Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Στη διαφορά των σύγχρονων ακαπνων πυριτιδων με τις παλαιές, που είναι πιο ταχυκαυστες και δίνουν το μέγιστο της ενεργειακής απόδοσης σε πολύ μικρότερο μήκος κάννης. Η υπόλοιπη κάννη δεν προσφέρει ενεργειακά πλέον κάτι, πέραν της σκοπευτικής ευθείας ή ζυγισματος του όπλου.
Δεν τα κρατά για κάποιο διάστημα πιο πολύ προστατευμένα απ' τον έξω σκληρό κόσμο????
 
Δεν τα κρατά για κάποιο διάστημα πιο πολύ προστατευμένα απ' τον έξω σκληρό κόσμο????
Και μέσα σκληρός δεν είναι; ;)
Τριβές, παραμορφώσεις εκεί μέσα γίνονται...
Αφού βγουν από το στόμιο, έναν μικρό εμβολισμό από την τάπα θα δεχτούν ομαδικά (κι αυτό υπό προϋποθέσεις)
Η αντίσταση του αέρα μετά δε θα επηρεάσει τη μορφή τους. Απλά θα τα επιβραδύνει σταδιακά και βέβαια θα χαράξει και την πορεία τους (αυτό που βλέπουμε σαν δυσδιαστατη φωτογραφία ως συγκέντρωση σε έναν πίνακα ή χαρτόνι)
Με κοντή ή μακρύτερη κάννη αυτή η αλληλουχία είναι κοινή.
Νομίζω το έχω ξαναναφερει και παλιότερα, σε ένα άρθρο του Χατζιωτη σε παλιό about, από 61εκ σε 76εκ η διαφορά σε ταχύτητα ν1 είναι μόλις 5% υπέρ της μακριάς.
 
Ο πατέρας μου 80 χρόνων πιστεύει ακόμα ότι μια κάνη 85 πόντους "κόβει" καλύτερα από μια 71.
Δίνει και επιστημονική εξηγηση. Περισσότερος χρόνος επιτάχυνσης άρα μεγαλύτερες ταχύτητες, άρα μεγαλύτερη ενέργεια τα σκάγια άρα καλύτερο κόψιμο.
Που κάνει το λάθος άραγε ;;;;;;;
Απλώς η μακρυά κανη στην έξοδο έχει ποιο λίγες πιέσεις από μια κοντή οπότε ποιο μαζεμένη τουφέκια που μπορεί να φέρει περισσότερα σκάγια στο θήραμα σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση!
 
5 % δεν είναι και το άσχημα από έναν παράγοντα αν αυτό μεταφράζεται σε μενουσες

Θα αρχίζουν να φθίνουν οι διαφορές σε μακρύτερες αποστάσεις.
Βέβαια για εμάς που παίρνουμε αγοραστά φυσίγγια είναι διαφορές που παίρνουμε ακόμα και στο ίδιο κουτί από φυσίγγι σε φυσίγγι (δε μιλώ για άλλη παρτίδα, εκεί έχουμε δει και εντελώς διαφορετικά φυσίγγια .sarcastic. )
Απ' την άλλη θυμάμαι ότι το πνεύμα του άρθρου ήταν να καταδείξει ότι δεν υπάρχει κάποιο τρομερό βλητικο προτέρημα της μακριάς έναντι της κοντής κάννης.
Μια διαφορά 5% πάνω σε συνθήκες κυνηγίου δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε και μετέπειτα να αξιοποιήσουμε σε προσκοπευση.
Ακόμα και συνειδητά να προσκοπεύαμε πχ στη Χ απόσταση βάζω 25 εκ προσκοπευση με 5% κάτω σε μενουσες ταχύτητες θα βάλω 1,25εκ περισσότερη προσκοπευση για να ισοσκελησω τη χασουρα;
Δεν ξέρω...!
Απλώς η μακρυά κανη στην έξοδο έχει ποιο λίγες πιέσεις από μια κοντή οπότε ποιο μαζεμένη τουφέκια που μπορεί να φέρει περισσότερα σκάγια στο θήραμα σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση!
.shake hands.
Πιστεύω κι εγώ σ'αυτό
 
