Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Λοιπόν σοβαρά τώρα για τους κώνους.
Τα πρώτα είναι τα καινούργια, αλλά τα μάζεψα όλα μαζί.


1. Γενικά, αν ο κώνος γίνει σωστά δεν μειώνει την συγκέντρωση.

2. Ο κώνος πάντα μειώνει την αρχική ταχύτητα, το πόσο, εξαρτάται από την ποσότητα μετάλλου που θα αφαιρεθεί. Αύξηση όγκου χώρου καύσης. Άρα λόγω της μείωσης των αρχικών ταχυτήτων ίσως αυξάνει λίγο ακόμα την συγκέντρωση.

3. Η μείωση των αρχικών ταχυτήτων (έστω και λίγο) μειώνει (έστω και λίγο) την ανάκρουση. Μειώνεται όμως και το βάρους του όπλου άρα αυξάνεται η ανάκρουση. Θεωρώ όμως το πρώτο σημαντικότερο άρα πραγματικά (έστω και λίγο) μειώνεται η ανάκρουση.

4. Αν ο υπάρχον εργοστασιακός κώνος είναι προβληματικός η συγκέντρωση αυξάνεται ανάλογα με το πρόβλημα που έχει ο αρχικός κώνος.

5. Όσο πιο χοντρά και σκληρά σκάγια χρησιμοποιείς τόσο μικρότερη η διαφορά στην συγκέντρωση. Σχεδόν μηδενική. Χάνεις όμως πάντα λίγο ταχύτητα.

6. Σε ψιλά και μαλακά σκάγια ο κώνος αυξάνει την συγκέντρωση.

7. Αν ο αρχικός κοντός κώνος δεν είναι προβληματικός και τον μακρύνεις με τσαπατσοδουλειά η συγκέντρωση θα μειωθεί.

8. Αν ο αρχικός κοντός κώνος δεν είναι προβληματικός και τον μακρύνεις με σωστή δουλειά η συγκέντρωση δεν πρόκειται να αυξηθεί κατά μέσο όρο σε ψιλά και σκληρά σκάγια πάνω από 3-5% max. Σε χοντρά και σκληρά σχεδόν μηδενική αύξηση συγκέντρωσης.
Αν τώρα δοκιμάσεις πριν και μετά με ψιλά και μαλακά σκάγια η συγκέντρωση μπορεί να αυξηθεί και περισσότερο. Υπόψη ότι όλες οι δημοσιοποιημένες δοκιμές οι οποίες βρίσκουν σχεδόν μηδενικές διαφορές έχουν γίνει με ψιλά και σκληρά σκάγια >#5-6. Οι κάνες όμως των δοκιμών δεν είναι τυχαίες, ούτε και τα σκάγια.

9. Κακές βυσματώσεις μπορεί να παρουσιάσουν διαφυγή αερίων σε μεγαλύτερη απόσταση άρα ακόμα μειωμένες πιέσεις, ταχύτητες, ανακρούσεις και ίσως αυξημένες συγκεντρώσεις.

10. Ο κώνος ακυρώνει αμέσως την εγγύηση του όπλου

11. Ο κώνος ακυρώνει αμέσως τις σφραγίδες δοκιμής της κάνης

12. Ο κώνος αφαιρεί μέταλλο από το σημείο που πρέπει να ανταπεξέλθει σε πολύ μεγάλες πιέσεις και από το σημείο που φθείρεται περισσότερο σε μια κάνη. Άρα δυνητικά είναι επικίνδυνο. Δεν είναι μια ακίνδυνη μετατροπή. Γι' αυτό πάντα λέω να απευθύνεστε σε σωστούς επαγγελματίες.

13. Δεν σου δίνει κανένας εγγύηση για την αύξηση των βλητικών επιδόσεων.

14. Αυτοί που ίσως δίνουν εγγύηση βάζουν χέρι και στα τσοκ !

15. Το να λέγεται ότι η οποιαδήποτε μετατροπή σε μη προβληματική κάνη και τσοκ βελτιώνει πάντα την βλητική απόδοση (συγκέντρωση, διάτρηση), με οποιοδήποτε φυσίγγι, ανεξαρτήτως πυρίτιδας, βυσμάτωσης, ποιότητας, μεγέθους και ποσότητας σκαγιών και μάλιστα σε τεράστιο βαθμό είναι τουλάχιστον παιδαριώδες.
Αν υπήρχε αυτή η μετατροπή όλες οι εταιρίες θα την εφάρμοζαν σε όλα τα όπλα.

