Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

δεν υπάρχει περίπτωση να μοντελοποιηθεί ποτέ η πραγματική τουφεκιά με σκάγια ...
όχι γιατί είναι μαθηματικά αδύνατο αλλά γιατί αλλάζουν συνεχώς (από τουφεκιά σε τουφεκιά) τα δεδομένα.
Δεν μπορείς να περιμένεις να δουλέψει ένα μοντέλο αν αλλάζουν συνεχώς τα αρχικά δεδομένα ...
Κατανόηση της μορφής μόνο και όχι φυσικά μοντελοποίηση. Να κατανοεί ο χρήστης λειόκαννου, ότι απλά ρίχνει μια χούφτα σκάγια και αν έχει υπολογίσει με το μάτι σωστά την απόσταση και τη ταχύτητα του στόχου, τότε αν και η κάννη κοιτάει όπου τα μάτια του και δεν σταματήσει τη κίνηση του όπλου του, ούτε κοιτάξει το στόχαστρο του όπλου, πιθανόν να κάνει μια καλή και επιτυχή βολή.
 
Βασιλη καλησπερα,διαβαζω με προσοχη τις αποψεις σου οπως και του κ.Θαναση.....Συμφωνω μαζι σας,πραγματι ειναι κριμα νεοι κυνηγοι να δινουν βαση στο οπλο στο φυσιγγιο στο τσοκαρισμα και να μην προσπαθουν μεσω του σκοπευτηριου και της προπονησης να βελτιωσουν την τεχνικη τους,αφου ισως αποτανθουν σε καποιο δασκαλο σκοποβολης που ευκολα μπορει να εντοπισει λαθη που κανουμε και τα οποια δεν τα αντιλαμβανομαστε και τα επαναλαμβανουμε συνεχως!!!Εγω εχω μια πολυ απλουστευμενη αποψη .....μεγαλη σημασια στο οπλο δινουν οι πρωταθλητες που ψαχνουν και τον τελευταιο δισκο,και οι σκιαπες που τους φταιει το τουφεκι για τις αστοχιες και οχι ο εαυτος τους!!
Συμφωνώ μαζί σου ...
Θα έλεγα όμως να δίνουν σημασία στα φυσίγγια και στο τσοκάρισμα .... (δεν πάμε για μπεκάτσα με xfull, ούτε για λαγό με φυσίγγια του κυρ. Μήτσου), απλά να μην καταντά αυτό εμμονή.
Πάμε καμιά φορά για τσίχλες με έναν συγκεκριμένο φίλο και αλλάζει 2-3 τσοκαρίσματα στο ίδιο κυνήγι ανάλογα αν περπατάμε σε κλειστό η ανοιχτό μέρος.
Εντάξει έλεος ... εμένα τα *** έχουν σκουριάσει :) πάνω στην κάνη γιατί εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων με αυτό κυνηγάω.

Αγόρασα πριν μήνες ένα καινούργιο όπλο ... σε πληροφορώ ότι η μοναδική δοκιμή που έκανα ήταν να δω αν τουφεκάει εκεί που σημαδεύω.
Τίποτα άλλο.

Μετά από πάρα μα πάρα πολλά φυσίγγια (στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο) θα δεις ότι ο εγκέφαλος θα αναγνωρίζει τις εικόνες την στιγμή που πατάς την σκανδάλη (απόσταση θηράματος, σκόπευση, προσκόπευση) και πριν βγούν τα σκάγια από την κάνη θα ξέρεις αν έκανες μαλακία σκόπευση (έφυγες ψηλά, χαμηλά, μπροστά πίσω) και αν το θήραμα πρέπει να πέσει ή έχει πολλές πιθανότητες να πέσει ή θα πέσει μόνο από τύχη.
 
Μετά από πάρα μα πάρα πολλά φυσίγγια (στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο) θα δεις ότι ο εγκέφαλος θα αναγνωρίζει τις εικόνες την στιγμή που πατάς την σκανδάλη (απόσταση θηράματος, σκόπευση, προσκόπευση) και πριν βγούν τα σκάγια από την κάνη θα ξέρεις αν έκανες μαλακία σκόπευση (έφυγες ψηλά, χαμηλά, μπροστά πίσω) και αν το θήραμα πρέπει να πέσει ή έχει πολλές πιθανότητες να πέσει ή θα πέσει μόνο από τύχη.
@spyrosgj
συμπλήρωσε σε αυτό και το παραπάνω ποστ του Θανάση και

όταν φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο με 5-10 φυσίγγια καταλαβαίνει αν το φυσίγγι είναι αποτελεσματικό ή όχι ...

