Αγριόχοιρος

Βλεπω η παρεα εχει πολυ καλους γνωστες του αντικειμενου!!!Ωραιοι!!!!!!!!.shake hands.
Γιωργο αν το δεις να ερχεται με την χαιτη σηκωμενη θα παθεις!!!!Παντως 9αρακια αν το δεις μην του ριξεις.Οσα σκαγια περασουν το δερμα και καρφωθουν στο κρεας θα προκαλεσουν μολυνση και αρωστια στο ζωο..
Πολυ σωστο δειξτε ελεος στα πλασματα του θεου παιδια οσο το δυνατον με ηθικη να κυνηγαμε!
 
Ολο και κατι μπορει να σου τυχη,και το δικαννο αλλαζει ευκολα και αθορυβα τα φυσσιγκια:cool:
Αυτό μου έτυχε σε καρτέρι πουλιών ,όταν στα 60 μετρα περιπου βγήκε αλεπού.Το πότε αλλαξα φυσίγγι στην πάνω κάννη και την βεντούζιασα ...χαμπάρι δεν με πήρε.
 
Αν και νομίζω πως ο Τζωρτζίνο:D αστειευόταν..

Κι αν,για το καλο που του 'κανες γυρισει να.........σ'ευχαριστησει,Γιωργο????????
Ακριβώς για αυτούς τους δύο λόγους, δεν θα το έκανα ποτέ. Εξάλλου πιστεύω ότι τέτοιες ευκαιρίες δεν δίνονται πολλές και την δικιά μου την έχασα στο παρελθόν. Το ζώο ήταν γύρω στα 30 κιλα και έφτασε 7 μέτρα δίπλα μου. Είχα μέσα 28γρ νούμερο 7,5 και 3* τσοκ. Ήταν μικρό και δεν ένοιωσα ότι απειλούμαι και ας πέρασε δίπλα μου.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν την ψυχραιμία, αν δείτε έναν μπόγο να ποδοβολεί κατά πάνω σας, να σκεφτείτε την μελλοντική υγεία του ζώου, εγώ αν νιώσω ότι απειλούμαι δεν θα μπορέσω να αντιδράσω τόσο μεγαλόψυχα. Εννοείται ότι αν το δω να με κοιτάει στα 20-40 μέτρα και δεν έχω χοντρά, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ. Ξέρω ότι στο 99% θα γίνει καπνός πριν προλάβω να πιάσω τα χοντρά, όσο για αυτά που λεν οι ... ρίνγκο .yel., που αλλάζουν τα φυσίγγια γρήγορα, ειδικά με καραμπίνες, να τους πω ότι δεν θα προλάβουν να ανοιγοκλείσουν τα μάτια τους, όχι να αλλάξουν φυσίγγια.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω δύο 9βολα στην άκρη της ζώνης και να τα καλύψω με μια μονωτική για να μην μπορούν να βγουν από παραδρομή αλλά να μπορούν να βγουν εύκολα κατ' επιλογή. Ο λόγος που δεν το έχω κάνει είναι γιατί το 95% των περιοχών που κυνηγάω δεν έχει πληθυσμούς. Ωστόσο πρέπει να το κάνω για τις λίγες πιθανότητες.
 
