Απορία με τα Choke!

(Οι υπόλοιποι που πιθανόν να θελήσετε να ρωτήσετε κάτι γύρω από τα BRAIN, παρακαλείστε να επισκεφθείτε το thread BRAIN Chokes)

Τι να ρωτησουμε ???? Ο χαρακτηρας και η φρασεολογια σου..... ειναι ο μεγαλυτερος και χειροτερος
δυσφημιστης των προιοντων σου!!!
Ισως να μην το εχεις καταλαβει....αλλα αυτο βλεπω εγω....
Δεν εχω τιποτα να μοιρασω μαζι σου....αλλα στο λεω....γιατι την ιδια γνωμη εχουν πολλοι συναδελφοι !!!
Για το καλο σου στα λεω....ισως ειναι λαθος μου....''ανοιξα'' πολεμο ( ? ) δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου ομως.....!!!
Νίκο,
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να είσαι καλός άνθρωπος, γλυκός χαρακτήρας, δοτικός και με καλή πρόθεση. Κάνεις κόπους και προσπάθειες και τα αποτελέσματα τα δίνεις ελεύθερα για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει.
Ίσως και για αυτό να στεναχωρήθηκες υπέρμετρα που έκρινα αυστηρά κάποιες τουφεκιές σου (από την άλλη, σκέψου μήπως είχα και δίκηο).
Ψάξε όμως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ για σένα, γράμμα - γράμμα, θα δεις πως δεν θα βρεις ούτε ένα μειωτικό μου σχόλιο για σένα ως άνθρωπο, ως προσωπικότητα. Αντίθετα, σε υπερασπίστηκα ξεκάθαρα όταν κάποιοι υπονόησαν εσκεμμένη μείωση σκαγιών.
Ούτε εγώ έχω να μοιράσω κάτι με σένα. Τώρα οι "άλλοι" συνάδελφοι...εγώ σε σένα απαντάω, όχι σε άλλους.
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, "πόλεμο" δεν κατάλαβα και όντως ξέρω πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου.
Να είσαι καλά

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
ΟΚ, αφού θέλουμε να το πάμε by the book...

ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ FORUM / 8. Δεοντολογία Χρηστών/

2. Τα μέλη του HuntersLife.gr δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουν καμία πληροφορία...Προσωπικά δεδομένα θεωρούνται μεταξύ άλλων και τα προσωπικά στοιχεία που τυχόν περιλαμβάνονται στα προσωπικά μηνύματα (PM). προσωπικών δεδομένων που αφορά στα μέλη του HuntersLife.gr

6. Οι δημοσιεύσεις θα πρέπει να είναι ουσιώδεις
και να μην δημιουργούνται με σκοπό την παραπλάνηση των αναγνωστών τους με οποιονδήποτε τρόπο.

Τα μηνύματα μεταξύ εμού και του Administrator δεν περιείχαν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό στοιχείο ή δεδομένο παρά μόνο μία τεχνική διευκρίνηση σχετικά με τo λογισμικό του forum (τρόπους δημιουργίας απάντησης σε PM), συνεπώς δεν εμπίπτει στη παράγραφο 2 και κακώς διαγράφτηκε. Αν εσύ είδες κάποιο προσωπικό στοιχείο, θα ήθελα να μου το υποδείξεις για να το δω και εγώ.

Από την άλλη, έχουμε κάποιο μέλος που έχει ισχυριστεί επανειλημμένα και εξακολουθεί να ισχυρίζεται ότι απαντά στα Προσωπικά Μηνύματα στέλνοντας τις απαντήσεις του από το gmail του, προσπαθώντας να αποκρύψει το γεγονός ότι δεν απήντησε ποτέ σε κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα. Ελάχιστη γνώση να έχει κάποιος περί τη τεχνολογία, ξέρει πως αυτό είναι απόλυτα αδύνατο, απατηλό και παραπλανητικό. Ή όχι;;;
Εδώ δεν ισχύει η παράγραφος 6;


Αλλά δεν πειράζει. Για να μην έρθουμε σε δύσκολη θέση χρησιμοποιώντας PM, θα ήθελα να μου απαντήσεις εσύ εδώ, εκτός PM ώστε να το μάθουν όλα τα μέλη του forum:
είναι δυνατόν, τεχνικά εφικτό ή έστω και κατ΄ελάχιστον πιθανό κλπ να σταλεί από gmail account κάποιο κείμενο και αυτό να εμφανιστεί απευθείας ως απάντηση σε Προσωπική Συζήτηση στο H/L.;;;