Αυτά είναι τα συμπεράσματα που έχω βγάλει για τους κώνους ... διαβάζοντας εκατοντάδες αλληλοσυγκρουόμενα σχόλια σε πολλά διεθνή sites και στο hunterslife.
Φιλε συμφωνω με τα συμπερασματα διαφωνω ομως οσον αναφορα το ευρος των αυλων ειναι ενας μπουσουλας για κανονικους αυλους οχι για κατω απο 18.4 και πανω 18.6 αυτη την αποψη εχω γιατι εκει ηδη εχουμε θεματα που τα διορθωνουν τα βυσματα μονο και μονο λογο της κατασκευης τους γιαυτο και οι στενοι και οι διευρυμενοι εχουν μεγαλυτερες αποκλισεις σταθεροτητας απο εναν 18.5 η 18.6 σε μεγαλη γκαμα φυσιγγιων. Ο πολυ στενος αυλος θελει μακρυ κωνο γιατι η υπεροχη του σε ταχ δε συναδει καθολου με τις κατανομες του κατι που πετυχαινει ο διερυμενος αλλα για να σου δωσει ιδιες ταχυτητες πρεπει να ταιριαζει η ταπα με τον αυλο κατ ουσιαν ο κωνος δημιουργει καλυτερα αποτελεσματα δειτε μπερετα και ρεμι v3' και το κανει σε κανονικους αυλους επομενως σε στενοτερους ακομη καλυτερα .Αποψη μου πάντα.
 
Φιλε συμφωνω με τα συμπερασματα διαφωνω ομως οσον αναφορα το ευρος των αυλων ειναι ενας μπουσουλας για κανονικους αυλους οχι για κατω απο 18.4 και πανω 18.6 αυτη την αποψη εχω γιατι εκει ηδη εχουμε θεματα που τα διορθωνουν τα βυσματα μονο και μονο λογο της κατασκευης τους γιαυτο και οι στενοι και οι διευρυμενοι εχουν μεγαλυτερες αποκλισεις σταθεροτητας απο εναν 18.5 η 18.6 σε μεγαλη γκαμα φυσιγγιων. Ο πολυ στενος αυλος θελει μακρυ κωνο γιατι η υπεροχη του σε ταχ δε συναδει καθολου με τις κατανομες του κατι που πετυχαινει ο διερυμενος αλλα για να σου δωσει ιδιες ταχυτητες πρεπει να ταιριαζει η ταπα με τον αυλο κατ ουσιαν ο κωνος δημιουργει καλυτερα αποτελεσματα δειτε μπερετα και ρεμι v3' και το κανει σε κανονικους αυλους επομενως σε στενοτερους ακομη καλυτερα .Αποψη μου πάντα.
Γιάννη δεν έχω κατασταλάξει ακόμα με τους διευρυμένους ... έχω διαβάσει πολύ και αν θες ένα γενικό (όχι απαραίτητα σωστό) συμπέρασμα είναι ότι σε νορμάλ γομώσεις, με καλό φυσίγγι και με πολύ καλές κάνες ο διευρυμένος δεν προσφέρει κάτι διαφορετικό τουλάχιστον στην συγκέντρωση. Δες παρακάτω.
Μένει να δω τι γίνεται με πολύ μεγάλες γομώσεις, "μέτριες" κάνες και "μέτρια" φυσίγγια αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία ...
Ακόμα και οι αμερικάνοι που δουλεύουν τις τεράστιες γομώσεις λένε άλλα αντ' άλλων.
Ομολογώ όμως ότι δεν έχω διαβάσει κάπου ότι ο διευρυμένος αυλός χαλάει κάτι στην βλητική.
Ή θα λένε ότι βλέπουν βελτίωση ή ότι είναι μια από τα ίδια.
Χειρότερα κανένας.

Ακόμα και να υπερτερεί ξεκάθαρα θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε το πόσο ...
Ξέρω σαν γενική αρχή ότι στην βλητική δεν μπορείς να κερδίζεις πάντα χωρίς να χάνεις κάπου αλλού.
Όταν με πιάσει πάλι καμιά κρίση και έχω στοιχεία για τους διευρυμένους θα τα γράψω.

Η σύγκριση 2 όπλων με 1 φυσίγγι ριγμένο 1 φορά λέει πολύ λίγα πράγματα.

