Αναγνώριση Μανιταριών

Μπορουμε να κανουμε μια αναγνωριση; Τα βρηκα σημερα στα Δερβενοχωρια!

View attachment 39538
View attachment 39539View attachment 39540View attachment 39541View attachment 39542
Suillus Bellinii πιθανότατα. Βρώσιμο αφού αφαιρεθεί η επιδερμίδα του, όπως και στους περισσότερους σουίλλους. Από τα συνηθέστερα μανιτάρια στα πευκοδάση μας το γένος των σουίλλων. Αρκετοί νέοι στην μανιταροσυλλογή τους μπερδεύουν με τους βωλίτες, λόγω της σπογγώδους κάτω επιφάνειας. Συγγενικό είδος αλλά απέχει αρκετά σε νοστιμιά σε σχέση με τους κορυφαίους εδώδιμους βωλίτες.
 
Σήμερα παρέλαβα τα δύο βιβλία του κ. Κωνσταντινίδη! Από αύριο ξεκινάω το διάβασμα και μετά…ποιός με πιάνει! :D
Πρόσεχε μην ξεφύγεις πολύ και θέλουμε κανένα ελικόπτερο για να σε επανφέρουμε...Επί εδάφους και αέρος..yel..yelling.
 
Last edited:
Σήμερα για μπεκάτσα πήγαμε αλλά μανιτάρια μαζέψαμε. Και όχι απλα μαζέψαμε ,βγάλαμε και για το σόι! Άμα τους πετύχει το μάτι μου ψάχνω καλάθια και σακούλες και παρατω το τουφέκι κανονικότατα. .sarcastic.IMG_20220116_113711.jpg Στο νησί μου τους λέμε αμανιτες!Θα την κάνω μανιταροσκυλο να μου τους βρίσκει.
 

Attachments

  • IMG_20220116_113915.jpg
    IMG_20220116_113915.jpg
    240,6 KB · Προβολές: 38
Σήμερα για μπεκάτσα πήγαμε αλλά μανιτάρια μαζέψαμε. Και όχι απλα μαζέψαμε ,βγάλαμε και για το σόι! Άμα τους πετύχει το μάτι μου ψάχνω καλάθια και σακούλες και παρατω το τουφέκι κανονικότατα. .sarcastic.View attachment 40095 Στο νησί μου τους λέμε αμανιτες!Θα την κάνω μανιταροσκυλο να μου τους βρίσκει.
Δωσε στιγμα ερχομαιιιιι.love.
 
Δωσε στιγμα ερχομαιιιιι.love.
Το απίστευτο ήταν ότι τους βρήκα ακόμα και εγώ ,γιατί συνήθως με θερμοκρασίες κοντά στο 0 ή και - , τους έχει κάψει το κρύο ή απλά κάνεις υπομονή να ξανάρθει ο Νοέμβρης. Μου έκανε εντύπωση ότι Γενάρη μήνα βρήκα τόσους πολλούς . Και θα μάζεβα κιαλλους ,είμαστε πραγματικά μεγάλο σοι, αλλά ήρθαν άλλοι δύο μπεκατσαδες λίγο αργότερα και λέω παιδιά εγώ μάζεψα ξεκινήστε και εσείς! Αστραψανε τα μάτια τους και άρχισαν να τρέχουν να αφήσουν σκυλιά και τουφέκια στο αυτοκίνητο
 
Καλησπέρα, στο forum. Έπεσα πάνω σας ψάχνοντας πληροφορίες για τα πλευρώτους του ερυγγειου. Σας διάβασα απνευστι και πολυ το χάρηκα. Πολλά ευχαριστώ, ιδιαίτερα στους ενημερωμένους μανιταρογνώστες.
Είμαι κι εγώ από αυτούς που ασχολούνται τελευταία με τα μανιτάρια. Η αρχή έγινε βλέποντας συλλογές από συνοδοιπόρους μου στα βουνά. Στον τόπο μου δε μαζεύει κανείς μανιτάρια, έχω όμως μαρτυρίες πως οι παππούδες μας μάζευαν. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι σε πιο γαϊδουραγκαθο βγαίνει το είδος ερυγγειου; Βγαίνει σε ένα είδος ή σε διάφορα; Μια γιαγιά μου είπε τα μάζευαν δίπλα σε σκολιάμπρια (ασκόλυμπρος). Αυτό το νόστιμο γαϊδουράγκαθο δεν το βρίσκω όμως, στα είδη ερυγγείου. Αν γνώριζε κάποιος επιστημονική ονομασία θα με βοηθούσε. Και επίσης, εδώ στην Αργολίδα σε πολύ μικρό υψόμετρο και απόσταση από τη θάλασσα 3-4 χλμ. ποια εποχή να περιμένω αυτούς τους πλευρωτούς; Για φέτος τέλος;
 