Πιστεύω πως η απάντησή σου θα είναι απόλυτα σύμφωνη με ότι μου είπε και ο Administrator!
Τότε όμως, μήπως θα πρέπει να διαγραφούν όλες οι παραπλανητικές αναρτήσεις του μέλους που ισχυρίζεται το αντίθετο;

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Κύριε Σωτηρόπουλε όντως τα μηνύματα μας δεν περιέχουν κανέναν προσωπικό στοιχείο παρά μόνο ότι από μόνα τους είναι προσωπικά μηνύματα. Σε κάθε περίπτωση τα παιδιά στην διαχείριση έχουμε συμφωνήσει ότι κανένα πμ δεν θα δημοσιεύεται οπότε τις λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό απλά διαγράψαμε το μήνυμα.
Για τον Λευτέρη δεν μπορώ να σας πω αν όντως έστειλε αυτά τα μηνύματα γιατί δεν διαβάζω πμ μελών και δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με λογομαχίες, ειδικά για ζητήματα που δεν αφορούν κάτι που εγώ θεωρώ σοβαρό (όπως πχ θέματα υγείας).
Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η δυνατότητα ένα μέλος να στείλει από το προσωπικό του mail ένα μήνυμα και να πάει σαν πμ στο φόρουμ.

Αν με ρωτούσατε θα σας ελεγα ότι λόγω έλλειψης τεχνολογικών γνώσεων ο Λευτέρης έστειλε αυτά τα μηνύματα αλλά εσείς ποτέ δεν τα λάβατε. Δηλαδή είναι μια απλή παρεξήγηση που τράβηξε παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε. Πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη.

Τέλος, θεωρώ λάθος που μπαίνετε σε αυτή την διαδικασία. Σαν επαγγελματίας πρέπει να κρατάτε διαφορετικό προφίλ και να απαντάτε αναλόγως σε ανθρώπους που σας δυσφημούν (αν σας δυσφημούν).
 
Κύριε Σωτηρόπουλε όντως τα μηνύματα μας δεν περιέχουν κανέναν προσωπικό στοιχείο παρά μόνο ότι από μόνα τους είναι προσωπικά μηνύματα. Σε κάθε περίπτωση τα παιδιά στην διαχείριση έχουμε συμφωνήσει ότι κανένα πμ δεν θα δημοσιεύεται οπότε τις λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό απλά διαγράψαμε το μήνυμα.
Για τον Λευτέρη δεν μπορώ να σας πω αν όντως έστειλε αυτά τα μηνύματα γιατί δεν διαβάζω πμ μελών και δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με λογομαχίες, ειδικά για ζητήματα που δεν αφορούν κάτι που εγώ θεωρώ σοβαρό (όπως πχ θέματα υγείας).
Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η δυνατότητα ένα μέλος να στείλει από το προσωπικό του mail ένα μήνυμα και να πάει σαν πμ στο φόρουμ.

Αν με ρωτούσατε θα σας ελεγα ότι λόγω έλλειψης τεχνολογικών γνώσεων ο Λευτέρης έστειλε αυτά τα μηνύματα αλλά εσείς ποτέ δεν τα λάβατε. Δηλαδή είναι μια απλή παρεξήγηση που τράβηξε παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε. Πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη.

Τέλος, θεωρώ λάθος που μπαίνετε σε αυτή την διαδικασία. Σαν επαγγελματίας πρέπει να κρατάτε διαφορετικό προφίλ και να απαντάτε αναλόγως σε ανθρώπους που σας δυσφημούν (αν σας δυσφημούν).
Αγαπητέ Βασίλη,
Πιστεύω σχετικά με αυτή την απόφαση των διαχειριστών, πως θα έπρεπε να ενημερώσετε και τους Όρους χρήσης ώστε να ξέρουμε όλοι πως "παίζεται το παιχνίδι" και να τηρείται η τάξη. Δεν πειράζει, απλό technicality.
Δεν ζήτησα ποτέ από κανένα της διαχείρισης να δει αν έχει στείλει κάποιος ένα μήνυμα ή όχι, ούτε και να γίνει κριτής σε "λογομαχίες". Τις συζητήσεις που συμμετέχω τις διαχειρίζομαι εγώ αυτόβουλα.

