Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τι νούμερο σκαγιών είναι το φυσίγγι στην φωτό;
Nαι ξεχασα να το γραψω, τα σκαγια ειναι διαμετρου 3-3,05 χιλ δηλαδη σχεδον 4αρια...
Αυτο το φυσιγγι ειχε αυτο χαρακτηριστικο που σε κανει να χαμογελας...Με το "μπαμ" ακουγες τα σκαγια να εχουν φτασει ηδη στο στοχο πριν χαθει ο ηχος και στο κυνηγι ηταν φοβερο σε ολες τις αποστασεις...Κ ηταν εξισου αποτελσματικο απο -5 εως 15 βαθμους Κελσιου σε οποιδηποτε μεγαλο θηραμα κ αν δοκιμαστηκε...
Ωστοσο με την καινουργια παρτιδα της πυριτιδας ειναι λιγο πιο αργο, ηδη εχω γεμισει μερικες παραλλαγες για να δοκιμαστουν αμεσα, παραλλαγες στην ποσοτητα της πυριτιδας, το καψουλι, τον συγκεντρωτηρα κτλ... Αν κ ποτε δεν συμαθησα την ΜΒ36 γιατι ειναι λιγο πιο γρηγορη για τα γουστα μου, ειναι υλικο για καλα χειμωνιατικα φυσιγγια...
 
Οντως Αρη , για 4αρι με 2,5* ειναι τελεια!!! βεβαια με το Beretta του Γιωργη θα ηταν λιγο καλυτερη ....αλλα εστω κ εστι καλη εινα αχαχαχα!! Με M92S θα ηταν εξισου αποτελεσματικη λες (με το αναλογο setup φυσικα)?
 
Γιατι πρεπει ντε κ καλα να υπερτερει καποια? Κ με τις δυο μπορουν να φτιαχτουν πολυ αποδοτικες συνταγες, η ΜΒ36 ειναι πιο "σκληρη" στη χρηση κ για μενα ευκολοτερο να της ανεβασεις πιεσεις κ ταχυτητες στα 36-38, η Μ92S πολυ πιο ελαστικη, θελει λιγο "φορτωμα" για να δουλεψει σε αυτα τα γραμμαρια...
 
Διακρινω μια ειρωνια φιλαρακι στον τροπο που με αποκαλεις? .xm.Η μηπως ειναι η ιδεα μου??? .sarcastic.



Το "καφε" μιας κ στα ειχα κ με χρωματα τρομαρα σου .buy buy. για να μην μπερδευτεις... ειχε ΜΒ36 σε καλυκα Nobelsport 23 χιλ με την αναλογια 686-2-37-z2m15-57,5 mm
Με προβληματισες που θα το ηθελες ενα "κλικ" πιο γρηγορο αλλα κατι θα κανουμε οταν με το καλο προμηθευτεις πυριτιδα γιατι μικροαλλαγες χρειαζονται παντα αναλογα με τις παρτιδες...
Κ εδω ειναι η τουφεκια στα 35 μετρα με 2,5 αστρα...
Άρη ο ροζ χρωματισμός στον πίνακα, τι διάμετρο έχει; ;
 
βεβαια με το Beretta του Γιωργη θα ηταν λιγο καλυτερη
Το καλύτερο είναι σχετικό, δεν θα την έλεγα καλύτερη. Απλά γέμισε λίγο πιο ομοιόμορφα τον πίνακα. Τις πολύ σφικτές τουφεκιές μετά τα 40 μέτρα δεν τις συμπαθώ.
 
Σαν πιο ελαστική δίνει πιο εύκολα καλύτερες συγκεντρώσεις;
Αυτο ειναι σχετικο, ανεβαζει δυσκολοτερα πιεσεις παντως ειδικα αν γεμιστει στα πιο λιγα απο τα "κανονικα" (40-42) της γραμμαρια...

Άρη ο ροζ χρωματισμός στον πίνακα, τι διάμετρο έχει; ;

76 εκατοστα
 
Και που βρηκες σκαγια αυτης της διαμετρου ρε λεβεντοπαιδι???Γιατι οταν ειχα ερωτευθει τα 5αρια αυτη την διαμετρο ειχαν.3χιλ.
 
