Αγριόχοιρος

Θελω παρα πολυ να παω σε ενα κυνηγι αγριογουρουνου.
Θελω να ζησω την ντουφεκια του αλλα αυτο που με μαγευει ειναι η συνεργασια της παρεας κ η ιχνηλασια ων ιχνων μεχρι να βρεις που θα αμολησεις για σταμπα.
Πολυ μαγια κ πολλες αποριες γιαυτό το κυνηγι.
Εχω απορια για τους παγανιτζιδες που τα βγάζουν εξω απ τι πυκνό. .
Πως διαλεγονται.
Ειναι πάντα οι ιδιοι?
Δεν θελιυν να μπιυν κ αυτοι ας πούμε στο καρτερι?
Εχω απορια πως επιλέγεις τα καρτερια.
Εχω απορια πως σκοπευεις σε κινηση με οπλο σλαγκ που εχει σκιπευτικα όπως το στρατιωτικό οπλο.
Εαν πεζει ρολο αερας .
Χίλια δυο πραγματα.
Πως εκπαιδευεις ενα σκυλι στο γουρουνι
Πραγματικα είναι ενας ολόκληρος κοσμος απο μόνο του αυτο το κυνήγι
 
Θελω παρα πολυ να παω σε ενα κυνηγι αγριογουρουνου.
Θελω να ζησω την ντουφεκια του αλλα αυτο που με μαγευει ειναι η συνεργασια της παρεας κ η ιχνηλασια ων ιχνων μεχρι να βρεις που θα αμολησεις για σταμπα.
Πολυ μαγια κ πολλες αποριες γιαυτό το κυνηγι.
Εχω απορια για τους παγανιτζιδες που τα βγάζουν εξω απ τι πυκνό. .
Πως διαλεγονται.
Ειναι πάντα οι ιδιοι?
Δεν θελιυν να μπιυν κ αυτοι ας πούμε στο καρτερι?
Εχω απορια πως επιλέγεις τα καρτερια.
Εχω απορια πως σκοπευεις σε κινηση με οπλο σλαγκ που εχει σκιπευτικα όπως το στρατιωτικό οπλο.
Εαν πεζει ρολο αερας .
Χίλια δυο πραγματα.
Πως εκπαιδευεις ενα σκυλι στο γουρουνι
Πραγματικα είναι ενας ολόκληρος κοσμος απο μόνο του αυτο το κυνήγι
Ειμαι φανατικος και ειναι το αγαπημενο μου κυνηγι!!Προσωπικα για μενα ειναι ο βασιλιας του κυνηγιου.Ικανοτητα,γνωσεις,στρατηγικη,παθος και κυριως ανθρωπινες σχεσεις!!!!!!Το ειδος του κυνηγου που δεν συνχωρει το παραμικρο λαθος!!!Πριν αρκετα χρονια ηταν δυσκολο σκληρο και απαιτητικο κυνηγι για λιγους.Τωρα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και προσιτο σε περισσοτερους.
Οι παγατζιδες και τα σκυλια ειναι η "καρδια"της ομαδας.Απο αυτους κατα το μεγαλυτερο ποσοστο εξαρτατε η εκβαση της παγανας.Σχεδον παντα ειναι οι ιδιοι.Δεν μπορει να μπει παγατζης ο οποισδιποτε.Πρεπει να ξερη αριστα την περιοχη σπιθαμη προς σπιθαμη και τα γιατακια ενα προς ενα.Να εχει την ικανοτητα να παρακολουθει τις αλλαγες στο τοπιο και να προβλεπει αν αλλαζουν τα γιατακια.Ειναι εμπειροι κυνηγοι και δεν "καιγονται" ιδιαιτερα να κατσουν σε καρτερι.Εχουν περασει και απο αυτα και οπως και ναχει θαχουν και αυτοι τις συναντησεις τους και μεσα στην παγανα.
Τωρα οταν βρεις το τελευταιο μπασιμο των ιχνων υπολογιζει η παρεα συμφωνα με τις πληροφοριες που μεταφερει ο παγατζης που περιπου ειναι τα γουρουνια γιατακιασμενα.Απο αυτο εξαρτατε και η πορια που θα παρουν οτα ξεσηκωθουν απ τα σκυλια και αρχισει η διωξη.Οσο πιο εμπειροι και γνωστες του αναγλυφου της περιοχης ειναι οι κυνηγοι της παρεας τοσο καλυτερα θα υπολογισου που τα "τραβαει" ο τοπος να περασουν και να πιασουν τα καρτερια.
Ο αερας παιζει ρολο καθοριστικο.Και στο γιατακι και στο καρτερι.Δεν υπαρχει περιπτωση τον χειμωνα με τα κρυα να γιατακιασει το γουρουνι φατσα στον αερα.Ουτε στον βορεια ουτε στον νοτια!!!Παντα θα ειναι στο απανεμο και το προσηλιο.
Οταν ειναι στην αρχη και τα σκυλια ειναι απο κοντα και πιεζουν το γουρουνι θα περασει.Αν ομως εχου ωρα που το κυνηγουν και εχει παρει καποια αποσταση,ετσι και το καρτερι εχει τον αερα στην πλατη θα τον παρει μυρωδια και δεν προκειτε να βγει.
Οπως ειπες και συ ομως ειναι ενας φανταστικος κοσμος απο μονος του αυτο το κυνηγι που παντα σε προκαλει να τον μαθεις και να σου δειξει οτι ειναι ολο εκπληξεις!!!!!!
 
