Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

170 πλαστικό κοντάκι;;; πανάκριβο οταν ένα εργοστασιακο κάνει 220 περίπου χοντρικά απ όσο ξέρω και κάτι παλιότερα ακόμα κ κάτω από 200.
Αυριο χτυπα ενα τηλ στον κυρια να στα πει ακριβως ειχα καταλογο μεχρι περυσι αλλα τον εχασα
 
170 πλαστικό κοντάκι;;; πανάκριβο οταν ένα εργοστασιακο κάνει 220 περίπου χοντρικά απ όσο ξέρω και κάτι παλιότερα ακόμα κ κάτω από 200.
Πιο λίγο το κοντάκι ,υπολόγιζε και για τά 2 γύρω στα 140€.
 
Λοιπον απο περσι εκατσα και βελτιωσα μια προσθηκη που ειχα κανει
πανω στο ηδη χειροποιητο κοντακι που εκανα δοκιμαστικα....

και μου ειχε βγει κοντο, και ειχα βαλει μια προσθηκη προσωρινη . . .

μεχρι να βρεθει ο χρονος και η ορεξη για κατι καλυτερο.
Απο την αρχη λοπον της φετινης σεζον, πιαστηκα να το κανω απλα δεν ειχα τον χρονο να το ποσταρο....

Επειδη ηθελα να σκεπασω την προσθηκη και να μεγαλωσω το πελμα η αρχικη μου σκεψη ηταν ο πολυεστερας.
Ηταν σιγουρο ομως οτι θα επαιρνε βαρος, και ετσι κατεληξα σε ελαφροστοκο . . . . .

Που σαν υλικο ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμος, δινοντας μου και την δυνατοτητα να παιξω μεν την χειρολαβη,,,,, .sarcastic.

Εκει που το κοντακι ειχε επαφη με την βαση του οπλου μπηκε εποξικος σιδηροστοκος

Πιο σκληρο σαν υλικο για να μην βυθιζονται η φλαντζες, και χανεται το cast-off κτλ.
Ετοιμαστηκε και ενα μεγαλυτερο πελμα . . .
Εννοειτε πως βαλαμε και εδω το χερακι μας
Και αντι για ξυλοβιδες , στην θεση τους μπηκαν μηχανοβιδες.....
με της αναλογες υποδοχες.

Και ξεκινησαν δοκιμες σε χαρτονια, και καποιες μερες στον κυνηγοτοπο καπως ετσι .
Για να τελειωσουν με καποιες μικροδιορθωσεις καπως ετσι:

Με ενα απλο μαυρο ματ χρωμα.
 
Λοιπον απο περσι εκατσα και βελτιωσα μια προσθηκη που ειχα κανει
πανω στο ηδη χειροποιητο κοντακι που εκανα δοκιμαστικα....

και μου ειχε βγει κοντο, και ειχα βαλει μια προσθηκη προσωρινη . . .

μεχρι να βρεθει ο χρονος και η ορεξη για κατι καλυτερο.
Απο την αρχη λοπον της φετινης σεζον, πιαστηκα να το κανω απλα δεν ειχα τον χρονο να το ποσταρο....

Επειδη ηθελα να σκεπασω την προσθηκη και να μεγαλωσω το πελμα η αρχικη μου σκεψη ηταν ο πολυεστερας.
Ηταν σιγουρο ομως οτι θα επαιρνε βαρος, και ετσι κατεληξα σε ελαφροστοκο . . . . .

Που σαν υλικο ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμος, δινοντας μου και την δυνατοτητα να παιξω μεν την χειρολαβη,,,,, .sarcastic.

Εκει που το κοντακι ειχε επαφη με την βαση του οπλου μπηκε εποξικος σιδηροστοκος

Πιο σκληρο σαν υλικο για να μην βυθιζονται η φλαντζες, και χανεται το cast-off κτλ.
Ετοιμαστηκε και ενα μεγαλυτερο πελμα . . .
Εννοειτε πως βαλαμε και εδω το χερακι μας
Και αντι για ξυλοβιδες , στην θεση τους μπηκαν μηχανοβιδες.....
με της αναλογες υποδοχες.

Και ξεκινησαν δοκιμες σε χαρτονια, και καποιες μερες στον κυνηγοτοπο καπως ετσι .
Για να τελειωσουν με καποιες μικροδιορθωσεις καπως ετσι:

Με ενα απλο μαυρο ματ χρωμα.
Πολυ ωραια δουλεια. Συγχαρητηρια!!
 
