Αναγνώριση Μανιταριών

Σήμερα ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Αρκετές μακρολεπιώτες εμφανίστηκαν με αποτέλεσμα σχετικά γρήγορα να γεμίσουν και τα δύο καλάθια. Κάτι δείχνει πως ξυπνάνε. Αλλαγή τόπου αποκλειστικά για βολίτες πάλι με μηδενικά αποτελέσματα. Παρατήρησα πως φέτος τα ενοχλητικότατα μυγακια ήταν ελάχιστα, δείγμα της χαμηλής θερμοκρασίας σε συνδιασμό με χαμηλή υγρασία... ίσως αυτό εξηγεί την φετινή μέχρι στιγμής καρποφορία. Περιμένουμε και τον Τάσο όπως και τον Μονήρη για τα συμπεράσματα τους.
Παντελή , η νεολαία περιμένει πίτσα μακρολεπιώτα. Γράψε συνταγή!!!
 

Attachments

  • IMG_20211024_114838.jpg
    IMG_20211024_114838.jpg
    496,7 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20211024_112211.jpg
    IMG_20211024_112211.jpg
    414,8 KB · Προβολές: 30
Μακρυά από μικρά που μοιάζουν με ζαρκαδίσια ... υπάρχουν αρκετά που είναι τοξικά!

Αυτό που περιγράφει ο Γιώργος και έχει απόλυτο δίκιο, το έζησα σήμερα και έχοντας διαβάσει το σχόλιο του έβγαλα και φωτό ώστε να δουν οι φίλοι μας που ασχολούνται με τα μανιτάρια το πόσο εύκολο μπορεί να μας ξεγελάσουν, ειδικά τους πρωτάρηδες όπως και τους βιαστικούς.
Βρισκόντουσαν σε απόσταση μόλις 10 μέτρων μεταξύ τους οπότε κάποιος άπειρος δεν θα πρόσεχε τις διαφορές τους πχ το ύψος τους, το μέγεθος του καπέλου, η απώλεια τεθλασμένων γραμμών κλπ. και θα έμπαινε στο καλάθι.
Μεγάλη προσοχή παιδιά. Μόνο όταν είμαστε απόλυτα σίγουροι.
 

Attachments

  • IMG_20211024_112307.jpg
    IMG_20211024_112307.jpg
    413,8 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20211024_112312.jpg
    IMG_20211024_112312.jpg
    317,4 KB · Προβολές: 44
Σήμερα ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Αρκετές μακρολεπιώτες εμφανίστηκαν με αποτέλεσμα σχετικά γρήγορα να γεμίσουν και τα δύο καλάθια. Κάτι δείχνει πως ξυπνάνε. Αλλαγή τόπου αποκλειστικά για βολίτες πάλι με μηδενικά αποτελέσματα. Παρατήρησα πως φέτος τα ενοχλητικότατα μυγακια ήταν ελάχιστα, δείγμα της χαμηλής θερμοκρασίας σε συνδιασμό με χαμηλή υγρασία... ίσως αυτό εξηγεί την φετινή μέχρι στιγμής καρποφορία. Περιμένουμε και τον Τάσο όπως και τον Μονήρη για τα συμπεράσματα τους.
Παντελή , η νεολαία περιμένει πίτσα μακρολεπιώτα. Γράψε συνταγή!!!
Νικόλα είναι απλούστατο, λίγο βούτυρο, τριμμένο τυρί γκούντα, ένταμ, μοτσαρέλα ή ότι άλλο τυρί που λειώνει και ζαμπόν ή μπέικον ή όποιο άλλο αλλαντικό σου αρέσει και σου βρίσκεται στο ψυγείο. Φούρνο 10'-15' στους 180-200 μέχρι να λειώσει το τυρί και να ψηθεί το μανιτάρι. Αν σου αρέσει αρωματίζεις με σκόρδο. Και λίγο ψιλοκομένο μαϊντανό από πάνω όταν το βγάλεις ...
 
Για πες, το μεγάλο είναι καλό και το μικρό όχι;
Καλησπέρα Παντελή, το μεγάλο είναι ζαρκαδίσιο το μικρό δεν καταλαβαίνω τι είναι, ίσως ο Τάσος το αναγνωρίσει. Το συγκεκριμένο μικρό μπορεί να είναι φαγώσιμο μπορεί και όχι, σίγουρα είναι άλλο είδος. Υπάρχουν κάποια είδη κυρίως στο γένος Lepiota, που "μοιάζουν" πολύ με τα ζαρκαδίσια αλλά είναι πολύ πολύ μικρότερα και είναι τοξικά.
 
Καλησπέρα Παντελή, το μεγάλο είναι ζαρκαδίσιο το μικρό δεν καταλαβαίνω τι είναι, ίσως ο Τάσος το αναγνωρίσει. Το συγκεκριμένο μικρό μπορεί να είναι φαγώσιμο μπορεί και όχι, σίγουρα είναι άλλο είδος. Υπάρχουν κάποια είδη κυρίως στο γένος Lepiota, που "μοιάζουν" πολύ με τα ζαρκαδίσια αλλά είναι πολύ πολύ μικρότερα και είναι τοξικά.
Όπως τα λες Γιώργη.
Κι εγώ για το γένος Lepiota το κατατάσσω. Έτυχε να βρίσκονται πολύ κοντά και πιστεύω είναι ένα πολύ καλό μάθημα για όλους μας.
 
