Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Μπορείς να αγοράζεις γερμανικά , ιταλικά, ισπανικά καί ρωσικά ,των φίλων μας που εξοπλίζουν τι τουρκια για να μας κάνει μαγκιες.Οσο για το Βίνσεντ που δεν σου βγήκε καλό είναι σαν να σου πω ότι μην αγοράσεις άλφα Ρομέο γιατί πριν 15 χρόνια πήρα Φίατ και δεν μου βγήκε καλό.Παντως στο tube έχει ενδιαφέρουσες δοκιμές του renova .
Το renova εάν δεν ήταν Τούρκικο θα το είχα αγοράσει προ πολλού, ατσαλι 4140 εισαγωγή από Ιταλία, ξύλο από ανώτερη καρυδιά κωνοι ,αυλοι,αδράνεια μόνο κλειστρο στα κινούμενα μέρη δηλαδή αξιοπιστία στο μέγιστο.Τι άλλο να θέλω στο500ρικο να μου μαζεύει και τα θηράματα?
 
Δεν γνώριζα καν τη μάρκα αυτή. Το είδα όμως τώρα στην παρουσίαση του Μαστοράκου και σε ξένα site και ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ. Απίστευτο!!
Και κινέζικο να ήταν και από την Ουρουγουάη, θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Αλλά με τους γείτονες δεν τόχω.
 
Όταν με ρωτάνε τι όπλο να αγοράσω, τους απαντώ ως εξής:
1. Για τι δουλειά(ές) το θέλεις.
2. Πόσα χρήματα είσαι αποφασισμένος να διαθέσεις.
Μετά, η απάντηση είναι πιο εύκολη.
Προσωπικά, δεν θα συνιστούσα την αγορά μεταχειρισμένου (για διάφορους λόγους) με τις τόσες προσφορές που υπάρχουν.
 
Ευχαριστώ συνονόματε,
Είμαι πολύ παλιός κυνηγός και έχουν περάσει πολλά όπλα από τα χέρια μου όλων των ειδών (από μονόκαννο και πλάγιο μέχρι S/P και καραμπίνες).
Ψάχνομαι για καινούργιο και σύγχρονο. Η ερώτησή μου στον Τόλη οφείλεται σε σχετικό του ποστάρισμα. Επειδή στο παρελθόν έκανα και κακές επιλογές, δεν θέλω να τις επαναλάβω.
Όταν με το καλό ανοίξουν τα μαγαζιά θέλω να "πιάσω" 3 τουφέκια. Affinity, Bellmonte και Baikal155.
Κυνήγι μου : Τσίχλα, φάσα, τρυγόνι (σπάνια).
Γι΄αυτό σχετική κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη (μη πω και απαραίτητη).
Γιάννη νομίζω πως πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις αν θες οπλο αδρανειας η αερίων.. Αν ειχες στο παρελθον κ τους δυο μηχανισμούς θα έχεις δει τα υπέρ κ τα κατά του καθενός...Εφοσον είναι κάτι που δεν σε απασχολει τότε κοιτάς για οποιοδήποτε οπλο μέσα στο χρηματικό ποσο που έχεις ορισει..
Πας στο κατάστημα λυνεις κάποια όπλα αδράνειας κ τα συγκρίνεις μεταξυ τους..
Λυνεις κ κάποια αερίων κ τα συγκρίνεις κ αυτα μεταξυ τους...
Ειναι λάθος να συγκρίνονται δυο όπλα(ζυγισμα, βάρος, "χοντροκομμενο" η όχι κλπ) με διαφορετικούς μηχανισμούς λειτουργίας..
Και για είναι κ δίκαια η συγκριση καλό είναι τα όπλα να έχουν παραπλησιες τιμές μεταξυ του..
Γιατί καμμια φορα που κάθονται κ μου συγκρίνουν baikal με perazzi γελάω μέχρι δακρυων.......
"Σημείωσε" και καποια όπλα που θα σου προτείνουν τα παιδια εδω περα κ από εκεί κ περα βλέποντας κ κάνοντας..
Καλη επιτυχία στην αγορά σου!
 