Eαν σε ένα όπλο με 65mm θαλαμες, γίνει επιμήκυνση στα 70mm, έχω μια απορια:
Λογικά,μετά τις θαλαμες, ακολουθεί ο Κωννος συναρμογης...άρα με επιμήκυνση θαλάμων δεν μειώνεται ο κωννος?
Τι λέτε?.think.
 
Eαν σε ένα όπλο με 65mm θαλαμες, γίνει επιμήκυνση στα 70mm, έχω μια απορια:
Λογικά,μετά τις θαλαμες, ακολουθεί ο Κωννος συναρμογης...άρα με επιμήκυνση θαλάμων δεν μειώνεται ο κωννος?
Τι λέτε?.think.
Κοιτα κανονικα το αλεζουαρ θα κοψει και νεο κωννο δε γινετε αλιως αλλα το θεμα ειναι μη πας σε κανα ανίδεο και σου αφησει κανα σκαλοπατακι στο τελος της νεας θαλαμης λιγο δυσκολο αλλα ποτε δε ξερεις
 
Κοιτα κανονικα το αλεζουαρ θα κοψει και νεο κωννο δε γινετε αλιως αλλα το θεμα ειναι μη πας σε κανα παπαρα και σου αφησει κανα σκαλοπατακι στο τελος της νεας θαλαμης λιγο δυσκολο αλλα ποτε δε ξερεις

Μιλάω για κάποια όπλα που είδα ότι έχουν γίνει επιμήκυνση από 66mm στα 70mm, και μερικά αναφέρουν ότι έχουν περάσει και ξανά δοκιμή πιέσεων... Όχι ότι θα το κάνω εγώ...
 
Last edited:
Μιλάω για κάποιον όπλα που είδα ότι έχουν γίνει επιμήκυνση από 66mm στα 70mm, και μερικά αναφέρουν ότι έχουν περάσει και ξανά δοκιμή πιέσεων... Όχι ότι θα το κάνω εγώ...
Ναι εαν εχουν ερθει απο αγγλια ετσι ειναι
 
Μετα απο παροτρηνση του Αρη @chevy z71 ειπα να δοκιμασω τις ταινιες grip στην benelli..οντως ειναι πολυ καλες εφαρμοζουν οπως θες πανω στη λαβη και το κρατημα πλεον εχει γινει εξαιρετικο στο οπλο..ακομα και με χερια που γλιστρανε το δοκιμασα και το κρατημα δεν επηρεαζεται καθολου..μου εδωσε και λιγο ακομα ψωμι αναμεσα στο χερι
20200516_191306.jpg
 
Last edited:
Μετα απο παροτρηνση του Αρη @chevy z71 ειπα να δοκιμασω τις ταινιες grip στην benelli..οντως ειναι πολυ καλες εφαρμοζουν οπως θες πανω στη λαβη και το κρατημα πλεον εχει γινει εξαιρετικο στο οπλο..ακομα και με χερια που γλιστρανε το δοκιμασα και το κρατημα δεν επηρεαζεται καθολου..μου εδωσε και λιγο ακομα ψωμι αναμεσα στο χερι
View attachment 13202
Τσάμπα η ταινία που χαράμησες για αυτό το όπλο...:cool:
 
Τσαμπα τιποτα δεν ειναι πανω σ αυτο το οπλο..αφου μου κανει τα χατηρια φιλε πρεπει να το ανταμειβω .sarcastic. .sarcastic.θα παρεις και συ benelli και θα δεις!
Δν έχω κόμπλεξ εύκολα με τα όπλα όπως έχουν πολλοί.
Αν έπερνα όμως να ξέρεις πως με τα κουπιά που έχω για παλάμες θα έφτιαχνα πάπια custom γιατί μι crio που επόμησα χούφτωσα κ την κάννη παρέα.... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Μονο μην με αρχισει στις εμπλοκες Κωστα γιατι θα την βαλω για πασσαλο σε περιφραξη
Θα σου ρίξω υγρά μπαταρίας στο στόμα αν ξανά πεις για εμπλοκές για την Ellegi.... .sarcastic. .sarcastic.
Θα την πάρω εγώ τότε για ανταλλακτικά στη Jupiter μου...ίδια εντόσθια έχουν.
 
Back
Top