Βαφές Όπλων

Παιδιά δεν ξερω αν μπορούμε ακόμα να παραγγειλουμε την βαφή γιατι πλέον τα υγρά νομιζω δεν περνάνε ευκολα απο αεροδρομια της αμερικής
Δυστυχώς δοκίμασα να το παραγγείλω τώρα και δεν με άφησε, μόνο Αμερική λέει το στέλνει
 
Τους ειχα ρωτήσει παλιοτερα. Παροτι γράφει italy, spain,uk κλπ στέλνουν απο αμερική. Γιατι το εχουν ετσι δεν ξερω. Ισως την στειλουν την βαφή όμως, μια ερωτηση δεν βλάπτει.
 
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΡΓΗΣ (ΨΥΧΡΗΣ) ΒΑΦΗΣ (ΟΡΘΝΩΣΗ): ΒΗΜΑ 1 :αφαιρεση παλιας βαφης - και λειανση επιφανειας μεχρι το Νο.600 για ματ βαφη και μεχρι το 1200 για γυαλιστερη βαφη...προσωπικα εχω παει μεχρι το 600 και μετα τριβω με ατσαλομμαλο ολη την καννη
ΒΗΜΑ 2: καθαρισμα επιφανειας με χαρτι ή καθαρο πανι και καθαρη βενζινη ή ασετον...με οδοντογλυφιδα στο χαρτι ή μπατονετα καθαριζουμε τα σημεια της ριγας κλπ. (Η συγκεκριμενη βαφη δεν χρειαζεται απολιπανση απλα να φυγουν τα ρινισματα απο το τριψιμο)
ΒΗΜΑ 3: βαζουμε λιγη ποσοτητα βαφης (2 με 3 σταγονες) σε καθαρο μικρο πανακι και περναμε την καννη κατα μηκος και με την βοηθεια οδοντογλυφιδας (μπατονετα) τα σημεια περιξ της ριγας κλπ....απο την στιγμη που την εχουμε περασει με το υγρο δεν την αγγιζουμε ξανα....ενω την αφηνουμε απο 12 εως 24 ωρες σε σημειο με πολυ υγρασια - υδρατμους (φροντιζουμε να μην πεσει νερο πανω της) -εγω προσωπικα την κρεμαω σε μια πλαστικη ντουλαπα στην βεραντα οπου βαζει η γυναικα της σκουπες και βαζω απο κατω ενα ταψι με βραστο νερο ανα τακτα χρονικα διαστηματα για να κραταμε υψηλα τα ποσοστα υγρασιας (στο χωριο την αφηνω κ στο μπανιο και ανα τακτα χρονικα διαστηματα ριχνω καυτο νερο χαμηλα ή βαζω ταψι με βραστο νερο) - θα παρατηρησουμε οτι η καννη σιγα σιγα θα γινεται κοκκινη...αυτο θελουμε
ΒΗΜΑ 4: μετα απο 24 ωρες ξαναπερναμε λιγη ποσοτητα του υγρου κατα μηκος της καννης και αυτην τη φορα την αφηνουμε για 12 ωρες. Η καννη θα εχει αποκτηση το χρωμα της σκουριας...αυτο θελουμε
ΒΗΜΑ 5: Βαζουμε στην πλαστικη σωληνα την καννη κ μετα ριχνουμε βραστο απεςταγμενο νερο και το αφηνουμε εως να γινει το νερο χλιαρο και να μπορουμε να την πιασουμε με γυμνα χερια (να περασει ενα 10λεπτο περιπου).
ΒΗΜΑ 6. βγαζουμε την καννη απο το μπανακι (σωληνα) και παιρνουμε ενα κομματι υφασμα τζιν ή παλια οδοντοβουρτσα και το βουταμε στο βραστο απεσταγμενο νερο και μετα αρχιζουμε και σκουπιζουμε την καννη κατα μηκος, θα επαναλαμβανουμε την διαδικασια εως οτου να μην υπαρχει μαυριλα στην καννη και τα πανακια να βγαινουν καθαρα. Στεγνωνουμε καλα με σεσουαρ για μαλλια! Αφου εχει στεγνωσει καλα η καννη και δεν υπαρχει ιχνος νερου ξαναβαζουμε σε πανακι λιγο υγρο βαφης και απλωνουμε στην καννη....την αφηνουμε για 6 ωρες και εως οτου κοκκινησει.....την ξαναβαζουμε στο μπανακι της πεταμε το βραστο απεσταγμενο (παντα) νερο την αφηνουμε να γινει χλιαρη (την στιγμη που θα της βαζουμε το βραστο απεστ. Νερο ειναι η καλυτερη φαση οπου θα βλεπουμε την καννη να γινεται μαυρη) και ξανασκουπιζουμε με τζιν υφασμα- στεγνωνουμε- ξανα περναμε βαφη- αφηνουμε παλι για 6 ωρες ή λιγοτερο (πανω απο 3 ωρες ομως) κλπ....κανουμε την ιδια διαδικασια μεχρι να αποκτησει το χρωμα που θελουμε (προσωπικα εχω φτασει μεχρι τα 5-6 χερια οπου βγαζει ωραιο χρωμα μαυρο ματ)
ΒΗΜΑ 6: Για να σταματησουμε την οξειδωση της βαφης βαζουμε σε ενα κυπελακι αρκετη μαγειρικη σοδα και βραστο απεστ. Νερο και ανακατευουμε εως οτου γινει σαν κρεμα ...τοτε με ενα πινελο απλωνουμε σε ολη την επιφανεια της καννης και αφου τελειωσουμε την βαζουμε στο μπανακι και της ριχνουμε βραστο απεστ. Νερο και την αφηνουμε εως οτου διαλυθει το μειγμα (αφηνουμε για κανα 10 λεπτο) βγαζουμε την καννη και την ξεπλενουμε με βραστο απεστ. Νερο. Και την στεγνωνουμε....μετα την ξαναβαζουμε για τελευταια φορα στο μπανακι με βραστ. Απεσταγμενο νερο και την βγαζουμε οταν γινει χλιαρη. την στεγνωνουμε καλα με πιςτολακι και αφου στεγνωσει περναμε την καννη με λαδι (εξωτερικα) με πινελο Αλοιφουμε ΛΑΔΙ (χρησιμοποιημενο αυτοκινητου ή μοτ/τας) για 24-48 ωρες και μετα σκουπιζουμε και βαζουμε κανονικο λαδι (το λαδι σκουραινει την βαφη κ της δινει ομοιομορφια - το διαβασα σε φορουμ των Αμερικανων)!!!! ΥΛΙΚΑ: περιπου 16lt -20lt αποσταγμενο νερο, γαντια, φελους για να βουλωσουμε τις καννες, 1μ σωληνα φ75 ή οσο φαρδια θελουμε (π.χ αν ειναι δικαννο) και 2 ταπες για δεξια κ αριστερα!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
1.Παντα αποστ. Νερο αλλιως η βαφη θα βγει καφε.
2.Το απλωμα της βαφης καλο ειναι ενα χερι απο θαλαμη προς στομιο κ το επομενο απο στομιο προς θαλαμη (δηλ. Να γινονται
εναλλαξ) 3.Για να βγαινει ματ κ σκληρη η βαφη πρεπει να υπαρχει πολυ υγρασια στην ντουλαπα ενω για να βγαινει πιο γυαλιστερη λιγοτερη υγρασια!
4. Για να δουμε ποσο αποστ.νερο θα βαζουμε καθε φορα και τι μεγεθος κατσαρολας θα χρειαστουμε μπορουμε να βαλουμε την καννη στο μπανακι, να μετρησουμε και να σημειωσουμε εσωτερικα μεχρι που χρειαζεται νερο για να υπερκαλυψει ολη την επιφανεια και να δοκιμασουμε με μια κατσαρολα και κανονικο νερο (μην χαλαμε κ απεστ.)
5. Καθε φορα βραζουμε καινουριο απεστ.νερο δεν χρησιμοποιουμε το ηδη χρησιμοποιημενο.
Μάστορας!!!εύγε!
 