Και μέσα σκληρός δεν είναι; ;)
Τριβές, παραμορφώσεις εκεί μέσα γίνονται...
Αφού βγουν από το στόμιο, έναν μικρό εμβολισμό από την τάπα θα δεχτούν ομαδικά (κι αυτό υπό προϋποθέσεις)
Η αντίσταση του αέρα μετά δε θα επηρεάσει τη μορφή τους. Απλά θα τα επιβραδύνει σταδιακά και βέβαια θα χαράξει και την πορεία τους (αυτό που βλέπουμε σαν δυσδιαστατη φωτογραφία ως συγκέντρωση σε έναν πίνακα ή χαρτόνι)
Με κοντή ή μακρύτερη κάννη αυτή η αλληλουχία είναι κοινή.
Νομίζω το έχω ξαναναφερει και παλιότερα, σε ένα άρθρο του Χατζιωτη σε παλιό about, από 61εκ σε 76εκ η διαφορά σε ταχύτητα ν1 είναι μόλις 5% υπέρ της μακριάς.
Δλδ αν έχω 66cm κανη ποσό της % είναι υπέρ και πόσο κατά?
 
Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' ότι φαίνονται.οποιος έχει ένα όπλο με 18,4 ή 18,3 ή 18,2 τεσπά και κοντό κώνο κι ένα όπλο από 18,6 ως 18,8 με επιμηκυμενο κώνο με ίδιο μήκος κανης από εργοστάσιο ας πάει στο πίνακα να κάνει τις δοκιμές του και πάντα στα όπλα του από 24 ως 36 γραμμάρια.προσωπικα στον 18,6 έχω δει καλύτερες κατανομές ειδικά από 33 και πάνω.μια χαρά κυνηγάς και με τον 18,4 αλλά με τον άλλο κερδίζεις σε κατανομες
 
Δλδ αν έχω 66cm κανη ποσό της % είναι υπέρ και πόσο κατά?
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως ο,τι μήκος κάννης και να έχεις ούτε υπέρ ούτε κατά έχει, είναι τι βολεύει εσένα στα κυνήγια που κάνεις.
Και το άρθρο του Παπατσαρουχα που ανέβασε ο @gvp9000 εκεί καταλήγει ουσιαστικά.
 
Ειχε μια ωραια καραμπινα η Fabarm αμα θυμαμαι καλα με 2 μετρα κανη που εβγαινε πανω απο τα καλαμια.
Και τα κυνηγια σου εκανες και σημα ειχες......Αμα επιανε και καμια βροχη την εδινες σε οποιον δεν γουσταρες
να την κραταει .sarcastic.
 
Συγκρατώ από το άρθρο, την ανάγκη για το Cutts Compensator σε κάννες κοντύτερες των 62 εκατ. Εδώ σε κάννη 51 εκατ
 

Attachments

  • 4.JPG
    4.JPG
    238,9 KB · Προβολές: 32
  • 13827929_1.jpg
    13827929_1.jpg
    28,3 KB · Προβολές: 32
  • P9070009.JPG
    P9070009.JPG
    214,9 KB · Προβολές: 31
  • P9070012.JPG
    P9070012.JPG
    264,5 KB · Προβολές: 26
Αν του βάλεις ένα cover απάνω θα ακούγεται και λιγοτερο
Σε μένα που βάλλω, δεν ακούγεται, αλλά αν είσαι στο πλάϊ, εξασφαλίζει απόσταση που δεν θα σε ενοχλήσουν άλλοι κυνηγοί. Για βολές σε πίστα Sporting, καλύτερα μόνος :)
 
Η εξέλιξη του κυνηγετικού όπλου έχει σταματήσει να υπάρχει πολλά μα πολλά χρόνια πριν...τα υπόλοιπα συνάδελφοι είναι απλά θέμα marketing... και μόνο....ειδικά για τα .....ποσοστά βελτίωσης που αναφέρονται σε σχέση με το κυνήγι....εάν σκεφτείτε το θέμα βάζοντας τα πράγματα σε μια λογική σειρά άλλοι παράγοντες είναι αυτοί οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν μια βολή και μάλιστα σε ποσοστά που θα μας έκαναν να κοκκινήσουμε όλοι και όχι αυτοί...π.χ. προσαρμοσμένο κοντάκι στα μέτρα μας, δεινότητα σκόπευσης του καθενός από εμάς, θέση του κυνηγού κατά την στιγμή της τουφεκιάς (εάν πατάει σε στέρεο έδαφος ή σε κυνήγι πέρδικας π.χ. με το ένα πόδι πάνω από ένα πετραδάκι κλπ) , φυσίγγι κλπ....
Δείτε σ' ένα όπλο αξίας (υπερβολικής ή όχι άλλο θέμα) purdey, holland and holland , boss κλπ.. τί στοιχεία έχουν οι κάννες τους και θα καταλάβετε...
Βέβαια περί κουβέντας να γίνεται κανένα θέμα.
 
