Απορία με τα Choke!

Να πω και εγώ τι πιστεύω χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο (βλητικής).
1. Η γόμωση στον χώρο από το τελείωμα του κάλυκα μέχρι την αρχή του κώνου "διαστέλλεται" και έρχεται σε επαφή με την θαλάμη.
2. Η μεγαλύτερη παραμόρφωση των σκαγιών συμβαίνει στην pmax. Άρα επειδή η pmax αναπτύσσεται μέσα στην θαλάμη, εκεί έχουμε την μέγιστη παραμόρφωση και τις ψυχρές συγκολλήσεις.
3. Στον κώνο η γόμωση συμπιέζεται ακτινικά από μια διάμετρο σε μια άλλη.
Η διαφορά διαμέτρων είναι η ίδια άρα η συμπίεση η ίδια !!!
Απλά σε έναν μακρύ κώνο συμβαίνει σε μικρότερη πίεση αερίων, άρα διαμήκη δύναμη.

Αυτό είναι όλο το σκηνικό.
Αν τώρα καθίσουμε και υπολογίσουμε τις δυνάμεις στην εκπυρσοκρότηση και τις δυνάμεις στον κώνο θα δούμε ότι οι δεύτερες είναι πολύ μικρότερες των πρώτων, άρα ελάχιστη επίδραση στην παραμόρφωση.
Ο Winston δεν βρήκε διαφορές στην εξωτερική βλητική, κανέναν που έχει κάνει πειράματα δεν έχω βρει να λέει ότι η γωνία κώνου βελτιώνει τις βλητικές παραμέτρους της τουφεκιάς, μόνο έναν που βρήκε μια αύξηση στην συγκέντρωση κατά περίπου 1,5% αν θυμάμαι καλά, όταν φυσίγγι με φυσίγγι μπορεί να έχει και 10-15%.
Μόνο εδώ άκουσα κάποιον να λέει ότι έκανε κώνο και είδε βελτίωση στην συγκέντρωση κατά 40% !!!!!!!!!! Προφανώς δεν πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί σε μια νορμάλ κάνη.
Δηλαδή πριν τον κώνο το full απέδιδε 30% για να αποδώσει 70% μετά. Αστεία πράγματα.
Ο κώνος το μόνο που κάνει είναι να δίνει χρήματα στους οπλουργούς.
Όσοι έχουν δει διαφορές μπράβο τους, αλλά μέχρι να δω και εγώ σοβαρό πείραμα, δεν το πιστεύω. Εξάλλου τα πειράματα που έγιναν μέχρι τώρα συμφωνούν με την άποψή μου.
Αν έχετε κανένα άλλο υπόψη, να το δω.
 
Last edited:
Μόνο εδώ άκουσα κάποιον να λέει ότι έκανε κώνο και είδε βελτίωση στην συγκέντρωση κατά 40% !!!!!!!!!! Προφανώς δεν πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί σε μια νορμάλ κάνη.
Δηλαδή πριν τον κώνο το full απέδιδε 30% για να αποδώσει 70% μετά.
Βασίλη μια συγκέντρωση 30% αν αυξηθεί κατά 40% μας δίνει αποτέλεσμα 42%.
 
Βασίλη μια συγκέντρωση 30% αν αυξηθεί κατά 40% μας δίνει αποτέλεσμα 42%.
Το ξέρω αλλά το εννοούσε όπως το έγραψα παραπάνω ... αυτό τουλάχιστον είχα καταλάβει τότε.
Δεν ασχοληθηκα παραπάνω.
Ακόμα και το σωστό 40% είναι εξωφρενικό.
Αυτά απλά δεν γίνονται ...
Δηλαδή το 70% γίνεται 98% ;;;
 
Last edited:
Το ξέρω αλλά το εννοούσε όπως το έγραψα παραπάνω ... αυτό τουλάχιστον είχα καταλάβει τότε.
Δεν ασχοληθηκα παραπάνω.
Ακόμα και το σωστό 40% είναι εξωφρενικό.
Αυτά απλά δεν γίνονται ...
Δηλαδή το 70% γίνεται 98% ;;;
+100.shake hands.
 
