Αναγνώριση Μανιταριών

Μονο αυτα ξερω και τα ασπρα του ειδους

Στην Κυπρο απο το περισσοτερο κοσμο γνωστα ειναι αυτα τα δυο και τα λεγομενα μανιταρια της αναθρικας
Καπιοι γνωριζουν και τις μορχελες που ειναι πολυ πιο σπανιες. Στην τοπικη τοπολαλια ονομαζονται αρνουθκια.

Τα κοκκινομανιταρα γινονται
Στιφαδο
Τηγανητα
Τηγανητα με αλευρι
Στα καρβουνα
Σαν γεμιση για το κυπριακα πουρεκια
Ξυδατα(τουρσι) αν και ετσι προτιμαμαι να κανουμε τα ασπρα

Ναι φιλε για τα κοκκινα τρελαινομαι!!!

Δεν θεωρουμαι μανιταρογνωστης καθως μονο αυτα τα δυο γνωριζω και μολις την τελευταια δεκαετια αρχισα να τα αναγνωριζω σωστα!
Ακομη ομως και μετα απο δεκα χρονια παντα ζητω επιβεβαιωση απο γνωστες πριν τα φερω σπιτι


Τα γνωριζουν αριστα ο κολλητος μου ο πεθερος μου ο γαμπρος μου και ενα φιλαρακι δασονομος οποταν καθε χρονο θα με φιλεψουν λιγα και καλα εαν εγω δεν βρω
Τα άσπρα του είδους δεν μου αρέσουν και δεν τα μαζεύω.Τα λακτάριους(κόκκινα) ανάλογα και ποιο από τα είδη θα βρεις είναι ωραία, βέβαια υπάρχουν και πολύ ωραιότερα, αλλά πάντα σε ξελασπώνουν αυτά από πολλές απόψεις.
 
Τα άσπρα του είδους δεν μου αρέσουν και δεν τα μαζεύω.Τα λακτάριους(κόκκινα) ανάλογα και ποιο από τα είδη θα βρεις είναι ωραία, βέβαια υπάρχουν και πολύ ωραιότερα, αλλά πάντα σε ξελασπώνουν αυτά από πολλές απόψεις.
Δεν εχουμε την δικη σας ποικιλια σε ειδη αδερφε
Για παραδειγμα δεν γνωριζω τουλαχιστον να εχουμε το ειδος που αναφερθηκε πιο πανω που ειναι κλειστο και ανοιγει αργοτερα
 
Στα ελατα τα βρήκαν αλλοι. Αν κάνει βροχή αποψε θα παω και εγω.View attachment 32920View attachment 32921View attachment 32922 Αυτά μαζεύω....
Εγω μαζεύω πολλά χρόνια τους κουμαρομανιτες μόνο ,αυτά ξέρω για αυτά είμαι σίγουρος οπότε μόνο αυτά ,από περιοχή σε περιοχή η γεύση είναι πολύ διαφορετική ,στα έλατα δεν είναι τόσο νόστιμα ,σε πεύκα και κουμαριές είναι πολύ πιο γευστικά ,εγώ τα κάνω σχεδόν πάντα με αλεύρι και τηγάνι ,θέλουν μπόλικο αλάτι πριν το αλεύρι .
 
Αν δεν κάνω λάθος είναι macrolepiota procera.Ο @Hawkeye θα σου πει σίγουρα !!!
Ναι το snake skin στο πόδι την διαχωρίζει από τος άλλες μακρολεπιώτες που της μοιάζουν.
Mακαρι Γιώργο γιατί έτυχε να δω το δελτίο του Αρναούτογλου και μίλαγε για καταιγιδες. Πάντως η προηγούμενη βροχή πότισε τόσο καλά το βουνό που έβγαλε μπόλικα απο αυτό το ειδος.....

View attachment 32855
Είναι μακρολεπιώτα procera όπως την αναγνώρισαν αρκετοί. Το snake skin στο πόδι, αυτές οι εγκάρσιες γραμμές, την διαχωρίζει από τος άλλες μακρολεπιώτες που της μοιάζουν. Κάποιες από τις άλλες δεν είναι εδώδιμες. Καλημέρες.
 
Εγω μαζεύω πολλά χρόνια τους κουμαρομανιτες μόνο ,αυτά ξέρω για αυτά είμαι σίγουρος οπότε μόνο αυτά ,από περιοχή σε περιοχή η γεύση είναι πολύ διαφορετική ,στα έλατα δεν είναι τόσο νόστιμα ,σε πεύκα και κουμαριές είναι πολύ πιο γευστικά ,εγώ τα κάνω σχεδόν πάντα με αλεύρι και τηγάνι ,θέλουν μπόλικο αλάτι πριν το αλεύρι .
Οι πορτοκαλί λακτάριοι για τους περισσότερους κουμαρομανίτες ή μάριλιες, είναι 4 διαφορετικά είδη. Αυτοί που βγαίνουν στο έλατο, είναι πράγματι λιγότερο νόστιμοι και η επιστημονική τους ονομασία είναι lactarius salmonicolor. Στα πεύκα, τόσο στην μαύρη πεύκη αλλά και στην χαλέπιο, βγαίνουν τα 3 άλλα είδη. Ο lactarius deliciosus, o lactarius semisanguiflus και ο ποιό κόκκινος lactarius sanguiflus που είναι και ο ποιό νόστιμος από όλους. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που τους ξεχωρίζουν, αλλά θέλει εμπειρία ο συλλέκτης για να το καταφέρει.
 