Η εξέλιξη του κυνηγετικού όπλου έχει σταματήσει να υπάρχει πολλά μα πολλά χρόνια πριν...τα υπόλοιπα συνάδελφοι είναι απλά θέμα marketing... και μόνο....ειδικά για τα .....ποσοστά βελτίωσης που αναφέρονται σε σχέση με το κυνήγι....εάν σκεφτείτε το θέμα βάζοντας τα πράγματα σε μια λογική σειρά άλλοι παράγοντες είναι αυτοί οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν μια βολή και μάλιστα σε ποσοστά που θα μας έκαναν να κοκκινήσουμε όλοι και όχι αυτοί...π.χ. προσαρμοσμένο κοντάκι στα μέτρα μας, δεινότητα σκόπευσης του καθενός από εμάς, θέση του κυνηγού κατά την στιγμή της τουφεκιάς (εάν πατάει σε στέρεο έδαφος ή σε κυνήγι πέρδικας π.χ. με το ένα πόδι πάνω από ένα πετραδάκι κλπ) , φυσίγγι κλπ....
Δείτε σ' ένα όπλο αξίας (υπερβολικής ή όχι άλλο θέμα) purdey, holland and holland , boss κλπ.. τί στοιχεία έχουν οι κάννες τους και θα καταλάβετε...
Βέβαια περί κουβέντας να γίνεται κανένα θέμα.
αυτό το έχω ξανακούσει και φυσικά διαφωνώ. Το ότι η βασική αρχή λειτουργίας είναι η ίδια δεν σημαίνει ότι δεν έχει εξελιχθεί. Και ο τροχος το ίδιο σχημα εχει από τοτε που ανακαλύφθηκε αλλα καμια σχεση...
Με τα λιγα οπλα που έχω κυνηγήσει, (οχι περισσότερα από 10) καμια σχεση το ένα με το αλλο ανάλογα την δεκαετία κατασκευής.
Το τελευταιο που είδα αλλά δυστυχώς όχι στο βουνό, μια 828U, το όπλο αυτό για μενα είναι το όλη η εξέλιξη μαζεμένη. Φαντάζομαι ότι πολλοί κατασκευαστες ακριβων SP θα δαγκώθηκαν όταν κυκλοφόρησε. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά σύγχρονα όπλα που με τα υλικά τους επαναπροσδιορίζουν το μέσον.
 
αυτό το έχω ξανακούσει και φυσικά διαφωνώ. Το ότι η βασική αρχή λειτουργίας είναι η ίδια δεν σημαίνει ότι δεν έχει εξελιχθεί. Και ο τροχος το ίδιο σχημα εχει από τοτε που ανακαλύφθηκε αλλα καμια σχεση...
Με τα λιγα οπλα που έχω κυνηγήσει, (οχι περισσότερα από 10) καμια σχεση το ένα με το αλλο ανάλογα την δεκαετία κατασκευής.
Το τελευταιο που είδα αλλά δυστυχώς όχι στο βουνό, μια 828U, το όπλο αυτό για μενα είναι το όλη η εξέλιξη μαζεμένη. Φαντάζομαι ότι πολλοί κατασκευαστες ακριβων SP θα δαγκώθηκαν όταν κυκλοφόρησε. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά σύγχρονα όπλα που με τα υλικά τους επαναπροσδιορίζουν το μέσον.

Συνάδελφε θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι εγώ δεν είπα ότι το κυνηγετικό όπλο συνολικά δεν έχει αλλάξει (αν και αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε...αλήθεια σε τί διαφέρουν ως βασική αρχή κατασκευής ..βλέπε κοντάκι, βάση, κάννες), αλλά αναφέρθηκα στο θέμα της βλητικής καθαρά, το οποίο συζητούσαν και οι άλλοι συνάδελφοι. Σ'αυτόν τον τομέα ελάχιστα διαφέρουν οι εταιρείες και αυτά που προσφέρουν συνολικά. Στα υπόλοιπα ..περί ορέξεως ... προφανώς αναφέρεσαι στο 828U για την δυνατότητα που δίνει ίσως να φέρει φλάτζες αλλαγής κλίσεων. Το είχαν κάνει και οι Ισπανοί παλαιότερα η αλήθεια είναι με όχι και τόσο καλά αποτελέσματα όσο η benelli...από εκεί και πέρα περί ...αισθητικής..το θέμα είναι καθαρά προσωπικό.
Επισυνάπτω την φωτό από το ισπανικό όπλο για να δεις οτι δεν είναι κάτι το ...καινούργιο αυτό που έκανε η benelli
 

Attachments

  • EGO_200A_SGW.jpg
    EGO_200A_SGW.jpg
    125 KB · Προβολές: 65
Last edited:
Η ερώτηση εδώ είναι ποιος ο λόγος να πάει η εταιρεία σε τόσο κοντό κώνο την ώρα που όλα τα επίσημα βλητικά αποτελέσματα από το Performance Shop δικαιώνουν την επιμήκυνση.

