Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Εγώ προσωπικά φίλε μου ποτέ δεν ήμουν υπέρ των πολύ ελαφριών όπλων ,μόνον σε ένα κυνήγι θα επέλεγα ελαφρύ όπλο της μπεκατσας και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα έβαζα το πολύ μέχρι 34 άντε σε τρομερά κρύα 36 gr φυσίγγια ,εδώ υπάρχουν φυσίγγια για την μπεκάτσα 40 gr και θα τα ρίχνω με όπλο 2700 !!!!!! Όσο για την τσίχλα και ειδικά παγανα που μπορεί να ρίξεις πολλά φυσίγγια ότι θα κερδίσεις σε ξεκούραση στα χέρια από το ελαφρύ θα το χάσεις στο τέλος από το κουδούνισμα στων ώμο και στο κεφαλι,αποψη μου να παρεις ενα οπλο πάνω από 3000 και κάτω από 3500 ώστε να κάνεις ότι κυνήγι θες οπότε θες .

Για μπεκάτσα (με σκύλο) πάνω από 28γρ είναι πολλά. Κυκλοφορούν φυσικά και φυσίγγια 40γρ για μπεκάτσα, ενίοτε διασποράς. Ωστόσο το θήραμα αυτό παραμένει ευάλωτο διότι κτυπιέται στη πλάτη/πλευρό και πέφτει με 2 σκάγια 8αρια. Οι περισσότερες που "γλυτώνουν" ειναι από αστοχία και όχι από αντοχή στη κρούση και τη διάτρηση. Δύσκολο θήραμα, συναρπαστικό και με πρωτοβουλία να βάλει κόντρα ήλιο και οποιοδήποτε εμπόδιο στο ενδιάμεσο. Αλλά ένα ελαφρύ όπλο με 28γρ, σεταρισμένο πάνω στον κυνηγό, φέρνει τις κάννες (ή την κάννη) άμεσα σε θέση βολής.
 
Επειδή το έχω τ όπλο 3,6 είναι με 71 κανη.με 66 το βάρος πέφτει.το s magnum δε κατάλαβα που ακριβώς ενοχλεί.το βάρος για μερικούς ίσως να είναι ενοχλητικό για περπατητο εγώ πάντως το χρησιμοποιώ παντου
Είναι σαν τα @@ του δεσπότη Ευριπίδη, ντεκόρ τα έχει διότι δεν τα χρησιμοποιεί. Αν δεν ρίχνεις super magnum γομώσεις, δεν χρειάζεται θαλάμη super magnum. Το βάρος των 3600γρ που έγραψα το υπολογίζω για 66εκ κάννες με 3 φυσίγγια (110γρ επιπλέον του άδειου). Το όπλο Beretta A350 είναι καλό, όπως κάθε όπλο που μας ικανοποιεί τις απαιτήσεις.

Αν πάρουμε όπλο με περισσότερα των όσων επιθυμούμε και παραλείψουμε αυτά που ΠΡΕΠΕΙ, τότε κάνουμε ΛΑΘΟΣ αγορά. Στο περπατητό και φερμαριστό κυνήγι, όπου η επώμιση και το σετάρισμα είναι η 1η προτεραιότητα (σε σχέση με τη θαλάμη μας κάννης), θα ξεκινούσα από το κοντάκι και θα συνέχιζα προς τα εμπρός. Για τσίχλες και λαγό στο πρόγκηγμα σε περπατητό, θα πήγαινα σε βάρος, ζύγισμα και μετά σε θαλάμη 70αρα, το πολύ 76αρα μιάς και δεν κυκλοφορούν πλέον 70αρες.
 