Ευχαριστώ συνονόματε,
Είμαι πολύ παλιός κυνηγός και έχουν περάσει πολλά όπλα από τα χέρια μου όλων των ειδών (από μονόκαννο και πλάγιο μέχρι S/P και καραμπίνες).
Ψάχνομαι για καινούργιο και σύγχρονο. Η ερώτησή μου στον Τόλη οφείλεται σε σχετικό του ποστάρισμα. Επειδή στο παρελθόν έκανα και κακές επιλογές, δεν θέλω να τις επαναλάβω.
Όταν με το καλό ανοίξουν τα μαγαζιά θέλω να "πιάσω" 3 τουφέκια. Affinity, Bellmonte και Baikal155.
Κυνήγι μου : Τσίχλα, φάσα, τρυγόνι (σπάνια).
Γι΄αυτό σχετική κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη (μη πω και απαραίτητη).
Κατηγορηματικά όχι στην Bellmonte !!
Στειλε μου p.m για λεπτομεριες.
 
Μπορεί φιλαράκι να βγάλουν και περατζι με ενα 500αρικο εγώ δεν το παίρνω πάντως αν και ξερω ολα τα τουρκικα γιατι παρακολουθω πολυ τα κυνηγετικα οπλα εχω τρέλα και καποια ειναι αξιόλογα απλα δεν τους γουστάρω τους τύπους απλά τους αλλους λαούς τους εχω σε καλυτερη μοιρα και αναγκαστικά αφου δεν εχουμε Ελληνικά παιρνω αλλης προελευσης και καποια στιγμή ημιυν έτοιμος να πάρω ενα μερκελ ποζε που το γουστάρω πολυ και δε το πήρα λογω Γερμανίας οπως δε ψωνίζω και απο τα λιντλ ειναι τα λιγοτετα που μπορώ να κανω αποψη μου βέβαια ουτως ή άλλως οι μεγαλύτεροι εχθροί αυτού του τόπου είμαστε εμείς οι ίδιοι γιατί για ότι έχουμε πάθει όλα αυτά τα χρόνια δεν μας τα επέβαλε κάνεις δεν ειχαμε πόλεμο εν καιρό ειρηνης διαλύθηκαν τα πάντα τέλος παντων βγηκαμε από το θεμα .Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως όλοι πάνε μπροστά οι περισσότεροι κλέβοντας ιδεες και τεχνογνωσία απο άλλους και εμείς που εχουμε ανθρώπους να τα στηρίξουμε συνεχώς πάμε κατά διαόλου .Ένα ειναι σίγουρο είμαστε οι πρώτοι στο κόσμο στην εξαγωγή αξιόλογων ανθρώπων τώρα αν πρέπει να χαιρόμαστε ή να κλαίμε άλλη ιστορία.
 
Λ
Μπορεί φιλαράκι να βγάλουν και περατζι με ενα 500αρικο εγώ δεν το παίρνω πάντως αν και ξερω ολα τα τουρκικα γιατι παρακολουθω πολυ τα κυνηγετικα οπλα εχω τρέλα και καποια ειναι αξιόλογα απλα δεν τους γουστάρω τους τύπους απλά τους αλλους λαούς τους εχω σε καλυτερη μοιρα και αναγκαστικά αφου δεν εχουμε Ελληνικά παιρνω αλλης προελευσης και καποια στιγμή ημιυν έτοιμος να πάρω ενα μερκελ ποζε που το γουστάρω πολυ και δε το πήρα λογω Γερμανίας οπως δε ψωνίζω και απο τα λιντλ ειναι τα λιγοτετα που μπορώ να κανω αποψη μου βέβαια ουτως ή άλλως οι μεγαλύτεροι εχθροί αυτού του τόπου είμαστε εμείς οι ίδιοι γιατί για ότι έχουμε πάθει όλα αυτά τα χρόνια δεν μας τα επέβαλε κάνεις δεν ειχαμε πόλεμο εν καιρό ειρηνης διαλύθηκαν τα πάντα τέλος παντων βγηκαμε από το θεμα .Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως όλοι πάνε μπροστά οι περισσότεροι κλέβοντας ιδεες και τεχνογνωσία απο άλλους και εμείς που εχουμε ανθρώπους να τα στηρίξουμε συνεχώς πάμε κατά διαόλου .Ένα ειναι σίγουρο είμαστε οι πρώτοι στο κόσμο στην εξαγωγή αξιόλογων ανθρώπων τώρα αν πρέπει να χαιρόμαστε ή να κλαίμε άλλη ιστορία.
Τα ίδια ακριβώς λέμε το ότι είμαστε εμείς ανίκανοι δεν σημαίνει και όλοι αυτοί που αντιπαθουμε είναι.
 