Έχουν στοκ που θέλουν να φύγει?

Η στα ατσάλινα και καινούργια κράματα δεν θα παίζει τόσο ρόλο?

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Και πως θα μας πλασαρουν σε 5-6 χρονια το σουπερ ντουπερ εργαλειο με 5 εκ κωνο που θα φερει επανασταση στην βλητικη..... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Η ερώτηση εδώ είναι ποιος ο λόγος να πάει η εταιρεία σε τόσο κοντό κώνο την ώρα που όλα τα επίσημα βλητικά αποτελέσματα από το Performance Shop δικαιώνουν την επιμήκυνση.
Κάθε εταιρεία πέρα από στοκ κλπ έχει πάρει μερίδιο της αγοράς με κάποια βασικά στοιχεία που διατηρεί.Τι θέλω να πω?Η θρυλική κάννη της ρεμ 1100 που έγινε όπλο θρύλος είχε 18.55 αυλό με μακρύ κώνο.Τωρα αν η benelli έβγαζε στην παραγωγή ένα μοντέλο με αυτά τα χαρακτηριστικά αυτούσια θα ήταν παραδοχή ότι υστερούσε...Εδώ λοιπόν πρέπει να αναλογιστούμε και την ζημιά στο franchise που για χρόνια ακολουθούσε συγκεκριμένη πορεία και με βάση αυτήν την πορεία απέκτησε θιασώτες ...Τώρα από ότι βλέπω στην powerbore ξεκίνησε να μπαίνει σε αυτή την κατεύθυνση δειλά δειλά...
Υ.Γ Έχω στην κατοχή μου 6 όπλα όλα της Benelli.Το τελευταίο μου απόκτημα έχει aftermarket κωνο 6,5cm.Σε αριθμούς από όπλο μαμα δίνει στα 40 μέτρα από 35-40% πυκνότερη κατανομή με "γενναίο" φορτίο σκαγιων και οπτικά πολύ ομαλότερη...!!!
 
Ο πατέρας μου 80 χρόνων πιστεύει ακόμα ότι μια κάνη 85 πόντους "κόβει" καλύτερα από μια 71.
Δίνει και επιστημονική εξηγηση. Περισσότερος χρόνος επιτάχυνσης άρα μεγαλύτερες ταχύτητες, άρα μεγαλύτερη ενέργεια τα σκάγια άρα καλύτερο κόψιμο.
Που κάνει το λάθος άραγε ;;;;;;;
Ολα εχουν να κανουν με την καμπυλη καυσης τον χρονο καυσης της μπαρουτης και το ποσο ογκο αερια "εβγαλε " η ταδε μπαρουτι που ειχε το φυσιγγι.....
Οσο ποιο πολλη ογκο αεριων (ΟΑΓΒΕ) και σε μεγαλητερο χρονο καυσης (ΟΕ) βγαλη μια μπαρουτι και επισης ολο αυτο χωρης να ξεπερασει τα ορια ασφαλειας του οπλου σε bar (Γ)τοσο περησοτερο χρονο θα σπρωξουν τα αερια τα σκαγια μεχρι να φτασουν σε ενα κατωτατο οριο (Ε) οπου εκει πλεον εχουν αποκτησει τοση κινητικη ενεργεια οπου απο εκει και περα οσο μηκος κανης υπαρχει επηπλεον επενεργει σε ακτινηκες τρηβες με οτι επακολουθο μπορει να εχει....
Ενα καλο που εχουν οι πολλη μακριες κανες ειναι το οτι λογο μεγαλητερου μηκους που εχουν ...κατα την εξοδο τους τα σκαγια εχουν πολλη λιγοτερη (εκρηξη στομιου) με τα οποια επακολουθα....
 

Attachments

  • Screenshot_20200309-194943_Adobe Acrobat.jpg
    Screenshot_20200309-194943_Adobe Acrobat.jpg
    167,5 KB · Προβολές: 11
Back
Top