Κρατάω το ότι "Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η δυνατότητα ένα μέλος να στείλει από το προσωπικό του mail ένα μήνυμα και να πάει σαν πμ στο φόρουμ."

Όταν κάποιος διατυπώνει εξόφθαλμα ανυπόστατες δικές του θεωρίες λέγοντάς σου πως κάνεις λάθος, δεν ξέρεις εσύ, προτρέποντάς σε δε να δεχτείς να σε διδάξει και μετά, παγιδευμένος στις τερατολογίες του, μετέρχεται ψεμάτων περί έγκριτων βλητικών που έγραψαν ότι λέει και αυτός χωρίς να μπορεί να αποδείξει ούτε αυτό...μιλάμε για κακή πίστη με συμπλεγμαστική βάση και επουδενί για επικοδομητικό διάλογο.

Όσο για το περί ου ο λόγος PM, ένοιωσε πόσο κατώτερος φάνηκε στα μάτια των αναγνωστών με το ότι δεν το είχε στείλει και κατέφυγε και πάλι στη συνηθισμένη του τακτική, το συνειδητό ψέμα. Όχι, δεν οφείλεται καθόλου σε "απλή παρεξήγηση". Δηλώνει εμφατικά πως όλοι οι "άλλοι" που έχει επικοινωνήσει με αυτόν τον τρόπο έχουν λάβει τα PM του, εγώ είμαι ο μόνος κακόπιστος που λέω πως δεν το έχω λάβει.
Αν και εγώ του πρότεινα 3 φορές να μην επιμείνει και να το αφήσουμε να πάει στην ευχή, να κάνω ακόμα και ότι δεν βλέπω, αυτός εκεί.

Και ξέρειςγιατί Βασίλη; Γατί ξέρει πως ό απλός, μέσος αναγνώστης του forum που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις, βλέποντας τέτοιο όγκο ανερυθρίαστης χρήσης ψεμάτων και τεχνικών τερατολογιών, ε, αρχίζει να πιστεύει πως ναι, για να είμαι μόνος εγώ ενώ τόσοι άλλοι... μάλλον εγώ είμαι ο άσχετος, ο εμμονικός και ο κακόπιστος.

Να μου επιτρέψεις και ένα άλλο σχόλιο ως προς την ιδιότητά μου σαν επαγγελματίας: όχι, κατά την άποψή μου ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο, ειδικά δε σε τεχνικής φύσης θέματα. Δεν είναι κακός επαγγελματίας πχ ο μηχανικός που θα πει σε πελάτη πως δεν ισχύει αυτό που λέει και πως δεν πρέπει να λιπαίνονται εν κινήσει οι δισκόπλακες, επί τεχνικών θεμάτων τέτοιες αβρότητες περί δίκιου πελάτη είναι μέχρι και επικίνδυνες.
Βλέπεις, επαγγελματίας δεν σημαίνει και λοβοτομημένος.

Μεγάλη η απάντησή μου καθώς, παράλληλα με εσένα, απάντησα και σε κάποιους άλλους.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
ΥΓ. Έχει πλάκα αφού μάλλον κατηγορήθηκες και εσύ εμμέσως, βλέπεις τυγχάνω ιδιαίτερης μεταχείρισης στο H/L λόγω του ότι είμαι χορηγός του forum!
Στο είπα, απελπιστική κατάσταση.
 
Χρήστο κ όχι Χριστο διότι μια φορά έχουμε Χριστούγεννα ‼️οι γνώσεις σου δεν θα πρέπει να σε κάνουν αγενή κ εριστικό στην προσπάθεια σου να τις υπερασπιστείς, αυτή η κουβέντα κατά εμέ αν γινόταν τετ α τετ θα είχε καταλήξει σε μπουνιδια .παραθέτεις απλά τις γνώσεις χωρίς προσβολές κ επαρση προς τον συνομιλητή κ εμάς που τυγχάνει να διαβάζουμε ..κ έχε υπόψιν ένα πράγμα ,σε έναν καυγά....φταίει πάντα ο εξυπνότερος‼️όχι ο κουτοπόνηρος ο έξυπνος‼️
 