Το χαρτί είναι καλύτερο για να βλέπεις τις κατανομές ... αν βέβαια υπάρχει χρόνος ... ο οποίος για εμένα είναι δύσκολο να βρεθεί.
 
@spyrosgj
συμπλήρωσε σε αυτό και το παραπάνω ποστ του Θανάση και

όταν φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο με 5-10 φυσίγγια καταλαβαίνει αν το φυσίγγι είναι αποτελεσματικό ή όχι ...

Το χαρτί είναι καλύτερο για να βλέπεις τις κατανομές ... αν βέβαια υπάρχει χρόνος ... ο οποίος για εμένα είναι δύσκολο να βρεθεί.
Ο ταχύτερος βλητικός επεξεργαστής είναι εκ φύσεως στο κεφάλι μας. Επεξεργάζεται ταυτόχρονα απόσταση στόχου, πορεία, ταχύτητα, ταχύτητα γόμωσης και όλα αυτά δίνουν εντολή πυροδότησης με ακρίβεια 1/100 του δευτερολέπτου !!! Να γιατί θεωρώ πως ο Θεός δεν μας προίκισε χωρίς λόγο, αλλά για να χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή αυτό όταν πρέπει
 
Κάθε εταιρεία πέρα από στοκ κλπ έχει πάρει μερίδιο της αγοράς με κάποια βασικά στοιχεία που διατηρεί.Τι θέλω να πω?Η θρυλική κάννη της ρεμ 1100 που έγινε όπλο θρύλος είχε 18.55 αυλό με μακρύ κώνο.Τωρα αν η benelli έβγαζε στην παραγωγή ένα μοντέλο με αυτά τα χαρακτηριστικά αυτούσια θα ήταν παραδοχή ότι υστερούσε...Εδώ λοιπόν πρέπει να αναλογιστούμε και την ζημιά στο franchise που για χρόνια ακολουθούσε συγκεκριμένη πορεία και με βάση αυτήν την πορεία απέκτησε θιασώτες ...Τώρα από ότι βλέπω στην powerbore ξεκίνησε να μπαίνει σε αυτή την κατεύθυνση δειλά δειλά...
Υ.Γ Έχω στην κατοχή μου 6 όπλα όλα της Benelli.Το τελευταίο μου απόκτημα έχει aftermarket κωνο 6,5cm.Σε αριθμούς από όπλο μαμα δίνει στα 40 μέτρα από 35-40% πυκνότερη κατανομή με "γενναίο" φορτίο σκαγιων και οπτικά πολύ ομαλότερη...!!!
Γιατι λοιπον ο AFTERMARKET <δολοφονος> της κανης δεν πουλα την γνωση του στην BENELLI αλλα ψοφωζει με ειδικου τυπου επεμβασουλες??? μηπως αυτο δεν μπορουσε η δεν ηξερε να το κανει ο κατασκευαστης????Ασφαλως και θα το εκανε,αν ηταν σωστο!!!!Μην χαλαμε μονοι μας τα οπλα που αγοραζουμε.....ειναι κριμα ....δεν ειμαστε αυτοι που θα υποδειξουμε στις εταιρειες τη δουλεια τους!!!!Προσωπικες αποψεις εκφραζω,γιατι ξερω οτι καθε οπλο την επομενη στιγμη της παραποιησης του εχει χασει την μιση του αξια!!!Μην παραμυθιαζομαστε,απο το καθε παπαγαλακι οπλουργο που θελει να κονομηση!!!!Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τροποι για να σφιξουμε η να ανοιξουμε την κατανομη της τουφεκιας ,και οχι το χειρουργειο στο οπλο μας!!!Οι αποψεις μου ειναι γενικες και δεν αφορουν το παλληκαρι που απαντω ,απλως δραττομαι της ευκαιριας για να καταθεσω την αποψη μου!!
 