Το ξέρω αλλά το εννοούσε όπως το έγραψα παραπάνω ... αυτό τουλάχιστον είχα καταλάβει τότε.
Δεν ασχοληθηκα παραπάνω.
Ακόμα και το σωστό 40% είναι εξωφρενικό.
Αυτά απλά δεν γίνονται ...
Δηλαδή το 70% γίνεται 98% ;;;
Πολύ σωστός. Πες μου ποιος το είχε γράψει να πάω για κώνο τη γριά :p
 
Αυτά που διαβάζω εδώ κάπου μπερδεύεται η όλη κατάσταση.Μεσα στο φόρουμ έχουμε άτομα που έχουν όλα τα όπλα .Αφού το μήκος του κώνου δε παίζει ρόλο γιατί εκθειάζουν την μαξους με τον μεγάλο κώνο ,γιατί έβγαλε αυτές τις ντουφεκιες το ίδιο και ηv3,η b12i του συναδέλφου με κώνο γύρω στα 4εκ που δεν τις βγάζουν οι παλαιοτερες Μπρέντα με 1.5και2 ,γιατί η Μπερέτα έφτασε στα 35εκ τον κώνο και γιατί τα όπλα κατά παραγγελία με το ποσοστό συγκέντρωσης σε συγκεκριμένα μέτρα έχουν σταθερά διαμορφωμένα τσοκ κωνικά με παράλληλο στο τέλος και απλά δεν έχουν την επιθυμητή σύσφιξη στο τελευταίο μισό πόντο γιατί το διάβασα και αυτό κάποιος σφυρηλάτησε την κανη στην άκρη σε διάμετρο μικρότερη και έβγαζε την ίδια ντουφέκια με το αντίστοιχο τσοκ .Μάλλον θα ξεχάσουμε όχι αυτά που ξέρουμε αλλά αυτά που έχουμε διαπιστώσει κάποιοι από δοκιμές .Ο κώνος βοηθάει αλλά ως ένα όριο κανονικά θα έπρεπε να αυξάνει και την ταχύτητα σκαγιων αλλά μεγαλώνοντας τον όγκο αφού αφαιρεθεί μέταλο θα χάνεις και κάποιο ποσοστό πίεσης επομένως να μην κερδίζεις εκεί αλλά στα περισσότερο αναλλοίωτα σκακια κερδίζεις σιγουρα .Όπως και τα τσοκ που όλοι έχουν διαπιστώσει κάποια πολύ καλύτερα και μακρύτερα και όλα σχεδόν κωνικά παράλληλα εκτός τα tegue .Επομένως οι θεωρίες του καθε ενός καλό είναι να βλέπουμε έργα γιατί θεωρίες και δεν βρήκα διαφορά εκεί δε βρήκα διαφορά εδώ .Τότε να μην ψάχνει κανείς να πάρουμε τη πιο φθηνή κανη και το πιο φθηνό όπλο με σταθερό τσοκ που άμα δε μας αρέσει να φτιάξουμε καλυμπρα και να σφυρηλατουμε τη κανη άκρη άκρη μέχρι να βρούμε αυτό που θέλουμε και τελειώσαμε έχω τη εντύπωση πως όπως η κάθε κανη είναι μοναδική γιατί δεν είναι ολόιδια με την άλλη έτσι και ο κάθε ένας λέει τις αμπελοφιλοσοφιες του και το δε βρήκα διαφορά δεν γίνεται να το λες δοκιμάζοντας 2 φυσίγγια .Δοκίμασε 20διαφορετικα σε 5/6 διαφορετικές αποστάσεις με όλα τα τσοκ και με διαφορετικές συνθήκες και αφού δοκιμάζεις κάνα χρόνο για να ολοκληρώσεις τις δοκιμές μας λες αφού μας δείξεις και φωτογραφίες τι βρήκες και τι όχι.
 