Χρήστο κ όχι Χριστο διότι μια φορά έχουμε Χριστούγεννα ‼️οι γνώσεις σου δεν θα πρέπει να σε κάνουν αγενή κ εριστικό στην προσπάθεια σου να τις υπερασπιστείς, αυτή η κουβέντα κατά εμέ αν γινόταν τετ α τετ θα είχε καταλήξει σε μπουνιδια .παραθέτεις απλά τις γνώσεις χωρίς προσβολές κ επαρση προς τον συνομιλητή κ εμάς που τυγχάνει να διαβάζουμε ..κ έχε υπόψιν ένα πράγμα ,σε έναν καυγά....φταίει πάντα ο εξυπνότερος‼️όχι ο κουτοπόνηρος ο έξυπνος‼️
WARNING! Αν με ξαναπείς Χρήστο θα σε λέω Γιάνη ή Ιάννη (https://www.lamiareport.gr/index.ph...ti-prepei-na-grafoume-xristos-kai-oxi-xristos). Χρίστος βαφτίστηκα εξάλλου σαν τον παππού μου, το λάθος έγινε πολύ μεταγενέστερα. Τώρα, για το αν έχουμε μόνο μιά φορά Χριστούγεννα, ρώτα και τη γνώμη του Λευτέρη, δεν ξέρεις...

Αγενής και εριστικός δεν πρέπει να γίνεται κανείς ποτέ, έχει δεν έχει γνώσεις. Δεν απολογούμαι, αλλά αν αγρίεψα σε κάποια φάση, αυτό το έκανα γιατί χρειάστηκε να υπερασπιστώ την προσωπικότητά μου και όχι τις γνώσεις μου (θα τα έχεις διαβάσει υποθέτω). Ακόμα και οι απόπειρες εκτόνωσης που έκανα αποδείχτηκαν ατελέσφορες, τις εξέλαβε ως "υποχώρησή" μου και τις χρησιμοποίησε για να ξαναρχίσει ότι ισχυριζόταν.
Νομίζεις πως εμένα μου άρεσε το επίπεδο; Ανεξάρτητα του ποιός ευθυνόταν. Βλέπεις, αν αυτός είχε παγιδευτεί στα ψέματά του, εγώ είχα παγιδευτεί στον τρόπο εκφοράς των λόγων του.

"όχι ο κουτοπόνηρος ο έξυπνος‼️" Ακριβώς για αυτό και ανήρτησα στο post που διεγράφη το ρητό του Mark Twain "Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience." Σαν αναγνώριση αυτού ακριβώς του λάθους μου.

ΧρΙστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Να μιλήσω εγώ αν επιτρέπεται και να ρωτήσω για ποιόν λόγο σε μιά ερώτηση που σου έκανα αρκετά ποιό πάνω δεν μου απάντησες ποτέ??
Μιλάς για αυτή;
"Καλημέρα .Πρίν το Τουρή είχατε εσείς την αντιπροσωπεία της perazzi στην ελλάδα ή κάνω λάθος?"
Μα..γιατί δεν την είδα! Και η απάντηση είναι ναι. Του μεταβίβασα όλες τις αντιπροσωπείες μου, Perazzi, Fabarm, Guerini.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
WARNING! Αν με ξαναπείς Χρήστο θα σε λέω Γιάνη ή Ιάννη (https://www.lamiareport.gr/index.ph...ti-prepei-na-grafoume-xristos-kai-oxi-xristos). Χρίστος βαφτίστηκα εξάλλου σαν τον παππού μου, το λάθος έγινε πολύ μεταγενέστερα. Τώρα, για το αν έχουμε μόνο μιά φορά Χριστούγεννα, ρώτα και τη γνώμη του Λευτέρη, δεν ξέρεις...

Αγενής και εριστικός δεν πρέπει να γίνεται κανείς ποτέ, έχει δεν έχει γνώσεις. Δεν απολογούμαι, αλλά αν αγρίεψα σε κάποια φάση, αυτό το έκανα γιατί χρειάστηκε να υπερασπιστώ την προσωπικότητά μου και όχι τις γνώσεις μου (θα τα έχεις διαβάσει υποθέτω). Ακόμα και οι απόπειρες εκτόνωσης που έκανα αποδείχτηκαν ατελέσφορες, τις εξέλαβε ως "υποχώρησή" μου και τις χρησιμοποίησε για να ξαναρχίσει ότι ισχυριζόταν.
Νομίζεις πως εμένα μου άρεσε το επίπεδο; Ανεξάρτητα του ποιός ευθυνόταν. Βλέπεις, αν αυτός είχε παγιδευτεί στα ψέματά του, εγώ είχα παγιδευτεί στον τρόπο εκφοράς των λόγων του.

