Αναγνώριση Μανιταριών

Είναι πολύ περιορισμένο το κοινό στο οποίο απευθύνονται αυτά τα βιβλία. Επιστημονική φαντασία δεν βλέπω καθόλου ούτε διαβάζω :D γιατί τα βαριέμαι πολύ.
Αυτή την εφαρμογή με τα χόρτα που λες ξέρεις πως τη λένε; Θα με ενδιέφερε διότι και με τα χόρτα άσχετος είμαι.

Να υλοποιηθεί είναι πολύ εύκολο. Κάνε ανάστροφη αναζήτηση εικόνας στο google και θα δεις πως σου βρίσκει τη φωτογραφία που φόρτωσες από που έχει παρθεί και τί ή ποιόν δείχνει.
Τα προβατα εφαρμογη εχουν???τοτε γιατη ναχομε εμεις :rolleyes: .hair. .shake hands.
 
Ρε φίλε τι είπες τώρα;.sarcastic.
Καταρχάς, πολύ επιστημονική φαντασία βλέπεις... ... Δηλαδή, πως θα υλοποιηθεί αυτό στα μανιτάρια;
Νόμιζα και εγώ ότι είχα ιδέα ... :)

Μόλις έψαξα λίγο το google play βρήκα ότι υπάρχει ήδη τέτοια εφαρμογή. και κοστίζει 10,99$ το μήνα για να τη χρησιμοποιείς.
Λέγεται Mushrum identifier - Picture Mushroom
 
Νόμιζα και εγώ ότι είχα ιδέα ... :)

Μόλις έψαξα λίγο το google play βρήκα ότι υπάρχει ήδη τέτοια εφαρμογή. και κοστίζει 10,99$ το μήνα για να τη χρησιμοποιείς.
Λέγεται Mushrum identifier - Picture Mushroom
Αξιοπηστη??η σου δηχνη τα κατατοπια του αγιου πετρου .very funny. .my man.
 
μία εφαρμογή για κινητό με την οποία θα φωτογραφίζεις το μανιτάρι, θα συγκρίνεται η φωτογραφία αυτή στη βάση δεδομένων (φωτογραφίες) που θα έχει η εφαρμογή, θα ταυτοποιείται αυτόματα το μανιτάρι και θα σου λέει ποιο είδος είναι, αν είναι βρώσιμο ή δηλητηριώδες και με τί ποσοστό ασφάλειας καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα.
Seek λεγεται μια εφαρμογή που έχω εγώ σε iOS και αναγνωρίζει (όχι πάντα) φυτά και ζώα. Υποθέτω και μανιτάρια, αλλά δεν θα της εμπιστευόμουν τη ζωή μου...
 
Τρώνε μανιτάρια τα πρόβατα ; Τότε γιατί να μην πάρουμε πρόβατο ;
Από μακριά τα μυρίζονται! Εδώ οι παλιοί λέγανε ότι μόλις τα βλέπανε και τράβαγαν γραμμή για κάπου λέγανε ότι έχουν πάρει μυρωδιά τις μανίτες!
 
Από μακριά τα μυρίζονται! Εδώ οι παλιοί λέγανε ότι μόλις τα βλέπανε και τράβαγαν γραμμή για κάπου λέγανε ότι έχουν πάρει μυρωδιά τις μανίτες!
:eek:προβλεπο να παρο κρυαρη να τα φερμαρη.μιας και δεν τα κατεχο εγω.shake hands.
 
Αυτό το θέμα γιατί σιώπησε τελείως; Ο @Hawkeye που είναι;
Δεν μαζεύει κανείς, που μπορεί, κανθαρέλλες, βωλίτες κτλ;;;
Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Είναι γεγονός ότι όταν έχεις πάρα πολλές ασχολίες, αφήνεις λίγο ποιό πίσω το κομμάτι που το νοιώθεις ποιό ανενεργό. Αναφέρομαι στο κυνήγι βέβαια, γιατί τα μανιτάρια και το καλοκαίρι είναι ιδιαίτερα παραγωγικά, όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Παράλληλα από τον Φεβρουάριο γνώρισα ένα καινούριο φίλο, που τον εκπαιδεύω στην συλλογή μανιταριών και εκείνος με έχει κάνει κοινωνό, της αλιείας με σκάφος. Με εξαιρετικές επιτυχίες και ψάρια που ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έπιανα. Ταυτόχρονα ετοιμάζομαι για το γάμο της μεγάλης μου κόρης στο τέλος Αυγούστου. Μοιραία η επικοινωνία με τους κυνηγομανιταρόφιλους έμεινε πίσω.
Πήγα λοιπόν κάμποσες φορές το δίμηνο Ιουνίου και Ιουλίου για μανιτάρια και τα αποθέματα στον καταψύκτη και στα αποξηραμένα μεγάλωσαν αρκετά. Πρωταγωνιστής στους καλοκαιρινούς βωλίτες ο reticulatus και φυσικά οι κανθαρέλλες. Κάμποσες ρούσουλλες,
cyanoxantha, vesca, virescens, aurea κλπ. Είδα και διάβασα την κουβέντα για την αναγνώριση, που είναι το αιώνιο θέμα που κυριαρχεί σαν ερώτημα σε πολλούς αδαείς. Η απάντηση είναι μόνο μία και ίσως όχι ευχάριστη στους πολλούς.
Με αλιευτικούς όρους, αν δεν βρέξεις κώ.... ψάρι δεν τρως. Για τα μανιτάρια...αν δεν κάτσεις να διαβάσεις, δεν θα είσαι ποτέ ασφαλής στο ποιό είδος συνάντησες στο δάσος και αν πρέπει να το βάλεις στο καλάθι σου για κατανάλωση.
Λυπάμαι αλλά στον κόσμο των μυκήτων που μόνο στην Ελλάδα επιβεβαιωμένα υπάρχουν πάνω από 3.500 είδη (ανεπίσημα πάνω από 7.500) ποιός νομίζει ότι μπορεί με 2-3 βόλτες να μάθει να αναγνωρίζει μανιτάρια και να τα καταναλώνει με ασφάλεια;;;
Αν μιλάμε για 2-3 είδη ίσως και με προϋποθέσεις να γίνεται. Αν όμως μιλάμε για να έχω ιδέα τουλάχιστον, ποιό είδος είναι αυτό που συνάντησα, τότε απαιτούνται χρόνια διαβάσματος και εκατοντάδες χιλιόμετρα περπατήματος στο πεδίο.
Μην παραμυθιάζεστε ότι θα τα μάθετε έτσι απλά, ή κάποια εφαρμογή θα σας πιστοποιήσει με απόλυτο τρόπο ποιό είδος μαζέψατε. Το γηράσκω αεί διδασκόμενος, είναι και εδώ παρακαταθήκη, όπως και σε τόσες άλλες δραστηριότητες, με πρώτο το κυνήγι που μας ένωσε σε αυτό το φόρουμ.
Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού λοιπόν, με λίγες φωτογραφίες από τις τελευταίες εξορμήσεις.
 

