις "σπασμένο".
 
Χάθηκε ρε Στέλιο να ήταν δίκαννο, το φαντάζεσαι δίκαννο με δύο κάννες ίδιες σαν και αυτή που έχει τώρα; :) .love.
Και να φανταστείς Γιώργο ότι η κάννη του είναι σαν ... "βλογιοκομμένη" εσωτερικά, με εκτεταμένο pitting (ευτυχώς όχι πολύ βαθιούς κρατήρες), αφού όταν πέθανε ο πατέρας μου το 1976 το πήρε ένας θείος μου και κυνηγούσε 2-3 χρόνια και δεν το πρόσεχε, καταλαβαίνεις με καψούλια βροντώδους υδραργύρου τότε, αχρωμίωτο και να μένει ακαθάριστο ... :( :(
 
Και να φανταστείς Γιώργο ότι η κάννη του είναι σαν ... "βλογιοκομμένη" εσωτερικά, με εκτεταμένο pitting (ευτυχώς όχι πολύ βαθιούς κρατήρες), αφού όταν πέθανε ο πατέρας μου το 1976 το πήρε ένας θείος μου και κυνηγούσε 2-3 χρόνια και δεν το πρόσεχε, καταλαβαίνεις με καψούλια βροντώδους υδραργύρου τότε, αχρωμίωτο και να μένει ακαθάριστο ... :( :(

Στέλιο σε βλέπω να κανείς θραύση στο κυνηγι του χρόνου με το οπλακι.
 
Ωραίες τουφεκιες Στέλιο το lambro και της ιδιογομωσης μ'αρεσαν περισσότερο.

Ωραίες τουφεκιές Στέλιο, καλή δουλειά και σ΄ ευχαριστούμε για τις φωτό. Από τις συγκρίσεις θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο.
Στέλιο αυτά τα "ΔΟΡΚΑΣ - ROTTWEIL CLASSIC 16 - 28 gr No.8 (... σε κόκκινο κάλυκα, πρώτη φορά το 2008 νομίζω, ενώ μια ζωή που τα αγόραζα πάντα ήταν σε μαύρο κάλυκα!)" σίγουρα είχαν μέσα σκάγια νούμερο 8 και όχι πιο χοντρά ή με ξεγελάει η φωτό; :)
 
η κάννη του είναι σαν ... "βλογιοκομμένη" εσωτερικά, με εκτεταμένο pitting
Αφού τα χέρια σου πιάνουν, δεν κάθεσαι με υπομονή, επιμονή και ένα δράπανο σε χαμηλές στροφές, ατσαλόμαλλο και λαδάκι να το παλέψεις λίγο αφού είναι αχρωμίωτο;
 
Στέλιο αυτά τα "ΔΟΡΚΑΣ - ROTTWEIL CLASSIC 16 - 28 gr No.8 (... σε κόκκινο κάλυκα, πρώτη φορά το 2008 νομίζω, ενώ μια ζωή που τα αγόραζα πάντα ήταν σε μαύρο κάλυκα!)" σίγουρα είχαν μέσα σκάγια νούμερο 8 και όχι πιο χοντρά ή με ξεγελάει η φωτό; :)
Σίγουρα 8 Χρήστο, ιταλικό 8αρι, 14,7 σκάγια/γραμ. γύρω στα 411-412 συνολικά. Είχα σφάξει τότε και είχα κρατήσει σημειώσεις, που τις ξανακοίταξα χθες βράδυ. ;)
Τα παλιότερα (τα μαύρα) είχαν πιο ψιλά σκάγια, πιο πολύ 8,5 προς 9 νούμερο, κοντά στα 17 σκάγια/γραμ. δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα, αλλά θα το κοιτάξω το απόγευμα.
 
Αφού τα χέρια σου πιάνουν, δεν κάθεσαι με υπομονή, επιμονή και ένα δράπανο σε χαμηλές στροφές, ατσαλόμαλλο και λαδάκι να το παλέψεις λίγο αφού είναι αχρωμίωτο;
Κάπως θα καθαρίσει καλύτερα αλλά δεν σώζεται, τορνο στον Παπατσαρουχα και λειανση αν το όπλο αξίζει τον κόπο.
 
Κάπως θα καθαρίσει καλύτερα αλλά δεν σώζεται, τορνο στον Παπατσαρουχα και λειανση αν το όπλο αξίζει τον κόπο.
Αυτό θα ήταν το τέλειο.
 
Στέλιο ευχαριστούμε για τις τουφεκιές και τον χρόνο που διέθεσες..shake hands.
Πολύ καλό το 16άρι μου άρεσαν πολύ οι κατανομές.
Αν δεν κάνω λάθος Baikal είναι το μονόκαννο έτσι δεν είναι Στέλιο;
 
Ωραίες τουφεκιες μπράβο Στέλιο....shake hands..shake hands..shake hands.
Δύναμη το μονοκαννο!!!Δοκιμή με πιο χοντρά σκάγια έχεις κανει?
Όλο και καπου θα έχεις κάνα 5αρι-6αρι..:)
 
Αν δεν κάνω λάθος Baikal είναι το μονόκαννο έτσι δεν είναι Στέλιο;
Όχι Γιώργο. Καναδέζικο είναι, COOEY εποχής γύρω στα 1960, εξώσφυρο.
H.W.COOEY - Machine & Arms Company - Cobourg, Ontario, Canada
Το Baikal μου είναι 12αρι. ;)

Δοκιμή με πιο χοντρά σκάγια έχεις κανει?
Όλο και καπου θα έχεις κάνα 5αρι-6αρι..:)
Έχω ρε Τάσο στο χωριό Remington Express No.4 και ΔΟΡΚΑΣ Rottweil No.5 αλλά ξέχασα να τα πάρω!!! :( Είναι 15ετίας περίπου, τα Rottweil έβγαιναν τότε σε 67αρη κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο. Και με τα 2 έχω φάει φάσσες, λαγούς και ζουρίδες (... τις ζουρίδες δεν τις έφαγα, μόνο τις σκότωσα... .yel. .very funny.
 
Είναι 15ετίας περίπου, τα Rottweil έβγαιναν τότε σε 67αρη κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο.
Ναι το θυμαμε.και τα αντίστοιχα στο 12αρι ήταν τότε με 12χιλ μέταλλο.(Όποτε μπορείς βγάλε και μια φωτο μαζί με το ρεμινγκτον):)
και ζουρίδες
Πως κυνηγιούνται αυτές?
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top