Απορία με τα Choke!

στεναχωρήθηκα ειλικρινά
εντάξει, οι συζητήσεις περί την βλητική "ανάβουν" τα αίματα, οι παρεκτροπές όμως είναι αχρείαστες.....
ειδικά όταν οι διιστάμενες απόψεις αφορούν σε λεπτομέρειες των λεπτομερειών..
στο κάτω κάτω μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις και να είμαστε φίλοι

άντε τώρα να αρχίσω να τσακώνομαι με τον Νίκο @ΝίκοςΠ για την επίδραση - ή μη- της υγρασίας στην βλητική που έχουμε διαφορετικές απόψεις... ή για τις δοκιμές που δεν τις κάνει στα 36,5 μ με 6αρια σκάγια όπως θέλω εγώ........μόνο που το σκέφτομαι γελάω.....

επί της ουσίας, συντασσόμουν με την άποψη του Λευτέρη περί διαστολής της γόμωσης, διαβάζοντας όμως την άποψη του Χρίστου προβληματίστηκα, βρε μήπως στον απειροελάχιστο χρόνο που μεσολαβεί από την εναυση της πυρίτιδας μέχρι την είσοδο της γόμωσης στον κώνο, δεν "προλαβαίνει" η γόμωση να διογκωθεί;
και ποια από τις 2 εκδοχές συνηγορεί στο αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η χρήση απλών φυσιγγίων σε μάγκνουμ θαλάμες μπορεί να οδηγήσει σε ανοιχτότερες κατανομές; (όπως παραδέχεται και η Browning)
Μάριε, θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε αυτά που, με πολύ καλή πρόθεση, είπες:
- Δεν καλείται "εκδοχή" άποψη που εναντιώνεται στα πραγματικά γεγονότα καθώς ο όρος εμπεριέχει το στοιχείο της πιθανολόγησης πως μπορεί και να ίσχύει. Το γεγονός που ανέφερα πως δεν υπάρχουν μολυβδώσεις λόγω αδρανείας κλπ κλπ καταρρίπτει τους θεωρητικούς ισχυρισμούς περί "ακτινικών πιέσεων" κλπ κλπ με τον πιό απτό και απόλυτο τρόπο.
- "....ειδικά όταν οι διιστάμενες απόψεις αφορούν σε λεπτομέρειες των λεπτομερειών.." Μα δεν είχε σημασία αν κάτι ήταν λεπτομέρεια ή σημαντικό, ο εξόφθαλμος στόχος του δήθεν διαλόγου δεν ήταν η παράθεση απόψεων αλλά η εναγώνια προσπάθεια να αναδειχθεί ως ο απόλυτος γνώστης. Δεν είχε σημασία ποιός θα μπορούσε να απειλήσει την πρωτοκαθεδρία, απλά έτυχε να είμαι εγώ. Διάβασε και βγάλε συμπέρασμα:
"Περιμένω την απάντηση σου και τις επόμενες ερωτήσεις για να σου λύσω όλες τις απορίες."
"Αν θες να σου το κάνω πιο ευληπτο μην διστάσεις να ρωτήσεις"
Πραγματική εσωτερική ανάγκη να κάνει διδασκαλία από καθέδρας! Αυτόκλητη ανάληψη του ρόλου του δασκάλου! Και όλα αυτά συνοδευόμενα από βροχή "επιστημονικών" υπολογισμών που δεν ζήτησε ποτέ κανείς και χωρίς να απαντούν σε κάποιο από τα τεθέντα ερωτήματα. Βέβαια, σου λέει, τόση επιστήμη βρε παιδί μου, δεν θα πείσω τους αναγνώστες που δεν θα καταλάβουν τι λέω, ότι δίκηο έχω αποδεδειγμένα εγώ;;;
Έλα όμως που κάποιοι καταλαβαίνουν.
- Η επίκληση ψεύτικων στοιχείων περί δημοσίευσης 4 τεστ (ακόμα περιμένω) αλλά και η πραγματικά απίστευτη άθλια αναφορά σε ύπαρξη τάχα βίντεο μου εδώ που λέω για Pmax κλπ κλπ ως προσπάθεια να αποφύγει τα δύσκολα όταν ήρθε απέναντι στις τερατολογίες που ισχυρίστηκε καθώς δεν είχε πραγματικά επιχειρήματα που να τον στηρίζουν, στοιχειοθετούν εκδοχή, είναι στοιχεία καλόπιστου διαλόγου;
Και για να το λήξω και αυτό με το βίντεο, δεν έχω ποτέ αναρτήσει κανένα βίντεο στο H/L με PMax κλπ αλλά ούτε και με οποιδήποτε άλλο βλητικό θέμα!!!! Ποτέ και κανένα (άκου... συνονόματός μου!)
Βέβαια, όταν χρειαστεί να δώσει τα στοιχεία για τα απίθανα που σκαρφίζεται τότε δηλώνει πως "δεν είναι καλός σε αυτό" και καθαρίζει αφήνοντας τις γελοιότητες να κυκλοφορούν μέσα σε θολούρα που ελπίζει να τις κρύψουν.
"Έχω στο κινητό σε ψηφιακή μορφή κάποια βιβλία και επειδή δεν είμαι καλός σε αυτό, αν κάποιος γνωρίζει καλώς"
¨Επειδή δεν είμαι καλός σε αυτό, παρακαλώ όποιον το είχε ανεβάσει ή όποιον μπορεί να βρει το βίντεο με σένα από παλιότερη ανάρτηση να το επαναφέρει".
Εγώ δεν παρακαλώ, προκαλώ όποιον θέλει να το βρεί και να το αναρτήσει. Παρακλήσεις τέλος!
Και μετά την πλήρη αποδόμηση από εμένα όλων των απίστευτων επιστημονικοφανών αερολογιών του, ο...καλόπιστος διάλογος έχει εκπέσει πλέον από το τεχνικό επίπεδο (ακτινικές πιέσεις) σε ευχάριστη ανταλλαγή αναρτήσεων περί Χριστίνας, αντιλυσσικό, τσιχουάουα και παρόμοια φαιδρά.
Αυτά