Το 99% δεν ρίχνει σε χαρτί (και εγώ μέσα, αλλά εγώ τα είχα ρίξει όλα μικρότερος), τους υπόλοιπους τους ψάχνω αλλά δεν τους βρίσκω εύκολα. :)

Τα διαγράμματα είναι από τον συγχωρεμένο Neil Winston.
Overboredperazzis-std_zpsf45c5ac4.gif

Stdlongforcingcone3-1Winston.gif

longshortcones-1Winston.gif



Αυτά που έγραψα σε προηγούμενο ποστ για τους κώνους δεν είναι πειραματικά δεδομένα οπότε η ακρίβειά τους παίζεται !!!
Δεν έχω το αλάθητο.
Νομίζω όμως ότι πάνω κάτω είναι σωστά (τουλάχιστον είναι λογικά).

Τα έχουμε πει 100 φορές.
Η σειρά είναι αυτή ...
1. Καλό σκυλί, καλό κοντάκι, καλή σκόπευση (σκοπευτήριο), καλό τσίπουρο.
2. Όπλο που ρίχνει ίσια
3. Καλά φυσίγγια (καλά σκάγια, καλές ταχύτητες ακόμα και σε παγετούς)
4. Όπλο που βγάζει ικανοποιητικές συγκεντρώσεις και διατρήσεις στις αποστάσεις που τουφεκάμε και με τα φυσίγγια που χρησιμοποιούμε

Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να μαλώνουμε ...
 
Last edited:
Δεν ξερω ποσο επι τοις 100 μπορει να βελτιωθει μια καννη ''φτιαχνοντας'' τον κωνο της.....
Αυτο που ξερω και ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ.....ενα οπλο ....το οποιοδηποτε οπλο....και η οποιαδηποτε καννη...
μπορει με ενα ΣΩΣΤΟ φυσιγγιο να βελτιωσει την βλητικη αποδοση της κατα 10-15% απο αυτο που
πιστευει οτι εχει ο κατοχος του οπλου.
Και δεν ειναι πρωταπριλιατικο ψεμα.....Καλο μηνα σε ολους!!!!
 
Καλημέρα. Ολα οσα βρίσκουμε στο διαδίκτυο απο διάφορους < ειδικούς> δεν αποτελούν γνωση, τις περισσότερες φορές είναι παραπληροφόρηση ή απόψεις ημιμαθων ή και διαφήμιση. Περα απο κάποιους που αφιέρωσαν την ζωή τους στη μελέτη και έρευνα έχοντας και την επιστημονική κατάρτιση οπως Journee , Brister, Granelli και αλλοι , η αληθινή γνώση βρίσκεται στα εργαστήρια των μεγαλων βιομηχανιων . Οι επιστήμονες εκει περνουν ολη την ζωη τους δοκιμάζοντας και αναλύοντας σε εξοπλισμό που δεν είναι προσβάσιμος σε όλους εμας. Οι αστέρες του διαδικτύου και των περιοδικών υπηρετούν αλλους σκοπούς και οχι την πρόοδο της γνώσης . Συχνα με τα λιγα που γνωριζω ή αντιλαμβάνομαι εκπλήσσομαι απο την ανεπάρκεια τους. Νομιζω είναι ορθότερο για όλους εμάς που υποκινουμαστε μονο απο την αγαπη μας για τα όπλα και την βλητικη , πρωτα να μάθουμε τα βασικά που αφορουν το φαινόμενο της καύσης και τις αλληλοεπιδρασεις και βημα- βημα να φτάσουμε στις κρίσεις περι οπλων .
 
Τα όπλα,άποψη μου, είναι σαν τα καλάμια ψαρέματος,έχουν δλδ μια Α εξειδικευση,πρώτο μας μέλημα θα πρέπει να είναι η λειτουργικότητα τους, αξιοπιστία .Αν τώρα στοχεύουμε σε long range τουφεκιές ,εκεί θεωρώ κ εφόσον έχουμε την ικανότητα να την πραξουμε,πρωταγωνιστικό ρόλο έχει το φυσίγγιο κ μόνο το φυσίγγιο‼️έχω διαβάσει ,σε ξένα φοράμς(προφορά)ότι ο κοντός κώνος ήταν απαραίτητος πριν την άφιξη της πλαστικής ταπας(συγκεντρωτηρας)κ ότι σήμερα κρίνεται απαραίτητος ο μεγάλος κώνος .,Στα δε χοντρά σκληρά σκάγια ,κοντός ,μακρύς καμία διαφορά ,στα ψιλά μαλακά υπάρχει η διαφορά ,σε αυτή όμως την γόμωση(ψιλά κ μαλακά)δεν νομίζω να επιδιώξει κάποιος long range τουφεκια ,επομένως πάλι γυρνάμε στο θέμα φυσίγγιο κ πώς είναι στημενο.Καλο Μήνα ρε παίδες‼️
Το τσίπουρο,τριπλής κ χωρίς γλυκάνισο‼️
 
