Απορία με τα Choke!

Καλησπέρα σας!. Έχω την σειρά ortima HP της Beretta, τα έσω έξω δηλαδή, και κατά σειρά, IM**, M***, χωρίς γράμμα ***+1/2. IC****, SK/SKEET*****. ( φυσικά έχω και τα μαμά). Αυτό το SK/SKEET***** είναι ίδιο με το μαμά πέντε άστρα? είναι αρνητική σύσφιξη? για τα άλλα έχω καταλάβει τι είναι σε σχέση με τα μαμά, γι αυτό δεν γνωρίζω! Μπορείτε βέβαια να μου πείτε και για τα άλλα τι είναι, γιατί μπορεί να νομίζω λάθος!. Όλα αυτά γίνονται γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ένα BELL, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό το SK/SKEET*****, το μόνο σίγουρο που θα μου πείτε βέβαια πώς αυτό δεν είναι σαν το BELL, Χαχαχα!. Εσείς τι λέτε? Αυτό το τσόκ θα κάνει την διαφορά? Αυτή βέβαια η κουβέντα θα είχε γίνει πέρσι αλλά λόγω Covid... δεν...Για τις δυνατότητες του BELL, είχα μιλήσει με τον κ. Σωτηρόπουλο πέρσι (έναν εξαιρετικό άνθρωπο, άν και δεν τον γνωρίζω από κοντά) Σας ευχαριστώ!.
 
βγάζει 3 skeet από αυτά που έχω δει skeet italia , skeet usa και σκέτο skeet ανάλογα το τσοκ .Το σίγουρο είναι πως το usa είναι ανάμεσα στο 4* και 5* και τα δύο άλλα τα δίνει ποιο ανοιχτά από το 5*
 
Ναι Μανώλη, το Bell δεν είναι σαν το Skeet .big smile.
To Skeet είναι στην ουσία 4 1/2 *View attachment 37113


Το Bell είναι πιο ανοιχτό από τον κύλινδρο 5*, δηλαδή έχει αρνητική σύσφιξη.
Και ναι, μην το σκέφτεσαι, πάρτο στο έχω ξαναπεί!
Παντελή γειά σου!. όπως πάει θα γεμίσω τσοκάκια! Χαχαχα. Μάλλον θα το παραγγείλω αύριο!.
 
Η διαφορά ενός αναστροφου τσοκ με τον κύλινδρο η το σκιτ είναι μεγάλη και μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και η αρνητική σύσφιξη ως ένα όριο βέβαια με ένα τσοκ ανάστροφο 8/10 μεγαλύτερο του κυλίνδρου σκοτώνεις από 7/8 μέτρα χωρίς να είσαι πάνω δεν το κάνει κανένα τσοκ αυτό με κανονικό φυσίγγι μιλάω αλλά έχεις περιορισμό στο βεληνεκές μετά και στα 20 ζοριζεσαι είναι τι θέλει και που ντουφεκαει ο κάθε ένας το σκιτ και ο κύλινδρος έχουν περισσότερα μέτρα αλλά αν τουφεκισει στα 8 και 10 θα διαλύσεις το πουλί ακόμη και με διασποράς αν δουλέψει με αυτά τα τσοκαρισματα
 
βγάζει 3 skeet από αυτά που έχω δει skeet italia , skeet usa και σκέτο skeet ανάλογα το τσοκ .Το σίγουρο είναι πως το usa είναι ανάμεσα στο 4* και 5* και τα δύο άλλα τα δίνει ποιο ανοιχτά από το 5*
Μα... φίλε μου αυτό ψάχνω, το δικό μου που λέει SK-SKEET, ποιό από τα τρία είναι, και τι σύσφιξη έχει? (το usa) είναι?. Και εάν είναι μεταξύ 4* και 5*, τότε το IC που έχω, αυτό σε τι σύσφιξη είναι και που βρίσκεται? Ούφ, έχω μπερδευτεί!.
 
Last edited:
Από την στιγμή που έχεις το skeet για εμένα δεν αξίζει να πάρεις το bell. Μικρή η διαφορά τους πιστεύω. Αν δεν είχες καθόλου ανοιχτό τσοκακι τότε ναι να το έπαιρνες.
Φίλε μου όλοι λένε ότι το BELL κάνει πιο όμορφη κατανομή και γι αυτό σκέφτομαι- ψάχνομαι, για να το πάρω!
 
Μα... φίλε μου αυτό ψάχνω, το δικό μου που λέει SK-SKEET, ποιό από τα τρία είναι, και τι σύσφιξη έχει? (το usa) είναι?. Και εάν είναι μεταξύ 4* και 5*, τότε το IC που έχω, αυτό σε τι σύσφιξη είναι και που βρίσκεται? Ούφ, έχω μπερδευτεί!.
Το IC είναι τεσσαρι. Ο κύλινδρος πενταρι. Όλα τα skeet είναι τεσσεράμισι.
 
Μα... φίλε μου αυτό ψάχνω, το δικό μου που λέει SK-SKEET, ποιό από τα τρία είναι, και τι σύσφιξη έχει? (το usa) είναι?. Και εάν είναι μεταξύ 4* και 5*, τότε το IC που έχω, αυτό σε τι σύσφιξη είναι και που βρίσκεται? Ούφ, έχω μπερδευτεί!.
Λογικά είναι ποιο ανοιχτό από το 5* ,για να είσαι σίγουρος όμως πάρε δύο χαρτόνια 1*1 Βάλτα στα 15 μέτρα ριχτους μια τουφεκιά με το 5* στο ένα χαρτόνι και μια με το skeet στο άλλο ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Φίλε μου όλοι λένε ότι το BELL κάνει πιο όμορφη κατανομή και γι αυτό σκέφτομαι- ψάχνομαι, για να το πάρω!
Πιο "όμορφη" κατανομή κάνεις με ρώσικο φυσίγγι. ;)
Τι σημαίνει όμορφη κατανομή ;
-------------+++++-----------
Τα πάντα είναι σχετικά.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι είναι σε τι αποστάσεις θέλω να τουφεκάω και ποιά η μέγιστη που θέλω να παίρνω πουλιά.
Αν πεις από 0 μέχρι 45μ το γυρίζεις στο ψάρεμα. :)

Έστω λοιπόν ότι λες από 10 μέχρι 20.