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλημέρα, Χρίστο δεν σε προκάλεσα πρώτος, όσους χαρακτηρισμους σου έκανα ήταν ανταποδωτικοι στους δικούς σου. Αφού το συνεχίζεις εγώ θα αδιαφορώ για τις προσωπικές επιθέσεις και θα μιλήσω μόνο για αυτά που ενδιαφέρουν τους υπόλοιπους στο φόρουμ. 1)Όταν μιλάμε για Βλητική αναφέρουμε μεγέθη, και δεν γίνεται χωρίς αριθμούς. Τα διαγράμματα είναι νομίζω από εργαστηριακες μετρήσεις της Remington, φαίνεται πως στα 10 πρώτα εκατοστά της κάνης σε φυσίγγια που αναπτύσσουν 365 μ/ δ( σκοπευτικα), έχουν ήδη ταχύτητα πάνω από 200 μ/ δευτερόλεπτο. Υπολόγισα λοιπόν την διαφορά των 200μετρων ανά δευτερόλεπτο στα 10 εκατοστά με το μηδέν στην αρχή της εκπυρσοκροτησης και προκύπτει 200μ/ δευτερόλεπτο σε λιγότερο από 0,001 του δευτερολεπτου όπως δείχνει το διαγράμμα, δηλαδή περισσότερο από 200χιλιομετρα ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο. Αυτή είναι η επιτάχυνση στα πρώτα 10 εκατοστά της κάνης,και γιαυτό προκαλεί ακαριαία διαστολή της στήλης των σκαγιων με τις αντίστοιχες ακτινικές πιέσεις,όπως όταν κλωτσάς μία μπάλα πρώτα η μύτη του ποδιού της χαλάει το σφαιρικό σχήμα τσιτωνωντας την περιφερειακά και ύστερα με μια ελάχιστη υστέρηση εκσφενδονιζεται. Στην φωτογραφία φαίνεται η αποτύπωση των σκαγιων στο βυσμα και μάλιστα όσο πιο χαμηλά τόσο πιο έντονα, ακριβώς λόγω αδράνειας και αθροιστικά όσο προστίθενται στιβαδες. Δεν έχουμε μολυβδωσεις στον κώνο ούτε στον αυλό με χρήση βύσματος που προστατεύει τα σκάγια, έχουμε όταν τα σκάγια αγγίζουν τα τοιχώματα της κάνης. 2) Είχα γράψει για τους τέσσερις βλητικους που υποστήριζαν την απώλεια 20% σε πιέσεις από έναν κοντό κώνο σε ένα όπλο χωρίς κώνο. Και πάλι με απλό υπολογισμό όπως έκανα πριν βγάζω ΕΓΩ το 20 % από τα στοιχεία που δίνουν ΑΥΤΟΙ οι τέσσερις, δηλαδή όταν λένε κάθε 20 χιλιοστά επιμήκυνση κώνου μειώνει την ταχύτητα κατά 10 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, αν από 9 με 10 χιλιοστά που έχει μήκος ένας πολύ κοντός κώνος περάσουμε στα 90 η100 προκύπτει 20% και πολύ παραπάνω μείωση πιέσεων. Το ότι δεν έχω μπροστά μου και τα τέσσερα βιβλία δεν σημαίνει πως έχω ξεχάσει όλα αυτά που διάβασα, δηλαδή εσύ αναφέρεσαι μόνο σε ότι κρατάς στα χέρια σου ; Ακόμη και κάποιον Rogers της benelli μια και τον ανέφερες έχω διαβάσει σε pdf και λέει ακριβώς τα ίδια ,αφού το έχεις πρόχειρο ανεβασε το να το δούμε. 3) Με ρωτάς πόση είναι η γωνία κώνου σε κάποια παλιά όπλα που από 0,810 της ίντσας σε μισή ίντσα γίνεται 0,729, βάζεις και ένα οεοο στο τέλος, δεν ξέρω γιατί, μάλλον από ενθουσιασμό γιατί νόμιζες πως αποδεικνυε τον ισχυρισμό σου για ύπαρξη κωνων 70 μοιρών, και όταν σου το υπολόγισα σε λιγότερο από 9,5 μοίρες , άρχισες πάλι την λάσπη χωρίς καμία αναφορά στα αληθινά μεγέθη. Είμαι πρόθυμος να πιάσουμε ένα ένα οποιοδήποτε θέμα βλητικής, και μακάρι να συμμετέχουν όλοι όσοι το επιθυμούν, αλλά όχι ύβρεις και ειρωνεία. Τέλος θα σου πω κάτι για τις< επιστημονικοφανεις αερολογίες > όπως λες. Ζούμε σε έναν κόσμο με ταμπέλες και πολλοί κρύβονται πίσω από μία ταμπέλα, ένα σήμα ή έναν βαθμό, όλα αυτά μπορεί και να μην σημαίνουν τίποτα στην ουσία, άλλο πράγμα οι γνώσεις και οι τίτλοι, και άλλο η ευφυΐα. Τίποτα δεν αποκλείει ένας αναλφαβητος τσοπάνος στην Πίνδο να έχει ανώτερη νοημοσύνη από έναν νομπελίστα του MIT.
 

