Βαφές Όπλων

Eφτασαν 1000ml να σκεπασουν τις καννες? Εκτος εαν των σωληνα τον εκανες οριακα μεγαλυτερο απο τις καννες
Εφτασε ακρηβος,οριακα κομενη ενοητε η σολινα,τοποθετηθικε ορηζοντια με διο ταπες να κληση,κοψημο σχεδων η μιση οριζοντια παραθιρο δηλαδη.εισα που σκεπασε της κανες.το ξαναδουλεψα σε αλο 1 οπλο αεροβολο το ειδιο υληκο βαυτηκε και αυτο αψογα αλα ειθελε αντη για 15 λεπτα περηπου που θελη πηγε στα 40,αλα βαυτηκε.την βαψη την ελενχεις οσο μαυρησμα θελης.οταν φταση το μαυρησμα που θες την βγαζης.
 
Εφτασε ακρηβος,οριακα κομενη ενοητε η σολινα,τοποθετηθικε ορηζοντια με διο ταπες να κληση,κοψημο σχεδων η μιση οριζοντια παραθιρο δηλαδη.εισα που σκεπασε της κανες.το ξαναδουλεψα σε αλο 1 οπλο αεροβολο το ειδιο υληκο βαυτηκε και αυτο αψογα αλα ειθελε αντη για 15 λεπτα περηπου που θελη πηγε στα 40,αλα βαυτηκε.την βαψη την ελενχεις οσο μαυρησμα θελης.οταν φταση το μαυρησμα που θες την βγαζης.
Τι Ακριβως κανεις; Μονο βουτηγμα στο υγρο;
Μπορεις να περιγραψεις τη διαδικασια;
Το δίκαννο μου αρεσε πολυ
 
Αν αντεχη στον χρονο τοτε ειναι το τελιο υληκο.το μονο μιον που εχει ειναι οτη βαψη μονο ατσαλι.στα δικανα που ειναι με μπρουζοκοληση η ασημοκοληση η ρηγα εκει δεν βαφετε το σημιο καθολου.σουρονης μετα απο κανενα 8ωρο το υλικο για να κατσουν τα κατακαθια βγαζη κατη σαν ρηνισματα,φηλας το υληκο που ξαναχρησημοποης
 
Τι Ακριβως κανεις; Μονο βουτηγμα στο υγρο;
Μπορεις να περιγραψεις τη διαδικασια;
Το δίκαννο μου αρεσε πολυ
Αμε.ληπον εγω εβγαλα ολο το παλιο χρωμα με γιαλοχαρτα,απο 220 μεχρει 1000.αποληπανση με διαλιτη εβαλα εγω,παντα με γαντια απαγορεβετε δια ροπαλου να πιασης το μεταλο με γημνο χερη.βουτημα στο διαλημα θελη δεξαμενη πλαστικο η γιαλι.αρεοση με νερο 3 προς 1 δεν πεζη ρολο αν ειναι της βρισης.αφηνης το μεταλο απο 15 λεπτα και πανο αναλογα ποσο μαυρο το θελης.το βγαζης μπανιο με νερο σε 1 μπανακι ας πουμε κρυο νερο παντα,το αφηνης κανενα μησαορο.το βγαζης σκουπηζης και αυθονο λαδη ληπανσης μετα.του βαζης πολη λαδη γιατη το πηνη το μεταλο μετα,οποτε στεγνονη του ξαναβαζης.το παρακολουθης 3 μερες το ληγοτερο.μοληε σταματαει να ζηταει,σκουπηζης καλα και το ληπενης νορμαλ μετα
 
Εφτασε ακρηβος,οριακα κομενη ενοητε η σολινα,τοποθετηθικε ορηζοντια με διο ταπες να κληση,κοψημο σχεδων η μιση οριζοντια παραθιρο δηλαδη.εισα που σκεπασε της κανες.το ξαναδουλεψα σε αλο 1 οπλο αεροβολο το ειδιο υληκο βαυτηκε και αυτο αψογα αλα ειθελε αντη για 15 λεπτα περηπου που θελη πηγε στα 40,αλα βαυτηκε.την βαψη την ελενχεις οσο μαυρησμα θελης.οταν φταση το μαυρησμα που θες την βγαζης.
Εγινε πολυ καλο ,απο οτι καταλαβα θελει καλο φιλτραρισμα και αποθηκευση σε ενα κλειστο δοχειο
 
χρησιμοποιω περιπου 10 διαφορετικες συνταγες Μια απλη παραδοσιακη εχει μεσα ,υδροχλωρικο οξυ ,διχλωριουχο υδραργυρο, ανθρακικο βισμουθειο ,διχλωριουχο χαλκο κλπ
Όοο πολη μπερδεμα,αλα απο πιοτητα να φανταστο αψογη
 
Έκανα ένα γενικό λίφτινγκ....μιας κ αρχάριος πιστεύω έγινε κάτι καλό...Χωρίς κόστος...Η αναγέννηση μιας (γριας) Browning B2000..του πατέρα μου...αγορασμένο στη Γερμανία το 1980..ρώτησα σε ένα οπλουργείο κ μου είπαν 400.εύρο με ανοδιομενη βαφή ...ειπα οχι....κ το εκανα μονος μου... η σκουρια σταμάτησε παντός.
 

Attachments

  • 20200708_185235.jpg
    20200708_185235.jpg
    428,5 KB · Προβολές: 68
  • 20221116_193900.jpg
    20221116_193900.jpg
    181,4 KB · Προβολές: 63
  • 20221116_193921.jpg
    20221116_193921.jpg
    191,8 KB · Προβολές: 64
  • 20221116_193926.jpg
    20221116_193926.jpg
    203,8 KB · Προβολές: 65
  • 20221119_010801_1.gif
    20221119_010801_1.gif
    3,3 MB · Προβολές: 54
Έκανα ένα γενικό λίφτινγκ....μιας κ αρχάριος πιστεύω έγινε κάτι καλό...Χωρίς κόστος...Η αναγέννηση μιας (γριας) Browning B2000..του πατέρα μου...αγορασμένο στη Γερμανία το 1980..ρώτησα σε ένα οπλουργείο κ μου είπαν 400.εύρο με ανοδιομενη βαφή ...ειπα οχι....κ το εκανα μονος μου... η σκουρια σταμάτησε παντός.
τοσο εχει το οπλο .Προσεξε το στοπ του κλειστρου στην βαση .
 
Back
Top