Έχω μια μπερναντελι βινσετ συνεργασια με τη ρεμινγτον ολοιδια με την ρεμ 1196 αλλα ειναι φτιαγμένη στη Τουρκία μετά απο πολλές τουφεκιές χωρίς ποτε να έχω ρίξει πάνω απο 36 γρ έκανε ρωγμη το ποτηράκι της κανης με αποτελεσμα άχρηστη η κάνη βέβαια εβαζα κανη απο ρεμινγτον επανω και κυνηγούσα αλλά το θεμα ειναι πως έπαθε ζημιά που δεν δικαιολογείται επουδενι και θα την ειχα πετάξει αλλα το κοντακι ειναι φτιαγμενο κυριολεκτικά προεκταση μου
Γιάννη την ίδια είχε παρει παλια ένας φίλος..
Μετά το κυνήγι την είχε ακουμπησμενη ορθια στο αγροτικό ξεχάστηκε κ πηγε να φυγει.. Έπεσε κάτω το όπλο κ πατησε την κάννη.. Της πηρε μια κάννη remington αλλά δεν μου είχε πει τα καλυτερα για αυτό.. Πολλές εμπλοκες με τσιχλοφυσιγγα..
Θυμάμαι κ στα πρωτα τευχη του hunter passion τα ίδια είχε γράψει κ ο Χατζιωτης για αυτό το όπλο που ήταν στην κατοχή του..
Αυτό όμως δεν λέει κάτι μπορεί άλλες δέκα τέτοιες να λειτουργουν ρολοι..
....Βρίσκεις άκρη με τα όπλα.......
 
Γιάννη νομίζω πως πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις αν θες οπλο αδρανειας η αερίων.. Αν ειχες στο παρελθον κ τους δυο μηχανισμούς θα έχεις δει τα υπέρ κ τα κατά του καθενός...Εφοσον είναι κάτι που δεν σε απασχολει τότε κοιτάς για οποιοδήποτε οπλο μέσα στο χρηματικό ποσο που έχεις ορισει..
Πας στο κατάστημα λυνεις κάποια όπλα αδράνειας κ τα συγκρίνεις μεταξυ τους..
Λυνεις κ κάποια αερίων κ τα συγκρίνεις κ αυτα μεταξυ τους...
Ειναι λάθος να συγκρίνονται δυο όπλα(ζυγισμα, βάρος, "χοντροκομμενο" η όχι κλπ) με διαφορετικούς μηχανισμούς λειτουργίας..
Και για είναι κ δίκαια η συγκριση καλό είναι τα όπλα να έχουν παραπλησιες τιμές μεταξυ του..
Γιατί καμμια φορα που κάθονται κ μου συγκρίνουν baikal με perazzi γελάω μέχρι δακρυων.......
"Σημείωσε" και καποια όπλα που θα σου προτείνουν τα παιδια εδω περα κ από εκεί κ περα βλέποντας κ κάνοντας..
Καλη επιτυχία στην αγορά σου!
Σε ευχαριστώ Τάσο και συμφωνώ μαζί σου.
Το όπλο θα είναι καραμπίνα (τα τελευταία 7 χρόνια χρησιμοποιώ S/P). Αν θα είναι αερίων ή αδρανείας, δεν με πολυενδιαφέρει. Εμπειρία έχω μόνο από αδρανείας. Γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.
Τη αρχική επιλογή τη καθορίζει το ταμείο. Αυτό λέει ταβάνι τα 800 ευρουλάκια και όχι μτχ.
Μετά ποιό μου κάθεται καλύτερα (την έχω πατήσει στο παρελθόν).
Στη συνέχεια κριτήρια με τη σειρά είναι η αξιοπιστία, το ζύγισμα, το βάρος (προτιμώ ελαφρύ) και το συνολικό μήκος του όπλου (συμμαζεμένο, είμαι 1,72).
Χρησιμοποιώ ελαφρές γομώσεις (κατά 80%) και περπατάω λίγο.
Κάθε συμβουλή δεκτή.
 