Attachments

  • ShotgunRecoilFig5.jpg
    ShotgunRecoilFig5.jpg
    38,8 KB · Προβολές: 19
  • ShotgunRecoilFig2.jpg
    ShotgunRecoilFig2.jpg
    43,4 KB · Προβολές: 19
  • 20220215_113901.jpg
    20220215_113901.jpg
    149,8 KB · Προβολές: 19
αμπελοφιλοσοφίες...
.shake hands.
Γιάννη καλά τα λες...

Εγώ προσωπικά, δεν είμαι φωστήρας, και από τσοκάκια και κώνους δεν κατέχω, αλλα είναι τόσες πολλές οι παράμετροι...

Κουβέντα να γίνεται...

Εδώ από φυσίγγιο σε φυσίγγιο από το ίδιο κουτί έχεις διαφορές σημαντικές, από τουφέκι σε τουφέκι(ίδιο μοντέλο!), άλλο αποτέλεσμα στον Όλυμπο άλλο στο Νησί, άλλο το χειμώνα άλλο το καλοκαίρι,...πόσα άλλα να πω?

Τεχνικά χαρακτηριστικά υπάρχουν, η Μηχανική και η Φυσική ισχύει, η Βλητική επίσις, αλλα εμάς τι μας χρειάζεται?

Ένα φυσιγγιο να σκοτώνει, με το τουφέκι μας, το θήραμα που κυνηγάμε, την εποχή και στο μέρος που το κυνηγάμε...

Το έγραψα προχτές νομίζω...

Οι Παλιοί, με εργοστασιακά κανούλια της σειράς κυνηγάγανε, ξέρανε από τσοκάκια, κώνους, μετροληψίες και κοντάκια? είχανε φυσίγγια?...όσοι καλοσημαδέυανε, χτυπούσανε...

Υ.Γ: να μη σου πω καλύτερα! γιατί προσέχανε!...γιατί δεν είχανε την "πολυτέλεια", φταίει το τσόκ, ο κώνος, το φυσιγγιο θα βάλω άλλο, θα αλλάξω τουφέκι, ...μ' αυτά που είχανε πορευότανε...δεν μπορούσαν αλλιώς!
 
Μην τρελαίνεστε ... το τι γίνεται στον κώνο κανένας δεν το ξέρει με ακρίβεια ... αν το ξέραμε θα είχαμε φτιάξει simulator (σαν το συνημμένο).
Πάντα ενδιαφέρει τι γίνεται στο τέλος, στο χαρτί και στο τζελ ...

Χρίστο τα τσοκ σου πως καταφέρνουν να σπάνε τα κέντρα (την θεωρία αν μπορείς να μας πεις) ?
Νομίζω ότι είναι μια καλή ερώτηση ...
 

Attachments

  • Interior ballistic analysis.pdf
    1,7 MB · Προβολές: 29
Βασίλη, έχω την απορία που πας και τα ξετρυπωνεις αυτά τα διαμάντια. Πρώτη φορά είδα κινέζικο όνομα να γράφει για βλητική και μάλιστα πρόγραμμα προσομοίωσης εσωτερικής βλητικής για τα << σκάγια >> του λειοκανου και από περιέργεια το διάβασα. Ο τύπος είναι και αυτός άλλος ένας αυτοφωτος, που καμαρώνει για τα απερίγραπτα που λέει. Με εξαίρεση κάποια δεδομένα που ο ίδιος αναφέρει την προέλευση τους σχεδόν όλη η εργασία του είναι αστεία.
 
