Αναγνώριση Μανιταριών

Μπορεί κάποιος να μου πεί κάποιος γιατί σε μέρη που έβρισκα μανιτάρια αυτή την εποχή, δεν βρίσκω ακόμη παρόλο που έχει βρέξει πρίν απο 15 ημέρες και συνεχίζει να βρέχει ή να έχει υγρασία? Σήμερα είδα κάτι Βωλίτες με μέγεθος σαν το δεκάλεπτο, αυτά σε πόσες ημέρες θα είναι για κάρπωση, γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Καισαρικά δεν είδα ακόμη σε μέρη που μάζευα ολόκληρα καλάθια!
Θέλει νοτιά.
 
Μπορεί κάποιος να μου πεί κάποιος γιατί σε μέρη που έβρισκα μανιτάρια αυτή την εποχή, δεν βρίσκω ακόμη παρόλο που έχει βρέξει πρίν απο 15 ημέρες και συνεχίζει να βρέχει ή να έχει υγρασία? Σήμερα είδα κάτι Βωλίτες με μέγεθος σαν το δεκάλεπτο, αυτά σε πόσες ημέρες θα είναι για κάρπωση, γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Καισαρικά δεν είδα ακόμη σε μέρη που μάζευα ολόκληρα καλάθια!
Δεν ξερω αν αλλαζει κατι εκει
Σε εμας ομωσδεν αρκει μονο η βροχη
Πρεπει μετα απο καποιες καλες βροχες να ερθουν μερες με αρκετη ηλιοφανεια- να μην ειναι παγωμενες οι θερμοκρασιες
Και το μερος να εχει σχετικα στραγγισει
 
Δεν ξερω αν αλλαζει κατι εκει
Σε εμας ομωσδεν αρκει μονο η βροχη
Πρεπει μετα απο καποιες καλες βροχες να ερθουν μερες με αρκετη ηλιοφανεια- να μην ειναι παγωμενες οι θερμοκρασιες
Και το μερος να εχει σχετικα στραγγισει
Πλεύρη είναι, άρα στραγγίζει, νοτιάδες είχε τον τελευταίο καιρό και το υψόμετρο είναι 940 μέτρα!.
 
Λοιπόν η εξόρμηση έγινε στην Αρκαδία με απογοητευτικά αποτελέσματα. Παρά τις έντονες βροχοπτώσεις η εμφάνιση μανιταριών θυμίζει Σεπτέμβριο, δηλαδή ελάχιστα μανιτάρια. Καισαρικά, βολιτες ούτε ένα!!! Άλλαξα υψόμετρο και πήγα πιο χαμηλά και έσωσαν την παρτίδα μερικά ζαρκαδίσια παρέα με τα πρώτα ραδίκια. Η μέρα όπως και η φύση υπέροχη.
Κυνηγετικά είδα μόλις δύο φάσσες και αρκετές τσίχλες.
 

Attachments

  • IMG_20211022_173147.jpg
    IMG_20211022_173147.jpg
    466,6 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20211022_173342.jpg
    IMG_20211022_173342.jpg
    305,1 KB · Προβολές: 23
Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ρωτήσω αν το παρακάτω μανιτάρι είναι το λεγόμενο κουμαρίσια.View attachment 34697View attachment 34699και αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο είδος στην Ελλάδα που μπορεί να το
μπερδέψουμε.View attachment 34698
Ναι, αν υπάρχουν άλλα που μπορείς να το μπερδέψεις θα σου πουν οι έμπειροι γνώστες.Αν και άμα το κόβεις στο πόδι και βγάζει πορτοκαλί,πορτοκαλοκόκκινο και κόκκινο υγρό τα τρως άφοβα.Το μανιτάρι των αρχάριων.Που τα βρήκες φίλε; Στα έλατα δεν νομίζω διότι σαν να βλέπω ελαφριές πράσινες κουκίδες.
 
Έχει και άλλα πολλά εκεί γύρω αλλά είναι πολύ μικρά, σαν πιατάκια του καφέ. Και έχουν πολύ χαμηλό πόδι, 4-5 εκατοστά από το έδαφος είναι. Μόνο αυτά τα δύο είναι τόσο μεγάλα.
Μακρυά από μικρά που μοιάζουν με ζαρκαδίσια ... υπάρχουν αρκετά που είναι τοξικά!
 
Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ρωτήσω αν το παρακάτω μανιτάρι είναι το λεγόμενο κουμαρίσια.View attachment 34697View attachment 34699και αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο είδος στην Ελλάδα που μπορεί να το
μπερδέψουμε.View attachment 34698
Μοιάζουν με κουμαριτες,όμως φίλε μου εγώ προσωπικά μέσω φωτογραφίας ότι και να μου έλεγαν δεν θα τα έτρωγα .
 
Καλησπέρα στην παρέα θέλω να ρωτήσω αν το παρακάτω μανιτάρι είναι το λεγόμενο κουμαρίσια.View attachment 34697View attachment 34699και αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο είδος στην Ελλάδα που μπορεί να το
μπερδέψουμε.View attachment 34698
Δες την φωτο
Εαν κοψεις το ποδι και αμεσως δεις τον κοκκινο κυκλο να εμδανιζεται εκει που εκοψες ειναι το γνωστο σε εμας κοκκινομανιταρο
 

Attachments

  • BBBDBF50-0563-4E01-81EF-1B5A042350A5.png
    BBBDBF50-0563-4E01-81EF-1B5A042350A5.png
    4,4 MB · Προβολές: 29
Ναι, αν υπάρχουν άλλα που μπορείς να το μπερδέψεις θα σου πουν οι έμπειροι γνώστες.Αν και άμα το κόβεις στο πόδι και βγάζει πορτοκαλί,πορτοκαλοκόκκινο και κόκκινο υγρό τα τρως άφοβα.Το μανιτάρι των αρχάριων.Που τα βρήκες φίλε; Στα έλατα δεν νομίζω διότι σαν να βλέπω ελαφριές πράσινες κουκίδες.
Δεν τα βρήκα στο έλατο σε μαύρη πεύκη τα βρήκα.
 
Δες την φωτο
Εαν κοψεις το ποδι και αμεσως δεις τον κοκκινο κυκλο να εμδανιζεται εκει που εκοψες ειναι το γνωστο σε εμας κοκκινομανιταρο
Ευχαριστώ Χρύσανθε θα το δω την άλλη φορά που θα τα συναντήσω.
 
Back
Top