Καλησπέρα, στο forum. Έπεσα πάνω σας ψάχνοντας πληροφορίες για τα πλευρώτους του ερυγγειου. Σας διάβασα απνευστι και πολυ το χάρηκα. Πολλά ευχαριστώ, ιδιαίτερα στους ενημερωμένους μανιταρογνώστες.
Είμαι κι εγώ από αυτούς που ασχολούνται τελευταία με τα μανιτάρια. Η αρχή έγινε βλέποντας συλλογές από συνοδοιπόρους μου στα βουνά. Στον τόπο μου δε μαζεύει κανείς μανιτάρια, έχω όμως μαρτυρίες πως οι παππούδες μας μάζευαν. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι σε πιο γαϊδουραγκαθο βγαίνει το είδος ερυγγειου; Βγαίνει σε ένα είδος ή σε διάφορα; Μια γιαγιά μου είπε τα μάζευαν δίπλα σε σκολιάμπρια (ασκόλυμπρος). Αυτό το νόστιμο γαϊδουράγκαθο δεν το βρίσκω όμως, στα είδη ερυγγείου. Αν γνώριζε κάποιος επιστημονική ονομασία θα με βοηθούσε. Και επίσης, εδώ στην Αργολίδα σε πολύ μικρό υψόμετρο και απόσταση από τη θάλασσα 3-4 χλμ. ποια εποχή να περιμένω αυτούς τους πλευρωτούς; Για φέτος τέλος;
Καλώς ήρθες, εύχομαι να το διαβάσει ο προφέσσορας στο αντικείμενο Τάσος @Hawkeye και να σου λύσει κάθε απορία...
 
Καλησπέρα, στο forum. Έπεσα πάνω σας ψάχνοντας πληροφορίες για τα πλευρώτους του ερυγγειου. Σας διάβασα απνευστι και πολυ το χάρηκα. Πολλά ευχαριστώ, ιδιαίτερα στους ενημερωμένους μανιταρογνώστες.
Είμαι κι εγώ από αυτούς που ασχολούνται τελευταία με τα μανιτάρια. Η αρχή έγινε βλέποντας συλλογές από συνοδοιπόρους μου στα βουνά. Στον τόπο μου δε μαζεύει κανείς μανιτάρια, έχω όμως μαρτυρίες πως οι παππούδες μας μάζευαν. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι σε πιο γαϊδουραγκαθο βγαίνει το είδος ερυγγειου; Βγαίνει σε ένα είδος ή σε διάφορα; Μια γιαγιά μου είπε τα μάζευαν δίπλα σε σκολιάμπρια (ασκόλυμπρος). Αυτό το νόστιμο γαϊδουράγκαθο δεν το βρίσ
Καλώς σας βρίσκω, ευχαριστώ, Pantelist! Όταν είναι διαθέσιμος ο προφέσσορας καλοδεχούμενος!
κω όμως, στα είδη ερυγγείου. Αν γνώριζε κάποιος επιστημονική ονομασία θα με βοηθούσε. Και επίσης, εδώ στην Αργολίδα σε πολύ μικρό υψόμετρο και απόσταση από τη θάλασσα 3-4 χλμ. ποια εποχή να περιμένω αυτούς τους πλευρωτούς; Για φέτος τέλος;
Καλώς την Αικατερίνη. Προφέσορας ΟΧΙ. Μανιταρογνώστης άνω του συνήθους ΝΑΙ. Ο πλευρωτός του γαιδουράγκαθου εμφανίζεται συνήθως όταν κρυώσει ο καιρός προς τα μέσα και μετά του φθινοπώρου. Προσωπικά μικρή καρποφορία έχω συναντήσει και αρχές Μαΐου αλλά η κύρια καρποφορία είναι σχεδόν πάντα αρχές Νοεμβρίου ή τέλη Οκτωβρίου στα ποιό ψηλά. Ποιό νότια μπορείς να τα βρεις και Δεκέμβριο στα πεδινά χέρσα. Είναι γεγονός ότι αγαπάει περισσότερο τα πλατύφυλλα γαιδουράγκαθα, όπως ο ασκόλυμπρος που αναφέρεις αλλά όχι μόνο. Ο τόπος που έχει γαιδουράγκαθα δεν σημαίνει ότι θα έχει και pleyrotus eryngii. Αν υπάρχει μυκήλιο θα έχει και μανιτάρια. Θα έλεγα μάλλον ότι το συνηθέστερο είναι να τα βρούμε σε τόπους που υπάρχει και κτηνοτροφία εκτός από χέρσα χωράφια με γαιδουράγκαθα. Σχεδόν πάντα συνυπάρχουν με αγαρικά το φθινόπωρο σε τέτοιους τόπους. Στα νησιά μας έχω δει πολύ μεγάλα καρποσώματα υποψιαζόμενος και για διαφορετική ποικιλία του είδους. Το συνηθέστερο μέγεθός τους είναι 4-7 εκατοστά στα ορεινά. Μεγαλύτερα φυσικά υπάρχουν αλλά σπανιότερα. Κατά την γνώμη μου στα κορυφαία εδώδιμα το συγκεκριμένο είδος μαζί με τα ξαδέρφια του, αυτό της φέρουλας και φυσικά το nebrodensis.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλώς όρισες και εδώ θα είμαστε να βοηθάμε όσο μπορούμε. Καλό βράδυ.
 