Attachments

  • 20220605_113003.jpg
    20220605_113003.jpg
    208,1 KB · Προβολές: 22
  • 20220609_133931.jpg
    20220609_133931.jpg
    331,6 KB · Προβολές: 22
  • 20220613_152021.jpg
    20220613_152021.jpg
    428 KB · Προβολές: 21
  • 20220613_151549.jpg
    20220613_151549.jpg
    438,2 KB · Προβολές: 21
  • 20220605_140532.jpg
    20220605_140532.jpg
    399,8 KB · Προβολές: 22
Καλό μεσημέρι στους μανιταροκυνηγούς του φόρουμ και όχι μόνο.
Οι βροχές της προηγούμενης εβδομάδας στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας μας, ξύπνησαν και τα μυκήλια από τα μανιτάρια και ήδη στην Β.Ελλάδα οι καρποφορίες ξεκίνησαν. Έχετε το νου σας οι συνάδελφοι που ασχολείστε μιά και η επόμενη εβδομάδα κυρίως, θα είναι λογικά εξαιρετική. Για κάποιους τόπους μπορεί και η ποιό παραγωγική. Καλές συγκομιδές στους συναδέλφους που τα γνωρίζουν και τα μαζεύουν.
 
Καλό μεσημέρι στους μανιταροκυνηγούς του φόρουμ και όχι μόνο.
Οι βροχές της προηγούμενης εβδομάδας στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας μας, ξύπνησαν και τα μυκήλια από τα μανιτάρια και ήδη στην Β.Ελλάδα οι καρποφορίες ξεκίνησαν. Έχετε το νου σας οι συνάδελφοι που ασχολείστε μιά και η επόμενη εβδομάδα κυρίως, θα είναι λογικά εξαιρετική. Για κάποιους τόπους μπορεί και η ποιό παραγωγική. Καλές συγκομιδές στους συναδέλφους που τα γνωρίζουν και τα μαζεύουν.
Πιστεύεις πως θα ξεκινήσουν και στην Πελοπόννησο (ορεινά)?
 
Λόγω των βροχοπτώσεων και των προτροπων του Τάσου, έκανα την πρώτη εξόρμηση. Ανέβηκα στα έλατα, απολαυστική δροσουλα με την απόλυτη ησυχία. Σε ένα από τα δύο σημεία που γνωρίζω ότι βγαίνουν μακρολεπιώτες πράγματι είχαν κάνει την εμφάνιση τους. Ολοφρεσκιες. Πρώτη μου φορά που βγαίνω τόσο νωρίς για μανιτάρια. Δεν είδα κανένα άλλο είδος. Φαντάζομαι λοιπόν οτι στα βελανοδάση σίγουρα θα κάνουν την εμφάνιση τους βωλίτες όπως και καισαρικά.
Παρά το υψόμετρο αρκετά κοπαδάκια μελισσουργών κατευθύνονταν νότια κελαιδώντας!
 

Attachments

  • DSC02145.JPG
    DSC02145.JPG
    343,2 KB · Προβολές: 22
Λόγω των βροχοπτώσεων και των προτροπων του Τάσου, έκανα την πρώτη εξόρμηση. Ανέβηκα στα έλατα, απολαυστική δροσουλα με την απόλυτη ησυχία. Σε ένα από τα δύο σημεία που γνωρίζω ότι βγαίνουν μακρολεπιώτες πράγματι είχαν κάνει την εμφάνιση τους. Ολοφρεσκιες. Πρώτη μου φορά που βγαίνω τόσο νωρίς για μανιτάρια. Δεν είδα κανένα άλλο είδος. Φαντάζομαι λοιπόν οτι στα βελανοδάση σίγουρα θα κάνουν την εμφάνιση τους βωλίτες όπως και καισαρικά.
Παρά το υψόμετρο αρκετά κοπαδάκια μελισσουργών κατευθύνονταν νότια κελαιδώντας!
Μπράβο Νίκο, πολύ ωραία φωτογραφία!!!!
 
Back
Top