Αγριόχοιρος

Καλησπέρα σε όλα τα παληκάρια.
Λοιπόν σημερα ήρθα και μιας και το θυμήθηκα,ας πω με λίγα λόγια για τη θηρευση του γουρουνιού.
Την προπροηγούμενη Παρασκευή είχα σταμπάρει μια μπεκατσα,την οποία ειχε σηκώσει ο σκύλος πολυ χαμηλά απο κεί που είμασταν και την είδα που έπιασε περίπου.
Επειδη είχαμε γυρίσει πολυ τόπο και είμασταν κουρασμένοι,ο πατέρας μου μου λέει δεν αντέχω άλλο κλπ,είπαμε θα πάμε το επόμενο πρωι πάλι.
Το Σάββατο τελικά πήγα με έναν πρωτοξάδερφο και συνωνόματο,ξεκινώντας απο εκει που είχα δει απο την προηγούμενη,που ειχε σκαπετισει το πουλί,μπας και ειναι πιασμένο εκει.
Φτάνοντας στο σημείο,βλεπω το σκύλο,να μυρίζει έντονα ντορό και να μυρίζω συνεχώς μια συγκεκριμένη ακτίνα του τόπου και ξαφνικά να στέκεται και να γαβγίζει έντονα,κουνώντας την ουρά.
Το σημείο αυτό ήταν ενας μεσαίου μεγέθους ασφενταμος,ντυμένος με πυκνά σπάρτα.Καταλαβαμε οτι δεν ήταν πουλί (στο πουλί μένει κόκκαλο)και οτι ήταν κατι άλλο και επειδή την εχουμε ξανά πάθει παντα εχουμε μαζί μας ψήφους και βόλια.
Βάζουμε στη Θαλάμη ψήφο και πίσω ψιλά,οποτε να είμαστε καλυμμένοι είτε ειναι κατι μεγάλο η κατι μικρο.Εμεις δεν είχαμε ορατότητα και λέω του ξαδερφού μου ανέβα απο την πάνω μερια,μπας και δεις τιποτα,αφού θα ειχε καλύτερη ορατότητα.
Ανεβαίνει ο ξαδερφος,τον βλεπω να τεντώνεται να κοιτάει και ξαφνικά σαν ελατήριο σηκώνει το όπλο και μπαμ...
Μετα μην έχοντας να το κουβαλήσουμε,πήραμε ενα φίλο χωριανο,που κυνηγάμε μαζί καμία φορά και ηρθε με το φορτηγάκι και το φορτώσαμε.
65 κιλά καθαρό,χωρις κεφάλι και συκώτι ,αυτα!!
 
Καλησπέρα σε όλα τα παληκάρια.
Λοιπόν σημερα ήρθα και μιας και το θυμήθηκα,ας πω με λίγα λόγια για τη θηρευση του γουρουνιού.
Την προπροηγούμενη Παρασκευή είχα σταμπάρει μια μπεκατσα,την οποία ειχε σηκώσει ο σκύλος πολυ χαμηλά απο κεί που είμασταν και την είδα που έπιασε περίπου.
Επειδη είχαμε γυρίσει πολυ τόπο και είμασταν κουρασμένοι,ο πατέρας μου μου λέει δεν αντέχω άλλο κλπ,είπαμε θα πάμε το επόμενο πρωι πάλι.
Το Σάββατο τελικά πήγα με έναν πρωτοξάδερφο και συνωνόματο,ξεκινώντας απο εκει που είχα δει απο την προηγούμενη,που ειχε σκαπετισει το πουλί,μπας και ειναι πιασμένο εκει.
Φτάνοντας στο σημείο,βλεπω το σκύλο,να μυρίζει έντονα ντορό και να μυρίζω συνεχώς μια συγκεκριμένη ακτίνα του τόπου και ξαφνικά να στέκεται και να γαβγίζει έντονα,κουνώντας την ουρά.
Το σημείο αυτό ήταν ενας μεσαίου μεγέθους ασφενταμος,ντυμένος με πυκνά σπάρτα.Καταλαβαμε οτι δεν ήταν πουλί (στο πουλί μένει κόκκαλο)και οτι ήταν κατι άλλο και επειδή την εχουμε ξανά πάθει παντα εχουμε μαζί μας ψήφους και βόλια.
Βάζουμε στη Θαλάμη ψήφο και πίσω ψιλά,οποτε να είμαστε καλυμμένοι είτε ειναι κατι μεγάλο η κατι μικρο.Εμεις δεν είχαμε ορατότητα και λέω του ξαδερφού μου ανέβα απο την πάνω μερια,μπας και δεις τιποτα,αφού θα ειχε καλύτερη ορατότητα.
Ανεβαίνει ο ξαδερφος,τον βλεπω να τεντώνεται να κοιτάει και ξαφνικά σαν ελατήριο σηκώνει το όπλο και μπαμ...
Μετα μην έχοντας να το κουβαλήσουμε,πήραμε ενα φίλο χωριανο,που κυνηγάμε μαζί καμία φορά και ηρθε με το φορτηγάκι και το φορτώσαμε.
65 κιλά καθαρό,χωρις κεφάλι και συκώτι ,αυτα!!
.shake hands.Ωραίοι!!!!
Το καλό με το σκυλί Διαμαντή, είναι που κάθετε απ' έξω και γαβγίζει, γιατί ένα ποιντερ ενός γνωστού μου που έπεσε πάνω σε καπρί, πριν κάνα μήνα περίπου, γλίτωσε πάρα τρίχα με ''προίκα'' μπόλικα ράμματα και χαμένο το υπόλοιπο της χρονιάς...
Όντως, όταν βγαίνεις για μπεκάτσες και σου ''κάθετε'' αγριογούρουνο, προβληματίζεσαι πως να χωρέσει στο γιλέκο.sarcastic.
 