Συμφωνώ μαζί σου ...
Θα έλεγα όμως να δίνουν σημασία στα φυσίγγια και στο τσοκάρισμα .... (δεν πάμε για μπεκάτσα με xfull, ούτε για λαγό με φυσίγγια του κυρ. Μήτσου), απλά να μην καταντά αυτό εμμονή.
Πάμε καμιά φορά για τσίχλες με έναν συγκεκριμένο φίλο και αλλάζει 2-3 τσοκαρίσματα στο ίδιο κυνήγι ανάλογα αν περπατάμε σε κλειστό η ανοιχτό μέρος.
Εντάξει έλεος ... εμένα τα *** έχουν σκουριάσει :) πάνω στην κάνη γιατί εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων με αυτό κυνηγάω.

Αγόρασα πριν μήνες ένα καινούργιο όπλο ... σε πληροφορώ ότι η μοναδική δοκιμή που έκανα ήταν να δω αν τουφεκάει εκεί που σημαδεύω.
Τίποτα άλλο.

Μετά από πάρα μα πάρα πολλά φυσίγγια (στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο) θα δεις ότι ο εγκέφαλος θα αναγνωρίζει τις εικόνες την στιγμή που πατάς την σκανδάλη (απόσταση θηράματος, σκόπευση, προσκόπευση) και πριν βγούν τα σκάγια από την κάνη θα ξέρεις αν έκανες μαλακία σκόπευση (έφυγες ψηλά, χαμηλά, μπροστά πίσω) και αν το θήραμα πρέπει να πέσει ή έχει πολλές πιθανότητες να πέσει ή θα πέσει μόνο από τύχη.
Μονο εαν ειμαστε σε θεση να κατανοουμε ολο αυτο που περιγραφεις στην τελευταια παραγραφο,τοτε και μονο τοτε μπορουμε να γινομαστε συνεχως καλυτεροι,αναγνωριζοντας το σφαλμα μας και διορθωνοντας το!!!!Για καποιους ειναι πολυ απλο, για αλλους ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!
 
Last edited:
Γιατι λοιπον ο AFTERMARKET <δολοφονος> της κανης δεν πουλα την γνωση του στην BENELLI αλλα ψοφωζει με ειδικου τυπου επεμβασουλες??? μηπως αυτο δεν μπορουσε η δεν ηξερε να το κανει ο κατασκευαστης????Ασφαλως και θα το εκανε,αν ηταν σωστο!!!!Μην χαλαμε μονοι μας τα οπλα που αγοραζουμε.....ειναι κριμα ....δεν ειμαστε αυτοι που θα υποδειξουμε στις εταιρειες τη δουλεια τους!!!!Προσωπικες αποψεις εκφραζω,γιατι ξερω οτι καθε οπλο την επομενη στιγμη της παραποιησης του εχει χασει την μιση του αξια!!!Μην παραμυθιαζομαστε,απο το καθε παπαγαλακι οπλουργο που θελει να κονομηση!!!!Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τροποι για να σφιξουμε η να ανοιξουμε την κατανομη της τουφεκιας ,και οχι το χειρουργειο στο οπλο μας!!!Οι αποψεις μου ειναι γενικες και δεν αφορουν το παλληκαρι που απαντω ,απλως δραττομαι της ευκαιριας για να καταθεσω την αποψη μου!!

Σπύρο θα μου επιτρέψεις να εκφράσω και εγώ την δικιά μου άποψη

Ο κατασκευαστής και βέβαια ξέρει τι κάνει … το μάρκετινγκ είναι η επιβίωση της εταιρείας, ότι είναι να σου δώσουν θα το πάρεις με το σταγονόμετρο για να πουλάνε…. Βλέπε ότι η Benelli έχει ξεκινήσει στα νέα της μοντέλα να μεγαλώνει τους κώνους , βλέπουμε εδώ και λίγα χρόνια porting, όταν αυτά ήταν επεμβασουλες!!! από έξω εργοστασιακούς παράγοντες

Φιλικά πάντα.
 
