Βαφές Όπλων

Για να καταλαβουμε αν κανει σωστα ή οχι την δουλεια ο καθε οπλουργος - μαστορας θα πρεπει οχι μονο να ειμαστε απο πανω του αλλα να γνωριζουμε καλα και την διαδικασια που ακολουθει...αλλιως θα κοιταμε σαν "αγελαδες"! Επισης διαφορετικη χρηση κανει ο καθενας μας στο οπλο του (τροπος κρατηματος, συντηρηση κλπ.) και δεν πρεπει να συγκρινομαστε με αλλους!
Ελα ρε συ ο Γιωργος δυο κυνιγια εκανε και ξεφτυσε
 
Σου εβαψε καποιο οπλο προσφατα ή πιο παλια?Εαν ειναι παλιοτερα μπορεις να μας πεις τις εντυπωσεις σου?:)
Όχι δεν έχω κάτι από παλιά. Φέτος στην αρχή της περιόδου έβαψα τη βαση και τη βίδα της πάπιας. Βασικά είχα δει από έναν άλλον και μου φάνηκε καλό και το πήγα εκει( το είχε βάψει πριν 2-3 χρόνια).Τώρα με τον φίλο altair τι να πω με αυτό που του συνέβη..εγω θα το πήγαινα πίσω να το ξαναβαψει. Ελπίζω να ήταν κάποιο μεμονωμένο περιστατικό.
 
Δεν γίνεται η διαδικασία όπως πρέπει.. αυτό είναι το όλο θέμα... είτε για οικονομικούς λόγους είτε για ταχύτητα.. λάθος και τα δυο.. γιατί πρώτον πληρώνεται και δεύτερον όταν του πεις εντάξει ας γίνει καλή δουλειά και ας αργήσει δεν υπάρχει δικαιολογία... χθες ανέβηκε ένα βίντεο και δείχνει όλη τη διαδικασία, σε κάποια φάση το έβαλε στο φούρνο και είχε ένα δυο μικρά σημάδια από λάδι ξανά έκανε τα βήματα από την αρχή, μετά έλεγε αν κάτι πάει στραβά με τη μπογιά ξαναεπαναλαβετε την διαδικασία... εγώ βαζω στοίχημα εαν υπάρχει ένας, ένας μόνο σε όλη την Ελλάδα που να κάνει έτσι την διαδικασία...
Εάν γίνεται σωστά τότε ναι.. έχει όλη αυτή την αντοχή... άρπα κόλλα ούτε το σπρέι σε σκουριάρικο σύρμα δε πιάνει......
 
Last edited:
Ü
Εμένα άρχισε να ξεβάφει και η βάση....!
@takisdemi σε ποιον την έβαψες;
Στον δικό σου :)
Όχι η βάση είναι οκ. Σεπτέμβριο το έβαψα. Τη σεζόν την έβγαλε καλά. Τώρα αυτό με τη βίδα δε ξέρω ίσως πιέστηκε μέταλλο με μέταλλο δε ξέρω.
 
Όλα νομίζω πως είνα για το χρήμα , αν κύριε μάστορα είσαι τόσο γαματος , και το ξέρεις τόσο καλά αυτό που κάνεις , και ζητάς αυτά που ζητάς , δώσε για την δουλειά σου , και τα υλικά που δουλεύεις , εγγύηση εφ όρου ζωής γραπτή . Έτσι καθαρίζεις και την αγορά , και μένουν αυτοί που όντος ξέρουν να κάνουν καλά , για αυτό που πας σε αυτούς .
 
εγγύηση εφ όρου ζωής γραπτή
Εγγύηση δίνει, εμένα μου είπε να του το στείλω πίσω.
Τι να του στείλω; Για να κάνει τα ίδια; Αν ήταν να την είχε εφαρμόσει σωστά, θα το είχε κάνει με την πρώτη και δεν θα μου έλεγε πίπες, ότι η φοβερή cerakote έφυγε επειδή στο εσωτερικό της πάπιας υπάρχει βερνίκι σαν ξυράφι......!!!!!
 
Εγγύηση δίνει, εμένα μου είπε να του το στείλω πίσω.
Τι να του στείλω; Για να κάνει τα ίδια; Αν ήταν να την είχε εφαρμόσει σωστά, θα το είχε κάνει με την πρώτη και δεν θα μου έλεγε πίπες, ότι η φοβερή cerakote έφυγε επειδή στο εσωτερικό της πάπιας υπάρχει βερνίκι σαν ξυράφι......!!!!!
Ναι Γιώργο να το στείλεις φίλε . Εσύ δεν του έδωσες ότι σου ζήτησε , λοιπόν , γιατί όχι . Και γω θα του έλεγα , όχι απειλητικα ,οτι η δουλειά του είναι και ταυτόχρονα και διαφήμιση στο σαιτ , το οποίο είσαι . Άποψη μου , ΚΑΙ φιλικά πάντα Γιώργο . Και αν στο κάνει παλι σαν τα μούτρα του , τότε φίλε γράφεις και το όνομα του .
 