Και που βρηκες σκαγια αυτης της διαμετρου ρε λεβεντοπαιδι???Γιατι οταν ειχα ερωτευθει τα 5αρια αυτη την διαμετρο ειχαν.3χιλ.
Kατα τυχη τα βρηκα Δημητρη, απο αυτα που πολλες φορες δεν βγαινουν ακριβως οι διαμετροι που θελουν προφανως... Αλλα πολυ καλη διαμετρος τα 3 χιλ για ολα... ;)
Ο καθενας εχει μια δικη του αριθμηση στα σκαγια, εγω πηγαινω με το ιταλικο προτυπο που το 5αρι εχει διαμετρο 2,9 χιλ και το 4αρι 3,1 χιλ...
 
η οποία υποσχέται καταβολές για πολλά μέτρα ακόμα. Θα το ήθελα ωστόσο ένα κλικ πιο γρήγορο.

686-2-37-z2m15-57,5 mm

Η ταχυτητα βελτιωθηκε αισθητα με δυο τροπους στην δικη μου παρτιδα... Η στην ιδια συνταγη χρησιμοποιησα πιο ¨σκληρο" συγκεντρωτηρα ( Drago 14) η βλεποντας οτι απλα ειναι πιο προοδευτικη μεταβαλα ολη τη συνταγη αλλαζοντας καψουλι και το φυσιγγι εγινε cx2000-1,95-37-z2m15-57,5...
Συγκεντρωση εδωσε λιγο χαμηλοτερη αλλα μιας κ δοκιμαστηκε με αλλο οπλο, σε λιγο μεγαλυτερη αποσταση και σε αλλες συνθηκες, αυτο δεν ειναι απολυτο...
 
Αρι με καψουλι 688 και z2m και ολλα τα αλλα ιδια θα ειχεσ ενα.πολυ ταχητατο φυσηγγακι δοκιμασετο εγω δεν το αλαζω με τιποτα αλλα αυστηρα κατω απο 6/7βαφμουσ
 
Αρι με καψουλι 688 και z2m και ολλα τα αλλα ιδια θα ειχεσ ενα.πολυ ταχητατο φυσηγγακι δοκιμασετο εγω δεν το αλαζω με τιποτα αλλα αυστηρα κατω απο 6/7βαφμουσ
Δεν αμφιβαλω, και με CX2000 παλι ηταν πολυ γρηγορο (πιο πολυ μαλιστα απο οσο ηθελα) αλλα οπως ειπες ηθελε απο μονοψηφια θερμοκρασια και κατω... Το ζητουμενο εδω ειναι ενα φυσιγγι που να δουλευει αποτελεσματικα απο 0 εως 15 βαθμους...
 
Όπως είχα γράψει προ ημερών, έχει λήξει το δελτίο κατοχής του 16αριού μου, ρώτησα στην αστυνομία και μου είπαν να το πάω σε οπλουργό να μου δώσει βεβαίωση ή να τους το πάω εκεί να το δουν. Έτσι το έφερα χθες από το χωριό, και με την ευκαιρία σκέφτηκα να πάω σήμερα στο σκοπευτήριο, να ρίξω μερικά φυσίγγια στον πίνακα και ίσως και καμιά πούλα. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν ακριβώς όπως τα σχεδίαζα. Στο σταντ που είναι δίπλα στον πίνακα έκαναν προπόνηση τα παιδιά του skeet ... έτσι πήρα καφέ και περίμενα να τελειώσουν και να φύγουν. Τέλος πάντων, κάτι κατάφερα να κάνω ...
Είχα μαζί μου 5-6 τύπους φυσιγγίων και είχα σκοπό να ρίξω από διάφορες αποστάσεις 25, 30 και 35 μέτρα, μάλιστα σκόπευα στα 35 μ. να βάλω το τζιπάκι σε κατάλληλη θέση ώστε να χρησιμοποιώ τη ρεζέρβα σαν στήριγμα για να μειώσω την πιθανότητα κάποιες βολές να πάνε στραβά. Τελικά λόγω πίεσης χρόνου αποφάσισα να ρίξω μόνο από τα 30 μέτρα και χωρίς υποστήριγμα.
Έριξα 3 φυσίγγια από κάθε τύπο, θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες - όχι απαραίτητα τις καλύτερες τουφεκιές, αλλά τις πιο ευδιάκριτες γιατί λόγω της ώρας και με το κινητό οι φωτογραφίες δεν πέτυχαν και πολύ, πάντως οι κατανομές από κάθε τύπο φυσιγγίου δεν είχαν αισθητή διαφορά μεταξύ τους, οπτικά τουλάχιστον.
B&P F2 Classic 16 - 29 gr. - No. 7 (... μου έφυγε αριστερά)
20160321_180216_A.jpg

