Βαφές Όπλων

Λοιπον.....οι φωτο της black eagle.Tα ξυλινα μερη θα τα κανω μονος μου.Ηδη αφαιρεσα με remover το λουστρο και λείανα τα ξυλα με γυαλοχαρτα 320,600,1500.Ακολουθει κασια σκουρας καρυδιας για να σκουρυνω λιγο τα ξυλα και μετα θα το περασω tru oil.Kαποια στιγμη θα ανεβασω φωτο για τα ξυλα.....τωρα στα μεταλλικα μερη,οπως εγραψα πιο πανω αριστες εντυπωσεις, για αντοχες το μελλον(να μαστε καλα) θα δειξει.Κανη και καπακι gloss black,βαση και βιδα παπιας midnight bronze,σκανδαλοθηκη και αορτηριουχους graphite black.photo sharing
Πολύ ωραίο το βάψιμο στο αετο;)
Μία που θα φτιάξεις και τα ξύλα εσύ, με της ψάθες έχεις κάποιο εργαλείο που της περνάς?
 
Τη κασια την αγοραζω ετοιμη σε αποχρωση σκουρας καρυδιας.....βγαινει σε πολλες αποχρωσεις.Το 1lt περιπου το αγορασα 8.5 ευρω και ξεχνας να ξαναγορασεις.....δε νομιζω οτι υπαρχει και καμμια διαφορα απ το walnut stain.file image uploader
Μια πρωτη διαφορα ειναι στην τιμη..... .sarcastic. ! Ευχαριστω!
 
Πολύ ωραίο το βάψιμο στο αετο;)
Μία που θα φτιάξεις και τα ξύλα εσύ, με της ψάθες έχεις κάποιο εργαλείο που της περνάς?
Οι ψαθες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά επειδή δεν έχω ψαθοκοφτη(αλλιώς θα το κανα μόνος μου) ζήτησα από τον Σκλαβη ένα φρεσκάρισμα.... μου το κανε δωρεάν. :)
 
Οι ψαθες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά επειδή δεν έχω ψαθοκοφτη(αλλιώς θα το κανα μόνος μου) ζήτησα από τον Σκλαβη ένα φρεσκάρισμα.... μου το κανε δωρεάν. :)
Είσαι οκ τότε!!
Ρώτησα γιατί και εγώ θέλω να κάνω μια αρχή με κοντάκι και πάπια αλλά όταν τελειώσει το κυνήγι βέβαια, θα δω πως θα το κάνω με όλο το θέμα ;)
 
Λοιπον.....οι φωτο της black eagle.Tα ξυλινα μερη θα τα κανω μονος μου.Ηδη αφαιρεσα με remover το λουστρο και λείανα τα ξυλα με γυαλοχαρτα 320,600,1500.Ακολουθει κασια σκουρας καρυδιας για να σκουρυνω λιγο τα ξυλα και μετα θα το περασω tru oil.Kαποια στιγμη θα ανεβασω φωτο για τα ξυλα.....τωρα στα μεταλλικα μερη,οπως εγραψα πιο πανω αριστες εντυπωσεις, για αντοχες το μελλον(να μαστε καλα) θα δειξει.Κανη και καπακι gloss black,βαση και βιδα παπιας midnight bronze,σκανδαλοθηκη και αορτηριουχους graphite black.photo sharing
Μακάρι να αντέξει. Όλα ωραία δείχνουν όταν βγαίνουν από τα χαρτιά!
 