Χρίστο ποιες είναι οι επαναστατικές αλλαγές που λες;
έχεις να μας προτείνεις κάποιο σύγγραμμα σχετικά με τις αλλαγές αυτές;
το 1998 μου είχες πει για τον μπρίστερ το σύγγραμμα του οποίου κι απόκτησα, έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο;
Αλλαγή στη τεχνολογία των καψουλιών (σταθερότητα, χρόνοι, μήκη παραγόμενου σπινθήρα)
Εξέλιξη στα μέταλλα (ελαστικότητα, αντοχές)
Εμπλουτισμός καταλόγου υλικών οπλοκατασκευής (υλικά που επιτρέπουν σχεδιασμούς αδύνατους μέχρι πριν από κάποιο καιρό)
Βελτίωση της μηχανούργησης (έλεγχοι απολυτης ακρίβεις με CMM και scanning, CNC τεχνολογία εξελιγμένων γενεών)
Εξέλιξη των πυρίτιδων (σταθερότητα, ανοχές)
Κατασκευή εξαρτημάτων με 3D printing
Χρήση slow motion καμερών για αναλύσεις βολών και εξαγωγή πραγματικών αποτελεσμάτων
Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο νου, υπάρχουν και πολλά άλλα που ξεχνάω.
Συγγράμματα δεν γράφονται πλέον, όλες οι εξελίξεις κυκλοφορούν διαδικτυακά, η γνώση διαδίδεται με πολύ ωραίο τρόπο έτσι.

Μφχ
Χρίστος Σωτηρόπουλος
 
:)Υπάρχει κάποιος να μετρήσει τσοκ μομπιλ της μπενελλι?
Αυτά που έχω το 2 άστρα βγαίνει 17.70 / 3- 17.90 / 4- 18.20
Λοιπον σήμερα έπιασα μια κάννη που είχα ξεχασμενη στη ντουλαπα
71εκ με μομπιλ κ αυλο 18.3 από benelli sl του 1990. Αρχικά βρήκα τα 3 τσοκ που γράφω παραπάνω κ μετά βρήκα το full κ το 5 άστρα.
Το full μετρήθηκε στα 17.40 κ το 5 άστρα στα 18.60 !!!!!!!
Σε κάννη με αυλο 18.3 το 5 άστρα είναι στα 18.6.
Τι τσοκ διασπορας κ μπούρδες
Benelli spreader καμπάνα .sarcastic.
 
Καλά όλα αυτά που είπε ο Σωτηροπουλος, σούπερ τεχνολογία μέταλλα cnc cmm κάμερες κτλπ
Εγω όμως βλέπω οτι σήμερα τα πάντα γίνονται βιαστικά κ με σκοπό το κέρδος σε σχέση με κάποια χρόνια πίσω που έβλεπαν το κέρδος αλλά έβλεπαν να φτιάξουν κ ποιοτικό οπλο.
Γι αυτό κ παρά τα υπερσύγχρονα μηχανήματα κ τους ποιοτικούς ελέγχους βλέπουμε όλες αυτές τις ζημιές κ ελλατωματα στα καινούρια όπλα που λογικά με τέτοια τεχνολογία γενεών μπροστά δεν θα έπρεπε να υπάρχει το παραμικρό ψεγάδι.
Να τη βράσω τέτοια τεχνολογία.
Υ Γ Το παραπάνω είναι εντελώς προσωπική άποψη κ δεν κοντράρω κανέναν.
 
δεν διαστέλλεται η γόμωση 70χιλ φυσσιγιού μέσα στα επιπλέον 6 χιλ της magnum θαλάμης .
η γόμωση διαστέλλεται αλλά μετά, μέσα τον κώνο και μετά από αρκετή διαδρομή και σε αυτόν.