Last edited:
Νικόλα εσύ παίζεις αλλού μπάλα για τα εμπορικά ψαχνω τη βελτίωση αυστηρα σε 32 γρ 9αρια εγω συγκεκριμενα

Ναι παιζω αλλου μπαλα.....και εσυ εχεις τις γνωσεις .....να παιξεις μπαλα.....Μην ψαχνεις εμπορικο
στα 32 γραμμαρια Ν9 με 90% συγκεντρωση με 3* μαμα στα 30 μετρα. Δεν θα το βρεις....Φτιαχτο
μονος σου.
Απο την ''αλλη'' δεν αναιρει αυτο που λεω.....το καλο φυσιγγιο βελτιωνει την βλητικη αποδοση....σε
ολα τα οπλα.....και σε ολες τις καννες Γιαννη!!!
 
Νικόλα εσύ παίζεις αλλού μπάλα για τα εμπορικά ψαχνω τη βελτίωση αυστηρα σε 32 γρ 9αρια εγω συγκεκριμενα
Κύριε Γιάννη αυτό το οποίο ζητάτε είναι λίγο ουτοπικό! Βελτίωση για 32γρ νο9, μιλάμε για ένα τσιχλοφυσίγγιο ή και τρυγόνι. Όπως σας ανέφερε και ο κ Ν.Π. αυτήν την βελτίωση θα την βρήτε μόνο σε εμπορικά φυσίγγια. Αφού μιλάμε για αποστάσης τουφεκιάς μέχρι τα 45 μέτρα, δοκιμάστε λίγο πιο στενό τσοκάρισμα. Ο κώνος δεν είναι για τέτοια πράγματα εκτός και αν το τουφέκι σας είναι τελείως άκυρο βλιτικά.
 
90 % συγκεντρωση στα 30 μετρα, θελει και καλα χερια να το υποστηριζουν. Μεγαλη πλειοψηφια απο μας, σκοτωνουμε με τα περιφερειακα σκαγια, οποτε μια τοσο αυστηρη τουφεκια δεν με εξυπηρετει. Οποτε ανοιγω τσοκ, ψαχνω κατι λιγοτερο αυστηρο σε συγκεντρωση, ωστε να μου δινει θηραματα

Θαυμαζω οσους μπορουν να υποστηριξουν τετοιες κατανομες και να ειναι επιτυχεις οι βολες τους, αλλα επειδη δεν εγω δεν μπορω, τετοιες κατανομες δεν τις θελω
 
Δεν ξερω ποσο επι τοις 100 μπορει να βελτιωθει μια καννη ''φτιαχνοντας'' τον κωνο της.....
Αυτο που ξερω και ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ.....ενα οπλο ....το οποιοδηποτε οπλο....και η οποιαδηποτε καννη...
μπορει με ενα ΣΩΣΤΟ φυσιγγιο να βελτιωσει την βλητικη αποδοση της κατα 10-15% απο αυτο που
πιστευει οτι εχει ο κατοχος του οπλου.
Και δεν ειναι πρωταπριλιατικο ψεμα.....Καλο μηνα σε ολους!!!!
Η δική σου κάνη έχει πρόβλημα φίλε. Πρέπει να χαλάσεις τον κώνο για να ανοίξουν λίγο οι τουφεκιές :)

Φυσικά όλοι ξέρουμε γιατί βγάζει αυτά τα έργα τέχνης ...
 
Δεν εχει κανενα θεμα το οπλο ισα ισα απλα εγω παντα για ολα τα θηραματα χρησιμοποιω ψιλοτερα σκαγια απο οτι συνηθως και ποτε βαριες γομωσεις και τα 40γρ να φανταστεις πολλα μου φαινονται κυνηγαω και περδικα με 9αρια τωρα επειδη γνωριζω ομως καποια πρραγματα και επειδη δεν εισαι και παντα κεντρο στις τουφεκιες δεν θελω να χρησιμοποιω πολυ σφιχτα τσοκ ας πουμε 1αστρο δεν το θελω σκοτωνω με το μοντ εκτος οριου αυτο ψαχνω να βελτιωσω κιαλο διοτι εχεις εναν στενο αυλο να κανεις και το ντουφεκι εξτρα φουλ κατανομη δε βγαζεις ποτε της προκοπης μιλαω για ψιλα σκαγια και οχι ιδιογομωση στα χονδρα ειναι πολυ πιο ευκολα τα πράγματα .Ενολιγοις εχω κολλήματα να σκοτωνω πολύ μακρια χωρις σφιγμενο οπλο και πολυ κοντα χωρις διασπορας φυσιγγι και αυτο παντα με ψιλοτερα νουμερα απο τα συνηθισμενα για το καθε θηραμα. Το πρωτο το πετυχαινεις με πολυ αυστηρη σκοπευση και οτι μπορει να σου δωσει το οπλο σε συνδυασμο με το φυσιγγι .Το δευτερο με σκοπευση και ενα τσοκ καλα μελετημενο αναστροφο .Αυτο ηταν και ενας λογος πιυ ποτε δεν δοκιμαζα φυσιγγια με 1+2 αστρα παντα με 4+4 δοκιμαζα στα 36 μετ και εβγαζα συμπερασματα νομμιζω πως τα στενα τσοκ σε στενους αυλους και ψιλα σκαγια δεν προσφερουν ποτε σωστη τουφεκια μονο δυνατα κεντρα .
 
