Αναγνώριση Μανιταριών

Εχουν ξεκινησει η κουμαραδες?
Εχει μαζεψει κανεις?
Βρήκα τους 2 πρώτους Κεντρική Στερεά το Σάββατο. Λογικά μέσα στην εβδομάδα που έρχεται θα γεμίσουν τα βουνά σχεδόν όλων των περιοχών με μανιτάρια πάσης μορφής. Προσοχή και μαζεύουμε μόνο ότι αναγνωρίζουμε με απόλυτη βεβαιότητα.
 
Καλησπέρα Τάσο, στην Εύβοια είχαν μεγάλη παράδοση στην συλλογή και κατανάλωση μανιταριών, έτσι υπήρχαν και οι διάφορες κοινές τους ονομασίες. Οι ονομασίες αυτές μπορεί να μην έχουν καμία διαγνωστική αξία, άλλωστε με το ίδιο κοινό όνομα σε δύο περιοχές συχνά εννοούν άλλο είδος! έχουν όμως λαογραφική αξία και για όσους έχουμε τέτοιες μνήμες, μας θυμίζουν τα παιδικά μας χρόνια. :)
Εύχομαι σε όλους μια καλή κυνηγετική χρονιά και μια καλή μανιταροχρονιά. :D
Συμφωνώ απόλυτα Γιώργο. Φυσικά και έχουν μεγάλη λαογραφική αξία οι κατά τόπους ονομασίες των διαφόρων ειδών. Αυτό που εγκυμονεί κινδύνους όμως είναι ακριβώς αυτό που γράφεις.... "άλλωστε με το ίδιο κοινό όνομα σε δύο περιοχές συχνά εννοούν άλλο είδος!" ...
Σε αυτό εστιάζω και λέω ότι πρέπει να προτιμώνται οι επιστημονικές ονομασίες που δεν χωρούν αμφισβήτηση για το ποιό είδος είναι αυτό στο οποίο αναφερόμαστε. Πάντα φιλικά. Όσο για τα μανιτάρια προβλέπονται επικές καρποφορίες μόλις κόψουν οι βροχές. Κατά την διάρκειά τους δυστυχώς τα περισσότερα μανιτάρια δεν είναι σε καλή κατάσταση γιατί είναι νεροπιωμένα. Καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους.
 
Δυστυχώς παιδιά εδώ πέριξ του Κρυονερίου τα μέρη που έβγαζαν τους πιο νόστιμους κουμαριτες έχουν γίνει κάρβουνο ,ευτυχώς μας έμεινε η Πεντέλη να μαζέψουμε από τα νόστιμα του είδους .
Όλα τα σημεία σχεδόν που κάηκαν στην φωτιά της Βαρυμπόμπης και βορειότερα, ήταν τόποι που έδιναν κάποιες καρποφορίες μανιταριών, με κυριότερη ίσως την morchella dunalii. Πολλοί βιότοποι τόσο εδώ, όσο και στην Δυτική Αττική που ήταν παράδεισος για το είδος αυτό, δυστυχώς έγιναν κάρβουνο. Σε καμμιά 10ετία και βλέπουμε πάλι δυστυχώς...
 
Αιωνία του η μνήμη...
Μπαααα δεν νομιζω. Είναι γατονι γνωστο στην περιοχη ο θειος! Τον ρώτησα και μου είπε ότι τα μαζεύει κάθε χρονο. Απλά εγώ δεν ξέρω το είδος γι'αυτό τα ανεβασα εδώ για τους γνώστες του φόρουμ!
 
Αυτά τι ειναι? Ένας μπάρμπας τα μάζευε το απόγευμα σε ανοιχτό σημείο με πολύ γρασίδι!View attachment 34221View attachment 34222
Αυτό που έχει γράψει ο Γιάννης (το ίδιο που είχε φωτογραφήσει και ο Χρήστος) πρέπει να είναι.
Αυτό που είχα ανεβάσει κι εγώ είναι όντως.Το βρήκα και σήμερα σε λάκες κοπρισμένες.
 
Μπαααα δεν νομιζω. Είναι γατονι γνωστο στην περιοχη ο θειος! Τον ρώτησα και μου είπε ότι τα μαζεύει κάθε χρονο. Απλά εγώ δεν ξέρω το είδος γι'αυτό τα ανεβασα εδώ για τους γνώστες του φόρουμ!
Ναι ρε πλάκα κάνω. Δεν έχω ιδέα από μανιτάρια, μόνο να τα τρώω ξέρω.
 
Προχθές σε χέρσο χωράφι που είχαν βοσκήσει άλογα το καλοκαίρι, όπου είχε καβαλίνες είχαν απάνω τους κατά δεκάδες τα εικονιζόμενα μανιταράκια.
Ο μπάλος που είχε προηγηθεί τα είχε "ταλαιπωρήσει" αρκετά .
Αν και δεν νομίζω, ότι θα ενδιαφερόταν κάποιος να τα μαζέψει μέσα από τις κοπριές (ακόμα και αν ήταν φαγώσιμα), με απασχόλησε η αναγνώρισή τους ... και άκρη δεν έβγαλα . Ήταν πολύ χαρακτηριστικό ότι είχαν αναπτυχθεί μόνο απάνω στις κοπριές. :)
Αν υπάρχει κάποια ιδέα για το είδος ίσως αξίζει να αναφερθεί (για να βάλω τίτλο στις φωτογραφίες).
 