Αν δεν κάνω λάθος είναι macrolepiota procera.Ο @Hawkeye θα σου πει σίγουρα !!!
Ναι το snake skin στο πόδι την διαχωρίζει από τος άλλες μακρολεπιώτες που της μοιάζουν.
Μονο αυτα ξερω και τα ασπρα του ειδους

Στην Κυπρο απο το περισσοτερο κοσμο γνωστα ειναι αυτα τα δυο και τα λεγομενα μανιταρια της αναθρικας
Καπιοι γνωριζουν και τις μορχελες που ειναι πολυ πιο σπανιες. Στην τοπικη τοπολαλια ονομαζονται αρνουθκια.

Τα κοκκινομανιταρα γινονται
Στιφαδο
Τηγανητα
Τηγανητα με αλευρι
Στα καρβουνα
Σαν γεμιση για το κυπριακα πουρεκια
Ξυδατα(τουρσι) αν και ετσι προτιμαμαι να κανουμε τα ασπρα

Ναι φιλε για τα κοκκινα τρελαινομαι!!!

Δεν θεωρουμαι μανιταρογνωστης καθως μονο αυτα τα δυο γνωριζω και μολις την τελευταια δεκαετια αρχισα να τα αναγνωριζω σωστα!
Ακομη ομως και μετα απο δεκα χρονια παντα ζητω επιβεβαιωση απο γνωστες πριν τα φερω σπιτι


Τα γνωριζουν αριστα ο κολλητος μου ο πεθερος μου ο γαμπρος μου και ενα φιλαρακι δασονομος οποταν καθε χρονο θα με φιλεψουν λιγα και καλα εαν εγω δεν βρω
Στην Κύπρο μαζεύουν φανατικά την russula delica, τον lactarius deliciosus, και το μανιτάρι της αναρθικιάς που γράφεις είναι το περίφημο και σαφώς νοστιμότερο από τα άλλα δύο, pleyrotus eryngii var. ferrulae. Ελληνιστί ο πλευρωτός της φέρουλας.
 
Για τους πορτοκαλί λακτάριους κάτι που πρέπει να γνωρίζουν όλοι όσοι τους μαζεύουν είναι ότι υπάρχουν 2 άλλοι λακτάριοι που χρωματικά είναι σχεδόν ίδιοι. Ο διαχωρισμός γίνεται από το γαλακτώδες υγρό που εκκρίνεται κατά την κοπή. Αν είναι πορτοκαλί, πορτοκαλοκόκκινο, κόκκινο τότε είναι οι εδώδιμοι λακτάριοι. Αν είναι λευκωπό ή κρεμ τότε είναι οι μη εδώδιμοι που η κατανάλωση τους φέρνει γαστρεντερικές διαταραχές ή εμετούς.
 
Μάζεψε τα μην φοβάσαι, τα ξεχωρίζεις εύκολα.Και τώρα που είναι κλειστά, γιατί ανοίγει σαν πιάτο, είναι πιο νόστιμα !!!
Χρήστο υπάρχουν αρκετές μακρολεπιώτες που μοιάζουν με την procera. Το κύριο διαφοροποιητικό στοιχείο είναι οι ζώνες που κάνει στο πόδι η procera και που δεν το κάνουν οι άλλες (rachodes, exortiata, mastoidea, conradii ) . Πρέπει να το γνωρίζουμε από την στιγμή που τις μαζεύουμε γιατί η rachodes δεν πρέπει να καταναλώνεται αφού θεωρείται συσσωρευτής βαρέων μετάλλων και δυστυχώς μοιάζει πάρα πολύ με την procera. Στα μάτια του μη γνώστη είναι ίδια...
 
Για τους πορτοκαλί λακτάριους κάτι που πρέπει να γνωρίζουν όλοι όσοι τους μαζεύουν είναι ότι υπάρχουν 2 άλλοι λακτάριοι που χρωματικά είναι σχεδόν ίδιοι. Ο διαχωρισμός γίνεται από το γαλακτώδες υγρό που εκκρίνεται κατά την κοπή. Αν είναι πορτοκαλί, πορτοκαλοκόκκινο, κόκκινο τότε είναι οι εδώδιμοι λακτάριοι. Αν είναι λευκωπό ή κρεμ τότε είναι οι μη εδώδιμοι που η κατανάλωση τους φέρνει γαστρεντερικές διαταραχές ή εμετούς.
Καλημερα
Ακριβως!!!
 