Εμενα δεν εκανε εμπλοκή ποτέ και εχω ριξει μιλαμε πολλα φυσιγγια αλλα ραγισε κατι το οποιο δεν επρεπε ποτε να γίνει αυτο τονισα οτιι ειχαν χρησιμοποιησει λαθος μεταλο η σε λαθος παχος στο σημειο του οπλου που βγαινουν τα αερια για το πιστονι κατα τα άλλα εμπλοκη δεν μου ειχε κανει ποτε ιδιο μηχανισμο με ρεμινγτον εχει ακριβως η κανη ταιριαζει απο ολες μεχρι τη G3 μοντ
 
Έχω ακούσει καλά λογια για το μπενελι και το έχω πιάσει στα χέρια μου από οταν εμφανίστηκε δεν ξέρω τι κάνει βλητικα που σίγουρα πρέπει να είναι πολύ καλο αλλά την αίσθηση του συνερτζι δεν την έχει που και αυτό είναι πολύ καλό όπλο .Και κατά περίεργο τρόπο δεν πολυτραβηξε .
Εχω ακουσει για τα cynergy να κουνανε απο κουτα κακες εφαρμογες απο το εργοστασιο ε δε δινεις και 2000+ για κουνιμενο
 
Σε ευχαριστώ Τάσο και συμφωνώ μαζί σου.
Το όπλο θα είναι καραμπίνα (τα τελευταία 7 χρόνια χρησιμοποιώ S/P). Αν θα είναι αερίων ή αδρανείας, δεν με πολυενδιαφέρει. Εμπειρία έχω μόνο από αδρανείας. Γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.
Τη αρχική επιλογή τη καθορίζει το ταμείο. Αυτό λέει ταβάνι τα 800 ευρουλάκια και όχι μτχ.
Μετά ποιό μου κάθεται καλύτερα (την έχω πατήσει στο παρελθόν).
Στη συνέχεια κριτήρια με τη σειρά είναι η αξιοπιστία, το ζύγισμα, το βάρος (προτιμώ ελαφρύ) και το συνολικό μήκος του όπλου (συμμαζεμένο, είμαι 1,72).
Χρησιμοποιώ ελαφρές γομώσεις (κατά 80%) και περπατάω λίγο.
Κάθε συμβουλή δεκτή.
Γνώμη μου να κανείς λίγο υπομονή κρατά τα 800 μέχρι να τα κανείς 1000-1100 και μετά έχεις πολλές καλές επιλογές sx4 benelli beretta φαμπαρμ ,
στα 800 για καινούργιο όλα έχουν κάποιο τρανταχτό μειονέκτημα

έτσι και αλλιώς σκατοχρονια είναι δεν έχεις να χάσεις πολλά .
 
Γνώμη μου να κανείς λίγο υπομονή κρατά τα 800 μέχρι να τα κανείς 1000-1100 και μετά έχεις πολλές καλές επιλογές sx4 benelli beretta φαμπαρμ ,
στα 800 για καινούργιο όλα έχουν κάποιο τρανταχτό μειονέκτημα

έτσι και αλλιώς σκατοχρονια είναι δεν έχεις να χάσεις πολλά .
Εδώ θα διαφωνήσω τη μειονέκτημα έχει η μοντεφελτρο η Μ1, η αουτλαντερ στα 800ευρω κανένα μόνο στο μυαλό.Εαν έχεις ζήσει ποιό παλιές καταστάσεις όταν βγήκε η vitoria όλοι πέσανε να την φάνε ξεφτισε η beretta τα έκανε τα οπλα του πεταματου και τα φτιάχνει στην Ισπανία.Μολις διστακτικά πούλησε αντιστραφηκε το κλίμα και τώρα λένε σκυλιά τα Βιτόρια.Η μοντεφελτρο έχει ρίξει σα μεταχειρισμενη εκατομμύρια φυσίγγια στην Αργεντινή και θεωρείται το ποιό αξιόπιστο αυτογεμες στα 800 ευρώ.Που βλέπεις εσύ μειονέκτημα δεν μπορώ να καταλάβω. Πρόσφατα μάλιστα αγόρασε φίλος την Α300 και πίνει νερό στο όνομα της και μάλιστα την πήρε και κάτω από 800 γιατί ήταν δείγμα στο μαγαζί.
 
