Αναγνώριση Μανιταριών

Παρότι ο καιρός δεν είναι σύμμαχος για τις πολυπόθητες μορχέλες λόγω ημερομηνιών έκανα την πρώτη εξόρμηση. Από τα πέντε 'κοτέτσια' που επισκέφθηκα το ένα είχε 12 φρεσκότατες, σε άλλο δύο μωρά και τα υπόλοιπα ακόμη τίποτα. Οι σπαραγγιές μόλις ξεκίνησαν κι αυτές. Με τις πρώτες ηλιόλουστες μέρες πιστεύω θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Καλές εξορμήσεις λοιπόν!
Δεν τις άφηνες να μεγαλώσουν λίγο!. Εκτός εάν τα γνωρίζουν και άλλοι τα κοτέτσια οπότε πάω πάσο!:D:D:D
 
Δεν τις άφηνες να μεγαλώσουν λίγο!. Εκτός εάν τα γνωρίζουν και άλλοι τα κοτέτσια οπότε πάω πάσο!:D:D:D
Όσες μάζεψα δεν μεγάλωναν άλλο. Εννοείται τις ασπριδερες τις άφησα και ας τις μαζέψουν άλλοι. Για όλους έχει!
Όσο για την τιμή δεν φαντάζομαι που θα φτάσει τώρα που τα καύσιμα θα πάνε στο Θεό...
 
Εκανα την βόλτα μου μόνο και μόνο λόγω ημερομηνιών, μιας και η ηλιοφάνεια και η άνοδος της θερμοκρασίας έγιναν μόλις της τελευταίες 4 μέρες. Η έκπληξη ήταν μεγάλη μιας και οι μορχέλες ήταν στις θέσεις τους, μαυρισμένες και φρεσκότατες. Δείχνει καλή χρονιά. Τα σπαράγγια τα κολωσε το κρύο και ξεκινάν σιγά σιγά τον ανήφορο.
 

Attachments

  • DSC02083.JPG
    DSC02083.JPG
    214,3 KB · Προβολές: 29
  • DSC02081.JPG
    DSC02081.JPG
    412,3 KB · Προβολές: 26
  • DSC02085.JPG
    DSC02085.JPG
    340,3 KB · Προβολές: 29
  • DSC02080.JPG
    DSC02080.JPG
    516,7 KB · Προβολές: 29
Αυτό το θέμα γιατί σιώπησε τελείως; Ο @Hawkeye που είναι;
Δεν μαζ
Αυτό το θέμα γιατί σιώπησε τελείως; Ο @Hawkeye που είναι;
Δεν μαζεύει κανείς, που μπορεί, κανθαρέλλες, βωλίτες κτλ;;;

εύει κανείς, που μπορεί, κανθαρέλλες, βωλίτες
Εγώ φίλε μου από αρχές Οκτώβρη που θα βγούν οι Βωλίτες και τα Καισαρικά θα ξαναγράψω. Τώρα δεν ξέρω ποιά βγαίνουν και πού!
 
Εγώ φίλε μου από αρχές Οκτώβρη που θα βγούν οι Βωλίτες και τα Καισαρικά θα ξαναγράψω. Τώρα δεν ξέρω ποιά βγαίνουν και πού!
τωρα στο χωριο πανω στα ελατα ειχε κατι ασπρα αλλα δεν τα ξερω εγω και δεν ασχολουμαι αλλα ειχε πολλα ,μαλλον μπορει να βοηθησαν και η πολλες βροχες.
 
Μπορεί να είναι τα αγαρικά, σαν αυτά που πωλούν τα S/M, γιατί και ένας φίλος από το Νευροκόπι είχε ανεβάσει πρίν λίγες ημέρες φωτό με τέτοια!. Σε ποιό μέρος τα βρήκες και σε τι υψόμετρο? (Δεν θέλω ακριβώς χωριό, αλλά γενικότερα περιοχή).
 
Μπορεί να είναι τα αγαρικά, σαν αυτά που πωλούν τα S/M, γιατί και ένας φίλος από το Νευροκόπι είχε ανεβάσει πρίν λίγες ημέρες φωτό με τέτοια!. Σε ποιό μέρος τα βρήκες και σε τι υψόμετρο? (Δεν θέλω ακριβώς χωριό, αλλά γενικότερα περιοχή).
ορεινα της αρτας σε 1000 υψομετρο.
 