Ναι Γιώργο να το στείλεις φίλε . Εσύ δεν του έδωσες ότι σου ζήτησε , λοιπόν , γιατί όχι . Και γω θα του έλεγα , όχι απειλητικα ,οτι η δουλειά του είναι και ταυτόχρονα και διαφήμιση στο σαιτ , το οποίο είσαι . Άποψη μου , ΚΑΙ φιλικά πάντα Γιώργο . Και αν στο κάνει παλι σαν τα μούτρα του , τότε φίλε γράφεις και το όνομα του .
Το θεμα ειναι οτι αν το ξαναστειλεις .....θα το ξαναπερασει υαλοβολη/αμμοβολη....ειναι αυτο αποδεκτο ως προς την ασφαλεια του οπλου? Ξερω εχουν αντοχες τα οπλα αλλα.....! Εγω παιδια το 2014 την beretta την ειχα παει στον big hunter για την βαση (βαφη τεφλον ή κατι τετοιο) και μου ειχε κανει καλη δουλεια...μεχρι στιγμης δεν εχει παθει κατι....!
 
Το θεμα ειναι οτι αν το ξαναστειλεις .....θα το ξαναπερασει υαλοβολη/αμμοβολη....ειναι αυτο αποδεκτο ως προς την ασφαλεια του οπλου? Ξερω εχουν αντοχες τα οπλα αλλα.....! Εγω παιδια το 2014 την beretta την ειχα παει στον big hunter για την βαση (βαφη τεφλον ή κατι τετοιο) και μου ειχε κανει καλη δουλεια...μεχρι στιγμης δεν εχει παθει κατι....!
Αλεξ δεν υπάρχει πιστεύω θέμα , διότι δεν φεύγει υλικό από την κανη του όπλου , μόνο χρώμα .
 
Εγγύηση δίνει, εμένα μου είπε να του το στείλω πίσω.
Τι να του στείλω; Για να κάνει τα ίδια; Αν ήταν να την είχε εφαρμόσει σωστά, θα το είχε κάνει με την πρώτη και δεν θα μου έλεγε πίπες, ότι η φοβερή cerakote έφυγε επειδή στο εσωτερικό της πάπιας υπάρχει βερνίκι σαν ξυράφι......!!!!!

Καλησπέρα φίλε μου.

Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ, αλλά επειδή έχω Πολλούς φίλους και Πάρα πολλούς πελάτες, όλο και κάποιος θα μου έλεγε κάτι.


Για να γνωρίζει ο κόσμος, μου έστειλες μόνο τα μεταλλικά μέρη να σου βάψω, και τα ξύλινα μέρη τα κράτησες και τα τοποθέτησες μόνος σου, και προφανώς η πάπια είναι πολύ σφιχτή και πιέζει την κάννη, ή κάτι δεν κάνεις εσύ σωστά.

Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο αυτό, εκεί που πατάει πάπια στην κάννη και σε καινούρια όπλα να βγαίνει το χρώμα.

Το να κατηγορείς κάποιον δημόσια, να ξέρεις δεν είναι πολύ καλό!
Και από την στιγμή που μιλήσαμε, και σου είπα, οπότε θέλεις στείλε να το ξανακάνω, με δικά μου έξοδα, ΔΕΝ το σέβεσαι, και παρόλα αυτά συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και να με κατηγορείς.

(Κοινώς με αποκάλεσες "απατεώνα" και θέλεις να προστατέψεις το κόσμο!)


Ένα θα σου πω.
Από τον Ιανουάριο του 2015 είμαι ο πρώτος Έλληνας επαγγελματίας οπλουργός που πέρασε σεμινάριο στην Γερμανία στα κεντρικά της Cerakote.

Έχω 20+ χρόνια εμπειρία στα όπλα, πιστόλια, τυφέκια λειοκαννα-ραβδωτά, σε παραδοσιακές βαφές κρύα-ζεστή, και σε 2 τύπους φωσφάτωσης.

Όποτε θέλεις σου πληρώνω τα έξοδα να έρθεις στο οπλουργείο μου στην Καβάλα να ελέγξεις τις εγκαταστάσεις μου.
(Γιατί αμφισβητείς και αυτό.)