... και άλλη μια πιο κεντραρισμένη (πάλι με F2 classic 16)
20160321_182904_A.jpg


LAMBRO CLASSIC 16 - 28 gr - No. 9 (... το αγαπημένο μου στο κυνήγι)
20160321_180749_A.jpg

Ιδιογόμωση, σε ριγμένους κάλυκες του παραπάνω, με την ίδια συνταγή (686 - Α1 1,35 x 28 gr - Gualangi SG21 - No.9 - *) κλεισμένα με τη μηχανή LEE (κιτ μετατροπής σε cal.16)
20160321_181341_A.jpg


... Και μερικές ακόμη στο επόμενο μήνυμα ...
 
Δοκιμών συνέχεια (cal. 16) ....
ΔΟΡΚΑΣ - ROTTWEIL CLASSIC 16 - 28 gr No.8
20160321_182231_A.jpg

Επίσης ΔΟΡΚΑΣ - ROTTWEIL CLASSIC 16 - 28 gr No.8 (... σε κόκκινο κάλυκα, πρώτη φορά το 2008 νομίζω, ενώ μια ζωή που τα αγόραζα πάντα ήταν σε μαύρο κάλυκα!)
20160321_184123_A.jpg


Τέλος το GM3 SPECIAL 16 του Κύργια - 28 gr - No.9
20160321_182251_A.jpg

20160321_183000_A.jpg

Αυτά ... Τελικά το Gm3 του Κύργια φαίνεται να έδωσε τις πιο ανοικτές κατανομές. Όπως λέγαμε και με το Βίκτωρα κι άλλον ένα φίλο που ήταν εκεί, μάλλον είναι παραφορτωμένο σε πυρίτιδα (1,40 gr Gm3 - Cx1000 - συγκεντρ. Gualandi) ... Από την άλλη, και το Rottweil είναι αρκετά φορτωμένο (1,55 gr PSB1 - Cx1000 - συγκεντρ. Z2M)... Προφανώς κατά την άποψή μου, ο Z2M υπερέχει του SuperG και στο 16αρι! (... Σε αρκετές δοκιμές με ιδιογομώσεις στο 12άρι έχω παρατηρήσει ότι ο Z2M μου έβγαζε μέχρι και 10% μεγαλύτερες συγκεντρώσεις απο τον SG) ;)
Υ.Γ. Το τουφέκι πάνω στην κάννη γράφει FULL CHOKE ... Προλίγου μέτρησα τον αυλό με τη "μπακαλίστικη πατέντα" που είχα αναφέρει στο θέμα "Μετρήσεις με παχύμετρο" (το βύσμα από ... συμπιεσμένο αλουμινόχαρτο) και τον βρήκα 16,8 mm και διάμετρο στομίου 16,25 mm, δηλαδή σύσφιξη 0,55 mm - πράγμα που μου άρεσε το ίδιο όσο και οι τουφεκιές (προτιμότερο το 0,5 - 0,6 παρά το καθαρόαιμο φουλ)!!!
 
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι η εσωτερική λαμαρίνα του πίνακα είναι 1Χ1 μέτρο... Κάποια στιγμή θα κάτσω να μετρήσω και τα σκάγια, να βγάλω τα ποσοστά συγκέντρωσης σε κύκλο 76 εκατ. γιατί με τρώει η περιέργεια, αλλά δεν ξέρω πότε θα βρω το χρόνο και το κουράγιο .big smile. .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top