Μην τρελαίνεστε ... το τι γίνεται στον κώνο κανένας δεν το ξέρει με ακρίβεια ... αν το ξέραμε θα είχαμε φτιάξει simulator (σαν το συνημμένο).
Πάντα ενδιαφέρει τι γίνεται στο τέλος, στο χαρτί και στο τζελ ...
Ακριβώς, για αυτό και όταν με ρωτάνε συστήνω μέσες λύσεις, όποιος πει με απόλυτο τρόπο πως κατέχει την γνώση... Έχεις πολλούς ειδικούς να συστήνουν μακριούς κώνους, πολλούς να συστήνουν κανονικούς, άλλους τόσους να συστήνουν κοντούς και όλοι τους με επίπονες και λεπτομερείς δοκιμές!
Πάντως το δοκίμιο αυτό δεν με βρίσκει σε κάποια πράγματα σύμφωνο, έχει αρκετές αξιωματικού είδους προ-παραδοχές και έχει και μερικά αυθαίρετα συμπεράσματα για πράγματα που θα μπορούσαν να οφείλονται σε άλλους παράγοντες και αίτια, σαν εργασία πάντως είναι σχετικά καλή. Μου αρέσει πάντως που αναφέρει "empirical formulas" δηλ παραδοχή πως η βλητική εργάζεται εν πολλοίς με εμπειρικές παρατηρήσεις και μεθόδους. Αναφέρει επίσης πως υπάρχουν δύο δυνάμεις, η πίεση των αερίων που εξασκείται στο πίσω μέρος του βύσματος ενώ στο εμπρός μέρος εξασκείται η πίεση του αέρα. Βρε, βρε, κοίτα που συμφωνούν και άλλοι μαζί μου και μάλιστα με ακριβώς την ίδια διατύπωση!
Χρίστο τα τσοκ σου πως καταφέρνουν να σπάνε τα κέντρα (την θεωρία αν μπορείς να μας πεις) ?
Νομίζω ότι είναι μια καλή ερώτηση ...
Από το site μου https://brainchokes.com/el/esoteriko-profil/
ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
Τα BRAIN Chokes ξεκινάνε με αρχικό τμήμα σύσφιγξης που ακολουθείται από τμήμα διεύρυνσης και αυτό κάνει πολύ μεγάλη διαφορά! Περνώντας η γόμωση μέσα από την αρχική σύσφιξη αποκτά πυκνό πυρήνα αλλά μετά, εξαιτίας της διέλευσής της μέσα από το τμήμα διαστολής, οδηγούνται σκάγια από τον πυρήνα στην περιφέρειά της και έτσι, επειδή όταν εισέρχεται στην τελική σύσφιγξη βρίσκεται σε φάση διεύρυνσης, δεν υπάρχει πλέον πυκνός πυρήνας στην τελική κατανομή των σκαγιών.

