Βαφές Όπλων

Κανονικά αυτές οι βαφές είναι για να καλυψουν τυχών αμυχές που θα προκυψουν στο οπλο κατά την χρήση.....
τα τελευταία χρόνια, κάποιοι την χρησιμοποίησαν για να βαψουν όλο το όπλο..
Αλλά από ότι φαίνεται το αποτέλεσμα που προκυπτει δεν έχει διάρκεια κ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την παραδοσιακη βαφή που κάνει οπλουργος.....


Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά πιστευω πως όσο κ αν ψάχνεις δεν θα βρεις αυτό που θες....
Θα την βρο ο κοσμος να χαλαση.big smile. πηραματα θελη.οχη στο οπλο βεβεα .my man. :rolleyes: θελη πολες δοκιμες και πηραματα
 
Σε ευχαριστω Μάνο , τα μεταλλικά μέρη του όπλου , καθώς και τα πλαστικά τριφτή κανε με γυαλόχαρτο , Κ800 για τα μεταλλικά μέρη , και smirdex 600 για πάπια - κοντάκι . Μετα πραγματοποιηθηκε πολύ σχολαστικός καθαρισμός με etalon silicon remover . Το άφησα τυλιγμένο με πανί για 2 ώρες , και ύστερα έριξα το αστάρι . Μετα το 12ωρο έπεσε σαν βάση το μαύρο χρώμα 60 % ματ , ύστερα από 12 ώρες έριξα το 7006 RAL το οποίο για να βγει αυτό το σχέδιο βρήκα ένα πλαστικό σε σχήμα ρόμβο και ψέκαζα αλλού από μακριά , και αλλού από κοντά ανάλογα τι ήθελα να κάνω , αυτό φυσικά ήταν και το πιο δύσκολο κομματι στην όλη διαδικασία , για να μπορέσει να βγει ένα ωραίο σχετικά σχέδιο . Ύστερα από 12 ώρες και με ένα σφουγγάρι αρκετά αραιό στις τρύπες έκανα αυτό το σχέδιο σαν πιτσιλιά από λάσπη . Και στο τέλος το πέρασα ένα χέρι βερνίκι επισης ματ , το οποίο και για αυτό περάσαν 10 ώρες . Αυτά είναι τα βήματα που έκανα για να φτάσω σε αυτό το αποτέλεσμα . Ξέχασα να αναφέρω ότι στα πλαστικά μέρη , έπεσε πλαστικοποιητης , για να πιάσει το χρώμα πάνω στα πλαστικά χωρίς να έχουμε σκασίματα , και ξεφλουδισματα
Φοβερή δουλειά!!! Ήθελα να ρωτήσω πώς αφαιρούνται τα μαλακά πλαστικά στο κοντάκι comfort. Υπάρχει κάποιο βίντεο?
 
Φοβερή δουλειά!!! Ήθελα να ρωτήσω πώς αφαιρούνται τα μαλακά πλαστικά στο κοντάκι comfort. Υπάρχει κάποιο βίντεο?
Γιώργο καλησπέρα , τα μαλακά εξαρτήματα στο κοντάκι είναι εύκολο σχετικά να βγούνε , απλά να μην μπερδέψεις αριστερά με δεξιά , αν υπάρχει κάποιο video στo YouTube δεν γνωρίζω , δεν το έψαξα για να είμαι ειλικρινής , μπορεί και να έχει όμως .
 
Ένα ένα βγαίνουν από το πλάι ή είναι ενωμένα και τα βγάζεις από πίσω?
Τα μεγάλα αν θυμάμαι καλά βγαίνουν από πισω , τα επόμενα από το πλάι . Αν έχεις σκοπό να το βάψεις , πρέπει πρώτα να το περάσεις ασταρι για πλαστικό , η να πάρεις σπρέι για πλαστικά , και πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να είναι πολύ καθαρή η επιφάνεια .
 
Τα μεγάλα αν θυμάμαι καλά βγαίνουν από πισω , τα επόμενα από το πλάι . Αν έχεις σκοπό να το βάψεις , πρέπει πρώτα να το περάσεις ασταρι για πλαστικό , η να πάρεις σπρέι για πλαστικά , και πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να είναι πολύ καθαρή η επιφάνεια .
Το έχω βάψει πριν 3 χρόνια κι από χρώμα της άμμου (Vinci) το έκανα μαύρο. Η πάπια πέτυχε, το κοντάκι όχι τόσο. Θα τα ξαναφιαξω κάποια στιγμή. Ευχαριστώ,Θα σε ξαναρωτησω αν τα βρω σκούρα.
 
Το έχω βάψει πριν 3 χρόνια κι από χρώμα της άμμου (Vinci) το έκανα μαύρο. Η πάπια πέτυχε, το κοντάκι όχι τόσο. Θα τα ξαναφιαξω κάποια στιγμή. Ευχαριστώ,Θα σε ξαναρωτησω αν τα βρω σκούρα.
Ότι χρειαστείς , και γνωρίζω , πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω .
 
Έτριψα με 600αρι , αστάρωσα ,μαύρο ματ σπρέι για βάση και ύστερα με ένα σπρέι silver γρι ( αν θυμάμαι την απόχρωση) κι ενα διχτάκι από ένα παλιό σακβουγιαζ έκανα το σχέδιο. Τέλος πέρασα ένα ματ, άχρωμο βερνίκι.
Έμπνευση από τον BENELLI M2 SP
 
Έτριψα με 600αρι , αστάρωσα ,μαύρο ματ σπρέι για βάση και ύστερα με ένα σπρέι silver γρι ( αν θυμάμαι την απόχρωση) κι ενα διχτάκι από ένα παλιό σακβουγιαζ έκανα το σχέδιο. Τέλος πέρασα ένα ματ, άχρωμο βερνίκι.
Έμπνευση από τον BENELLI M2 SP
μπραβο ρε μαγκα!
 
Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να κάνω υδροβαφη σε σχέδιο παραλλαγή το έχει κάνει κάποιος να μου πει γνώμες?
Το έχω κάνει σε μία Remington με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Σημαντικό ρόλο παίζει το αστάρωμα πριν την υδροβαφή που είναι και η βάση της . Είχα αγοράσει σε μαύρα τα πλαστικά και τα έκανα εκ των υστέρων με camo πράγμα που δεν ενδείκνυται γιατί μπορεί να βρεις συνθετικά τμήματα ήδη με camo και να είναι οικονομικότερο. Η συγκεκριμένη εταιρεία που τα έκανα έδινε και πολλές επιλογές στην παραλλαγή που έκαμνε. Αν είσαι Θεσσαλονίκη ίσως να σε βολέψει. Με μεταφορικά κλπ δεν ξέρω. Αν θες λοιπά στοιχεία σε ΠΜ για να μην κάνουμε διαφήμιση. Δες παρακάτω. Α και κάνει υδροβαφές και σε μέταλλα. Εγω είχα κάνει μόνο στα συνθετικά πάπια και κοντάκι.
 

Attachments

  • IMG_20201130_132617.jpg
    IMG_20201130_132617.jpg
    427,6 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20201130_173604.jpg
    IMG_20201130_173604.jpg
    262,6 KB · Προβολές: 42
Back
Top