Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Η καλύτερη καννη δεν υπάρχει.

Είναι τι θέλει να κάνει ο καθένας.

Είναι σαν να λέμε πιο είναι το καλύτερο παπούτσι.

Άλλος θα πει το αθλητικό άλλος το άρβυλο άλλος το κυριλατο.

Άμα όμως βάλεις το σκαρπινι στο βουνό δε θα είναι καθόλου καλό.

Αν το βάλεις όμως για να πας τη βόλτα σου και να κάνεις εντύπωση θα είναι τέλειο.

Το ίδιο ισχύει και για τις Κάννες.

Αν θες να ρίχνεις βαριές γομωσεις πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένη καννη.

Και πάει λέγοντας και τελειωμό δεν έχουν τα παραδείγματα.

Συνεπώς...Όταν είσαι συνειδητοποιημένος και έμπειρος κυνηγός ξέρεις τι θα πάρεις.

Όταν πάρεις αυτό που πρέπει θα είναι καλό.

Αν πάρεις κάτι που δεν σου ταιριάζει θα ταλαιπωρηθείς.

Πόσο πιο απλά να το πω.
 
Δεν νομίζω .Τα ακριβά δικανα ακριβά όμως εχουν άλλα μέταλλα απο τα συνηθισμένα αλλες επεξεργασιες και συνηθως είναι αχρωμειωτα.Αυτό που οδηγησε όμως σστην επεξεργασια κρυογενη για να εξελιχθεί η κάνη και να μην υπαρχουν τα οποία προβληματα έγινε από παρατηρήσεις κυνηγών που μετά από αλεπάλληλες τουφεκιές τα όπλα τα έφτυναν κοινώς .Πόσοι κυνηγοί το διαπιστωσαν με ακριβά δίκανα .Έχετε δει πολλούς στο κυνήγι με τουφεκι των 10 και 20000 € .Η επεξεργασία αυτή στις κανες ειναι πιο συμφερουσα στο να κανει πιο σωστο και αξιοπρεπή το ανακυκλωμενο μεταλο παρά να βάλουνε ενα αξιολογο πρωτογενή που θα κανει τη δουλειά διότι το κομμάτι της διαστολης συστολης ειναι καθαρα θεμα ποιοτητας μετάλλου
 
Για τον π@@@@@...ειχα την crio η χειρωτερη κανη που περασε απο τα χερια μου ..1,300€ τα πεταξα τσαμπα
Εγώ δεν είχα ποτέ κριο καννη.
Βασικά δεν την χρειάζομαι κιόλας διότι δεν Ρίχνω πολλές ούτε και επαναλαμβανόμενες τουφεκιές.

Αν όμως χρειαζόταν να Ρίχνω συνέχεια ίσως αγόραζα όπλο με τέτοια καννη ώστε να δω διάφορες κτλ....
 
Η αληθεια ειναι πως οι κανες κριο βγαζουν πιο σφιχτες κατανομες εχουν καλυτερες αποδοσεις το χω τσεκαρει με 4 αλλα μπενελι μη κρυογενη τα δυο δικα μου μπεκατσια και σεντρο το αλλο σπεσιαλ λουσο και το τεταρτο 123 σπεσιαλ σπανιο οπλο με ριγα σπορτινγκ πολυ μπροστα για την εποχη του
 
Η αληθεια ειναι πως οι κανες κριο βγαζουν πιο σφιχτες κατανομες εχουν καλυτερες αποδοσεις το χω τσεκαρει με 4 αλλα μπενελι μη κρυογενη τα δυο δικα μου μπεκατσια και σεντρο το αλλο σπεσιαλ λουσο και το τεταρτο 123 σπεσιαλ σπανιο οπλο με ριγα σπορτινγκ πολυ μπροστα για την εποχη του
Και εάν είναι πιο σφιχτες γιατί αυτό να σημαίνει καλύτερη απόδοση?
 
Εξαρταται παντα στις απιστασεις που ντουφεκας εγω που μου αρεσουν ιδιαιτερα και οι πολυ κοντινες και οι πολύ μακρινες ντουφεκιες στις κοντινες εχω θεμα εχω βρει τη λυση ομως αλλα στις μακρινες ειναι σημαντικο να βοηθάει η κάνη κρατωντας περισσότερα μετρα την κατανομη
 
Εξαρταται παντα στις απιστασεις που ντουφεκας εγω που μου αρεσουν ιδιαιτερα και οι πολυ κοντινες και οι πολύ μακρινες ντουφεκιες στις κοντινες εχω θεμα εχω βρει τη λυση ομως αλλα στις μακρινες ειναι σημαντικο να βοηθάει η κάνη κρατωντας περισσότερα μετρα την κατανομη
Ένα τσοκ που να δίνει από τα 20 μέτρα μέχρι τα 50 το ανοιγμα του κυλίνδρου στα 20 ψάχνω, χαχαχαχα!!!!!!!!!!
 
Στα 20 και στα 30 σκοτωνει και το 20αρακι απο τα 40+ σφιγγουν τα γαλατα και δε σε σωζει το τσοκ αμα δε μπορει να σε σωσει η σκοπευση σου τα τσοκ τα ψαχνεις και τα φυσιγγια οχι για τα συνηθη σκοτωματα αλλα για εκτος οριων αμα δε μπορεις να σκοτωσεις στα συνηθη 30 εως 40 με τα μαμα πας για ψαρεμα και με καλαμι οχι ψαροντουφεκο.
 
Τοσο καιρο τα γραφουμε οτι οι διευρυμενοι ειναι ανωτεροι παντου , αλλα εισαι απιστος θωμας
Η benelli γιατι συνεχιζει με πιο στενους, επηρεαζει τη λειτουργεια του οπλου λογω αδρανειας; Γι'αυτο ισως υπαρχουν αμφιβολιες απο αρκετους, σου λεει ολοκληρη benelli δεν ξερει;
 
Τοσο καιρο τα γραφουμε οτι οι διευρυμενοι ειναι ανωτεροι παντου , αλλα εισαι απιστος θωμας
Λίγο όμως ανώτεροι ... :) :) :)
Αν πίστευα ότι διαβάζω Δημήτρη θα είχα τρελαθεί ...

Ξέρεις επίσης ότι προτιμώ την αξιοπιστία από την βλητική υπεροχή ...
 
Last edited:
Back
Top