Βαφές Όπλων

View attachment 76474

Με αυτό εδώ 5 χέρια το πέρασα κ ζέσταμα την καννη με οξυγόνο Όχι πολύ ίσα ίσα να κάψει...
Δεν εχεις απλο φλογιστρο ?μια χαρα εγινε ,γλυτωσες εναν σκασμο χρηματα.και το κυριοτερο εχεις την ικανοποιηση οτι το εφτιαξες εσυ.Τα 400 ποιος τεχνιτης στα ζητησε?
 
Δεν εχεις απλο φλογιστρο ?μια χαρα εγινε ,γλυτωσες εναν σκασμο χρηματα.και το κυριοτερο εχεις την ικανοποιηση οτι το εφτιαξες εσυ.Τα 400 ποιος τεχνιτης στα ζητησε?
Κάποιος που θέλει να φτιαξη γκαρσονιέρα!!!!
 
Δεν εχεις απλο φλογιστρο ?μια χαρα εγινε ,γλυτωσες εναν σκασμο χρηματα.και το κυριοτερο εχεις την ικανοποιηση οτι το εφτιαξες εσυ.Τα 400 ποιος τεχνιτης στα ζητησε?
θεσαλονικη ηταν καλητερα να μην πω ονομα......αστο δεν αξιζε παντοσ τοσα ...τεσπα καλυτερα μονος σου παντος εγινε καλη δουλεια κ η σκουρια σταματισε θα δεισ αν το κανεις μετα απο 2 μερες την αποβαλει οτι εχει μεινει ....κ με ενα καλο λαδακι εισαι κομπλε..
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιο οπλουργείο που να κάνει υδροβαφή σε όπλο. Ενδιαφέρομαι για πάπια και κοντάκι μόνο (πλαστικά). Αν κάποιος συνάδελφος έχει εφαρμόσει στο δικό του όπλο, θα μπορούσε να μεταφέρει εμπειρίες και εντυπώσεις? Το όπλο είναι μια Benelli Montefeltro, για την οποία στα μεταλλικά κομμάτια θα εφαρμόσω βαθή Cerakote.
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιο οπλουργείο που να κάνει υδροβαφή σε όπλο. Ενδιαφέρομαι για πάπια και κοντάκι μόνο (πλαστικά). Αν κάποιος συνάδελφος έχει εφαρμόσει στο δικό του όπλο, θα μπορούσε να μεταφέρει εμπειρίες και εντυπώσεις? Το όπλο είναι μια Benelli Montefeltro, για την οποία στα μεταλλικά κομμάτια θα εφαρμόσω βαθή Cerakote.
https://www.facebook.com/hedgehog.carbon/ ΜΠΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ.....ΒΑΦΟΥΝ Κ ΚΟΝΤΑΚΙΑ Κ ΟΠΛΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ 1691848930949.png 1691848822405.png
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιο οπλουργείο που να κάνει υδροβαφή σε όπλο. Ενδιαφέρομαι για πάπια και κοντάκι μόνο (πλαστικά). Αν κάποιος συνάδελφος έχει εφαρμόσει στο δικό του όπλο, θα μπορούσε να μεταφέρει εμπειρίες και εντυπώσεις? Το όπλο είναι μια Benelli Montefeltro, για την οποία στα μεταλλικά κομμάτια θα εφαρμόσω βαθή Cerakote.
Είχα κάνει στα πλαστικά της Remington G3 υδροβαφή εδώ: https://hydroprint.gr/ με πολύ καλά αποτελέσματα και πολλές δυνατότητες επιλογής https://hydroprint.gr/camouflage/ .
Το θέμα είναι ότι αν δεν είσαι από Θεσσαλονίκη μπλέκεις με μεταφορικά , ΦΠΑ κλπ και το πράγμα ξεφεύγει. Τηλεφωνάς, κουβεντιάζεις και αποφασίζεις.

ΥΓ: πρόσεξε αυτά τα camo μιά φορά που είχα αφήσει την Remi ακουμπισμένη σε ένα δέντρο - της είχα κάνει αυτό http://www.photocamouflage.com/files/3dx-big.jpg - είδα κι έπαθα να την βρώ :) .
 
Last edited:
Ομάδα καλησπερα, είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε βρήκα λύση...
Όταν αρχίζει να σπάει το φιλμ παραλλαγής που είναι περασμένο σε πλαστικό κοντάκι, υπάρχει κάποιο υλικό για να μην επεκταθεί;
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια κόλλα ( δεν έχω ιδέα ποια μπορεί να είναι αυτή) για να καλύψω το κενό από τα κομμάτια που έχουν φύγει.
 