Όπως τα λες Γιώργη.
Κι εγώ για το γένος Lepiota το κατατάσσω. Έτυχε να βρίσκονται πολύ κοντά και πιστεύω είναι ένα πολύ καλό μάθημα για όλους μας.
Νίκο το συγκεκριμένο δεν ξέρω αν είναι τοξικό ή αν ανήκει στο γένος Lepiota, αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι το ζαρκαδίσιο ( Macrolepiota procera ) και εφόσον δεν το αναγνωρίζουμε δεν το μαζεύουμε για φαγητό. Φυσικά μπορεί κάποιος να το συλλέξει για να το μελετήσει ή και να το ταυτοποιήσει.
 
Θυμαμαι ο Κωνσταντινιδης ελεγε οτι για να αποκτησουν ολα τα χαρακτηριστικα τους τα makrolepiota και να ξεχωριζουν απο τα τοξικα ξαδελφια τους πρεπει το καπελο τους να ειναι μεγαλυτερο απο 10 εκ.Οποτε οτιδηποτε μικροτερο ας μη μαζευεται απο μη γνωστες.
 
Πρωτη φιλε;
Καλη αρχη και στα ταιρια τους:)

Εφερες τα μετρα στο μπερετακι;

Αμα θες Τα μανιταρια καλο ειναι να τα κοβεις και οχι να τα ξεριζωνεις;)
Χρύσανθε να μου επιτρέψεις ένα σχόλιο για το θέμα κοπής ή όχι των μανιταριών. Έχει από παρατηρήσεις,του ίδιου του Γιώργου Κωνσταντινίδη, αποδειχθεί, (ο έλληνας γκουρού της σύγχρονης μανιταροφιλίας στην Ελλάδα) ότι είναι μάλλον προτιμότερο το ξερίζωμα, από το κόψιμο. Αυτό γιατί μπορεί το εναπομείναν πόδι στο έδαφος, να πάρει κάποιο βακτήριο, μόλυνση από μικρόβιο κλπ. και να καταστραφεί το μυκήλιο (δηλ. η μανιταριά σαν να λέμε, που βρίσκεται υπόγεια).
 
Χρύσανθε να μου επιτρέψεις ένα σχόλιο για το θέμα κοπής ή όχι των μανιταριών. Έχει από παρατηρήσεις,του ίδιου του Γιώργου Κωνσταντινίδη, αποδειχθεί, (ο έλληνας γκουρού της σύγχρονης μανιταροφιλίας στην Ελλάδα) ότι είναι μάλλον προτιμότερο το ξερίζωμα, από το κόψιμο. Αυτό γιατί μπορεί το εναπομείναν πόδι στο έδαφος, να πάρει κάποιο βακτήριο, μόλυνση από μικρόβιο κλπ. και να καταστραφεί το μυκήλιο (δηλ. η μανιταριά σαν να λέμε, που βρίσκεται υπόγεια).
Κυριε Τασο να σας επιτρεψω οσα θελετε οχι μονο ενα
Ειδικα οταν μας λετε για μανιταρια
Δεν το ειπα επικριτικα στον συναδερφο
Ουτε και ειμαι γνωστης να πω
Μονο δεκα χρονια ασχολουμε και ειμαι αρχαριος
Απλα εδω ο συνδεσμος μανιταροφιλων και το τμημα δασων το λεει παντου σαν οδηγια

Ο λογος που λενε πρεπει να κοβονται ειναι γιατι μενει ενα κοματι απο το στελεχος στο χωμα

Ακολουθως σκεπαζοντας το σημειο κοπης ξανα προσεκτικα διατηρεις το σημειο και βοηθας να ξαναπολλαπλασιαστει το μανιταρι

Δεν ξερω να σας πω εαν ειναι αληθεια
Αυτο ομως δινεται σαν οδηγια

Και πραγματι ολοι οσοι ξερω που ειναι παλιοι στα μανιταρια τα κοβουν αντι να τα ξεριζωνουν

Επεισης υπαρχει προστιμο 5000 εαν καποιος χρησιμοποιει γεωργικα εργαλεια οπως κτενιες για το μαζεμα τους γιατι καταστρεφει το μερος
Αν και ποτε κανενας δεν τιμωρηθηκε

https://www.sigmalive.com/news/loca...ergaleion-gia-anevresi-kai-syllogi-manitarion
 
Νικόλα είναι απλούστατο, λίγο βούτυρο, τριμμένο τυρί γκούντα, ένταμ, μοτσαρέλα ή ότι άλλο τυρί που λειώνει και ζαμπόν ή μπέικον ή όποιο άλλο αλλαντικό σου αρέσει και σου βρίσκεται στο ψυγείο. Φούρνο 10'-15' στους 180-200 μέχρι να λειώσει το τυρί και να ψηθεί το μανιτάρι. Αν σου αρέσει αρωματίζεις με σκόρδο. Και λίγο ψιλοκομένο μαϊντανό από πάνω όταν το βγάλεις ...
Παντελή η συνταγή σου και η ιδέα του Τάσου, εκτελέστηκαν με άριστα αποτελέσματα. Κάτι διαφορετικό και εκλεπτυσμένο!!
Η μόνη παραλλαγή ήταν ότι η γυναίκα εψησε στην αρχή μόνες τους τις μακρολεπιώτες, ώστε να διώξει την πολλή υγρασία και μετά πρόσθεσε τα τυριά. Έβαλε δύο ταψιά και στο ένα πρόσθεσε ντομάτα.Ονειρο!!!
Δεν πρόλαβα να τις αποθανατίσω.
 
Χρήστο κάτσε γιατί κάτι δεν κατάλαβα.
Ξέρεις το είδος και απλά για επιβεβαίωση μας ρωτάς, έτσι?
Δεν το ξέρω ποιο είδος είναι συγκεκριμένα και αν ανήκει στα αγαρικά.Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά παρά μόνο ότι έχω διαβάσει από το βιβλίο και σε αυτό βοήθησαν πάλι τα κοπρισμένα χώματα.
 
Last edited:
Back
Top