Αγριόχοιρος

να η δίκη μου άποψη για το τι είναι ποιο μαστ για στο γουρούνι.... Να το θέσω αλλιώς ... αν όλοι οι κυνηγοί η τέλος πάντων η πλειοψηφία έριχνε με το πρώτο μονόβολο το γουρούνι από τραύμα στην καρδιά... τα δράμια θα ήταν είδος υπό εξαφάνιση... Δηλαδή για μένα είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό και ικανοτήτων... Αυτός που διαλέγει το 12βολο και λοιπά ξέρει ότι στα 45 μέτρα ΔΕΝ θα πάρει το γουρούνι γιατί δεν έχει την ικανότητα να το στοχεύσει επιτυχώς (ικανότητα) και πάμε στο επόμενο βήμα το ψυχολογικό που επιλέγει φυσίγγι με περισσότερα βόλια για να μειώσει την περίπτωση αποτυχίας... οι περισσότεροι γουρουνάδες έχουν μία εντύπωση ότι τα δράμια θα ανοίξουν τόσο ώστε να το πετύχουν πολλά το γουρούνι. Δεν πιστεύω ότι ακόμα και 3 από τα 9 να το πάρουν ότι θα το ρίξουν άμεσα το γουρούνι. Μπορεί να το τραυματίσουν και να πάει να πεθάνει κάπου που δεν θα βρεθεί. Είμαι μάρτυρας θεάματος με γουρούνι τεράστιο και παχύ με δράμια 12ρια κολλημένα 1 εκατοστό περίπου στο λίπος πληγή βέβαια που δεν έφερε αυτή την καταβολή άλλα το μονόβλο που βρήκαμε καρφωμένο στο πνευμόνι με την δυπλάσια δυάμετρο της αρχικής όντας χολου-πόιντ. Τα τζάουλ των δραμιών δεν φτάνουν να το ρίξουν. Δεν λέω ότι με μία καλή βολή (όπου καλή, επαρκή ενέργεια απόσταση και αρκετά βόλια εντός στόχου) δέν το ρίχνει 100% άλλα εκεί που θα πάρει το γουρούνι κατά 90% με ένα καλό μονόβολο που έχει και την εις τριπλούν απαιτούμενη ενέργεια για την καταβολή του με τα δράμια έχεισ τις μισές ελπίδες να το πάρεις.....

όλα όμως εξαρτώνται από την απόσταση που βάλεις. στα 15-20 μετρα και τα δράμια σχεδόν σαν μονόβολο θα δράσουν. Εγώ προσωπικά δεν έριξα ποτέ γουρούνι παρόλο που πήγα πάρα πολλές φορές με άλλους και είδα να ρίχνουν. Έτσι που τρέχει το διαολεμένο χειροβομβίδα θέλει.... Άλλα εγώ όταν πήγα, η ζώνη μου μόνο μονόβολα είχε πάνω... Με κάναν να νιώθω σιγουριά...

απλά το κακό με το μονόβολο είναι ότι άμα το πετύχεις σου έκτατσε... αλλά άμα δεν σημαδέψεις καλά άντε γεια ....
και το κακό με τα δράμια είναι ότι ανά τεμάχιο έχουν μικρή κινητική ενέργεια και καθίστατο ανίκανο για σοβαρό τραύμα από κάποια μέτρα και μετά, έχουν διασπορά σε σχέση με το μονόλογο, άρα είναι αποτελεσματηκό κοντύτερα.... αλλά... στην παγάνα έτσι που πέφτουν βροχή τα σκάγια στατιστικά θα φάει 4-5 από κάθε κυνηγό αν τύχει άρα....

δεν είμαι και ιδικός αλλά αυτά έχω καταλάβει...

για μένα δράμια μόνο στον λαγό και κάνα 50βολο στα παπιά αν όχι ατσάλι και αν είχαμε και ελάφι και εκεί κάνα 12βολο... άλλα όχι στον κάπρο... εχεται δει σφαγή? έχετε δει τι πάχος έχει το υποδόριο λίπος του? σίγουρα ναι..... πώς θα καταφέρει το ρημάδι το δράμι από τα 40 μέτρα να περάσει όλο αυτό και να του μένει αρκετή κινητική ενέργεια για να πλήξει θανάσιμα κάποιο ζωτικό όργανο ?