Ευχαριστω φιλε μου.
Πιστεύω οτι αν ειμουν Ελλαδα βορεια καποια στιγμη θα κολλουσα με αυτο το κυνηγι...ισως και να αφηνα κ τον λαγο.
Δεν ξερω.
Ομως σιγουρα ξερω οτι θα μου αρεσε πολυ
 
Πολύ αγαπημένη ταινία όπως και το ν4..
Α ρεεεεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στάμπα ρεεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιιιι.shoot.
Βγήκαν τα γουρουνιαααααααα ρεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιι.shoot.
Το κοκορατο του μπάρμπα κορυφή..
Πραγματικά ο βασιλιάς του δασους:)
Αυτό που με κάνει να απορώ,Ειναι η ταχύτητα του σε σχέση με τον όγκο του...asking.
Άντε να κοντράρεις μετά μονοβολο..Για αυτό θεωρώ οτι οι γουρουναδες πρέπει απαραίτητως να κάνουν δοκιμές σε φυσίγγια κ οπλα για να δουν που πάνε τα βόλια-μονοβολα..
Ειναι κρίμα να χάνονται τέτοια ζώα τραυματισμένα.
Ίσως (λέω ίσως..)ένα όπλο με κάννη σλαγκ κ κλεισιοσκοπιο να ήταν μονόδρομος για τους φανατικούς του είδους..
 
Πολύ αγαπημένη ταινία όπως και το ν4..
Α ρεεεεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στάμπα ρεεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιιιι.shoot.
Βγήκαν τα γουρουνιαααααααα ρεεεεεεεε'ι'ιιιιιιιιιιιι.shoot.
Το κοκορατο του μπάρμπα κορυφή..
Πραγματικά ο βασιλιάς του δασους:)
Αυτό που με κάνει να απορώ,Ειναι η ταχύτητα του σε σχέση με τον όγκο του...asking.
Άντε να κοντράρεις μετά μονοβολο..Για αυτό θεωρώ οτι οι γουρουναδες πρέπει απαραίτητως να κάνουν δοκιμές σε φυσίγγια κ οπλα για να δουν που πάνε τα βόλια-μονοβολα..
Ειναι κρίμα να χάνονται τέτοια ζώα τραυματισμένα.
Ίσως (λέω ίσως..)ένα όπλο με κάννη σλαγκ κ κλεισιοσκοπιο να ήταν μονόδρομος για τους φανατικούς του είδους..
Τασο ολα καλα αλλα απο slug κανη και κλεισιοσκοπιο να σου πει ενας απο την παρεα με sx3 big game που θελει να την σπασει..... Δεν το βαζεις ευκολα στην ακιδα το ατιμο
 
Ειναι πολυ δυσκολο με καννες σλαγκ να μπει σε ακιδα το γουρουνι..η τουφεκια του εσε κοντινες αποστασεις ειναι πολυ μπηχτη περιπου σαν την μπεκατσα..για μακρινες βολες βρισκει θεση η σλαγκ..πορσωπικα 9 χρονια που κυνηγαω γουρουνι ριχνω μς την καραμπινα της υπογραφης μου με 76εκ καννη φουλ τσοκ και με βολεψε
 