Τότε Χρίστο με ποιόν τρόπο ο μακρύς κώνος λιγοστεύει οι ψυχρές συσσωματώσεις που έχεις γράψει σε δική μου ερώτηση ;
Αν η γόμωση διαστέλλεται αρκετά μέσα στον κώνο τότε οι κοντοί κώνοι είναι ευλογία γιατί η γόμωση δεν θα ακουμπήσει καθόλου κώνο.
Κάνω κάπου λάθος ;

"Ο κώνος προσαρμογής δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε την ανάκρουση ούτε την ταχύτητα. Αυτό που επηρεάζει είναι την ποιότητα της τουφεκιάς, όσο μικρότερη η γωνία τόσο λιγότερες συσσωματώσεις - ψυχρού τύπου συγκολλήσεις και ελάχιστα τα "ανεμόσκαγα" (flyers) δηλ σκάγια που απέφυγαν την παραμόρφωση. Έτσι, κάποιοι μιλάνε για αύξηση του τσοκαρίσματος ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν λιγότερα εκτός περιμέτρου σκάγια και περισσότερα χρήσιμα (αυτά που θα σχημάτιζαν συσσωματώσεις) μέσα στη περίμετρο."

Ευχαριστώ.
 
Να πω και εγώ τι πιστεύω χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο (βλητικής).
1. Η γόμωση στον χώρο από το τελείωμα του κάλυκα μέχρι την αρχή του κώνου "διαστέλλεται" και έρχεται σε επαφή με την θαλάμη.
2. Η μεγαλύτερη παραμόρφωση των σκαγιών συμβαίνει στην pmax. Άρα επειδή η pmax αναπτύσσεται μέσα στην θαλάμη, εκεί έχουμε την μέγιστη παραμόρφωση και τις ψυχρές συγκολλήσεις.
3. Στον κώνο η γόμωση συμπιέζεται ακτινικά από μια διάμετρο σε μια άλλη.
Η διαφορά διαμέτρων είναι η ίδια άρα η συμπίεση η ίδια !!!
Απλά σε έναν μακρύ κώνο συμβαίνει σε μικρότερη πίεση αερίων, άρα διαμήκη δύναμη.

Αυτό είναι όλο το σκηνικό.
Αν τώρα καθίσουμε και υπολογίσουμε τις δυνάμεις στην εκπυρσοκρότηση και τις δυνάμεις στον κώνο θα δούμε ότι οι δεύτερες είναι πολύ μικρότερες των πρώτων, άρα ελάχιστη επίδραση στην παραμόρφωση.
Ο Winston δεν βρήκε διαφορές στην εξωτερική βλητική, κανέναν που έχει κάνει πειράματα δεν έχω βρει να λέει ότι η γωνία κώνου βελτιώνει τις βλητικές παραμέτρους της τουφεκιάς, μόνο έναν που βρήκε μια αύξηση στην συγκέντρωση κατά περίπου 1,5% αν θυμάμαι καλά, όταν φυσίγγι με φυσίγγι μπορεί να έχει και 10-15%.
Μόνο εδώ άκουσα κάποιον να λέει ότι έκανε κώνο και είδε βελτίωση στην συγκέντρωση κατά 40% !!!!!!!!!! Προφανώς δεν πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί σε μια νορμάλ κάνη.
Δηλαδή πριν τον κώνο το full απέδιδε 30% για να αποδώσει 70% μετά. Αστεία πράγματα.
Ο κώνος το μόνο που κάνει είναι να δίνει χρήματα στους οπλουργούς.
Όσοι έχουν δει διαφορές μπράβο τους, αλλά μέχρι να δω και εγώ σοβαρό πείραμα, δεν το πιστεύω. Εξάλλου τα πειράματα που έγιναν μέχρι τώρα συμφωνούν με την άποψή μου.
Αν έχετε κανένα άλλο υπόψη, να το δω.
Βασίλη συγχωριανέ μου στην βλητική ποτέ μη λες ποτέ!
Είχα την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ με σένα, μέχρι που ο Διονύσης @woodman έκανε κώνους σε ένα όπλο του και είδα το πως έσφιξε η τουφεκιά.
Κι όταν λέω έσφιξε εννοώ σε σημείο να μην μπορείς να παρεις τα κοντινά! Αυτό συνέβη και στο @sam13 αν δεν κάνω λάθος.