Ομάδα καλησπερα, είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε βρήκα λύση...
Όταν αρχίζει να σπάει το φιλμ παραλλαγής που είναι περασμένο σε πλαστικό κοντάκι, υπάρχει κάποιο υλικό για να μην επεκταθεί;
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια κόλλα ( δεν έχω ιδέα ποια μπορεί να είναι αυτή) για να καλύψω το κενό από τα κομμάτια που έχουν φύγει.
Δοκίμασε κανένα σπρέι σατινε...
Για να κάνεις περισσότερο κακό,δε νομίζω...
 
Δοκίμασε κανένα σπρέι σατινε...
Για να κάνεις περισσότερο κακό,δε νομίζω...
Να σου πω την αλήθεια, είμαι έτοιμος να τρίψω όλα τα πλαστικά και να το βάψω με σπρέι που έχουν στο εμπόριο για όπλα.
Δεν το έχω δοκιμάσει, ούτε έχω δει όπλο για να ξέρω διάρκεια και αντοχή στο χρόνο αλλά κάτι με τρώει μέσα μου 🤣
 
Να σου πω την αλήθεια, είμαι έτοιμος να τρίψω όλα τα πλαστικά και να το βάψω με σπρέι που έχουν στο εμπόριο για όπλα.
Δεν το έχω δοκιμάσει, ούτε έχω δει όπλο για να ξέρω διάρκεια και αντοχή στο χρόνο αλλά κάτι με τρώει μέσα μου 🤣
Ποιο όπλο είναι μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία;
 
Ποιο όπλο είναι μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία;
Fabarm xlr waterfowler western, μόνο 1 φωτογραφια έχω. Στην Ιταλία που πήγε το όπλο δε δέχτηκαν να το επιδιόρθωσουν γιατί ίσως να οφείλεται σε ισχυρό καθαριστικό που χρησιμοποιησα
(τα πλαστικά μόνο με νερό τα έπλενα).
 

Attachments

  • IMG_20221110_124054.jpg
    IMG_20221110_124054.jpg
    160,6 KB · Προβολές: 82
Fabarm xlr waterfowler western, μόνο 1 φωτογραφια έχω. Στην Ιταλία που πήγε το όπλο δε δέχτηκαν να το επιδιόρθωσουν γιατί ίσως να οφείλεται σε ισχυρό καθαριστικό που χρησιμοποιησα
(τα πλαστικά μόνο με νερό τα έπλενα).
Μονο σε αυτό η και σε άλλα σημεία ; Εκεί δέχεται τριβή μπορεί και ο υδρωτας, πάντως και σε άλλες μάρκες το έχω δεί , είναι η μοίρα τους να ξεφτιζουν.Και να το φτιάξεις πάλι θα χαλάσει.Αυτοι που φτιάχνουν υδρογραφιες μήπως έχουν κάποιο χημικό που να το βγάλει χωρίς να επηρεάσει το πλαστικό ,στις υδρογραφιες δεν μπαίνει και από κάτω κάποιο υπόστρωμα;Δεν ξέρω αν αντέχει καλύτερα μια κεραμική βαφή.Οτι και να κάνεις σε επαγγελματία μπορεί να κοστίσει σχεδόν όσο καινούργια σε μαύρο χρώμα .Αλλά νομίζω ότι αυτά πολυμερίζεται.
 
Μονο σε αυτό η και σε άλλα σημεία ; Εκεί δέχεται τριβή μπορεί και ο υδρωτας, πάντως και σε άλλες μάρκες το έχω δεί , είναι η μοίρα τους να ξεφτιζουν.Και να το φτιάξεις πάλι θα χαλάσει.Αυτοι που φτιάχνουν υδρογραφιες μήπως έχουν κάποιο χημικό που να το βγάλει χωρίς να επηρεάσει το πλαστικό ,στις υδρογραφιες δεν μπαίνει και από κάτω κάποιο υπόστρωμα;Δεν ξέρω αν αντέχει καλύτερα μια κεραμική βαφή.Οτι και να κάνεις σε επαγγελματία μπορεί να κοστίσει σχεδόν όσο καινούργια σε μαύρο χρώμα .Αλλά νομίζω ότι αυτά πολυμερίζεται.
Δε θα την πληρώσω παραπάνω από 1 κόλλα 😂🤣.
Το επόμενο βήμα μάλλον είναι τρίψιμο, να γίνουν μαύρα τα πλαστικά. Το ειχα στο μυαλό μου ότι ξεφτιζουν αλλά παρασύρθηκα και έπεσα στην παγίδα.
 