Καλώς την Αικατερίνη. Προφέσορας ΟΧΙ. Μανιταρογνώστης άνω του συνήθους ΝΑΙ. Ο πλευρωτός του γαιδουράγκαθου εμφανίζεται συνήθως όταν κρυώσει ο καιρός προς τα μέσα και μετά του φθινοπώρου. Προσωπικά μικρή καρποφορία έχω συναντήσει και αρχές Μαΐου αλλά η κύρια καρποφορία είναι σχεδόν πάντα αρχές Νοεμβρίου ή τέλη Οκτωβρίου στα ποιό ψηλά. Ποιό νότια μπορείς να τα βρεις και Δεκέμβριο στα πεδινά χέρσα. Είναι γεγονός ότι αγαπάει περισσότερο τα πλατύφυλλα γαιδουράγκαθα, όπως ο ασκόλυμπρος που αναφέρεις αλλά όχι μόνο. Ο τόπος που έχει γαιδουράγκαθα δεν σημαίνει ότι θα έχει και pleyrotus eryngii. Αν υπάρχει μυκήλιο θα έχει και μανιτάρια. Θα έλεγα μάλλον ότι το συνηθέστερο είναι να τα βρούμε σε τόπους που υπάρχει και κτηνοτροφία εκτός από χέρσα χωράφια με γαιδουράγκαθα. Σχεδόν πάντα συνυπάρχουν με αγαρικά το φθινόπωρο σε τέτοιους τόπους. Στα νησιά μας έχω δει πολύ μεγάλα καρποσώματα υποψιαζόμενος και για διαφορετική ποικιλία του είδους. Το συνηθέστερο μέγεθός τους είναι 4-7 εκατοστά στα ορεινά. Μεγαλύτερα φυσικά υπάρχουν αλλά σπανιότερα. Κατά την γνώμη μου στα κορυφαία εδώδιμα το συγκεκριμένο είδος μαζί με τα ξαδέρφια του, αυτό της φέρουλας και φυσικά το nebrodensis.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλώς όρισες και εδώ θα είμαστε να βοηθάμε όσο μπορούμε. Καλό βράδυ.
Κ. Τάσο, καλέ μανιταρογνώστη και όχι "προφέσσορα", λοιπόν,ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τη λεπτομερή
απάντησή σας!!! Πολύ κατατοπιστική, περιέχει σημαντικά στοιχεία που δεν τα είχα υπόψη. Κάθε πληροφορία πολύτιμη. Άρα συνεχίζω να ψάχνω καθώς βγαίνω για χόρτα, αν και το πιθανότερο είναι του χρόνου το φθινόπωρο να τα συναντήσω. Θα συνεχίσω βέβαια, να σας παρακολουθώ κι εδώ στο forum, όπου δημοσιεύονται χρήσιμες πληροφορίες . Σας ευχαριστώ πολύ, καλό βράδυ και σε σας!
 
Παρότι ο καιρός δεν είναι σύμμαχος για τις πολυπόθητες μορχέλες λόγω ημερομηνιών έκανα την πρώτη εξόρμηση. Από τα πέντε 'κοτέτσια' που επισκέφθηκα το ένα είχε 12 φρεσκότατες, σε άλλο δύο μωρά και τα υπόλοιπα ακόμη τίποτα. Οι σπαραγγιές μόλις ξεκίνησαν κι αυτές. Με τις πρώτες ηλιόλουστες μέρες πιστεύω θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Καλές εξορμήσεις λοιπόν!
 

Attachments

  • DSC02077.JPG
    DSC02077.JPG
    302,9 KB · Προβολές: 29
  • DSC02076.JPG
    DSC02076.JPG
    405,7 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20220305_171921.jpg
    IMG_20220305_171921.jpg
    198,3 KB · Προβολές: 28
Back
Top