Στα 5 χρόνια που κάνω ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ βαφές Cerakote, οι εγγυήσεις που δίνω είναι εφ'ορου ζωής (όχι 5 χρόνια) σε τρία πράγματα.
1) Φούσκωμα
2) Ξεφλούδισμα
3) Εμφάνιση οξείδωσης

Και είτε είναι προφορικά, είτε είναι γραπτά η εγγύηση, Πάντα την τηρώ.
Και στα τόσα χρόνια δεν θέλω να στεναχωρώ Κανέναν.

Και οι τιμές για να ξέρεις είναι τιμές που χρεώνουν στον επίσημο τιμοκατάλογο της Cerakote στην Γερμανία.

Όποτε καλό είναι να σταματήσεις να κατηγορείς δημόσια, γιατί νομικά μπορεί να γυρίσει εις βάρος σου.


Καλό ξημέρωμα.
 
Βρε καλώς τον! Σε περίμενα....είναι η αλήθεια.
Το όπλο είναι συνθετικό.
Ήδη άρχισε να ξεβάφει ΚΑΙ η βάση.
Τι είσαι και δεν είσαι δεν με ενδιαφέρει.
Ο επαγγελματισμός σου φάνηκε.
Επειδή απειλείς νομικά, κάνε την κίνηση σου, περιμένω....!
Σιλιβίστρας Γεώργιος
 
Καλημέρα.

Επειδή αναφέρθηκες στο ότι έκανα βαφή φούρνου, και όχι cerakote.

Κάνε το γνωστό τεστ.
Πάρε ένα διαβρωτικό χρωμάτων και βάλε επάνω στην βαμμένη επιφάνεια.
Η οποιαδήποτε βαφή θα φύγει.
Η cerakote δεν φεύγει.
Κάνε το τεστ και μετά τα ξαναλέμε.


Και αν θέλεις να το τραβήξεις το θέμα, γιατί εγώ και τα έγγραφα έχω για πιστοποίηση, και για εγγυήσεις, εγώ να ξέρεις δεν θα χάσω.


Και όπως δίνουν όλοι οι πιστοποιημένοι αντιπρόσωποι cerakote σε όλο τον κόσμο
Εγγύηση για αυτά τα τρία θέματα.

Δεν πρόκειται να δώσουν εγγύηση για λάθος του χρήστη, αν το χτύπησε η το τρίβει σε επιφάνειες σκληρές.

Διάβασε λίγο για cerakote και εγγυήσεις σε ξένα site, και τα λέμε.

Εγώ πάντως για δικό σου λάθος προσφέρθηκαν να σε βοηθήσω.

Και αφήνω τον κόσμο να κρίνει.

Έντιμα εγώ συμπεριφέρομαι, και όχι εσύ.

Σκλάβης Αλέξανδρος
 
Εγγύηση δίνει, εμένα μου είπε να του το στείλω πίσω.
Τι να του στείλω; Για να κάνει τα ίδια; Αν ήταν να την είχε εφαρμόσει σωστά, θα το είχε κάνει με την πρώτη και δεν θα μου έλεγε πίπες, ότι η φοβερή cerakote έφυγε επειδή στο εσωτερικό της πάπιας υπάρχει βερνίκι σαν ξυράφι......!!!!!
Γιώργο δεν ξέρω τι αντιμετώπιση θα περίμενες αλλά για εμενα έτσι όπως σου φέρθηκε είναι το ιδανικό!! Προσφέρθηκε να σου φτιάξει πάλι το όπλο με δικά του έξοδα. Πόσοι το κάνουν αυτό; Τι άλλο θα περίμενες; Δεν ξέρω γτ σου ξέβαψε το όπλο και αν ήταν λάθος χειρισμός δικός σου ή κακή δουλειά του μάστορα αλλά είναι άλλο πράγμα ο επαγγελματισμός και άλλο να είναι κακός μάστορας. Εγώ από αυτά που διαβαζω κατάλαβα ότι σου φέρθηκε πολύ τίμια και με επαγγελματισμό.
 
Λοιπον.....οι φωτο της black eagle.Tα ξυλινα μερη θα τα κανω μονος μου.Ηδη αφαιρεσα με remover το λουστρο και λείανα τα ξυλα με γυαλοχαρτα 320,600,1500.Ακολουθει κασια σκουρας καρυδιας για να σκουρυνω λιγο τα ξυλα και μετα θα το περασω tru oil.Kαποια στιγμη θα ανεβασω φωτο για τα ξυλα.....τωρα στα μεταλλικα μερη,οπως εγραψα πιο πανω αριστες εντυπωσεις, για αντοχες το μελλον(να μαστε καλα) θα δειξει.Κανη και καπακι gloss black,βαση και βιδα παπιας midnight bronze,σκανδαλοθηκη και αορτηριουχους graphite black.photo sharing
Ωραια δουλεια φαινετε,ποσο κοστισε φιλε;θελω να στειλω κ γω το centro
 
Back
Top