Βαφές Όπλων

Γιάννη... Πριν από όλα να πω ότι από τη μικρή μου εμπειρία στο θέμα,νομιζω ότι αυτά είναι ημίμετρα! Αυτές οι γρήγορες βαφές δε πιάνουν την αντοχή της κλασικής αργής βαφής με οξέα ούτε τη γρήγορη θερμή! Τώρα η διαδικασία υπάρχει στις οδηγίες χρήσης... Εγώ έκανα απολιπανση πολύ καλή,με καθαρή βενζίνη ,τρίψιμο καλό, μπανιο σε καυτό νερό και μετά ... Επαλείψεις! Με σφουγγαρακι,όσα χέρια χρειαστεί μέχρι να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Και στο τέλος βύθισμα σε λάδι! Καθαρό λάδι μηχανής! Το ξαναλέω... Δεν το θεωρώ αξιόπιστη λύση για ολοκληρωτική βαφή όπλου! Σε κάποια μου ξεβαφε με τη χρήση,σ άλλα όχι! Διαλέγουν τα κράματα!Ένα grass που δε μ ένοιαζε το αποτέλεσμα,το πέρασα 1χερι στα σβέλτα και αν το δεις θα πάθεις πλάκα!!!και η Αuto 5 με ξέσκισε!
Το ballistol δε το ξέρω... Δεν υπήρχε τότε...
Μια χαρά τα περιγράφεις.
Οι "γρήγορες" βαφές δεν προσφέρουν προστασία - τουλάχιστον αυτή που θα θέλαμε.
Οπλουργός και επιμελημενη δουλειά και το κόστος κόστος αλλά και το αποτέλεσμα καλό.
 
Τόσο καιρό που παιδευεσαι ρε Γιάννη με αυτές τις βαφες θα το είχες δώσει σε έναν οπλουργο κ θα είχες κάνει την δουλειά σου....
Αν ήταν έτσι όλοι με αυτό τον τροπο θα τα βάφαμε κ οι οπλουργοι μόνο cerakote θα έκαναν...
Είναι αλλο να το κάνεις σε ένα "παλιο" όπλο που θα μενει στην ντουλάπα κ άλλο σε ένα όπλο που θα βγαίνει συχνά έξω...
Στην εμφάνιση μπορεί να φαίνεται τέλειο....

Έτσι νομίζω...




Εμενα πολυ με τρομαζει αυτη διαδικασια τόσο για τα μέταλλα όσο κ για την ριγα του οπλου.....
Ναι αυτό ειναι το βίντεο αλλα οι ριγες θελουν πολλή θερμοκρασια για να ξεκολλησουν. Αυτός εδώ δεν την ζεματάει τοσο νομίζω Τάσο.
 
Ναι αυτό ειναι το βίντεο αλλα οι ριγες θελουν πολλή θερμοκρασια για να ξεκολλησουν. Αυτός εδώ δεν την ζεματάει τοσο νομίζω Τάσο.
Δε ξέρω άμα τις ζεματάει, αλλά να τον έχει καλά ο θεός με τα ντουμάνια που φτιάχνει...
 
Ετημη η δεξαμενη.σολινα pbc κομενη για εικονομια η βαφη αυτη
https://www.vendors.gr/el/βαφεσ-οπλων/βαφεσ-μεταλλικων-μερων/6648-βαφη-koldblak-100ml.html
Αντε να δο τη καπνο φουμαρη κιαυτη.προτοτηπη παντος καμια σχεση αποτη γραφη απο της ψηχρες κλασηκες.το θεμα ειναι να κραταει.θα δηξη ο χρονος αναμενετε εντηποσης
 
Ετημη η δεξαμενη.σολινα pbc κομενη για εικονομια η βαφη αυτη
https://www.vendors.gr/el/βαφεσ-οπλων/βαφεσ-μεταλλικων-μερων/6648-βαφη-koldblak-100ml.html
Αντε να δο τη καπνο φουμαρη κιαυτη.προτοτηπη παντος καμια σχεση αποτη γραφη απο της ψηχρες κλασηκες.το θεμα ειναι να κραταει.θα δηξη ο χρονος αναμενετε εντηποσης
Αναμένουμε με ενδιαφερον.
 
Ειμε πολη περιεργος ναδο τη λεει.αλη φηλοσοφια βαφης απο της κλασηκες που κηκλοφορουν.θα αντεχη στα ξεθοριασματα στο χρονο???θαχη καλο αποτελεσμα στο βαψιμο???στην πορια θα το δουμε
 
Ειμε πολη περιεργος ναδο τη λεει.αλη φηλοσοφια βαφης απο της κλασηκες που κηκλοφορουν.θα αντεχη στα ξεθοριασματα στο χρονο???θαχη καλο αποτελεσμα στο βαψιμο???στην πορια θα το δουμε
Βάλε τάπες στις κάνες μην καλύψει το δηλητήριο του αυλού 🤣

Χωρίς πλάκα τώρα ... θα ταπώσεις ή όχι.
 
Η βαφη αψογη,χωρης νερα στης κανες,ομιομορφο μαυρισμα.το θεμα ειναι να κρατηση στο μελον
Φτάνει ένα μπουκαλάκι 250 ml, δηλαδή 1 λίτρο διαλύματος να καλύψει τις κάννες εντελώς, μέσα στη σωλήνα που έφτιαξες ??? Ή πήρες 3-4 μπουκαλάκια ???
 
Back
Top