Σπύρο θα μου επιτρέψεις να εκφράσω και εγώ την δικιά μου άποψη

Ο κατασκευαστής και βέβαια ξέρει τι κάνει … το μάρκετινγκ είναι η επιβίωση της εταιρείας, ότι είναι να σου δώσουν θα το πάρεις με το σταγονόμετρο για να πουλάνε…. Βλέπε ότι η Benelli έχει ξεκινήσει στα νέα της μοντέλα να μεγαλώνει τους κώνους , βλέπουμε εδώ και λίγα χρόνια porting, όταν αυτά ήταν επεμβασουλες!!! από έξω εργοστασιακούς παράγοντες

Φιλικά πάντα.
Φιλε Τασο, καλημερα....ειμαι και εγω κατοχος δυο BENELLI ,οπλα που ειχε αγορασει ο πατερας μου,μια 123 με saint etien κανη 2 αστρα το 1980 και μια SL80 που μου την εκανε δωρο το 1983 οταν απολυθηκα απο το στρατο!!!Ειναι οπλα αξεπεραστα,οι κανες δεν παιζονται,εξαλλου με αυτα τα οπλα εκανε η BENELLI την φημη της!!!!!Βεβαια οπως πολυ σωστα αναφερεις,το marketing και η επιβιωση της εταιρειας επιβαλουν εκσυχρονισμο!!!!δεν διαφωνω καθολου......ομως αυτο γινετε στην γραμμη παραγωγης με τα πιο συγχρονα μεσα και τεχνογνωσια,και οχι στο μπακαλικο της γειτονιας!!!!Αυτη ειναι η γνωμη μου,να χαιρεσαι φιλε τα ντουφεκια σου και να εισαι παντα γερος και δυνατος!!!Φιλικοτατα και απο τη μερια μου..... με εκτιμηση ΣΠΥΡΟΣ.
 
Εαν ομως η βολη δεν ειναι επιτυχης??τι κανουμε......αλλααααζουμε τσοοοοκ,αλλαααζουμε φουσεκι....ισιωνουμε τη ζακετα μας που εφταιγε για την κακη επωμιση, και κλωτσαμε και το πετραδακι που χαλασε την ισσοροπεια μας!!!!!!Τωρα θα δειτε στο επομενο τι θα γινει!!!!και μετα το επομενο στο μεθεπομενο,και οι δικαιολογιες αστειρευτες,αλλα για την ταμπακιερα......κουβεντα!!Και μετα την επιστροφη απο την εξορμηση,στον οπλουργο για lifting!!!!
Φοβού τον κυνηγό που έχει 10 χρόνια το ίδιο όπλο κι όχι εκείνον που έχει αλλάξει 10 όπλα σε 10 χρόνια
 
Γιατι λοιπον ο AFTERMARKET <δολοφονος> της κανης δεν πουλα την γνωση του στην BENELLI αλλα ψοφωζει με ειδικου τυπου επεμβασουλες??? μηπως αυτο δεν μπορουσε η δεν ηξερε να το κανει ο κατασκευαστης????Ασφαλως και θα το εκανε,αν ηταν σωστο!!!!Μην χαλαμε μονοι μας τα οπλα που αγοραζουμε.....ειναι κριμα ....δεν ειμαστε αυτοι που θα υποδειξουμε στις εταιρειες τη δουλεια τους!!!!Προσωπικες αποψεις εκφραζω,γιατι ξερω οτι καθε οπλο την επομενη στιγμη της παραποιησης του εχει χασει την μιση του αξια!!!Μην παραμυθιαζομαστε,απο το καθε παπαγαλακι οπλουργο που θελει να κονομηση!!!!Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι τροποι για να σφιξουμε η να ανοιξουμε την κατανομη της τουφεκιας ,και οχι το χειρουργειο στο οπλο μας!!!Οι αποψεις μου ειναι γενικες και δεν αφορουν το παλληκαρι που απαντω ,απλως δραττομαι της ευκαιριας για να καταθεσω την αποψη μου!!
Πως αλλιως σφιγγουμε την κατανομη; Ενδιαφερομαι αρκετά.
 
Ασφαλως θα αστειευεσαι ρωτωντας με κατι τετοιο!!!!ετσι δεν ειναι.......
Δεν αστειευομαι ουτε ειρωνευομαι, ενδιαφερομαι πραγματικα και ρωτω διοτι μπορει καποιος τροπος να μου διαφευγει.
 
Back
Top