Δε θα την πληρώσω παραπάνω από 1 κόλλα 😂🤣.
Το επόμενο βήμα μάλλον είναι τρίψιμο, να γίνουν μαύρα τα πλαστικά. Το ειχα στο μυαλό μου ότι ξεφτιζουν αλλά παρασύρθηκα και έπεσα στην παγίδα.
Αν έκανες κεραμική βαφή μόνο τη λαβή με τις ψάθες πόσο θα στοιχίσει;
 
Fabarm xlr waterfowler western, μόνο 1 φωτογραφια έχω. Στην Ιταλία που πήγε το όπλο δε δέχτηκαν να το επιδιόρθωσουν γιατί ίσως να οφείλεται σε ισχυρό καθαριστικό που χρησιμοποιησα
(τα πλαστικά μόνο με νερό τα έπλενα).
Τραγικοι απλα , εφτασε ιταλια το οπλο και τους ηταν δυσκολο να κανουν ενα φιλμ και να το ξαναβαλουν . Εγω θα εκανα παραπονα με ενα εμαιλ ταυτοχρονα . Να δω αν οντως πηγε ιταλια το οπλο
 
Μονο σε αυτό η και σε άλλα σημεία ; Εκεί δέχεται τριβή μπορεί και ο υδρωτας, πάντως και σε άλλες μάρκες το έχω δεί , είναι η μοίρα τους να ξεφτιζουν.Και να το φτιάξεις πάλι θα χαλάσει.Αυτοι που φτιάχνουν υδρογραφιες μήπως έχουν κάποιο χημικό που να το βγάλει χωρίς να επηρεάσει το πλαστικό ,στις υδρογραφιες δεν μπαίνει και από κάτω κάποιο υπόστρωμα;Δεν ξέρω αν αντέχει καλύτερα μια κεραμική βαφή.Οτι και να κάνεις σε επαγγελματία μπορεί να κοστίσει σχεδόν όσο καινούργια σε μαύρο χρώμα .Αλλά νομίζω ότι αυτά πολυμερίζεται.
Τα κομμάτια που πάνε για υδροβαφή πέφτει τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο , σκουπισμα για να μη μείνει σκόνη, καλό αστάρωμα με σπρέι και έπειτα αφού στεγνώσει το αστάρι( 2 χέρια) και δεν υπάρχουν ανωμαλίες στην επιφάνεια ή κάποια άλλη ατέλεια , το βουτάνε στη γούρνα με το φίλμ. Στο τέλος το βερνικόνουν με ματ σπρέι (βερνίκι).
 
Αν έκανες κεραμική βαφή μόνο τη λαβή με τις ψάθες πόσο θα στοιχίσει;
Δεν έχω ρωτήσει αλλά βαρέθηκα τη διαδικασια στείλε όπλο - περιμένε να ερθει το όπλο κτλ.
Πήγε Ιταλία γιατί έβαψαν την βάση ξανά και περιόρισαν το κούνημα της κάνης.
 
Ομάδα καλησπερα, είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε βρήκα λύση...
Όταν αρχίζει να σπάει το φιλμ παραλλαγής που είναι περασμένο σε πλαστικό κοντάκι, υπάρχει κάποιο υλικό για να μην επεκταθεί;
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια κόλλα ( δεν έχω ιδέα ποια μπορεί να είναι αυτή) για να καλύψω το κενό από τα κομμάτια που έχουν φύγει.
Ριξτου καναδυο χερια βερνικι αχρωμο μπορει να τα κολησει και να μην συνεχησει !!
 
Επειδή με έτρωγαν τα χέρια μου έκανα αυτή την κίνηση... Θα περιμένω να στεγνώσει για να τρίψω ελαφρώς την κόλλα.
Το ίδιο φιλμ δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω και έτσι χρήσιμοποιησα μια ταινία παραλλαγής που είχα.
Κόλλα bison διαφανή 2 συστατικων.
 

Attachments

  • IMG_20230825_190952.jpg
    IMG_20230825_190952.jpg
    144,4 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20230825_190840.jpg
    IMG_20230825_190840.jpg
    159,1 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20230825_190935.jpg
    IMG_20230825_190935.jpg
    193,2 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20221110_124054.jpg
    IMG_20221110_124054.jpg
    160,6 KB · Προβολές: 45
Επειδή με έτρωγαν τα χέρια μου έκανα αυτή την κίνηση... Θα περιμένω να στεγνώσει για να τρίψω ελαφρώς την κόλλα.
Το ίδιο φιλμ δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω και έτσι χρήσιμοποιησα μια ταινία παραλλαγής που είχα.
Κόλλα bison διαφανή 2 συστατικων.
Δε φαίνεται άσχημο ... μια χαρά. Αν θες για να μη σου ξεφτύσουν τα πλαστικά και αλλού ματ βερνίκι σε σπρέι και καθάρισες.
 
Back
Top