και στο κάτω κάτω με το μονόβολο και να μην πετύχουμε καλά τον κάπρο η ταχύτητα με την οποία θα χάνει αίμα από μία τόσο μεγάλη πληγή θα το ρίξει στα επόμενα 100 μέτρα που θα τρέξει

και όλα αυτά μετά τα 35 μέτρα . μέχρι εκεί είτε δράμια είτε μονόβολο δεν έχει τρομακτική διαφορά αν υποθέσουμε ότι σκοπεύουμε σωστά....

όλα αυτά βέβαια θα τα σκεπτόμαστε και θα γελάμε αν επιτέλους έρθουν τα ραβδωτά και σχίζουμε τον κάπρο από τα 350 μετρά με ένα 7.62 άλλα αυτή είναι άλλη ιστορία....
 
γενικα συμφωνω σε αυτα που λες για το μονοβολο. αλλα δραμια σε λαγο ξεχνα το. αν το γουρουνι σου φαινεται οτι παει γρηγορα ο λαγος πεταει...μια φορα σε τραυματισμενο λαγο απο την βιασυνη μου να βγαλω φυσιγγι απο το γιλεκο εβαλα 100βολο και το αποτελεσμα ηταν να το γδαρουμε μεσα στα ελατα για να μην βρωμισει. σκεψου να ετρωγε δραμια....ουτε μαλι δεν θα εβρισκα
 
Αν με το 100βολο του έκανες τόση ζημιά ε τότε με 60βολα (δραμια ειναι) θα το ελιωνε. Αλλά και πάλι πιστεύω ο συνδιασμος απόστασης και στοκ τα κάνει όλα. Για πες μου αν επιτρέπετε με τι στοκ και σε τι απόσταση σακάτεψες έτσι τον λαγό ?
 
τον τραυματισα με νορμαλ φυσιγγια 4αρια σκαγια και ντεμι τσοκ και μεχρι να βαλω αλλο φυσιγγι απο το γιλεκο πηγε λιγο ποιο κατω γυρω στα 30-35 μετρα και εφαγε το 100βολο
 
Για μπεκάτσα που είχα σταμπαρει την Παρασκευή και πήγα χθες το απόγευμα, αφού σταμάτησε η βροχή, μπας και έχει πιάσει πάλι εκεί, άλλο όμως μας προέκυψε...
... Την ιστορία όταν έρθω Αθήνα, γιατί είμαι από κινητό....
FB_IMG_1452980101501_zpsikmj4zvm.jpg
 
Για μπεκάτσα που είχα σταμπαρει την Παρασκευή και πήγα χθες το απόγευμα, αφού σταμάτησε η βροχή, μπας και έχει πιάσει πάλι εκεί, άλλο όμως μας προέκυψε...
... Την ιστορία όταν έρθω Αθήνα, γιατί είμαι από κινητό....
FB_IMG_1452980101501_zpsikmj4zvm.jpg
Μπραβο ρε Διαμαντη παντα τετοια
Στα πατρεια εδαφη το μπουμπουνισες ?
 
στάααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααμπα μπράααααααααααααααααβο
 
Για μπεκάτσα που είχα σταμπαρει την Παρασκευή και πήγα χθες το απόγευμα, αφού σταμάτησε η βροχή, μπας και έχει πιάσει πάλι εκεί, άλλο όμως μας προέκυψε...
... Την ιστορία όταν έρθω Αθήνα, γιατί είμαι από κινητό....
FB_IMG_1452980101501_zpsikmj4zvm.jpg
Μπράβο Διαμαντή!
Θηρίο!!!
 
Για μπεκάτσα που είχα σταμπαρει την Παρασκευή και πήγα χθες το απόγευμα, αφού σταμάτησε η βροχή, μπας και έχει πιάσει πάλι εκεί, άλλο όμως μας προέκυψε...
Μπράβο ρε πτσουλέα .shake hands..shake hands.

Καλά που είχες πάει για μπεκάτσα , γιατί αν είχες πάει για γουρούνι θα έφερνες ρινόκερο .sarcastic..sarcastic.
 
εμείς κάτω Πελοπόννησο πάμε για γουρούνι και ερχόμαστε μόνο με λάσπες στάρβιλα μετά τις φωτιές δε σαλεύει τίποτα. Από το 2007 μέχρι τώρα τίποτα....
 
Σας ευχαριστώ όλους.
Ναι Κώστα, στο χωριό το βαρεσαμε.
Χρήστο επειδή είχε χοντρή μύτη, το δεσαμε από τη μύτη.
Διονύση άμα πάω για γουρούνι, θα πάρω την αραβιδα μαζί, μην βγει κάνας ρινοκερος, χαχαχα.
Την ιστορία, όταν είμαι σε υπολογιστή, όταν ανέβω Αθήνα.
 
Back
Top