Αυτή είναι μία πολύ απλοϊκή περιγραφή της βασικής αρχής των BRAIN Chokes. Χρειάστηκε πολύς κόπος, χρόνος, άπειρες δοκιμές με πολλά και διάφορα όπλα και με διάφορους τύπους φυσιγγιών και σε ποικιλία καιρικών συνθηκών για να διαφανούν τα πρώτα βασικά και κρίσιμα μεγέθη αλλά και ο σταθμικός επηρεασμός καθενός επί του τελικού αποτελέσματος. Συγκεκριμένα από το 2007 μέχρι και το 2011.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλημέρα, Χρίστο δεν σε προκάλεσα πρώτος, όσους χαρακτηρισμους σου έκανα ήταν ανταποδωτικοι στους δικούς σου. Αφού το συνεχίζεις εγώ θα αδιαφορώ για τις προσωπικές επιθέσεις και θα μιλήσω μόνο για αυτά που ενδιαφέρουν τους υπόλοιπους στο φόρουμ. 1)Όταν μιλάμε για Βλητική αναφέρουμε μεγέθη, και δεν γίνεται χωρίς αριθμούς. Τα διαγράμματα είναι νομίζω από εργαστηριακες μετρήσεις της Remington, φαίνεται πως στα 10 πρώτα εκατοστά της κάνης σε φυσίγγια που αναπτύσσουν 365 μ/ δ( σκοπευτικα), έχουν ήδη ταχύτητα πάνω από 200 μ/ δευτερόλεπτο. Υπολόγισα λοιπόν την διαφορά των 200μετρων ανά δευτερόλεπτο στα 10 εκατοστά με το μηδέν στην αρχή της εκπυρσοκροτησης και προκύπτει 200μ/ δευτερόλεπτο σε λιγότερο από 0,001 του δευτερολεπτου όπως δείχνει το διαγράμμα, δηλαδή περισσότερο από 200χιλιομετρα ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο. Αυτή είναι η επιτάχυνση στα πρώτα 10 εκατοστά της κάνης,και γιαυτό προκαλεί ακαριαία διαστολή της στήλης των σκαγιων με τις αντίστοιχες ακτινικές πιέσεις,όπως όταν κλωτσάς μία μπάλα πρώτα η μύτη του ποδιού της χαλάει το σφαιρικό σχήμα τσιτωνωντας την περιφερειακά και ύστερα με μια ελάχιστη υστέρηση εκσφενδονιζεται. Στην φωτογραφία φαίνεται η αποτύπωση των σκαγιων στο βυσμα και μάλιστα όσο πιο χαμηλά τόσο πιο έντονα, ακριβώς λόγω αδράνειας και αθροιστικά όσο προστίθενται στιβαδες. Δεν έχουμε μολυβδωσεις στον κώνο ούτε στον αυλό με χρήση βύσματος που προστατεύει τα σκάγια, έχουμε όταν τα σκάγια αγγίζουν τα τοιχώματα της κάνης. 2) Είχα γράψει για τους τέσσερις βλητικους που υποστήριζαν την απώλεια 20% σε πιέσεις από έναν κοντό κώνο σε ένα όπλο χωρίς κώνο. Και πάλι με απλό υπολογισμό όπως έκανα πριν βγάζω ΕΓΩ το 20 % από τα στοιχεία που δίνουν ΑΥΤΟΙ οι τέσσερις, δηλαδή όταν λένε κάθε 20 χιλιοστά επιμήκυνση κώνου μειώνει την ταχύτητα κατά 10 μέτρα ανά δευτερόλεπτο, αν από 9 με 10 χιλιοστά που έχει μήκος ένας πολύ κοντός κώνος περάσουμε στα 90 η100 προκύπτει 20% και πολύ παραπάνω μείωση πιέσεων. Το ότι δεν έχω μπροστά μου και τα τέσσερα βιβλία δεν σημαίνει πως έχω ξεχάσει όλα αυτά που διάβασα, δηλαδή εσύ αναφέρεσαι μόνο σε ότι κρατάς στα χέρια σου ; Ακόμη και κάποιον Rogers της benelli μια και τον ανέφερες έχω διαβάσει σε pdf και λέει ακριβώς τα ίδια ,αφού το έχεις πρόχειρο ανεβασε το να το δούμε. 3) Με ρωτάς πόση είναι η γωνία κώνου σε κάποια παλιά όπλα που από 0,810 της ίντσας σε μισή ίντσα γίνεται 0,729, βάζεις και ένα οεοο στο τέλος, δεν ξέρω γιατί, μάλλον από ενθουσιασμό γιατί νόμιζες πως αποδεικνυε τον ισχυρισμό σου για ύπαρξη κωνων 70 μοιρών, και όταν σου το υπολόγισα σε λιγότερο από 9,5 μοίρες , άρχισες πάλι την λάσπη χωρίς καμία αναφορά στα αληθινά μεγέθη. Είμαι πρόθυμος να πιάσουμε ένα ένα οποιοδήποτε θέμα βλητικής, και μακάρι να συμμετέχουν όλοι όσοι το επιθυμούν, αλλά όχι ύβρεις και ειρωνεία. Τέλος θα σου πω κάτι για τις< επιστημονικοφανεις αερολογίες > όπως λες. Ζούμε σε έναν κόσμο με ταμπέλες και πολλοί κρύβονται πίσω από μία ταμπέλα, ένα σήμα ή έναν βαθμό, όλα αυτά μπορεί και να μην σημαίνουν τίποτα στην ουσία, άλλο πράγμα οι γνώσεις και οι τίτλοι, και άλλο η ευφυΐα. Τίποτα δεν αποκλείει ένας αναλφαβητος τσοπάνος στην Πίνδο να έχει ανώτερη νοημοσύνη από έναν νομπελίστα του MIT.
«Καλημέρα, Χρίστο δεν σε προκάλεσα πρώτος, όσους χαρακτηρισμους σου έκανα ήταν ανταποδωτικοι στους δικούς σου.»
Εγώ απλώς αποδόμησα με επιχειρήματα τις επιφανειακές γνώσεις σου και τις ευφάνταστες θεωρίες. Μετά, όταν ενοχλήθηκες και προσπάθησες να καλυφθείς επικαλούμενος ανύπαρκτα στοιχεία (4 τεστ, βίντεο δικό μου, ρε σα δεν ντρέπεσαι), σε πίεσα να παραδεχτείς τα ψέματά σου με εσένα να μην απαντάς.
Αυτά εγώ.
Εσύ, από την άλλη, ειρωνεύτηκες τον τόπο που μεγάλωσα, χρησιμοποίησες για μένα το όνομα Χριστίνα, αστειεύτηκες με μένα λέγοντας ότι δεν έχω κάνει αντιλυσσικό και άλλα παρόμοια…Ίσα και όμοια;

«…..και γιαυτό προκαλεί ακαριαία διαστολή της στήλης των σκαγιων με τις αντίστοιχες ακτινικές πιέσεις,όπως….»
Καταλαβαίνεις ότι αυτό πλέον συνιστά ψυχαναγκασμό;

«……Στην φωτογραφία φαίνεται η αποτύπωση των σκαγιων στο βυσμα και μάλιστα όσο πιο χαμηλά τόσο πιο έντονα…..»
Ότι ακριβώς σου είπα προηγούμενα (10/2) για την έμφραξη από το πίσω μέρος της βυσμάτωσης, τώρα δείχνεις μια φωτό ενός τουφεκισμένου συγκεντρωτήρα ως τι; Απόδειξη ότι αυτά που σου είπα περί έμφραξης είναι σωστά;;;

