Απίκο

Επιασα κ εγω το απικο μου σημερα..ειχε αραχνιασει εξι μηνες σε ακινησια..
Ο καιρος δεν ηταν κ ο καλυτερος,επικρατουσε θολουρα αλλα οχι αυτο που ζητουσα..κ το χειροτερο που το αερακι ηταν ελαφρυ..
Ειπα να παω ομως..Αλλα οπως το περιμενα ορεξη δεν υπηρχε,το εβλεπα κ στον φελλο..
το παλεψα ομως λιγο παραπανω κ βγηκε μια φτωχη συγκομιδη..
Σημασια εχει πως περασε η ωρα ευχαριστα..

20191008_142539.jpg
 
Επιασα κ εγω το απικο μου σημερα..ειχε αραχνιασει εξι μηνες σε ακινησια..
Ο καιρος δεν ηταν κ ο καλυτερος,επικρατουσε θολουρα αλλα οχι αυτο που ζητουσα..κ το χειροτερο που το αερακι ηταν ελαφρυ..
Ειπα να παω ομως..Αλλα οπως το περιμενα ορεξη δεν υπηρχε,το εβλεπα κ στον φελλο..
το παλεψα ομως λιγο παραπανω κ βγηκε μια φτωχη συγκομιδη..
Σημασια εχει πως περασε η ωρα ευχαριστα..

View attachment 4436
Καλοφάγωτα τα ψαρικά Τασούλη....Όταν τα ψήσεις πάρε με τηλ. από βραδύς και θα'μαι το πρωί στην Κεφαλλονιά......ΑΠΙΚΟ.....yelling. .very funny. .very funny.
 
Επεσαν τα μποφορια αφηνοντας πισω τους την απαραιτητη θολουρα κ ειπα να παω το πρωι ενα ψαρεμα "με οπλο την παραδοση"....
Ειχε παιχνιδακι..και βγηκε η.. ψαροσουπα...
Δυο γωβιοι κ μια χορταριά ( ή τσιχλα οπως λεμε εδω την χειλού) "εσπασαν" τον χρωματισμο των κεφαλοπουλων..

20191116_125822.jpg
 
Επεσαν τα μποφορια αφηνοντας πισω τους την απαραιτητη θολουρα κ ειπα να παω το πρωι ενα ψαρεμα "με οπλο την παραδοση"....
Ειχε παιχνιδακι..και βγηκε η.. ψαροσουπα...
Δυο γωβιοι κ μια χορταριά ( ή τσιχλα οπως λεμε εδω την χειλού) "εσπασαν" τον χρωματισμο των κεφαλοπουλων..

View attachment 6276
Τους κοκοβιους τους τρώτε Τάσο;
 
οι κεφαλοι ηταν αποντες σημερα..αυριο δινει κακοκαιρια παλι με βροχες κ μποφορια κ πιστευω οτι την εκαναν..
Παρολα αυτα εριξα αρκετες καλαμιες κ περασα ευχαριστα βγαζοντας καποια ψαρακια αφου δεν εχει κυνηγια(ελπιζω να αλλαξει κατι αλλα.....)

20191117_124443.jpg
 
Μετα την βροχη που εριξε σημερατο ξημερωμα κ τα μποφορια ηρθε κ η πολυποθητη(για καθε απικατζη)θολουρα..
Γυρω στις 11 το πρωι κ αφου πηγα πρωτα να ελεγξω την κατασταση της θαλασσας πηρα τα συνεργα μου κ κατηφορισα...
τα κεφαλοπουλα δεν αργησαν να μαζευτουν χαριζοντας μου ομορφες στιγμες μιας και τα καρφωματα ηταν συνεχη κ οι απωλειες μετρημενες στα δαχτυλα..
Η ζυμη τελειωσε.. βαρεθηκα κ εγω κ πηγα να δω τι κανει ενας γνωστος σαργοαπικατζης που το παλευε κ αυτος πισω απο τα βραχια..
Ειχε καταφερει τρεις σαργους..
Μετα το τελος της ψαροκουβεντας μας τον χαιρετησα κ επιστροφη στο σπιτι με απολογισμο 21 ψαρια συνολικου βαρους 3.630γρ..
Μπορει καποια μεγεθη να μην ηταν και τοσο ικανοποιητικα αλλα σιγουρα ηταν μια απο τις καλυτερες ψαριες μου με αυτη την παναρχαια τεχνικη...
Αφιερωμενη σε ολους οσουν εξακολουθουν να επιμενουν παραδοσιακα..
20200606_152709.jpg
 
Back
Top