Βαφές Όπλων

Θέλω να βάψω το όπλο όπως είναι η μανισια καραμπίνα 😂 σε ceracote bronze βάση και κάννη . Πλαστικά μέρη ήθελα να βάλω την δεξιά φωτό που είναι και το ορίτζιναλ αλλά δεν το βρήκα εντός Ελλάδας .

Στην αριστερή φωτό πιο από τα τρία σας αρέσει ;

Από αριστερά όπως κοιτάμε την οθόνη για ψηφίστε

😂 για 1 , 👍 για 2 , ❤️ για 3
το 2
 
Απο της γρηγορες βαφες πια προτηνετε πιο πθοτηκη να αντεχη στο χρωνο,χωρεις να ξεθοριαζη ευκολα????
Νομίζω ότι δεν υπάρχει απάντηση. Μια auto 5, πριν από χρόνια μου χε δώσει ένας μπάρμπας για βάψιμο. Στη βάση έπιασε ωραία... Όταν πήγα στην αποθήκη όμως... Ήταν άλλο κράμα κ η βαφή δεν "έπιανε" καθόλου! Λες και ακουμπαγα νερό! Είχα 3-4 ευτυχώς και σε δοκιμή βρήκα μια απ' αυτές που την "άκουγε" η σωλήνα της αποθήκης. Γενικά αγαπώ τη super blue της birchwood. Αλλά και της hoppes και την Outers gun blue.Οταν πάω σπίτι θα δω... Πρέπει να έχω κ άλλες .
 
Νομίζω ότι δεν υπάρχει απάντηση. Μια auto 5, πριν από χρόνια μου χε δώσει ένας μπάρμπας για βάψιμο. Στη βάση έπιασε ωραία... Όταν πήγα στην αποθήκη όμως... Ήταν άλλο κράμα κ η βαφή δεν "έπιανε" καθόλου! Λες και ακουμπαγα νερό! Είχα 3-4 ευτυχώς και σε δοκιμή βρήκα μια απ' αυτές που την "άκουγε" η σωλήνα της αποθήκης. Γενικά αγαπώ τη super blue της birchwood. Αλλά και της hoppes και την Outers gun blue.Οταν πάω σπίτι θα δω... Πρέπει να έχω κ άλλες .
Διαδηκασια??? Και για την balistol λενε οτη ειναι καλη.εχει διαφορετικο τροπο,αυτην δεν την ξεπληνης με νερο αλα απευθιας λαδι αποτη μου λενε
 
Διαδηκασια??? Και για την balistol λενε οτη ειναι καλη.εχει διαφορετικο τροπο,αυτην δεν την ξεπληνης με νερο αλα απευθιας λαδι αποτη μου λενε
Τσάμπα λεφτά Γιάννη κάνης μια κεραμικη και τερμα για πολλά χρόνια.. αν είσαι σε μέρος με υγρασια
 
Γιάννη... Πριν από όλα να πω ότι από τη μικρή μου εμπειρία στο θέμα,νομιζω ότι αυτά είναι ημίμετρα! Αυτές οι γρήγορες βαφές δε πιάνουν την αντοχή της κλασικής αργής βαφής με οξέα ούτε τη γρήγορη θερμή! Τώρα η διαδικασία υπάρχει στις οδηγίες χρήσης... Εγώ έκανα απολιπανση πολύ καλή,με καθαρή βενζίνη ,τρίψιμο καλό, μπανιο σε καυτό νερό και μετά ... Επαλείψεις! Με σφουγγαρακι,όσα χέρια χρειαστεί μέχρι να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Και στο τέλος βύθισμα σε λάδι! Καθαρό λάδι μηχανής! Το ξαναλέω... Δεν το θεωρώ αξιόπιστη λύση για ολοκληρωτική βαφή όπλου! Σε κάποια μου ξεβαφε με τη χρήση,σ άλλα όχι! Διαλέγουν τα κράματα!Ένα grass που δε μ ένοιαζε το αποτέλεσμα,το πέρασα 1χερι στα σβέλτα και αν το δεις θα πάθεις πλάκα!!!και η Αuto 5 με ξέσκισε!
Το ballistol δε το ξέρω... Δεν υπήρχε τότε...
 
Κ εγώ δοκίμασα την ballistol και την g96. Σε εξαρτήματα κατι γινεται, η κάννη αφηνε γραμμες σαν να ηταν λαδωμενη, δεν επιανε. Ισως δεν εκανα καλή προετοιμασία. Πρεπει να ειναι τελεια τριμένα και καλά απολιπασμένα τα μεταλλα. Το 90% της καλής δουλειας αυτό ειναι. Δεν θελει βιασύνη Ψαχνοντας στο youtube βρήκα εναν Ελληνα που ζεσταίνει την καννη με φλόγιστρο και μετά περνά τη βαφή με σφουγγάρι. Να ξερετε οτι πρεπει να βγαζουμε υγρο βαφής σε ενα μπολάκι και να μη χώνουμε μεσα στο μπουκαλακι χρησιμοποιημένες μπατονετες ή πανί γιατί οξειδώνεται το υγρό. Αν βρω χρόνο θα δοκιμασω και με φλογιστρο που δεν το εχω κάνει.
Αυτό που εχω παράπονο είναι ότι κανείς στην Ελλάδα δεν πουλά αργή βαφή ( rust blue). Αυτές ειναι καλές. Από Αμερική δεν έρχονται αεροπορικώς δυστυχώς.
Υπάρχει περίπτωση να μας φερει κάποιος άραγε;
Α
 
Μπα παραδοσιακο θελο

Τόσο καιρό που παιδευεσαι ρε Γιάννη με αυτές τις βαφες θα το είχες δώσει σε έναν οπλουργο κ θα είχες κάνει την δουλειά σου....
Αν ήταν έτσι όλοι με αυτό τον τροπο θα τα βάφαμε κ οι οπλουργοι μόνο cerakote θα έκαναν...
Είναι αλλο να το κάνεις σε ένα "παλιο" όπλο που θα μενει στην ντουλάπα κ άλλο σε ένα όπλο που θα βγαίνει συχνά έξω...
Στην εμφάνιση μπορεί να φαίνεται τέλειο....

Έτσι νομίζω...


Ψαχνοντας στο youtube βρήκα εναν Ελληνα που ζεσταίνει την καννη με φλόγιστρο και μετά περνά τη βαφή με σφουγγάρι.
Αν βρω χρόνο θα δοκιμασω και με φλογιστρο που δεν το εχω κάνει.
Εμενα πολυ με τρομαζει αυτη διαδικασια τόσο για τα μέταλλα όσο κ για την ριγα του οπλου.....
 
Back
Top