Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

Γεια σου Λευτέρη καλώς ήρθες, πάρε αυτό που σου έρχεται καλύτερα, τι κυνήγια κάνεις ;
Εγώ στα 1000€ θα έπερνα μια Benelli Μ2, ζύγισμα σαν ακριβό δίκαννο με τεράστιες αντοχές ή Beretta a350 για καρτέρι
Κυνήγια κυρίως περπατητο για τσίχλα το σούρουπο κάνα πέρασμα και λαγό σίγουρα.
 
Λευτερη καλη αρχη!
Ευχαριστο το να βλεπεις νεους να ασχολουνται με τη θηρα, γιατι σε λιγο θα γινουμε ειδος προς εξαφανιση...
Αναμεσα σε αυτα τα δυο θα διαλεγα franchi. Ειχα την bellmonte και μονο που δε τη χαρισα...
Σε αυτα τα χρηματα ψαξου και για β χερι.Εχει ευκαιρειες.
Επισης θα κοιτουσα και beretta 350 . Τρομερη καννη και vfm αγορα.
Η fabarm που διαβασα απο αλλον συναδελφο παραπανω , τρομερη σκοπευτικη γραμμη, αλλα καθολου swing. Θυμιζει "κουφιο" οπλο.

Μπορεις να πας λιγο παραπανω σε χρηματα και σε αλλες επιλογες ομως αφου ειπες εως 1000 ε να μην σε μπερδευω.
Ακου γνωμες αλλα στο τελος ακου το ενστικτο σου. Εσυ θα το κυνηγας. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που θα παρεις να το γουσταρεις!
 
Έχω ξανά κυνηγιση παλιότερα με μια beretta 302 του πατέρα μου. Αγαπώ πολύ την φύση κ τα σκυλιά(έχω τέσσερα). Κ σίγουρα κ το όπλο που θα πάρω θα πρέπει να το γουστάρω. Αύριο θα πάω σε ένα ακόμα μαγαζί να επομισω. Πάντως σας ευχαριστώ όλους που μου έχετε δώσει τόσες πληροφορίες κ επιλογές.
 
Έχω ξανά κυνηγιση παλιότερα με μια beretta 302 του πατέρα μου. Αγαπώ πολύ την φύση κ τα σκυλιά(έχω τέσσερα). Κ σίγουρα κ το όπλο που θα πάρω θα πρέπει να το γουστάρω. Αύριο θα πάω σε ένα ακόμα μαγαζί να επομισω. Πάντως σας ευχαριστώ όλους που μου έχετε δώσει τόσες πληροφορίες κ επιλογές.
Λευτέρη κοίτα και για beretta es100 μεταχειρισμένη.Εξαιρετικό όπλο.
 
Καλησπέρα φίλοι κυνηγοί.
Είμαι νέος κυνηγός κ ενδιαφέρομαι να πάρω ένα όπλο μέχρι 1000 ευρώ περίπου για γενικά κυνήγια. Έχω δει το bellmonte 2 και το affinity. Ποιες οι γνώμες σας για αυτά τα δύο κ τι άλλο έχετε να προτείνετε;;
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ (Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος)

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.
Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ
- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ) - Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα; - Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα; - Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα; - Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο; - Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες; - Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα; - Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα; - Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο; - Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει; - Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια; - Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ
- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω; - Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει; - Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα; - Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :) )

Λοιπές απορίες με μύνημα.
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΙΖΑ
 
Φιλε μου εδω οπως και σε μια καθημερινη παρεα θα ακούσεις 10 διαφορετικες γνωμες απο 10 διαφορετικούς ανθρωπους...Λογω περιοχης που μενεις η αλήθεια ειναι οτι εχεις περιορισμους στην επωμιση μεγαλης ποικιλιας οπλων...οποτε θα χεις και περιορισμο στην τελικη επιλογη για το πρωτο όπλο σου. Μια ειναι η μεθοδολογια: παιρνεις ολα τα μαγαζια σειρα, επωμιζεις ο,τι έχουν και οποιο σου κατσει καλυτερα το ψαχνεις και στο νετ και παζαρευεις την τιμη...
Εγγυησεις και τετοια ειναι παπαριες, γιατι αμα χαλασει κατι ολοι το ριχνουν στον εισαγωγεα και σου λενε α δε ξερω να το στειλουμε στον εισαγωγεα και οτι μας πει!
Η αγορα απο αγγελια εξ αποστασεως ειναι μπίλια σε ρουλετα...αμα σου κατσει εισαι αρχοντας ομως
 
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ (Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος)

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.
Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ
- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ) - Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα; - Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα; - Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα; - Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο; - Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες; - Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα; - Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα; - Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο; - Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει; - Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια; - Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ
- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω; - Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει; - Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα; - Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :) )

Λοιπές απορίες με μύνημα.
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΙΖΑ
Αν φιλε μου Θαναση ειχαν γνωση εστω και τα μισα απο αυτα τοτε οι αγωρες που θα εκαναν θα ηταν 80% πετυχημενες....αλλα δυστιχως μας εφαγαν τα μπιχλιμπιδια...τα χρυσα γραμματα ...η παραπληροφορηση και η ασχετοσυνη αρκετων που συμβουλευουν βαση της δικης τους επιλογης που σε πολλες περιπτωσεις ηταν λανθασμενη(αλλα ποιος το παραδεχεται???)
 