«Δεν έχουμε μολυβδωσεις στον κώνο ούτε στον αυλό με χρήση βύσματος που προστατεύει τα σκάγια, έχουμε όταν τα σκάγια αγγίζουν τα τοιχώματα της κάνης»
Στις 10/2 σου είπα επί λέξει: «…τα περισσότερα σύγχρονα όπλα έχουν magnum θαλάμες αλλά τα περισσότερα φυσίγγια που ρίχνουμε είναι 70 χιλ., έχει δει ποτέ κανείς σας μολυβδώσεις στο τέλος της θαλάμης του; Καμμιά κάπνα ίσως αν ρίχνετε μάπες φυσίγγια, αλλά μολυβδώσεις που να τις καθαρίζετε με τη βούρτσα;; Ακόμα και με μεσόταπα, μαλλινόταπα, διασπορέα που έχουν τα σκάγια γυμνά και εκτεθειμένα…»
Άντε ρε άνθρωπε να κάνεις και καμία δοκιμή...όχι στο μυαλό σου αλλά στη πράξη!

«Είχα γράψει για τους τέσσερις βλητικους που υποστήριζαν την απώλεια 20% σε πιέσεις από έναν κοντό κώνο σε ένα όπλο χωρίς κώνο»
Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Εσύ επί λέξει υποστήριξες πως είπαν
"Η συμβολή του κωνου στην αδράνεια του συστήματος είναι τέτοια, ώστε σε σύγκριση μίας κάνης chamberless με μια με την μέγιστη γωνία κωνου 10°30`, ή μείωση είναι 20 % "
Μπορείς να παρουσιάσεις έστω μόνο έναν να το έχει πει; Όχι σελ 191 αλλά «δεν είμαι καλός σε αυτά», «δεν ημπορώ, δεν δύναμαι» κλπ

«Το ότι δεν έχω μπροστά μου και τα τέσσερα βιβλία δεν σημαίνει πως έχω ξεχάσει όλα αυτά που διάβασα, δηλαδή εσύ αναφέρεσαι μόνο σε ότι κρατάς στα χέρια σου ;»
ΝΑΙ. Και επειδή «δεν έχεις ξεχάσει τι έχεις διαβάσει» και στον Brister και ζήτησες να στον δώσουν, εγώ, βλέποντας πως δεν είχες ανταπόκριση, σου έστειλα, όπως εσύ ξέρεις πολύ καλά, στις 11 Φεβρουαρίου το εξής προσωπικό μήνυμα:

«Το έχω εγώ και μπορώ να σου το δανείσω καθώς δεν μου αρέσει να λέω πράγματα και εσύ να μην μπορείς να τα ελέγξεις.
Το τεστ που ψάχνεις να βρεις δεν το έχει, πάντως είναι αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο με κάποιες αμφιλεγόμενες απόψεις.
Επικοινωνώ με προσωπικό μήνυμα για να μην παρεξηγηθεί η κίνησή μου ως επίδειξη τάχα μου ανωτερότητας από τον οποιονδήποτε.»


Όμως, καθώς έως και αυτή τη στιγμή, δεν είχες ούτε τη στοιχειώδη «αστική ευγένεια» να μου απαντήσεις έστω και αρνούμενος, κοινοποιώ το μήνυμα για να γίνει εμφανής η διαφορά μας σε επίπεδο διαλεκτικής αντιμετώπισης του απέναντι.

«Στην σελίδα 191 του βιβλίου που σου υπεδειξα γράφει : επιμήκυνση του κωνου θαλαμης κατά 20 χιλιοστά προκαλεί μείωση της ταχύτητας κατά 10 μέτρα ανά δευτερόλεπτο.»
«Ακόμη και κάποιον Rogers της benelli μια και τον ανέφερες έχω διαβάσει σε pdf και λέει ακριβώς τα ίδια ,αφού το έχεις πρόχειρο ανεβασε το να το δούμε»

Αμέ, πάρτο:
https://www.robrobertsgunworks.com/forcing-cone
“….By lengthening the surface, several great things are achieved: Velocity is increased by ….»
Στη κυριολεξία θύελλα εν κρανίω!

«Τίποτα δεν αποκλείει ένας αναλφαβητος τσοπάνος στην Πίνδο να έχει ανώτερη νοημοσύνη από έναν νομπελίστα του MIT.»
Με μία μόνη διαφορά, ο νοήμων αναλφάβητος τσοπάνος θα περιορίσει την ενασχόλησή του στη πέτσα του γιαουρτιού και θα την κάνει όσο μπορεί καλύτερη. Αν θελήσει να ασχοληθεί με το σωματίδιο Ηiggs, τότε μάλλον δεν είναι και τόοοοσο νοήμων.

Και κλείνοντας: κατάλαβε πως τα μαθηματικά και η φυσική είναι εργαλεία του ανθρώπου για να ερμηνεύει τη Φύση. Αν οι υπολογισμοί σου δεν επαληθεύονται στη Φύση, λάθος είναι οι υπολογισμοί σου και οι θεωρίες σου, όχι η Φύση!