Το επόμενο μεγάλο πρόβλημα είναι η εκτίμηση αποστάσεων στο κυνήγι.
Χθες ρωτάω φίλο πόση απόσταση είναι μέχρι εκεί και μου λέει 20μ.
Ήταν πάνω από 40-45.
Δεν υπερβάλλω.

Το επόμενο θέμα είναι ο μέσος όρος της απόκλισης της τουφεκιάς σου από το κέντρο.
Πάλι σχετικό.
Πχ λες ότι εγώ θέλω να βαράω το πουλί στα 20μ ακόμα και αν είμαι μισό μέτρο παράκεντρα.
Άρα στα 10μ θα είσαι 25cm παράκεντρα.

Βιδώνεις λοιπόν ένα τσοκ, παίρνεις 1 φυσίγγι και ρίχνεις στα 20μ.
(Αν θες άλλο ένα στα 10)

Βρίσκεις τα κέντρα και κοιτάς αν σε κύκλο διαμέτρου 1 μέτρου (στα 20μ) έχεις την απαραίτητη πυκνότητα σκαγιών.

Δεν σου βγαίνουν τα κουκιά, αλλάζεις τσοκ και φυσίγγι ...

Έτσι κάπως πάει το θέμα ...
Προσωποποιημένες δοκιμές.
Βλέπεις αν σου βγαίνουν ή όχι.

Αν θες να βαράς παπιά στα 50μ ακόμα και 10μ παράκεντρα, πάλι το γυρίζεις στο ψάρεμα. :)

ps
Μην παρεξηγηθείς.
Δεν απευθύνομαι σε εσένα, αλλά σε όλους.
 
Last edited:
Πού τα ξετρυπώνεις;
Τα βρήκα σε ένα αμερικάνικο site, Βασίλη.
Κυκλοφορούν πολύ.
where_spread1.jpg
Ανοιχτό τσοκ κλειστό τσοκ.
Οι πάνω και κάτω καμπύλη δείχνει τα όρια των σκαγιών ενώ το γκριζαρισμένο τμήμα την περιοχή αυξημένης πιθανότητας επιτυχίας.

Τα μέτρα μην τα πολυκοιτάτε, δείτε τα σχήματα.
Στις πολύ μακρινές αποστάσεις μετράει πολύ η σκόπευση και με τα 2 τσοκ. Πρέπει να είσαι κέντρο.
Τα ανοιχτά τσοκ συγχωρούν περισσότερα λάθη σκόπευσης.
Αυτά είναι τα 2 σημαντικά συμπεράσματα.
 
Φίλε μου όλοι λένε ότι το BELL κάνει πιο όμορφη κατανομή και γι αυτό σκέφτομαι- ψάχνομαι, για να το πάρω!
Λοιπόν φίλε μου καλέ. Το SK SKEET που έχεις είναι πιο ανοιχτό από το 5αρι. Ρίχνεις καλά μέχρι 25 ...28 μέτρα. Ριχτο σε χαρτόνι η πίνακα και θα δεις. Το έχω και ξέρω. Το BELL δεν θα σου δώσει κάτι παραπανω
 
Μα... φίλε μου αυτό ψάχνω, το δικό μου που λέει SK-SKEET, ποιό από τα τρία είναι, και τι σύσφιξη έχει? (το usa) είναι?. Και εάν είναι μεταξύ 4* και 5*, τότε το IC που έχω, αυτό σε τι σύσφιξη είναι και που βρίσκεται? Ούφ, έχω μπερδευτεί!.




18.6 το CL
18.7 το σκητ
 
Οταν κανεις συλλογη τσοκ, ολα τα τσοκ χρειαζονται! :D
Οχι σαν τον φιλο μου τον Γιαννη που εχει 20 χρονια ενα στην κανη, και κοντεψε να την κοψει για να το βγαλει!
Δυνατο τουφεκι εισαι, σταθερο ρε φιλε, τι ταθελες τα τσοκακια!! .sarcastic.
 
Τα βρήκα σε ένα αμερικάνικο site, Βασίλη.
Κυκλοφορούν πολύ.
View attachment 37181
Ανοιχτό τσοκ κλειστό τσοκ.
Οι πάνω και κάτω καμπύλη δείχνει τα όρια των σκαγιών ενώ το γκριζαρισμένο τμήμα την περιοχή αυξημένης πιθανότητας επιτυχίας.

Τα μέτρα μην τα πολυκοιτάτε, δείτε τα σχήματα.
Στις πολύ μακρινές αποστάσεις μετράει πολύ η σκόπευση και με τα 2 τσοκ. Πρέπει να είσαι κέντρο.
Τα ανοιχτά τσοκ συγχωρούν περισσότερα λάθη σκόπευσης.
Αυτά είναι τα 2 σημαντικά συμπεράσματα.
Μόλις φτιάξω τσοκ που σκοτώνει από 8 μεχρι 50 μέτρα θα σας το δειξω
 
Back
Top