Attachments

  • DSC01405.JPG
    DSC01405.JPG
    483,4 KB · Προβολές: 14
  • DSC01403.JPG
    DSC01403.JPG
    492,7 KB · Προβολές: 15
  • DSC01408.JPG
    DSC01408.JPG
    562 KB · Προβολές: 15
  • DSC01404.JPG
    DSC01404.JPG
    604,3 KB · Προβολές: 14
  • DSC01406.JPG
    DSC01406.JPG
    455,1 KB · Προβολές: 13
Προχθές σε χέρσο χωράφι που είχαν βοσκήσει άλογα το καλοκαίρι, όπου είχε καβαλίνες είχαν απάνω τους κατά δεκάδες τα εικονιζόμενα μανιταράκια.
Ο μπάλος που είχε προηγηθεί τα είχε "ταλαιπωρήσει" αρκετά .
Αν και δεν νομίζω, ότι θα ενδιαφερόταν κάποιος να τα μαζέψει μέσα από τις κοπριές (ακόμα και αν ήταν φαγώσιμα), με απασχόλησε η αναγνώρισή τους ... και άκρη δεν έβγαλα . Ήταν πολύ χαρακτηριστικό ότι είχαν αναπτυχθεί μόνο απάνω στις κοπριές. :)
Αν υπάρχει κάποια ιδέα για το είδος ίσως αξίζει να αναφερθεί (για να βάλω τίτλο στις φωτογραφίες).
Αν δεις τα σκακουλια μανιταροπαραγωγης του εμποριου που κυκλοφορουν ανα ειδος θα καταλαβεις φιλε γιατι βγηκα στις κοπριες
Στην ουσια ειναι χωνεμενη οργανικη υλη η κοπρια που η ζεστη και η συνθεση της σε συνδιασμο με το νερο αργοτερα δημιουργουν ενα αριστο περιβαλλον για αναπτυξη του μανιταριου
 
Αν δεις τα σκακουλια μανιταροπαραγωγης του εμποριου που κυκλοφορουν ανα ειδος θα καταλαβεις φιλε γιατι βγηκα στις κοπριες
Στην ουσια ειναι χωνεμενη οργανικη υλη η κοπρια που η ζεστη και η συνθεση της σε συνδιασμο με το νερο αργοτερα δημιουργουν ενα αριστο περιβαλλον για αναπτυξη του μανιταριου
Γεια σου Χρύσανθε, το γνωρίζω πως μείγμα κοπριάς και αχύρου είναι το υπόστρωμα για να αναπτυχθούν κάποια είδη καλλιεργούμενων μανιταριών. Το μείγμα αυτό όμως, προηγουμένως έχει παστεριωθεί με θέρμανση κυρίως για να αναπτυχθούν και να καρποφορίσουν μόνο οι μύκητες που έπειτα θα τοποθετηθούν ως μυκήλιο απάνω σε σπόρους δημητριακών συνήθως ...
Στην περίπτωση που βλέπεις στη φωτογραφία οι καβαλίνες ήταν ... :p
 
Αυτά τι ειναι? Ένας μπάρμπας τα μάζευε το απόγευμα σε ανοιχτό σημείο με πολύ γρασίδι!View attachment 34221View attachment 34222
Αυτό πάντως που κρατάς Δημήτρη είναι αγαρικό (ίσως το "πεδινό" ή κάποιο υποείδος του). Δεν είχε κανένα πιο ώριμο εκεί γύρω; διότι στη φωτό φαίνονται πολύ λευκά τα ελάσματα, ίσως απο το φλας.
Έχε απο κοντά τον μπάρμπα. Ως γνωστόν, η τέχνη κλέβεται.
;)
 
Προχθές σε χέρσο χωράφι που είχαν βοσκήσει άλογα το καλοκαίρι, όπου είχε καβαλίνες είχαν απάνω τους κατά δεκάδες τα εικονιζόμενα μανιταράκια.
Ο μπάλος που είχε προηγηθεί τα είχε "ταλαιπωρήσει" αρκετά .
Αν και δεν νομίζω, ότι θα ενδιαφερόταν κάποιος να τα μαζέψει μέσα από τις κοπριές (ακόμα και αν ήταν φαγώσιμα), με απασχόλησε η αναγνώρισή τους ... και άκρη δεν έβγαλα . Ήταν πολύ χαρακτηριστικό ότι είχαν αναπτυχθεί μόνο απάνω στις κοπριές. :)
Αν υπάρχει κάποια ιδέα για το είδος ίσως αξίζει να αναφερθεί (για να βάλω τίτλο στις φωτογραφίες).
Στις κοπριές Γιώργο, συνήθως βγαίνει ο παναίολος αλλά αυτό μου κάνει πιο πολύ για ψιλοκύβη, πιθανότατα η coprophila. Είναι και τα δυο... "μαγικά" μανιτάρια, και, σκοπός εκείνων που τα τρώνε, είναι να γίνουν "λάσπη".
:D
 
Μπορεί κάποιος να μου πεί κάποιος γιατί σε μέρη που έβρισκα μανιτάρια αυτή την εποχή, δεν βρίσκω ακόμη παρόλο που έχει βρέξει πρίν απο 15 ημέρες και συνεχίζει να βρέχει ή να έχει υγρασία? Σήμερα είδα κάτι Βωλίτες με μέγεθος σαν το δεκάλεπτο, αυτά σε πόσες ημέρες θα είναι για κάρπωση, γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Καισαρικά δεν είδα ακόμη σε μέρη που μάζευα ολόκληρα καλάθια!
 
Back
Top