Χρίστος Σωτηρόπουλος

BRAIN Chokes
 
Rogers, τον επίσημο βελτιωτή του Benelli Custom Shop USA
Χρίστο τον Rob Roberts εννοείς ;;;;
https://www.robrobertsgunworks.com/
=======================
Προς όλους ...
Τι βελτιώσεις πουλάει αυτός ;;; Ξέρει κανένας ;;;
Εγώ ξέρω ότι πουλάει τσοκ, κάνει κώνους, έχει ένα σύστημα αυτόματης ίσως ανάλυσης κατανομών και με την βοήθεια αυτού ψάχνει τον κατάλληλο συνδυασμό κάνης, τσοκ, πυρομαχικού για την καλύτερη δυνατή κατανομή ...

Κάνει και κάτι άλλο που αγνοώ ;;;

Συγκεκριμένες "βελτιώσεις" με ενδιαφέρουν όχι οι τίτλοι που φέρει στο όνομά του ...
 
Χρίστο τον Rob Roberts εννοείς ;;;;
https://www.robrobertsgunworks.com/
=======================
Προς όλους ...
Τι βελτιώσεις πουλάει αυτός ;;; Ξέρει κανένας ;;;
Εγώ ξέρω ότι πουλάει τσοκ, κάνει κώνους, έχει ένα σύστημα αυτόματης ίσως ανάλυσης κατανομών και με την βοήθεια αυτού ψάχνει τον κατάλληλο συνδυασμό κάνης, τσοκ, πυρομαχικού για την καλύτερη δυνατή κατανομή ...

Κάνει και κάτι άλλο που αγνοώ ;;;

Συγκεκριμένες "βελτιώσεις" με ενδιαφέρουν όχι οι τίτλοι που φέρει στο όνομά του ...
Ακριβώς, εγώ από την αρχή αναφέρθηκα με το σωστό του όνομα στον Roberts (που δουλεύει για την Benelli Performance Shop κάνοντας Custom μετατροπές), το link που έδωσα 2 φορές αναφέρει Rob Roberts (το ίδιο που δίνεις και εσύ αλλά και με το extension για τους κώνους), το "Rogers" στη τελευταία ανάρτηση που τώρα είδα και εγώ οφείλεται στο ότι έκανα copy - paste από το κείμενο του Xklefteris. Ακόμα και εδώ λάθος!
 
Last edited:
Χρίστο ,δεν κρίνουμε έναν άνθρωπο από την χειρότερη στιγμή του, στην άχαρη κόντρα μας με βοήθησες να αντιληφθώ κάτι πιο σημαντικό από την βλητική και σου οφείλω ένα ευχαριστώ. Τι να πω, τα είπες καλύτερα από μένα, καλή συνέχεια.
Ένταξει μην πάμε κ στο άλλο άκρο τώρα....αρκεί η αμοιβαία κατανόηση σας‼️
 
Τζωνυ αυτός δεν προσποιηθηκε, ήταν ειλικρινής εχθρός, στο παρασκήνιο γίνανε διάφορα και εξεθεσε κάποιους << φίλους >>. Εκεί πάει το ευχαριστώ, κατάλαβα την αξία του γνωμικού << τους εχθρούς μου τους ξέρω, τούς φίλους μου θέλω να μάθω >>.
 
Τζωνυ αυτός δεν προσποιηθηκε, ήταν ειλικρινής εχθρός, στο παρασκήνιο γίνανε διάφορα και εξεθεσε κάποιους << φίλους >>. Εκεί πάει το ευχαριστώ, κατάλαβα την αξία του γνωμικού << τους εχθρούς μου τους ξέρω, τούς φίλους μου θέλω να μάθω >>.
Μεγάλα λόγια. Συλλέκτες εμπειριών είμαστε!
 
Χρίστο τα φρενάτα τσοκ κάνουν θαύματα ακούω σε πολύ μακρινές αποστάσεις.
Μύθος ή πραγματικότητα ;
Διάβασα τι γράφεις στο site σου.
Θα ασχοληθείς και με αυτά (ίσως ένα νέο προιόν) ή το θεωρείς ανούσιο ;
Μα υπάρχει είδη ένα brain για πολύ μακρινές αποστάσεις που κτυπάει στα ίσα τα kicks. ( αυτό με εντυπωσίασε)
 
Χρίστο τα φρενάτα τσοκ κάνουν θαύματα ακούω σε πολύ μακρινές αποστάσεις.
Μύθος ή πραγματικότητα ;
Διάβασα τι γράφεις στο site σου.
Θα ασχοληθείς και με αυτά (ίσως ένα νέο προιόν) ή το θεωρείς ανούσιο ;
Βασίλη, τα φρενάτα έχουν πολύ marketing hype μέσα τους. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς κάποια πράγματα πχ