Ναι το snake skin στο πόδι την διαχωρίζει από τος άλλες μακρολεπιώτες που της μοιάζουν.
Στην Κύπρο μαζεύουν φανατικά την russula delica, τον lactarius deliciosus, και το μανιτάρι της αναρθικιάς που γράφεις είναι το περίφημο και σαφώς νοστιμότερο από τα άλλα δύο, pleyrotus eryngii var. ferrulae. Ελληνιστί ο πλευρωτός της φέρουλας.
Πραγματι πολλοι το βρισκουν ανωτερο !!!

Ομως τα γουστα ειναι σε ολους μας διαφορετικα

Σε εμενα αρεσουν τα λακταριους :)
 
Για τους πορτοκαλί λακτάριους κάτι που πρέπει να γνωρίζουν όλοι όσοι τους μαζεύουν είναι ότι υπάρχουν 2 άλλοι λακτάριοι που χρωματικά είναι σχεδόν ίδιοι. Ο διαχωρισμός γίνεται από το γαλακτώδες υγρό που εκκρίνεται κατά την κοπή. Αν είναι πορτοκαλί, πορτοκαλοκόκκινο, κόκκινο τότε είναι οι εδώδιμοι λακτάριοι. Αν είναι λευκωπό ή κρεμ τότε είναι οι μη εδώδιμοι που η κατανάλωση τους φέρνει γαστρεντερικές διαταραχές ή εμετούς.
Πραγματι ο διαχωρισμος τους απο τους μη εδωδιδους ειναι συσκολος και οταν πρωτοξεκινιυσα την επαθα - ευτυχως ειχα ζητησει την εξεταση πριν καν τα παω σπιτι απο τον πεθερο μου και τα πεταξε
Τα μη εδωδιμα στα κυπριακα ο ομαζονται μαλλιτσες
Υπαρχουν κενε αρκετοι τροποι αναγνωρισης απο τους παλιους μανιταροσυλλεκτες
Ο σωστος και αναλθαστος ειναι αυτος που αναφερατε εσεις!!!
Αυτον εφαρμοζω και εγω
Ευχαριστω
 
Θα πάω και εγώ, αλλά σε καμιά δέκα πενταριά ημέρες για να βρώ και καισαρικά!
Δεν ξέρω σε ποιό βουνό μαζεύεις αλλά προϋπόθεση για καρποφορία όπως ξέρεις είναι πάντα η υγρασία. Βροχές γενικότερα νότια έχει κάνει λίγες μετά από μεγάλη περίοδο ξηρασίας. Συνεπώς μόνο συγκεκριμένα σημεία που ξαναποτίστηκαν σήμερα την νύχτα θα δώσουν κάποιες καρποφορίες.
 
Οι πορτοκαλί λακτάριοι για τους περισσότερους κουμαρομανίτες ή μάριλιες, είναι 4 διαφορετικά είδη. Αυτοί που βγαίνουν στο έλατο, είναι πράγματι λιγότερο νόστιμοι και η επιστημονική τους ονομασία είναι lactarius salmonicolor. Στα πεύκα, τόσο στην μαύρη πεύκη αλλά και στην χαλέπιο, βγαίνουν τα 3 άλλα είδη. Ο lactarius deliciosus, o lactarius semisanguiflus και ο ποιό κόκκινος lactarius sanguiflus που είναι και ο ποιό νόστιμος από όλους. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που τους ξεχωρίζουν, αλλά θέλει εμπειρία ο συλλέκτης για να το καταφέρει.
Έχεις δίκιο! Αυτοί στα έλατα δεν είναι πολύ νόστιμοι!
 
Εγώ στο μυαλό μου τους κουμαρομανιτες τους έχω ίδιους και τους μαζεύω όταν δεν βρίσκω μπεκάτσες ,οπότε αρκετές φορές πλέον πια γυρνάω σπίτι με μπολικους χαχα!!!!!!!!!! Στην γεύση βέβαια το έχω καταλάβει ότι είναι διαφορετική ,από τους πιο ανοστους μέχρι τους πολύ γευστικούς τους τιμάω δεόντος όλους .
 
Οι βωλίτες γέμισαν τα καλάθια και την διάθεση. Οι πρώτοι μαζεύτηκαν το Σαββάτο, μαζί με λίγες μακρολεπιώτες και λίγες clytocybe odora. Έπεται συνέχεια πρώτα ο Θεός.
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-21-277.jpg
    εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-21-277.jpg
    247,9 KB · Προβολές: 32
  • εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-20-561.jpg
    εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-20-561.jpg
    231,5 KB · Προβολές: 27
  • εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-21-447.jpg
    εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-21-447.jpg
    245,3 KB · Προβολές: 33
  • εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-19-717.jpg
    εικόνα_Viber_2021-09-29_13-29-19-717.jpg
    245,2 KB · Προβολές: 32
Οι βωλίτες γέμισαν τα καλάθια και την διάθεση. Οι πρώτοι μαζεύτηκαν το Σαββάτο, μαζί με λίγες μακρολεπιώτες και λίγες clytocybe odora. Έπεται συνέχεια πρώτα ο Θεός.
Γειά στα χέρια σου (και στα πόδια σου που σε ανεβάζουν στα βουνά) Τάσο!
 
Back
Top