Τι είναι αυτό που κάνει δύσκολη την αυθόρμητη τουφεκια με μια τέτοια κάννη στο γουρούνι; Πρέπει οποσδηποτε να μπει μονοβολο σε μια τέτοια κάννη;
 
Γιωργο το μονοβολο ειναι το μονο που θα το καταβαλει κατα 90% ακαριαια και δεν θα φυγει τραυματισμενο με αποτελεσμα να πεθανει το γουρουνι μετα απο λιγες ωρες εως και μερες..οσο για την καννη τις σλαγκ τις θεωρω και λιγο θεμα μαρκετινγκ..στην ουσια δεν χρειαζεσαι σκοπευτικα για να κανεις μια βολη ακριβειας στο γουρουνι και το μεγιστο βεληνεκες στο μονοβολο ειναι τα 100 μετρα το πολυ σε ευθεια..αυτο το πετυχαινεις και με μια συμβατικη καννη..το μονο που εξυπηρετει η σλαγκ πιστευω ειναι στην παγανα επειδη ειναι πιο ευκινητο το οπλο στα πυκνα
 
Last edited:
Τι είναι αυτό που κάνει δύσκολη την αυθόρμητη τουφεκια με μια τέτοια κάννη στο γουρούνι; Πρέπει οποσδηποτε να μπει μονοβολο σε μια τέτοια κάννη;
Εχουν μπρος πισω σκοπευτικα τα οποια πρεπει να ευθυγραμμισεις σωστα για να εχεις μια επιτυχιμενη βολη.Προσπαθοντας να ευθυγραμμισεις τα σκοπευτικα εστιαζεις σ'αυτα και οχι στον στοχο που ξερεις πολυ καλα τι σημαινει αυτο..και απο την στιγμη που "ψαχνεις" χανετε καθε εννοια αυθόρμητης βολης.Γι αυτο στο εξωτερικο στα ραβδωτα βαζουν red dod η διοπτρες με μηδενικη μεγενθυση.
Μπορις ανετα και χωρις κανενα προβλημα να βαλεις οτι θελεις(σκαγια δραμια κτλ)αλλα εχουν τσοκ κυλινδρο και κανουν διασπορα.
Στις αποστασεις λειοκανου (20-40 μ) με ενα σωστο κοντακι στα μετρα σου ειτε με μονοβολο ειτε με δραμια και κανη την γενικη αυτη που φορανε τα οπλα μας μπορεις να κανεις την δουλεια σου αριστα!!!
 
Ενα όπλο με καννη slug καλο θα ειναι να εχει κοντακι μοντε καρλο. Εαν κουμπωσεις και το κοντακι ειναι στα μετρα σου, τοτε το ματι αυτοματα πηγαινει αναμεσα απο το ανοιχτο κλισιοσκοπειο και την ακιδα.
Τωρα στο θεμα της εστιασης ακομα και οι καθηγητες σκοποβολής δε συμφωνουν. Δικαιολογιμενο μιας και ο χοιρος πρεπει να σκοπευτει με ακριβεια εφοσον μιλάμε για βολες μεμονοβολο που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ του σωματος. Σε κοντινες βολες ριναι πιο α0λα τα πραγματα μιας και ριχνεις τσακ μπαμ.
Οσον αφορα τις καννες σλαγκ, εχουν μικροτερες δονήσεις παλμικες. Αυτο βοηθα σε ακριβεια σε απανωτες βολες.
Για μενα υο καλύτερο οπλο για γρουν ριναι η benelli vinci slug, λογω κατασκευης και ελευθερης δαχτυλιδιου καννης.
 
Το πλεονέκτημα μιας κάννης slug (με σκοπευτικά) σε σχέση με μια με ρίγα είναι ότι με την slug μπορείς να κάνεις διορθώσεις, κάτι πολύ χρήσιμο, ειδικά στα μονόβολα.
Ο συνδιασμός στοχάστρου με οφθαλμίδιο τύπου ghost ring δεν έχει και πολλά να ζηλέψει από μια κάννη με ρίγα, όσον αφορά την ταχύτητα.
 
Καλη εναρξη σε οσους κυνηγησουν το αγαπημενο μου θηραμα..παντα με προσοχη πορτοκαλι γιλεκο και δεν τουφεκαμε αν δεν βλεπουμε θηραμα..ας γεμισουν απο αυριο φωνες τα βουνα απο τα σκυλια και απο τις τουφεκιες των παγανιερηδων!
 
Back
Top