Η βιτορια πράγματι πολύ καλό όπλο και την Έχω ρίξει αλλα όταν την έβλεπες δεν έλεγες ότι υστερεί σαν κατασκευή η βαφή.

Οι φθηνές μπενελι σαφώς και έχουν θέμα στο φινίρισμα και στις βαφές τουλάχιστον αισθητικά στα μάτια μου .

η α300 νόμιζα είχε κάπου 900 αν είναι και κάτω από 800 ναι μια χαρά ειδικά για καρτέρι .
 
Η βιτορια πράγματι πολύ καλό όπλο και την Έχω ρίξει αλλα όταν την έβλεπες δεν έλεγες ότι υστερεί σαν κατασκευή η βαφή.

Οι φθηνές μπενελι σαφώς και έχουν θέμα στο φινίρισμα και στις βαφές τουλάχιστον αισθητικά στα μάτια μου .

η α300 νόμιζα είχε κάπου 900 αν είναι και κάτω από 800 ναι μια χαρά ειδικά για καρτέρι .
Σε πληροφορώ η Μ1 στα 790ευρω που έχω 3 χρόνια είναι σα καινούργια,κούτα ,ενώ η 350 των 1200ευρω ξεφτισε από την πρώτη χρονιά σε κάνη κλειστρο κλπ.Μην σου πω για ακριβότερα οπλα που πέταξε η βαφη σε πολλά παιδιά εδω μεσα .
 
Η βιτορια πράγματι πολύ καλό όπλο και την Έχω ρίξει αλλα όταν την έβλεπες δεν έλεγες ότι υστερεί σαν κατασκευή η βαφή.

Οι φθηνές μπενελι σαφώς και έχουν θέμα στο φινίρισμα και στις βαφές τουλάχιστον αισθητικά στα μάτια μου .

η α300 νόμιζα είχε κάπου 900 αν είναι και κάτω από 800 ναι μια χαρά ειδικά για καρτέρι .
Αν όλα τα όπλα (και όλα τα προιόντα) ήταν παντού άριστα δεν θα υπήρχαν χαοτικές διαφορές τιμών. Όταν ψωνίζεις σχετικά φθηνά πρέπει να κάνεις και εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου. Και για το θέμα μας όταν δίνεις max 800 € για καραμπίνα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να "πουλήσω" το φινίρισμα (όχι πως δεν με νοιάζει) προκειμένου να εξασφαλίσω τα υπόλοιπα ουσιαστικότερα.
(καταραμένη φτώχια....)
 
Αν όλα τα όπλα (και όλα τα προιόντα) ήταν παντού άριστα δεν θα υπήρχαν χαοτικές διαφορές τιμών. Όταν ψωνίζεις σχετικά φθηνά πρέπει να κάνεις και εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου. Και για το θέμα μας όταν δίνεις max 800 € για καραμπίνα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να "πουλήσω" το φινίρισμα (όχι πως δεν με νοιάζει) προκειμένου να εξασφαλίσω τα υπόλοιπα ουσιαστικότερα.
(καταραμένη φτώχια....)
Η επιλογή της στάνταρ έκδοσης από της πλούσιας ,μιας καλής καλής εταιρίας δεν είναι υποχώρηση , αλλά επιλογή ουσίας.
 
Γνώμη μου να κανείς λίγο υπομονή κρατά τα 800 μέχρι να τα κανείς 1000-1100 και μετά έχεις πολλές καλές επιλογές sx4 benelli beretta φαμπαρμ ,
στα 800 για καινούργιο όλα έχουν κάποιο τρανταχτό μειονέκτημα

έτσι και αλλιώς σκατοχρονια είναι δεν έχεις να χάσεις πολλά .
Φιλε Nikws7 πάρε ένα όπλο από κάποια αξιόπιστη εταιρεία που να σου αρέσει και κυρίως (εγώ την έχω πατήσει στο παρελθόν) μην πάρεις ένα όπλο για γενικό κυνήγι αλλά ένα όπλο που θα ταιριάζει στον δικό σου τρόπο και είδος κυνηγίου, τώρα για ένα διαφορετικό κυνήγι που θα κάνεις περιστασιακά 1 ή 2 φορές το χρόνο, σίγουρα μπορείς να προσαρμοστείς. Προκαταβολικά καλορίζικο ότι και αν πάρεις.
 
Back
Top