τρομερό.... τέτοιο θηρίο δεν έχω ξαναδεί .fff..fff..fff.
Μεγαλυτερη κουταμαρα απο αυτην που εκανε δεν υπαρχει εκτος αν ολο το σκηνικο ηταν στημενο και το γουρουνοπουλο ηταν εκτροφης του και δημιουργησε ολο αυτο για να τραβηξει το βιντεο
Διαφορετικα φτηνα την γλιτωσε απο την μανα του με το σκουψιμο που εβγαλε το γουρουνοπουλο
θα τον ειχε ξεσκισει αν ηταν εκει κοντα
 
Μεγαλυτερη κουταμαρα απο αυτην που εκανε δεν υπαρχει εκτος αν ολο το σκηνικο ηταν στημενο και το γουρουνοπουλο ηταν εκτροφης του και δημιουργησε ολο αυτο για να τραβηξει το βιντεο
Διαφορετικα φτηνα την γλιτωσε απο την μανα του με το σκουψιμο που εβγαλε το γουρουνοπουλο
θα τον ειχε ξεσκισει αν ηταν εκει κοντα

Ναι η αλήθεια είναι ότι και εγώ περίμενα όταν είδα το βίντεο να πεταχτεί καμιά γουρουνομάνα
 
Last edited:
Το μικρο ειναι αγριο και προφανως ειχε χασει τη μανα του και φοβισμενο απο τα σκυλια ζηταγε προστασια.

Γενικά τυχαίνει τα σκυλιά να επιτεθούν στα μικρά και να τα σκοτώσουν? Αν τα πετύχουν έτσι μόνα χωρίς τη μάνα τους ?
 
Γενικά τυχαίνει τα σκυλιά να επιτεθούν στα μικρά και να τα σκοτώσουν? Αν τα πετύχουν έτσι μόνα χωρίς τη μάνα τους ?
Είναι σίγουρο ότι δεν τους χαριζονται. Πάντως εδώ όταν ανοίγει το κυνηγι δεν υπάρχουν νεογέννητα σαν αυτό. Εδώ τα τρώνε οι αλεπούδες και οι λύκοι.
 