- το φρενάρισμα στη τάπα λογικό είναι να φρενάρει και τα σκάγια, το φρένο εξασκεί πίεση στη τάπα που όμως μεταδίδεται και στα σκάγια που ακουμπάνε εσωτερικά σε αυτή.
- οποιαδήποτε μείωση της ταχύτητας, έστω και μικρή, μειώνει τη φονική ενέργεια, ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις όπου η μείωση έχει γεωμετρικό ρυθμό.
- το φρένο εξασκεί πίεση στη τάπα ΕΑΝ προλάβει και την ¨αρπάξει". Η Patternmaster μάλιστα επαναλαμβάνει στο site της πως δεν συνιστά γρήγορα φυσίγγια για να προλάβουν τα φρένα (studs) να δουλέψουν, συνεπώς από το ξεκίνημα έχουμε χαμηλές ταχύτητες εξ ανάγκης.
- χρήση φυσιγγιών που δεν έχουν πλαστικό κυάθιο (δηλ με μαλλινόταπα, κετσέ, μεσόταπα κλπ) δεν συνιστάται καθόλου καθώς, η όποια μορφή φρένου, θα παραμορφώσει τα περιμετρικά σκάγια της στήλης με αποτέλεσμα τη εκτροπή τους από το στόχο (flyers) και τη μείωση της αποτελεσματικότητας της βολής
- μονόβολο και δράμια τα ξεχνάμε (βλέπε και sites)

Τώρα, κάποιοι ορκίζονται σε αυτά ειδικά για μεγάλες αποστάσεις.... Και κάποιοι είναι και σοβαροί άνθρωποι. Προφανώς κάτι θα βρίσκουν στα τσοκ φρένου.

Βοηθάνε και οι ονομασίες που τους δίνουν, άκου Smoke (καπνός), High Flyer (σε μεγάλα ύψη), Goblin' Thunder (κεραυνός γαλοπούλας), Anaconda.....
Κάποτε, σε χιουμοριστική υπόδειξη Αμερικάνου σε forum να δώσω κάποια εντυπωσιακά ονόματα σε μοντέλα της BRAIN για να δω τρελές πωλήσεις, του είπα πως μπορώ να δώσω πολύ πιό εντυπωσιακά από ότι τα γατάκια οι κοκκινογενειάδες βαλτόβλαχοι της Kick's πχ Duck Matchete (Χατζάρα Πάπιας) ή Goose Αfterlife (Χήνα Μεταθανάτεια). Απλά εμείς οι Έλληνες είμαστε πιό...δωρικοί !

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΥΤΑΙ ΡΙΤΟΣ Η ΔΥΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ FORUM, ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ & ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ...σας ευχαριστώ!!
ΟΚ, αφού θέλουμε να το πάμε by the book...

ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ FORUM / 8. Δεοντολογία Χρηστών/

2. Τα μέλη του HuntersLife.gr δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουν καμία πληροφορία...Προσωπικά δεδομένα θεωρούνται μεταξύ άλλων και τα προσωπικά στοιχεία που τυχόν περιλαμβάνονται στα προσωπικά μηνύματα (PM). προσωπικών δεδομένων που αφορά στα μέλη του HuntersLife.gr

6. Οι δημοσιεύσεις θα πρέπει να είναι ουσιώδεις
και να μην δημιουργούνται με σκοπό την παραπλάνηση των αναγνωστών τους με οποιονδήποτε τρόπο.

Τα μηνύματα μεταξύ εμού και του Administrator δεν περιείχαν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό στοιχείο ή δεδομένο παρά μόνο μία τεχνική διευκρίνηση σχετικά με τo λογισμικό του forum (τρόπους δημιουργίας απάντησης σε PM), συνεπώς δεν εμπίπτει στη παράγραφο 2 και κακώς διαγράφτηκε. Αν εσύ είδες κάποιο προσωπικό στοιχείο, θα ήθελα να μου το υποδείξεις για να το δω και εγώ.

Από την άλλη, έχουμε κάποιο μέλος που έχει ισχυριστεί επανειλημμένα και εξακολουθεί να ισχυρίζεται ότι απαντά στα Προσωπικά Μηνύματα στέλνοντας τις απαντήσεις του από το gmail του, προσπαθώντας να αποκρύψει το γεγονός ότι δεν απήντησε ποτέ σε κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα. Ελάχιστη γνώση να έχει κάποιος περί τη τεχνολογία, ξέρει πως αυτό είναι απόλυτα αδύνατο, απατηλό και παραπλανητικό. Ή όχι;;;
Εδώ δεν ισχύει η παράγραφος 6;


Αλλά δεν πειράζει. Για να μην έρθουμε σε δύσκολη θέση χρησιμοποιώντας PM, θα ήθελα να μου απαντήσεις εσύ εδώ, εκτός PM ώστε να το μάθουν όλα τα μέλη του forum:
είναι δυνατόν, τεχνικά εφικτό ή έστω και κατ΄ελάχιστον πιθανό κλπ να σταλεί από gmail account κάποιο κείμενο και αυτό να εμφανιστεί απευθείας ως απάντηση σε Προσωπική Συζήτηση στο H/L.;;;

Πιστεύω πως η απάντησή σου θα είναι απόλυτα σύμφωνη με ότι μου είπε και ο Administrator!
Τότε όμως, μήπως θα πρέπει να διαγραφούν όλες οι παραπλανητικές αναρτήσεις του μέλους που ισχυρίζεται το αντίθετο;

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Back
Top