"όχι ο κουτοπόνηρος ο έξυπνος‼️" Ακριβώς για αυτό και ανήρτησα στο post που διεγράφη το ρητό του Mark Twain "Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience." Σαν αναγνώριση αυτού ακριβώς του λάθους μου.

ΧρΙστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Μα η διαφωνία σας, δεν είχε να κάνει με τις προσωπικότητες σας αλλά ...με τις ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ πιεσεις...δεν είδα να προσβάλει την προσωπικότητά σου απεναντίας μάλιστα εσένα είδα να του μιλάς υποτιμητικά ...κ στη συνέχεια χάθηκε η μπάλα κ απ' τους 2σας‼️έναν άσχετο ,του μιλάμε δεν καταλαβαίνει ,σταματάμε κ τέλος‼️anyway .....
 
Μα η διαφωνία σας, δεν είχε να κάνει με τις προσωπικότητες σας αλλά ...με τις ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ πιεσεις...δεν είδα να προσβάλει την προσωπικότητά σου απεναντίας μάλιστα εσένα είδα να του μιλάς υποτιμητικά ...κ στη συνέχεια χάθηκε η μπάλα κ απ' τους 2σας‼️έναν άσχετο ,του μιλάμε δεν καταλαβαίνει ,σταματάμε κ τέλος‼️anyway .....
Οι ακτινικές πιέσεις ήσαν απλά το εφαλτήριο για να φτάσει να διαμορφώσει μέχρι εικονική τάξη με αυτόν δάσκαλο και εμένα μαθητή και άλλα πολλά. Όταν δεν είσαι ο θιγόμενος, μερικές φορές είναι λογικό να μην αντιλαμβάνεσαι την υποβόσκουσα απαξία. Κεκαλυμμένες προσβολές, ήπιες αρχικά, κλιμακούμενες στη συνέχεια.

Όμως, αναρωτήθηκες ποτέ για το κίνητρο ενός άσχετου να "διδάξει" δημόσια κάποιον που μερικοί αναγνωρίζουν ως ειδικό; Πιστεύω πως εκεί θα βρεις την απάντηση του γιατί και πως έγινε όλο αυτό.

Άντε, να τελειώνουμε με αυτά, έχουμε να φροντίσουμε και για τα απαραίτητα προς παραγωγήν κνίσσης (παντσέτα, μποξάδες, φρυγαδέλια κλπ)

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλή τσικνοπέμπτη σε όλους καταρχήν .Νομίζω πως απλά ως αναγνώστης ότι πρέπει να λήξει η αντιπαράθεση διότι δεν κερδίζει κανείς μας κάτι ούτε δείχνει τη μαγκιά του .Η ουσία είναι να καταλαβαίνουμε και να μπορούμε να κερδίσουμε κάτι οι έχοντας λιγότερες γνώσεις πάνω σε θέματα κανών, όπλων ,τσοκ,που είναι τα απαράιτητα εφόδια που μας συντροφεύουν στο χόμπι μας .Όπως και να μου αναφέρεται συνεχώς έγραψε ο τάδε πριν 70 χρόνια με αφήνει παντελώς αδιάφορο με την εξέλιξη που υπάρχει.Προτιμω να δω τι μπορεί να κάνει ο κάθε Σωτηροπουλος που να μπορεί να μου δώσει ακόμη καλύτερο βλητικο αποτέλεσμα παρά να προσπαθώ να κάνω εγώ τον βλητικο .Πάντως είναι προτέρημα το να μπορείς να συζητάς χωρίς να ξεφεύγεις όταν ο άλλος έχει τελείως αντίθετη άποψη και νομίζω πρέπει τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ να το εφαρμόσουμε για να κερδίζουμε όλοι αν είναι να μπούμε να διαβάσουμε να γράψουμε και να τσαντιζομαστε γαμησετα.Προσωπικες απόψεις καλο φαγοπότι σε όλους.
 
