Βαθιά Καθετή

Με το κλασσικό δόλωμα του καθετιστα φαντάζομαι..Που δεν ειναι άλλο απο την γαρίδα..
Εγώ Τάσο δουλεύω στην καθετη μόνο φρεσκοκαθαρισμενη γαρίδα και αγκιστρια ν6, 3-6 κομματια ανάλογα τον τόπο.
Σπάνια σε λασποτραγανες τον Οκτώβριο βάζω στα δύο χαμηλότερα αγκιστρια μαμούνι ζωντανο.
 
Last edited:
Την γαρίδα την δουλεύω αρκετά σε παραγαδι ακτής(με χρήση αέρα)Αποκλειστικα σαργοι κ μελανουρια.Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα χωρίς λάδια αλατια ζάχαρες..Την βάζω σε εφημερίδα να στραγγιξει για να σφίξει κ τίποτα παραπάνω.Δουλευω γαρίδα κατεψυγμένη πάντα με την φλούδα.Αποφλοιωμενες δεν ψαρευουν.Ομως στην βαθιά καθετη όπου έχουμε κ μεγάλο μολύβι δεν γνωρίζω αν μπορεί να κρατηθεί γαρίδα χωρίς αλάτι μέχρι να φτάσει κάτω..
 
Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα χωρίς λάδια αλατια ζάχαρες..
Έτσι ακριβώς.
Ομως στην βαθιά καθετη όπου έχουμε κ μεγάλο μολύβι δεν γνωρίζω αν μπορεί να κρατηθεί γαρίδα χωρίς αλάτι μέχρι να φτάσει κάτω..
Εχω ψαρεψει μέχρι 95 μ και 300 αρι μολυβι χωρίς πρόβλημα.
Σε βάθη 60 μέτρα και πιο βαθιά έχω δουλέψει με επιτυχία και κομμάτια από φρέσκο χανο όταν ξεμεναμε από γαρίδα.
Στο παραγαδι με τη φλούδα είναι πιο ντουρο το δόλωμα και αποδίδει ,
στην καθετη δεν είμαι σίγουρος.
 
Σε καθετη για περκοχανα που είχα πάει με φίλο που διαθέτει βάρκα δούλεψε αποτελεσματικότατα η γαρίδα με φλούδα..Τώρα για εκλεκτοτερα ψάρια όπως το λυθρίνι δεν ξέρω..Όμως δεν βρίσκω και τον λόγο να μην την τρώνε..
 
Τάσο ο χανος μουνταρει σε ότι ναναι..
Το λιθρινι είναι εκλεκτοτερο, αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμασω.
Για δόλωμα τον ίδιο το χανο μου το είχε πει ένας Ζακυνθινος, αλλά δούλεψε και στο Σαρωνικό και στον Ευβοικό.
 
Και εγώ απο Ζακυνθινο το εχω ακούσει οτι ο Χανος κάνει για δόλωμα στην καθετη!!!!Στο λιμανάκι του χωριού μου κάθε καλοκαίρι ερχοντε Ζακυνθινοί επαγγελματίες για ψάρεμα και πολύ συχνά πιάνω την κουβέντα..
 
  • Like
Reactions: jnp
zkrazST.jpg

Λίγα αλλά καλά σήμερα...
 
Προχθές το πρωί έβγαλα τον πρώτο μου τσαούσι γύρω στα 350gr ήτανε το ψάρι αλλα πολύ όμορφο..Βρήκαμε έναν τόπο με περίεργα ψαράκια κάτω..Με την πρώτη ευκαιρία θα πεσει χοντρό για κανένα φαγκρί..
 
Προχθές το πρωί έβγαλα τον πρώτο μου τσαούσι γύρω στα 350gr ήτανε το ψάρι αλλα πολύ όμορφο..Βρήκαμε έναν τόπο με περίεργα ψαράκια κάτω..Με την πρώτη ευκαιρία θα πεσει χοντρό για κανένα φαγκρί..
Επέμεινε εκεί και ιδίως με παραγάδι... Θα κάνεις καλά κομμάτια, ένα τσαούσι σα το δικό σου έβγαλε σήμερα και ο πατέρας μου (δεν με ακολούθησε στην κατασκόπευση) σε σημείο που έχει δώσει και πολύ πιο μεγάλα ψαρια στο παρελθόν... μεγάλο βάθος...
 
Επέμεινε εκεί και ιδίως με παραγάδι... Θα κάνεις καλά κομμάτια, ένα τσαούσι σα το δικό σου έβγαλε σήμερα και ο πατέρας μου (δεν με ακολούθησε στην κατασκόπευση) σε σημείο που έχει δώσει και πολύ πιο μεγάλα ψαρια στο παρελθόν... μεγάλο βάθος...

70 μέτρα το έβγαλα δεν είναι και πολύ βαθειά..
 
Βασίλη τι γίνεται με το κρυωμα, σου πέρασε;
Πας με τον πατέρα σου για καμμια καθετη;
Πρέπει να άρχισαν και τα καλαμάρια.
Η αντιβίωση είναι για μια βδομάδα... βέβαια από σήμερα ήδη έχει βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.
Ο καιρός όμως δεν βοηθάει, κάνει βροχές τα απογεύματα, οπότε τη βάρκα την επισκέφτεται ο πατέρας μου μόνο για να βγάλει τα βροχόνερα .llk.
Θα κάτσω να κάνω, σήμερα ίσως, την πατέντα του Άρη στο καλάμι για το απίκο μπας και πάω μόνος μου κάνα πρωινό...
 
Back
Top