Ακριβώς για αυτούς τους δύο λόγους, δεν θα το έκανα ποτέ. Εξάλλου πιστεύω ότι τέτοιες ευκαιρίες δεν δίνονται πολλές και την δικιά μου την έχασα στο παρελθόν. Το ζώο ήταν γύρω στα 30 κιλα και έφτασε 7 μέτρα δίπλα μου. Είχα μέσα 28γρ νούμερο 7,5 και 3* τσοκ. Ήταν μικρό και δεν ένοιωσα ότι απειλούμαι και ας πέρασε δίπλα μου.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν την ψυχραιμία, αν δείτε έναν μπόγο να ποδοβολεί κατά πάνω σας, να σκεφτείτε την μελλοντική υγεία του ζώου, εγώ αν νιώσω ότι απειλούμαι δεν θα μπορέσω να αντιδράσω τόσο μεγαλόψυχα. Εννοείται ότι αν το δω να με κοιτάει στα 20-40 μέτρα και δεν έχω χοντρά, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ. Ξέρω ότι στο 99% θα γίνει καπνός πριν προλάβω να πιάσω τα χοντρά, όσο για αυτά που λεν οι ... ρίνγκο .yel., που αλλάζουν τα φυσίγγια γρήγορα, ειδικά με καραμπίνες, να τους πω ότι δεν θα προλάβουν να ανοιγοκλείσουν τα μάτια τους, όχι να αλλάξουν φυσίγγια.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω δύο 9βολα στην άκρη της ζώνης και να τα καλύψω με μια μονωτική για να μην μπορούν να βγουν από παραδρομή αλλά να μπορούν να βγουν εύκολα κατ' επιλογή. Ο λόγος που δεν το έχω κάνει είναι γιατί το 95% των περιοχών που κυνηγάω δεν έχει πληθυσμούς. Ωστόσο πρέπει να το κάνω για τις λίγες πιθανότητες.
Στα 7 μετρα με 3* το 30αρι θα το ξαπλωνες!!!Απο κει και περα απειλη ειμαστε εμεις οχι αυτα.Μονο σοβαρα τραυματισμενο γουρουνι που νιωθει οτι δεν μπορει να ξεφυγει θα σου επιτεθει και οταν το πρατει ειναι πραγματικα εξαιρετικα επικινδυνο!!!!!!!!!Και ναι συμφωνω οτι σπανια θα σου δωσει χρονο να αλλαξεις φυσιγγια.
 
Αστον αγορι μου για κανεναν πιο ψυχραιμο που ειναι "ψημμενος" στο να αλλαζει γρηγορα φυσιγγια... .my man..ghe.
Εμενα να δω ποτε θα μου βγει κανενα σε κανενα μπεκαστοκυνηγο... Εχει βαρεσει γουρουνι κ η κουτση μαρια εδω κατω, κ εμενα δεν μου βγαινει... Ολο σε κατι φιλαρακια πεφτουν... .buy buy.



Σωστο αυτο, ειδικα εδω κατω που εχουν γεμισει τον τοπο κ πολλες φορες οι αγροτες τα τουφεκανε με οτι βρουν απο απογνωση για να τα διωξουν, εχουν ακουσετι πολλα περιστατικα που τα βρισκουν μετα απο καποιες μερες ψοφια η αρρωστα απο τη μυρωδια...
Αρκει την επομενη φορα να εισαι με οπλο και οχι με φωτ.μηχανη.sarcastic.
 
Ακριβώς για αυτούς τους δύο λόγους, δεν θα το έκανα ποτέ. Εξάλλου πιστεύω ότι τέτοιες ευκαιρίες δεν δίνονται πολλές και την δικιά μου την έχασα στο παρελθόν. Το ζώο ήταν γύρω στα 30 κιλα και έφτασε 7 μέτρα δίπλα μου. Είχα μέσα 28γρ νούμερο 7,5 και 3* τσοκ. Ήταν μικρό και δεν ένοιωσα ότι απειλούμαι και ας πέρασε δίπλα μου.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν την ψυχραιμία, αν δείτε έναν μπόγο να ποδοβολεί κατά πάνω σας, να σκεφτείτε την μελλοντική υγεία του ζώου, εγώ αν νιώσω ότι απειλούμαι δεν θα μπορέσω να αντιδράσω τόσο μεγαλόψυχα. Εννοείται ότι αν το δω να με κοιτάει στα 20-40 μέτρα και δεν έχω χοντρά, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ. Ξέρω ότι στο 99% θα γίνει καπνός πριν προλάβω να πιάσω τα χοντρά, όσο για αυτά που λεν οι ... ρίνγκο .yel., που αλλάζουν τα φυσίγγια γρήγορα, ειδικά με καραμπίνες, να τους πω ότι δεν θα προλάβουν να ανοιγοκλείσουν τα μάτια τους, όχι να αλλάξουν φυσίγγια.