Καλησπέρα. Σε έναν φίλο από το φόρουμ που με ρώτησέ για μία συνταγή, του είπα πως το αν έχω εμβαθύνει λίγο σε κάποια θέματα, δεν με κάνει ειδικό. Στο μεγαλύτερο ιταλικό φόρουμ polveri dosi e cartuccie, είχε ανοίξει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πέρυσι για την εσωτερική βλητική του λειοκανου, ( είναι προσβασιμη σε όλους) ,συμμετείχαν οι ειδικοί του φόρουμ, βλητικοι καθώς και πολλοί άσχετοι, όπως εγώ. Αυτό που περισσότερο μου έμεινε σαν ανάμνηση, ήταν η ευγένεια όλων, και η σεμνότητα των ειδικών. Η δική μου εκδοχή για το τι συμβαίνει στην πυροδοτηση και το πως εξελίσσονται οι πιέσεις, ήταν ανατρεπτική και αμφισβήτησα την αποψη που υποστηρίζει η πλειοψηφία των ειδικών, όπως οι Garollini, Ρaci, και οι γνωστοί Αμερικανοί, Roster κλπ. Η αντιπαράθεση συνεχίστηκε μεταξύ εμου και όλων σχεδόν των ειδικών ( και του Paci) .Δεν υπήρξε καμία αιχμή, υπονοούμενο ή ειρωνεία ακόμη και όταν τους υπεδεικνυα τις μεθόδους για επαλήθευση ή διάψευση. Η συζήτηση άφηνε την εντύπωση μίας ομάδας παθιασμενων ερευνητών που συνεργάζονται και όχι της ιεράς εξέτασης. Η ανεπάρκεια και η ελλειψη ήθους οδηγεί τα άτομα σε κακοήθειες, τύπου ηλιθιε, ασχετε κλπ.
Η ουσία είναι να καταλαβαίνουμε και να μπορούμε να κερδίσουμε κάτι οι έχοντας λιγότερες γνώσεις πάνω σε θέματα κανών, όπλων ,τσοκ,που είναι τα απαράιτητα εφόδια που μας συντροφεύουν στο χόμπι μας .
Συμφωνώ, αν το θέλουν και άλλοι θα κάνω την αρχή ,και καλώς να παρεμβουν και οι αυτοκλητοι ειδικοί , μπορεί και να μας διδάξουν κάτι .
 
Καλησπέρα. Σε έναν φίλο από το φόρουμ που με ρώτησέ για μία συνταγή, του είπα πως το αν έχω εμβαθύνει λίγο σε κάποια θέματα, δεν με κάνει ειδικό. Στο μεγαλύτερο ιταλικό φόρουμ polveri dosi e cartuccie, είχε ανοίξει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πέρυσι για την εσωτερική βλητική του λειοκανου, ( είναι προσβασιμη σε όλους) ,συμμετείχαν οι ειδικοί του φόρουμ, βλητικοι καθώς και πολλοί άσχετοι, όπως εγώ. Αυτό που περισσότερο μου έμεινε σαν ανάμνηση, ήταν η ευγένεια όλων, και η σεμνότητα των ειδικών. Η δική μου εκδοχή για το τι συμβαίνει στην πυροδοτηση και το πως εξελίσσονται οι πιέσεις, ήταν ανατρεπτική και αμφισβήτησα την αποψη που υποστηρίζει η πλειοψηφία των ειδικών, όπως οι Garollini, Ρaci, και οι γνωστοί Αμερικανοί, Roster κλπ. Η αντιπαράθεση συνεχίστηκε μεταξύ εμου και όλων σχεδόν των ειδικών ( και του Paci) .Δεν υπήρξε καμία αιχμή, υπονοούμενο ή ειρωνεία ακόμη και όταν τους υπεδεικνυα τις μεθόδους για επαλήθευση ή διάψευση. Η συζήτηση άφηνε την εντύπωση μίας ομάδας παθιασμενων ερευνητών που συνεργάζονται και όχι της ιεράς εξέτασης. Η ανεπάρκεια και η ελλειψη ήθους οδηγεί τα άτομα σε κακοήθειες, τύπου ηλιθιε, ασχετε κλπ.

Συμφωνώ, αν το θέλουν και άλλοι θα κάνω την αρχή ,και καλώς να παρεμβουν και οι αυτοκλητοι ειδικοί , μπορεί και να μας διδάξουν κάτι .
Λευτέρη είχες δίκιο κ το έχασες με την κατοπινή σου στάση,σε πμ σου έδωσα συγχαρητήρια για τη σεμνότητα σου, μέχρι που σε μάτιασα...κ τα κάνες ρο'ι'δο....‼️εμείς ως αναγνώστες μπορεί να είμαστε άσχετοι κ να μην μπορούμε να διακρίνουμε ποιος είναι ο σωστός ,ο ειδικός αν θες ,αλλά μπορούμε να δούμε αλλά πράγματα πιο ουσιώδη κ πιο σημαντικά από έναν διάλογο....Βοσνία Ερζεγοβίνη ‼️
 
Back
Top