Ειναι πραγματικα ευκολη διαδικασια! Μπορειτε να ξεκινησετε με ενα παλιο οπλο...εγω αρχικα ξεκινησα με το flobert.....στην 1η φωτο φαινεται πως κρεμεται στο μπανιο ...και στη 2η πως γινεται κοκκινη πριν πεσει το βραστο απεστ. Νερο
Να προσθεσω οτι καλυτερη περιοδος για βαψιμο ειναι κατα τους ζεστους μηνες για οσους ειμαστε σε διαμερισματα, γιατι η διαδικασια αναγκαστικα γινεται σε μπαλκονι και δεν ειναι καλη η αποτομη εναλλαγη θερμοκρασιων στην καννη!
 
Λοιπον.....οι φωτο της black eagle.Tα ξυλινα μερη θα τα κανω μονος μου.Ηδη αφαιρεσα με remover το λουστρο και λείανα τα ξυλα με γυαλοχαρτα 320,600,1500.Ακολουθει κασια σκουρας καρυδιας για να σκουρυνω λιγο τα ξυλα και μετα θα το περασω tru oil.Kαποια στιγμη θα ανεβασω φωτο για τα ξυλα.....τωρα στα μεταλλικα μερη,οπως εγραψα πιο πανω αριστες εντυπωσεις, για αντοχες το μελλον(να μαστε καλα) θα δειξει.Κανη και καπακι gloss black,βαση και βιδα παπιας midnight bronze,σκανδαλοθηκη και αορτηριουχους graphite black.photo sharing
 
Λοιπον.....οι φωτο της black eagle.Tα ξυλινα μερη θα τα κανω μονος μου.Ηδη αφαιρεσα με remover το λουστρο και λείανα τα ξυλα με γυαλοχαρτα 320,600,1500.Ακολουθει κασια σκουρας καρυδιας για να σκουρυνω λιγο τα ξυλα και μετα θα το περασω tru oil.Kαποια στιγμη θα ανεβασω φωτο για τα ξυλα.....τωρα στα μεταλλικα μερη,οπως εγραψα πιο πανω αριστες εντυπωσεις, για αντοχες το μελλον(να μαστε καλα) θα δειξει.Κανη και καπακι gloss black,βαση και βιδα παπιας midnight bronze,σκανδαλοθηκη και αορτηριουχους graphite black.photo sharing
Πολυ ομορφη! Να την χαιρεσαι! Αυτο με κασια κ μετα tru oil το εχεις ξανακανει?
 
Πολυ ομορφη! Να την χαιρεσαι! Αυτο με κασια κ μετα tru oil το εχεις ξανακανει?
Ναι το χω ξανακανει.Τη κασια περασα(ενα χερι) πριν μια ωρα....θελω πολυυυυυ δρομο για να το φτιαξω....ειμαι κι αρκετα ψειρας.....
 
Ναι το χω ξανακανει.Τη κασια περασα(ενα χερι) πριν μια ωρα....θελω πολυυυυυ δρομο για να το φτιαξω....ειμαι κι αρκετα ψειρας.....
Εχω δουλεψει το walnut stain της birchwood και μετα το tru oil....και εχω απορια εαν βγαινει ωραιο με κασια.....αν δεν κανω λαθος η κασια ειναι κ πιο οικονομικη?
 
Back
Top