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω δύο 9βολα στην άκρη της ζώνης και να τα καλύψω με μια μονωτική για να μην μπορούν να βγουν από παραδρομή αλλά να μπορούν να βγουν εύκολα κατ' επιλογή. Ο λόγος που δεν το έχω κάνει είναι γιατί το 95% των περιοχών που κυνηγάω δεν έχει πληθυσμούς. Ωστόσο πρέπει να το κάνω για τις λίγες πιθανότητες.
Γιωργο το ζωο που αναφερεις αν το κοπαναγες στα 7 μετρα με οτι σκαγια και οτι τσοκ ειχες πανω θα του ανοιγε μια ωραια τρυπα και εσυ θα χορταινες μπριζολακια..... Κριμα που δεν αρπαξες την ευκαιρια.....
 
Στα 7 μετρα με 3* το 30αρι θα το ξαπλωνες!!!Απο κει και περα απειλη ειμαστε εμεις οχι αυτα.Μονο σοβαρα τραυματισμενο γουρουνι που νιωθει οτι δεν μπορει να ξεφυγει θα σου επιτεθει και οταν το πρατει ειναι πραγματικα εξαιρετικα επικινδυνο!!!!!!!!!Και ναι συμφωνω οτι σπανια θα σου δωσει χρονο να αλλαξεις φυσιγγια.
Συμφωνω σε ολα τα παραπανω απλα να επισημανω κατι..... Το γουρουνι μπορει να σου επιτεθει και χωρις να ειναι τραυματισμενο εαν βρισκεσαι πανω στο δρομο του θα σε πατησει.... Περυσι ειχαμε ενα περιστατικο με φιλο της παρεας που τον δαγκωσε και του εσκισε την γαμπα... Βεβαια το λαθος ηταν του φιλου ο οποιος δεν καταλαβε το τριχωτο που ερχοταν απο τις πλατες του και το πηρε ταρα την ωρα που αγκαλιαστηκανε στο μονοπάτι και πεσανε μαζι στο ρεματακι....
 
Πάντως δεν θαθελα να βρεθώ ποτέ στη θεση που βρέθηκε ο κυνηγός στο 1 λεπτό του βίντεο
Δημητρη ειναι απο τις πολλες φορες που τυχαινει σε αυτους που μπαινουν παγανα με τα σκυλια και ειναιτα καπρια κολομενα.... Ειναι οντως επικινδυνο και θελει εμπειρια και τεχνη
 
Πάντως δεν θαθελα να βρεθώ ποτέ στη θεση που βρέθηκε ο κυνηγός στο 1 λεπτό του βίντεο
Εγω παλι Δημητρη καθε φορα που βγαινω για γουρουνι ακριβως σ'αυτη τη θεση θελω να βρεθω!!!Να μου κανει το καπρι(η το κοπαδι)καταμετωπο επιθεση!!!Για τα υπολοιπα θα φροντισει η ... BENELLI μου!!!!.sarcastic.
 
Εγω παλι Δημητρη καθε φορα που βγαινω για γουρουνι ακριβως σ'αυτη τη θεση θελω να βρεθω!!!Να μου κανει το καπρι(η το κοπαδι)καταμετωπο επιθεση!!!Για τα υπολοιπα θα φροντισει η ... BENELLI μου!!!!.sarcastic.

Μητσάρα αν το περιμένεις ακούγοντας τα σκυλιά να το κυνηγάνε έχει καλώς.Τα απρόοπτα είναι δύσκολα.
Πρόπερσι που μου βγήκε ένα μεγάλο αρσενικό ,με το οποίο είχαμε θέματα με κατι μαγνητάκια απο την προηγούμενη μέρα ,μου βγήκε στα 20 μ σε μια στροφή που το έκρυψαν τα κλαδιά .Ανέβηκε απο πάνω στα πυκνά και επί 5 λεπτά ξεφυσούσε και χτυπιόταν.Σταματημένο στο ίδιο σημείο..Ε κει και γω το γούσταρα να μου βγει και το περίμενα .Αλλά....
 
Back
Top