Είναι πολύ αρωματικό μανιτάρι με έντονη οσμή κατά το μαγείρεμα και λόγω των κυψελών του όταν το τρώς σου δίνει μια αίσθηση σαν μαλακό και παχύ (δεν μπορώ να βρώ και τις κατάλληλες λέξεις). Τα χρώματος κρέμ είναι πιό καλά και βγαίνουν μετά από τα καφέ! Τώρα περί γεύσης σοκολάτας τι να πώ εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο, επειδή όμως όπως γράφω και πιό πάνω ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κρίνει το ίδιο πράγμα διαφορετικά ίσως να νόμισαν ότι είχε την γεύση της σοκολάτας! Εγώ νομίζω για τα δικά μου γούστα ότι ο βασιλιάς μετά την Τρούφα είναι είναι ο Καίσαρας και μετά όλα τα άλλα!.
 
Οδηγό τσέπης έχω και το επόμενο που θα ηθελα να πάρω είναι το άλλο.Πως σου φαίνεται, αξίζει;
Κοίταξε, στην αρχή νόμισα ότι με το μικρό θα ήμουν εντάξει και ότι το μεγάλο (με τον Γάιδαρο) δεν θα μου χρειαζόταν. Όμως τώρα μπορώ να σου πώ ότι… το μεγάλο αφού το διάβασα πήρα στα χέρια μου το μικρό και αφού διάβασα και αυτό, διαπίστωσα ότι αναφέρει περισσότερα είδη και έχει περισσότερες λεπτομέρειες. Συμπέρασμα, διαβάζουμε το μεγάλο, διαβάζουμε? ρίχνουμε μια ματιά από την αρχή μέχρι το τέλος στο μικρό για να έχουμε μιά άποψη για το περιεχόμενο? γιατί αυτό και λόγω μεγέθους, πρέπει πάντα, μα πάντα, να το έχεις μαζί σου όταν Πάς για μανιτάρια γιατί και οι πολύ έμπειροι την έχουν πατήσει με κάποια δηλητηριώδη που μοιάζουν με κάποια βρώσιμα και ειδικά με το Ζαρκαδίσιο!. Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα, αλλά νομίζω πώς έτσι έχουν τα πράγματα!
 
Κοίταξε, στην αρχή νόμισα ότι με το μικρό θα ήμουν εντάξει και ότι το μεγάλο (με τον Γάιδαρο) δεν θα μου χρειαζόταν. Όμως τώρα μπορώ να σου πώ ότι… το μεγάλο αφού το διάβασα πήρα στα χέρια μου το μικρό και αφού διάβασα και αυτό, διαπίστωσα ότι αναφέρει περισσότερα είδη και έχει περισσότερες λεπτομέρειες. Συμπέρασμα, διαβάζουμε το μεγάλο, διαβάζουμε? ρίχνουμε μια ματιά από την αρχή μέχρι το τέλος στο μικρό για να έχουμε μιά άποψη για το περιεχόμενο? γιατί αυτό και λόγω μεγέθους, πρέπει πάντα, μα πάντα, να το έχεις μαζί σου όταν Πάς για μανιτάρια γιατί και οι πολύ έμπειροι την έχουν πατήσει με κάποια δηλητηριώδη που μοιάζουν με κάποια βρώσιμα και ειδικά με το Ζαρκαδίσιο!. Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα, αλλά νομίζω πώς έτσι έχουν τα πράγματα!
Ευχαριστώ φίλε μου.Θα το πάρω για να διαβάζω και πιο εύκολα από το μικρό.Και όπως είπες μετά αφού θα έχω διαβάσει το μεγάλο και θα ξέρω περιοχόμενο του μικρού θα βγαίνω και όπου δω ζόρια το συμβουλεύομαι!
Αν και εδώ οι αρχάριοι μην νομίζουν ότι με ένα βιβλίο γινόμαστε ειδικοί....Πρέπει με βιβλίο και έμπειρο μαζί είτε με τα εύκολα σιγά σιγά...Πολυ δύσκολο κομμάτι.
 
Last edited:
Back
Top