Βαφές Όπλων

Με το flitz ή το brasso ή οποιοδήποτε γυαλιστικο, μπορώ να τρίψω τις καννες χωρίς να ξεβαψουν?
Εσωτερικα μονο.....εξωτερικα βαζεις λαδι....το αφηνεις λιγα λεπτα και τριβεις απαλα με υφασμα ή ατσαλομαλλο...απαλα....
 
Καλημερα παιδες μια ερωτιση για οπιον ξερει.καπου ειχα διαβαση παλια για βαψιμο κανης με χυμικα αλκαλικα αλατα,με βραζμο.ελεγαν λιπον ποσοστα σε αλατα απο διαφορα λιπασματα που κικλοφορουν.ξερει κανεις τηποτα πανω σε αυτο????λεο να αρχισο μπροβες τωρα που ειναι νεκρα περιοδος μπας και βγει τηποτα καλο
 
Γιάννη δεν έχω δουλέψει ποτέ αλλά έχουν δουλέψει φίλοι για τοπικές φθορές.
Δεν έμειναν ευχαριστημένοι αλλά δεν χρησιμοποίησαν αυτό το προϊόν.

Αν μιλάμε για ολική βαφή θέλει τρίψιμο να φύγει όλο το παλιό χρώμα και αυτό είναι σημείο χωρίς επιστροφή.

Αν το έκανα θα το έκανα πρώτα σε μικρό σημείο που δεν φαίνεται πχ κάτω από την πάπια, να δω αποτελέσματα και μετά όλη την κάνη.

Τα νέα υλικά δεν τα ξέρω (γράφουν και πολλές παπάντζες) αλλά τον παραδοσιακό τρόπο δεν νομίζω ότι τον φτάνουν σε αποτέλεσμα.
Μπορεί να κάνω λάθος.

Μίλα με τον Βάγγο.
 
Καλημερα παιδες μια ερωτιση για οπιον ξερει.καπου ειχα διαβαση παλια για βαψιμο κανης με χυμικα αλκαλικα αλατα,με βραζμο.ελεγαν λιπον ποσοστα σε αλατα απο διαφορα λιπασματα που κικλοφορουν.ξερει κανεις τηποτα πανω σε αυτο????λεο να αρχισο μπροβες τωρα που ειναι νεκρα περιοδος μπας και βγει τηποτα καλο
Αν είναι τόσο χάλια η κάννη που σκέφτεσαι το βάψιμο, πήγαινε σε έναν σωστό επαγγελματία ,μην κάνεις πειράματα.
 
Γιάννη θυμάμαι κάποτε είχες βάψει ένα δικαννο με την outers, σου κράτησε?
Αψογο αποτελεσμα αλα για 1 σεζον.οχη οτη σκουριαζη αλα ζεθοριαζη η βαφη.το ειδιο και με της αλες του εμποριου.απο σκουρο μαυρο γηνοντε ανηκτοχρωμο πολη σαν γκρι προπαντος οπου πιανετε εντονα με τα χερια η να τρηβετε στην φησηγγιοθηκη
 
Αψογο αποτελεσμα αλα για 1 σεζον.οχη οτη σκουριαζη αλα ζεθοριαζη η βαφη.το ειδιο και με της αλες του εμποριου.απο σκουρο μαυρο γηνοντε ανηκτοχρωμο πολη σαν γκρι προπαντος οπου πιανετε εντονα με τα χερια η να τρηβετε στην φησηγγιοθηκη
Κανονικά αυτές οι βαφές είναι για να καλυψουν τυχών αμυχές που θα προκυψουν στο οπλο κατά την χρήση.....
τα τελευταία χρόνια, κάποιοι την χρησιμοποίησαν για να βαψουν όλο το όπλο..
Αλλά από ότι φαίνεται το αποτέλεσμα που προκυπτει δεν έχει διάρκεια κ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την παραδοσιακη βαφή που κάνει οπλουργος.....

Θα πεξο προσεχος με αλχημιες μπας και βρο το αποτελεσμα που θελο.δηλαδη να αντεχει στον χρονο.γιαυτο ψαχνομε και με αλες,σαν αυτη που ροτισα
Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά πιστευω πως όσο κ αν ψάχνεις δεν θα βρεις αυτό που θες....
 
Back
Top