Aυτο πως μπορουμε να το διαπιστωσουμε?
Να πάει κάποιος να δει την διαδικασία από κοντά. Τον θάλαμο αμμοβολής, τον φούρνο, την λείανση που πρέπει να γίνεται μεταξύ αμοβολής και εφαρμογής κτλ κτλ κτλ
 
Το αμπαλάζ....το δέμα....το περιτύλιγμα....όταν έρχεται από το μάστορα !
Ο τύπος πρέπει να είναι τέρμα αρπακολατζής, αμφιβάλω αν βάζει καν στο φούρνο!
Το πιο βασικό στάδιο της διαδικασίας και το πιο κρίσιμο για το τελικό αποτέλεσμα είναι η προετοιμασία της επιφάνειας πριν την εφαρμογή της βαφής (για οποιοδήποτε είδος βαφής, κι όχι μόνο για τη cerakote). 'Αμα αυτό δεν γίνει σωστά, αλλά αρπα-κόλλα, τότε ... γ@...σε τα !!! :(

Ε τώρα, άμα δεν τα βάζει και στο φούρνο, τότε τι να πει κανείς; Αχαρακτήριστος !!! (ο οποιοσδήποτε )...
Αυτό είναι το πιο απλό κι εύκολο στάδιο, ρυθμίζει τη θερμοκρασία και το χρόνο και τέλος !! Γιατί να μην το κάμει; ............ Για οικονομία ηλεκτρικού ρεύματος ;;; ...... Μεγάλη γυφτιά !! .hair.
 
Να πάει κάποιος να δει την διαδικασία από κοντά. Τον θάλαμο αμμοβολής, τον φούρνο, την λείανση που πρέπει να γίνεται μεταξύ αμοβολής και εφαρμογής κτλ κτλ κτλ
Aρα δε μπορουμε.....εκτος κι αν ειμαστε απο κει κοντα.
 
Εγώ εκεί το πήγα γιατί μένω κοντά. Έχει φούρνο τον είδα . Δε μπαίνεις μέσα εκεί που δουλεύει αλλά φαίνονται στο βάθος. Λεπτομέρειες δε γνωρίζω γιατί δεν είμαι γνώστης με βαφές κλπ.Αμμοβολη το έκανε σίγουρα γιατί ήθελα ενα λογότυπο με το χρώμα του μετάλλου(ασημί) πριν βαφει το όπλο. Βέβαια το ξαναειπα και πριν δεν έχω σημεία τριβής όπως του φίλου από την πάπια. Η μόνη τριβή είναι το πίσω μέρος της κάννης που μπαίνει μέσα στη βάση και κουμπωνει το οποίο δε φαίνεται.
 
Για να καταλαβουμε αν κανει σωστα ή οχι την δουλεια ο καθε οπλουργος - μαστορας θα πρεπει οχι μονο να ειμαστε απο πανω του αλλα να γνωριζουμε καλα και την διαδικασια που ακολουθει...αλλιως θα κοιταμε σαν "αγελαδες"! Επισης διαφορετικη χρηση κανει ο καθενας μας στο οπλο του (τροπος κρατηματος, συντηρηση κλπ.) και δεν πρεπει να συγκρινομαστε με αλλους!
 
Έχω ακούσει καλά λόγια για μια εταιρία στη Θεσσαλονίκη Hydroprint. Έχω δει δύο όπλα και μου φάνηκαν πανέμορφα. Το ενα με καρμπόν σε πάπια-κοντακι.
 
Εγώ εκεί το πήγα γιατί μένω κοντά. Έχει φούρνο τον είδα . Δε μπαίνεις μέσα εκεί που δουλεύει αλλά φαίνονται στο βάθος. Λεπτομέρειες δε γνωρίζω γιατί δεν είμαι γνώστης με βαφές κλπ.Αμμοβολη το έκανε σίγουρα γιατί ήθελα ενα λογότυπο με το χρώμα του μετάλλου(ασημί) πριν βαφει το όπλο. Βέβαια το ξαναειπα και πριν δεν έχω σημεία τριβής όπως του φίλου από την πάπια. Η μόνη τριβή είναι το πίσω μέρος της κάννης που μπαίνει μέσα στη βάση και κουμπωνει το οποίο δε φαίνεται.
Σου εβαψε καποιο οπλο προσφατα ή πιο παλια?Εαν ειναι παλιοτερα μπορεις να μας πεις τις εντυπωσεις σου?:)
 
Back
Top