Εγώ νομίζω ότι τα 28 gr
Για μπεκάτσα (με σκύλο) πάνω από 28γρ είναι πολλά. Κυκλοφορούν φυσικά και φυσίγγια 40γρ για μπεκάτσα, ενίοτε διασποράς. Ωστόσο το θήραμα αυτό παραμένει ευάλωτο διότι κτυπιέται στη πλάτη/πλευρό και πέφτει με 2 σκάγια 8αρια. Οι περισσότερες που "γλυτώνουν" ειναι από αστοχία και όχι από αντοχή στη κρούση και τη διάτρηση. Δύσκολο θήραμα, συναρπαστικό και με πρωτοβουλία να βάλει κόντρα ήλιο και οποιοδήποτε εμπόδιο στο ενδιάμεσο. Αλλά ένα ελαφρύ όπλο με 28γρ, σεταρισμένο πάνω στον κυνηγό, φέρνει τις κάννες (ή την κάννη) άμεσα σε θέση βολής.
Για μπεκάτσα (με σκύλο) πάνω από 28γρ είναι πολλά. Κυκλοφορούν φυσικά και φυσίγγια 40γρ για μπεκάτσα, ενίοτε διασποράς. Ωστόσο το θήραμα αυτό παραμένει ευάλωτο διότι κτυπιέται στη πλάτη/πλευρό και πέφτει με 2 σκάγια 8αρια. Οι περισσότερες που "γλυτώνουν" ειναι από αστοχία και όχι από αντοχή στη κρούση και τη διάτρηση. Δύσκολο θήραμα, συναρπαστικό και με πρωτοβουλία να βάλει κόντρα ήλιο και οποιοδήποτε εμπόδιο στο ενδιάμεσο. Αλλά ένα ελαφρύ όπλο με 28γρ, σεταρισμένο πάνω στον κυνηγό, φέρνει τις κάννες (ή την κάννη) άμεσα σε θέση βολής.
Μπεκάτσα χωρίς (σκύλο ) δεν νοείται ! Τα 28 gr είναι λίγα διότι μιλάμε για πολύ πυκνά μέρη ,έχω πάρει πολλά πουλιά που ίσα που πρόλαβα να τουφεκισω την ώρα που μπήκαν πίσω από το πουρνάρι με 28gr απλά δεν θα τα είχα πάρει ,βάλε και το πολύ κρύο που συχνά την κυνηγάμε και τελικά δεν νομίζω ότι υπάρχει Έλληνας κυνηγός που κυνηγάει μπεκάτσες με 28 ,σαφέστατα και τα 40 gr είναι υπερβολή ,όσο για το ότι η μπεκάτσα είναι τόσο ευαίσθητη εγω μετά από χρόνια που την κυνηγάω έχω καταλήξει ότι η μπεκάτσα απλά εάν πάρει έστω και ένα σκαγι στην φτερούγα θα πέσει ,οπουδήποτε αλλού όμως με ένα σκαγι ίσως και με δύο μια χαρά την χαιρεταμε ,εντάξει δεν λέω ότι είναι φάσσα η παπί παιδιά ,όμως σε γενικές γραμμές δεν είναι πιο ευαίσθητη από έναν κότσυφα η μια τσίχλα απλά η φτερούγα της έχει τέτοια διαμόρφωση που εάν τσακίσει ακόμα και στην άκρη της η μπεκάτσα δεν μπορεί να πετάξει .
 
Εγώ νομίζω ότι τα 28 gr


Μπεκάτσα χωρίς (σκύλο ) δεν νοείται ! Τα 28 gr είναι λίγα διότι μιλάμε για πολύ πυκνά μέρη ,έχω πάρει πολλά πουλιά που ίσα που πρόλαβα να τουφεκισω την ώρα που μπήκαν πίσω από το πουρνάρι με 28gr απλά δεν θα τα είχα πάρει ,βάλε και το πολύ κρύο που συχνά την κυνηγάμε και τελικά δεν νομίζω ότι υπάρχει Έλληνας κυνηγός που κυνηγάει μπεκάτσες με 28 ,σαφέστατα και τα 40 gr είναι υπερβολή ,όσο για το ότι η μπεκάτσα είναι τόσο ευαίσθητη εγω μετά από χρόνια που την κυνηγάω έχω καταλήξει ότι η μπεκάτσα απλά εάν πάρει έστω και ένα σκαγι στην φτερούγα θα πέσει ,οπουδήποτε αλλού όμως με ένα σκαγι ίσως και με δύο μια χαρά την χαιρεταμε ,εντάξει δεν λέω ότι είναι φάσσα η παπί παιδιά ,όμως σε γενικές γραμμές δεν είναι πιο ευαίσθητη από έναν κότσυφα η μια τσίχλα απλά η φτερούγα της έχει τέτοια διαμόρφωση που εάν τσακίσει ακόμα και στην άκρη της η μπεκάτσα δεν μπορεί να πετάξει .
Off topic παντελώς βγήκαμε !!!! Αλλά η κουβέντα πολλές φορές μας σπρώχνει προς την κατεύθυνση του off .είμαι περίεργος να δω τελικά τι θα αγοράσει ο φίλος ,για να ξαναμπω στο θέμα χαχαχα!!!!!;!!;;;;;;;;;
 
αμα επωμίσει όλα τα όπλα που βρίσκει στα μαγαζιά, τα +- καθενός όπλου στο τέλος θα καταλήξει να αγοράσει για πρώτο όπλο ενα σουπερ ποζέ γύρω στα 2Κ. αμα μπορεί να το πληρώσει και δεν του δημιουργεί θέμα πρέπει να το τολμήσει.
 
Μπερδεύει η κατάσταση με βλέπω Αθήνα. Να τα επομιζω κ να τα βλέπω όλα μαζί για να αποφασίσω. Για Α300-montefeltro-SX4 τι λέτε;;;
Αν ανέβεις ΑΘΗΝΑ, τράβα στον Ανδρέα Πλαστουργό www.big-hunter.gr, να σου σετάρει το κοντάκι στα μέτρα σου ΔΩΡΕΑΝ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για καινούργιο όπλο, ώστε να μην ψάχνεσαι με τις βολές σου. Η SX4 απ' ότι θυμάμαι ΔΕΝ έχει σετ φλαντζών για σετάρισμα, αν και στην ουσία μόνο τα ξύλινα μέρη σε όπλο σετάρονται με ακρίβεια. Από τα 3 όπλα, μου φαίνεται πως τα έβαλες στη σωστή σειρά. Για τα δικά σου κυνήγια, η Α300 Outlander είναι η καταλληλότερη στη τιμή προσφοράς της (αν την προλάβεις ...)
 