Καλησπέρα σε όλα τα παληκάρια.
Λοιπόν σημερα ήρθα και μιας και το θυμήθηκα,ας πω με λίγα λόγια για τη θηρευση του γουρουνιού.
Την προπροηγούμενη Παρασκευή είχα σταμπάρει μια μπεκατσα,την οποία ειχε σηκώσει ο σκύλος πολυ χαμηλά απο κεί που είμασταν και την είδα που έπιασε περίπου.
Επειδη είχαμε γυρίσει πολυ τόπο και είμασταν κουρασμένοι,ο πατέρας μου μου λέει δεν αντέχω άλλο κλπ,είπαμε θα πάμε το επόμενο πρωι πάλι.
Το Σάββατο τελικά πήγα με έναν πρωτοξάδερφο και συνωνόματο,ξεκινώντας απο εκει που είχα δει απο την προηγούμενη,που ειχε σκαπετισει το πουλί,μπας και ειναι πιασμένο εκει.
Φτάνοντας στο σημείο,βλεπω το σκύλο,να μυρίζει έντονα ντορό και να μυρίζω συνεχώς μια συγκεκριμένη ακτίνα του τόπου και ξαφνικά να στέκεται και να γαβγίζει έντονα,κουνώντας την ουρά.
Το σημείο αυτό ήταν ενας μεσαίου μεγέθους ασφενταμος,ντυμένος με πυκνά σπάρτα.Καταλαβαμε οτι δεν ήταν πουλί (στο πουλί μένει κόκκαλο)και οτι ήταν κατι άλλο και επειδή την εχουμε ξανά πάθει παντα εχουμε μαζί μας ψήφους και βόλια.
Βάζουμε στη Θαλάμη ψήφο και πίσω ψιλά,οποτε να είμαστε καλυμμένοι είτε ειναι κατι μεγάλο η κατι μικρο.Εμεις δεν είχαμε ορατότητα και λέω του ξαδερφού μου ανέβα απο την πάνω μερια,μπας και δεις τιποτα,αφού θα ειχε καλύτερη ορατότητα.
Ανεβαίνει ο ξαδερφος,τον βλεπω να τεντώνεται να κοιτάει και ξαφνικά σαν ελατήριο σηκώνει το όπλο και μπαμ...
Μετα μην έχοντας να το κουβαλήσουμε,πήραμε ενα φίλο χωριανο,που κυνηγάμε μαζί καμία φορά και ηρθε με το φορτηγάκι και το φορτώσαμε.
65 κιλά καθαρό,χωρις κεφάλι και συκώτι ,αυτα!!

φίλε μου επέτρεψε μου να ρωτήσω.... θημάσε τί δράμια έβαλες? (πόσες μπίλιες, τι μάρκα, μαγκουμ η όχι λεπτομέρειες... ) τι τσόκ τι όπλο και τι απόσταση? και πόσα δράμια βρήκαν το ζώο? Απλά ρωτάω γιατί διαμορφώνω άποψη απο περιστατικά περί φονικότιτας δραμιών εναντίων μονόβολου στο κυνηγι γουρουνιου
 
Γενικά τυχαίνει τα σκυλιά να επιτεθούν στα μικρά και να τα σκοτώσουν? Αν τα πετύχουν έτσι μόνα χωρίς τη μάνα τους ?[/QUOTE]

Πέρσι στα εκπαιδευτικα αρπαξε ενα μικρουλη η σκυλα μου (κυνηγα μονο λαγο) και της εκανε επιθεση η γουρουνα ευτυχως χωρις να την τραυματισει. εκανε να συνερθει η σκυλα 2-3 μηνες και να ξανα αρχισει να ψαχνει οπως πριν.
 
παρόλα στα δεκάδες κυνηγια που έχω πάει αγριογούρουνου δέ μου έτυχε ποτέ σκυλί να επιτεθεί σε γουρούνι είτε μεγάλο είτε μικρο παρα μόνο αν το δούνε να πέυτει νεκρό. μετά το ρημάζουν. το 2009 κάναμε αμάν να ξεκολήσουμε το σκυλί απο το γουρούνι ενός συναδέλφου που πορόθικε με το νεκρό γουρούνι αφου μας δάγκονε αν το πλισιάζαμε το ήθελε δικό του.... με ξύλο το ξεκολήσαμε απο πάνω... κακό πράμα το σκυλί να μήν αφήνει το θύραμα
 
τα δικα μου σκυλια βεβαια δεν ξερουν απο γουρουνι ουτε ειχαν συναντησει ποτε και προφανως η σκυλα ειχε αγνοια κινδυνου. δυο φορες ομως που ο σερνικος μου επεσε σε γουρουνι μεγαλο του εκανε σταμπα κανονικα. και οταν το βαρεσαμε και το δεσαμε να το βγαλουμε εξω μαζευτηκαν ολα και ακολουθουσαν απο πισω με την ουρα στα σκελια.
 
Back
Top