Ο κωνος ειναι για να κρατησω στην τουφεκια ομοιομορφια σε μεγαλυτερη αποσταση σε ψιλο σκακι λογω του στενου αυλου και να αποδωσει καλυτερα και το χοντρο σκακι σε φυσιγγι πολλων γρ ανω των 45 που δεν με ενδιαφερει και τοσο αυτο κανουν οι κωνοι τιποτα παραπανω τιπιοα λιγοτερο .Το θεμα ταχ ειναι αμελητεο γιατι η ορμη οποιουδηποτε σκαγιου φτανει και περισευει για τα μετρα που συζηταμε ειτε εχει 380 ειτε 420 και τη διαφορα στην προσκοπευση δεν ξερω αν μπορει να την αντιληφθει ευκολα καποιος των 30 και 40 m,Εχοντας ακουσει σκοπευτη να λεει δοκιμασα φυσιγγια με διαφορα αναγραφομενης ταχ ανω των 30 μετρων και εσπαγα πιατακια με την ιδια προσκοπευση
 
Νικόλα εσύ παίζεις αλλού μπάλα για τα εμπορικά ψαχνω τη βελτίωση αυστηρα σε 32 γρ 9αρια εγω συγκεκριμενα
Αχρωμιωτη κανη τέλεια γυαλισμενη κ πάντα καθαρή , 76 εκ, 18.5 αυλός, 6 εκ γυαλισμενος τέλεια κώνος, θαλαμη 76 χιλ, porting παπατσαρουχα, Muller U3 τσοκ
 
90 % συγκεντρωση στα 30 μετρα, θελει και καλα χερια να το υποστηριζουν. Μεγαλη πλειοψηφια απο μας, σκοτωνουμε με τα περιφερειακα σκαγια, οποτε μια τοσο αυστηρη τουφεκια δεν με εξυπηρετει. Οποτε ανοιγω τσοκ, ψαχνω κατι λιγοτερο αυστηρο σε συγκεντρωση, ωστε να μου δινει θηραματα

Θαυμαζω οσους μπορουν να υποστηριξουν τετοιες κατανομες και να ειναι επιτυχεις οι βολες τους, αλλα επειδη δεν εγω δεν μπορω, τετοιες κατανομες δεν τις θελω

Βικτωρα , εχεις δει τουφεκια ( αποτυπωση ) αυτην που βγαζει 90% με 3* στα 30 μετρα....... με 4* αστρα
στα ιδια μετρα ??
Ειναι για αυτους που δεν σημαδευουν καλα......σαν και μενα φιλε!!!! ;) :)
 
Η καλύτερη κάνη είναι αυτή που κοιτάει τον στόχο . Όταν τον κοιτάει , θα έχεις επιτυχίες . Όταν δεν τον κοιτάει , αρχίζεις να αλλάζεις τσοκ , κώνους , λείανση , κοντάκια , αλλαγή οπλου κι πάλι από την αρχή . Μετά κάθεσαι κι διαβάζεις όλη την μέρα στο Ίντερνετ την προσωπική άποψη από χιλιάδες ” παντογνώστες κι βλητικούς φυσικά “, λες κι έχουν καλυτερη άποψη αυτοί από τον κάθε κατασκευαστη . 18,3 ? 18,4 ? όχι 18,8.... Κι πάει λέγοντας . Μην ασχολείστε με κάνες , μεταλα κι άυλους . το καλύτερο όπλο είναι αυτό που σας κάνει τα γούστα κι σας αρέσει να το κρατάτε στα χέρια . κανένα άλλο.
 
Back
Top