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ (Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος)

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.
Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ
- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ) - Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα; - Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα; - Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα; - Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο; - Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες; - Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα; - Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα; - Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο; - Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει; - Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια; - Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ
- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω; - Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει; - Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα; - Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :) )

Λοιπές απορίες με μύνημα.
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΜΙΖΑ
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Ερώτηση μια:Που μπορώ να πιστοποιησω ότι ένα όπλο κάνει ακριβώς πάνω μου;;
 
Σμρ επομισα κ μια beretta A350 η οποία μου έκατσε αρκετά καλά.καλυτερα κ από την bellmonte και από την affinity. Σε προσφορά 1150.
Αυριο η μεθαύριο το πρωί θα πάω για περισσότερες επομισεις καθώς η πληροφορία του φίλου για το κατάστημα στον Καλυκα ήταν σωστή.
 
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Ερώτηση μια:Που μπορώ να πιστοποιησω ότι ένα όπλο κάνει ακριβώς πάνω μου;;
Το όπλο το ράβεις επάνω σου όπως το κουστούμι. Αν θέλεις στείλε μου κάποια στοιχεία σου σε μύνημα - αν δεν θέλεις να τα εκθέσεις εδώ - για να σου πω 2-3 συμβουλές στο θέμα "ραψίματος" και δοκιμής κοντακίου πριν την αγορά. Σε ορισμένα αυτογεμή οι φλάντζες κλίσεων δίνουν κάποιες λύσεις, αλλά μόνο τυχαία αυτές θα σου κουμπώσουν 100%. Πάντως από ολότελα, καλή και η Παναγιώταινα.
 
Σμρ επομισα κ μια beretta A350 η οποία μου έκατσε αρκετά καλά.καλυτερα κ από την bellmonte και από την affinity. Σε προσφορά 1150.
Αυριο η μεθαύριο το πρωί θα πάω για περισσότερες επομισεις καθώς η πληροφορία του φίλου για το κατάστημα στον Καλυκα ήταν σωστή.
Με θαλάμη supermagnum 89mm και 3600 βάρος (γεμάτο το ζυγίζουμε ...) θα πας για τσίχλες περπατητό και λαγό ? Μήπως με ένα 16αρι πλαγιόκαννο έκανες τη δουλειά σου καλύτερα ?
 
Με θαλάμη supermagnum 89mm και 3600 βάρος (γεμάτο το ζυγίζουμε ...) θα πας για τσίχλες περπατητό και λαγό ? Μήπως με ένα 16αρι πλαγιόκαννο έκανες τη δουλειά σου καλύτερα ?
Επειδή το έχω τ όπλο 3,6 είναι με 71 κανη.με 66 το βάρος πέφτει.το s magnum δε κατάλαβα που ακριβώς ενοχλεί.το βάρος για μερικούς ίσως να είναι ενοχλητικό για περπατητο εγώ πάντως το χρησιμοποιώ παντου
 
Σμρ επομισα κ μια beretta A350 η οποία μου έκατσε αρκετά καλά.καλυτερα κ από την bellmonte και από την affinity. Σε προσφορά 1150.
Αυριο η μεθαύριο το πρωί θα πάω για περισσότερες επομισεις καθώς η πληροφορία του φίλου για το κατάστημα στον Καλυκα ήταν σωστή.
Λευτέρη είναι πολύ καλό όπλο,το έχει ο φίλος μου ο ευρυπιδης...και μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση.....
 
Το όπλο το ράβεις επάνω σου όπως το κουστούμι. Αν θέλεις στείλε μου κάποια στοιχεία σου σε μύνημα - αν δεν θέλεις να τα εκθέσεις εδώ - για να σου πω 2-3 συμβουλές στο θέμα "ραψίματος" και δοκιμής κοντακίου πριν την αγορά. Σε ορισμένα αυτογεμή οι φλάντζες κλίσεων δίνουν κάποιες λύσεις, αλλά μόνο τυχαία αυτές θα σου κουμπώσουν 100%. Πάντως από ολότελα, καλή και η Παναγιώταινα.
Καλημερα, αν μπορουσατε να λεγατε τις συμβουλες σε γενικεε γραμμες θα ηταν πολυ ενδιαφερον.
 
Εγώ προσωπικά φίλε μου ποτέ δεν ήμουν υπέρ των πολύ ελαφριών όπλων ,μόνον σε ένα κυνήγι θα επέλεγα ελαφρύ όπλο της μπεκατσας και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα έβαζα το πολύ μέχρι 34 άντε σε τρομερά κρύα 36 gr φυσίγγια ,εδώ υπάρχουν φυσίγγια για την μπεκάτσα 40 gr και θα τα ρίχνω με όπλο 2700 !!!!!! Όσο για την τσίχλα και ειδικά παγανα που μπορεί να ρίξεις πολλά φυσίγγια ότι θα κερδίσεις σε ξεκούραση στα χέρια από το ελαφρύ θα το χάσεις στο τέλος από το κουδούνισμα στων ώμο και στο κεφαλι,αποψη μου να παρεις ενα οπλο πάνω από 3000 και κάτω από 3500 ώστε να κάνεις ότι κυνήγι θες οπότε θες .
 
Back
Top