εγώ έχω 6 κάννες σε δυο αλληλεπίθετα με φτιαγμένους κώνους, δεν είδα τρελλά πράγματα και ΕΤΕΙΝΑ να συμφωνήσω με τον μακαρίτη τον Γουίστον!
Ψάχνοντας τα δοκίμια μου προχθές, βρήκα χαρτόνια τουφεκισμένα από ένα ζεύγος καννών*/*** ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΚΩΝΟΥΣ!
Για καλή μου τύχη δεν έριξα όλα τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ και τα βρήκα!
μετά την λήξη του κυνηγιού θα κάνω δοκιμές συγκριτικές!
 
Λευτέρη το βιβλίο του Μπρίστερ το έχω εγώ, δεν το πουλάω όμως!
δεν είναι ακριβά όμως και τα δύο
Μάριε αν μπορείς να μου το δανεισεις για μια δυο μέρες στείλτε μου με ταχυμεταφορα Λευτέρης Χλαιδης, Αψαλος- Πέλλα
 
Βασίλη συγχωριανέ μου στην βλητική ποτέ μη λες ποτέ!
Είχα την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ με σένα, μέχρι που ο Διονύσης @woodman έκανε κώνους σε ένα όπλο του και είδα το πως έσφιξε η τουφεκιά.
Κι όταν λέω έσφιξε εννοώ σε σημείο να μην μπορείς να παρεις τα κοντινά! Αυτό συνέβη και στο @sam13 αν δεν κάνω λάθος.

εγώ έχω 6 κάννες σε δυο αλληλεπίθετα με φτιαγμένους κώνους, δεν είδα τρελλά πράγματα και ΕΤΕΙΝΑ να συμφωνήσω με τον μακαρίτη τον Γουίστον!
Ψάχνοντας τα δοκίμια μου προχθές, βρήκα χαρτόνια τουφεκισμένα από ένα ζεύγος καννών*/*** ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΚΩΝΟΥΣ!
Για καλή μου τύχη δεν έριξα όλα τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ και τα βρήκα!
μετά την λήξη του κυνηγιού θα κάνω δοκιμές συγκριτικές!
Δώσε !!!!!

Αυτά είχα γράψει παλιότερα για τους κώνους ... σωστά ή λάθος ο χρόνος θα δείξει.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τι-σημαίνει-καλή-κάννη.1096/page-26#post-583843
 
Last edited:
Και αυτά για τους αυλούς @Prowler®

Δεν έχω αλλάξει άποψη ακόμα.
Ίσως να αλλάξω στο μέλλον.
Αλλά, ακόμα και παπάδες να φτιάχνουν οι μετατροπές, δεν θα τις έκανα, διότι δεν έχω δει κάτι στο όπλο μου που να με χαλάει.
Θέλω ένα όπλο για όλα τα κυνήγια, με ότι σημαίνει αυτό, ... τα καλά του και τα κακά του.
Κατά κύριο λόγο ... τα καλά είναι ότι δεν θα χρειαστώ 2-3 όπλα ακόμα ενώ τα κακά ότι δεν θα είναι σε πολύ κοντινές και πολύ μακρινές βολές το καλύτερο.