Μπερδεύει η κατάσταση με βλέπω Αθήνα. Να τα επομιζω κ να τα βλέπω όλα μαζί για να αποφασίσω. Για Α300-montefeltro-SX4 τι λέτε;;;
Εάν τελικά έρθεις Αθήνα και χρειάζεσαι βοήθεια για να πας σε μαγαζιά πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.
Κύβος ερρίφθη τελικά μετά από πολύ σκέψη και φτάνοντας τλκ στο Ηράκλειο για να τα δω κ να τα επομισω όλα όσα με ενδιαφεραν σε έναν άνθρωπο επαγγελματία με τα όλα του. Μου κάθεται καλά, μου αρέσει, Αδράνειας, ξύλα, ελαφρύ, 5τσοκ, τιμή προσφοράς, 5 χρόνια εγγύηση. Benelli montefeltro extra light.
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.
Κύβος ερρίφθη τελικά μετά από πολύ σκέψη και φτάνοντας τλκ στο Ηράκλειο για να τα δω κ να τα επομισω όλα όσα με ενδιαφεραν σε έναν άνθρωπο επαγγελματία με τα όλα του. Μου κάθεται καλά, μου αρέσει, Αδράνειας, ξύλα, ελαφρύ, 5τσοκ, τιμή προσφοράς, 5 χρόνια εγγύηση. Benelli montefeltro extra light.
Mε τις υγείες σου, όμορφο όπλο, καλά κυνήγια, rtfm.
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.
Κύβος ερρίφθη τελικά μετά από πολύ σκέψη και φτάνοντας τλκ στο Ηράκλειο για να τα δω κ να τα επομισω όλα όσα με ενδιαφεραν σε έναν άνθρωπο επαγγελματία με τα όλα του. Μου κάθεται καλά, μου αρέσει, Αδράνειας, ξύλα, ελαφρύ, 5τσοκ, τιμή προσφοράς, 5 χρόνια εγγύηση. Benelli montefeltro extra light.
Καλόριχτο και πάντα εύστοχο
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.
Κύβος ερρίφθη τελικά μετά από πολύ σκέψη και φτάνοντας τλκ στο Ηράκλειο για να τα δω κ να τα επομισω όλα όσα με ενδιαφεραν σε έναν άνθρωπο επαγγελματία με τα όλα του. Μου κάθεται καλά, μου αρέσει, Αδράνειας, ξύλα, ελαφρύ, 5τσοκ, τιμή προσφοράς, 5 χρόνια εγγύηση. Benelli montefeltro extra light.
Καλορίζικη και καλά σμπάρα ....
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας.
Κύβος ερρίφθη τελικά μετά από πολύ σκέψη και φτάνοντας τλκ στο Ηράκλειο για να τα δω κ να τα επομισω όλα όσα με ενδιαφεραν σε έναν άνθρωπο επαγγελματία με τα όλα του. Μου κάθεται καλά, μου αρέσει, Αδράνειας, ξύλα, ελαφρύ, 5τσοκ, τιμή προσφοράς, 5 χρόνια εγγύηση. Benelli montefeltro extra light.
Καλώς ήρθες στη Μπενελοπαρέα! Τώρα είσαι πραγματικός κυνηγός ;)
 
Αν εχεις πολυ περιεργες διαστασεις παρε ενα χωρις το επανατατικο στο κοντακι για να εχει μεγαλυτερο ευρος κινισεων οπως η affinity franchi και πολυ καλη τιμη
Τόλη θα σε πρήξω!
Διάβαζα το παραπάνω και σφίχτηκα. Εγώ είμαι ψιλοκοντός (1,72). Λες να μου πέφτει μακρύ;
Σε ρωτάω γιατί με αυτή τη παλιοκατάσταση δεν μπορώ (για την ώρα) να το επωμίσω σε μαγαζί.
 
Τόλη θα σε πρήξω!
Διάβαζα το παραπάνω και σφίχτηκα. Εγώ είμαι ψιλοκοντός (1,72). Λες να μου πέφτει μακρύ;
Σε ρωτάω γιατί με αυτή τη παλιοκατάσταση δεν μπορώ (για την ώρα) να το επωμίσω σε μαγαζί.
Εισαι μεσα στα ορια του γενικου σωματοτυπου αλλα αν δεν το επωμισεις δε ξερω να σου πω
 
Συνεχίζω σημαντικό για το θέμα ψυχολογίας τώρα τα 100 και τα 200 γρ δε λενε και πολλά αν το οπλο ειναι ζυγισμενο αν θες οπλο σχεδον απροβληματιστο αδράνεια αν ριχνεις πάνω από 32 γρ μην παρεις οπλο ελαφρύτερο απο 3 κιλα το ύψος που έχεις δεν εχει μεγάλες ιδιαιτερότητες τα ταιριαζεις τα περισσότερα οπλα και αν θες για μεικτό κυνήγι πάρε κανη 66 με τσοκ άποψη μου .Καλή αγορά οτι και αν πάρεις.
 
Back
Top