Η γνώση όμως περί μετατροπών καλό είναι να υπάρχει.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τι-σημαίνει-καλή-κάννη.1096/page-27#post-583883
 
Τότε Χρίστο με ποιόν τρόπο ο μακρύς κώνος λιγοστεύει οι ψυχρές συσσωματώσεις που έχεις γράψει σε δική μου ερώτηση ;
Αν η γόμωση διαστέλλεται αρκετά μέσα στον κώνο τότε οι κοντοί κώνοι είναι ευλογία γιατί η γόμωση δεν θα ακουμπήσει καθόλου κώνο.
Κάνω κάπου λάθος ;

"Ο κώνος προσαρμογής δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε την ανάκρουση ούτε την ταχύτητα. Αυτό που επηρεάζει είναι την ποιότητα της τουφεκιάς, όσο μικρότερη η γωνία τόσο λιγότερες συσσωματώσεις - ψυχρού τύπου συγκολλήσεις και ελάχιστα τα "ανεμόσκαγα" (flyers) δηλ σκάγια που απέφυγαν την παραμόρφωση. Έτσι, κάποιοι μιλάνε για αύξηση του τσοκαρίσματος ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν λιγότερα εκτός περιμέτρου σκάγια και περισσότερα χρήσιμα (αυτά που θα σχημάτιζαν συσσωματώσεις) μέσα στη περίμετρο."

Ευχαριστώ.
Κώνο θα ακουμπήσει πάντα η γόμωση ούτως ή άλλως μέσα και στον πιο κοντό κώνο καθώς, τελικά θα πρέπει να οδηγηθεί στον αυλό, με επαφή σε μικρότερη διαδρομή βέβαια αλλά και με απότομη γωνία πρόσπτωσης. Aπό την άλλη, σε έναν υπερβολικά μακρύ κώνο, έχουμε ελλιπή, ατελή επαφή με αποτέλεσμα διαρροή αερίων περί τη γόμωση (κάτι που εξαρτάται και από το είδος της βυσμάτωσης, το υλικό κατασκευής της αλλά και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ειδικά όταν είναι πολύ χαμηλή). 'Όπως πάντα, οι υπερβολές και προς τα δύο άκρα βλάπτουν Οι ακριβείς εκφράσεις δεν θα έπρεπε να είναι μακρύς ή κοντός κώνος αλλά μικρή ή μεγάλη γωνία κώνου καθώς η γωνία είναι αυτή που καθορίζει την επίδραση του κώνου στη γόμωση. Απλά επειδή μικρή γωνία χρειάζεται και μεγαλύτερη διαδρομή για να συνδέσει 2 συγκεκριμένες διαμέτρους, όλοι μιλάμε για κοντό ή μακρύ κώνο, κάτι που είναι και πολύ πιο εύκολα μετρήσιμο από ότι η γωνία.
ΜΦΧ
Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
στεναχωρήθηκα ειλικρινά
εντάξει, οι συζητήσεις περί την βλητική "ανάβουν" τα αίματα, οι παρεκτροπές όμως είναι αχρείαστες.....
ειδικά όταν οι διιστάμενες απόψεις αφορούν σε λεπτομέρειες των λεπτομερειών..
στο κάτω κάτω μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις και να είμαστε φίλοι

άντε τώρα να αρχίσω να τσακώνομαι με τον Νίκο @ΝίκοςΠ για την επίδραση - ή μη- της υγρασίας στην βλητική που έχουμε διαφορετικές απόψεις... ή για τις δοκιμές που δεν τις κάνει στα 36,5 μ με 6αρια σκάγια όπως θέλω εγώ........μόνο που το σκέφτομαι γελάω.....

επί της ουσίας, συντασσόμουν με την άποψη του Λευτέρη περί διαστολής της γόμωσης, διαβάζοντας όμως την άποψη του Χρίστου προβληματίστηκα, βρε μήπως στον απειροελάχιστο χρόνο που μεσολαβεί από την εναυση της πυρίτιδας μέχρι την είσοδο της γόμωσης στον κώνο, δεν "προλαβαίνει" η γόμωση να διογκωθεί;
και ποια από τις 2 εκδοχές συνηγορεί στο αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η χρήση απλών φυσιγγίων σε μάγκνουμ θαλάμες μπορεί να οδηγήσει σε ανοιχτότερες κατανομές; (όπως παραδέχεται και η Browning)
 
Back
Top