Αγορά Πρώτου κυνηγετικού

@Leon 50
1. Μην βάζεις τόσο αυστηρό ταβάνι στις τιμές, γιατί θα το ξαναπληρώσεις το όπλο.
2. Το θέμα είναι να αγοράσεις ένα όπλο που να μην σου δημιουργεί προβλήματα. Όλα σκοτώνουν, άλλα λίγο καλύτερα άλλα λίγο χειρότερα με τα ίδια ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
3. Με 1000€ δεν αγοράζεις όπλο για μιά ζωή. Αγοράζεις όπλο για να κάνεις την δουλειά σου. Άλλο θα φθαρεί ευκολότερα δεξιά και το άλλο αριστερά ... Εεε και ?
4. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, αντοχές, μηδενικά προβλήματα, μήκος κάνης, σετ αλλαγής κλίσεων, πιθανή αλλαγή μήκους κοντακιού, κεντροτουφέκισμα, ταίριασμα στο σώμα σου και να σου αρέσει.
Αυτά είναι τα βασικά.

Άστα τα υπόλοιπα ...
Ξέρω είμαι ωμός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
 
Last edited:
@Leon 50
1. Μην βάζεις τόσο αυστηρό ταβάνι στις τιμές, γιατί θα το ξαναπληρώσεις το όπλο.
2. Το θέμα είναι να αγοράσεις ένα όπλο που να μην σου δημιουργεί προβλήματα. Όλα σκοτώνουν, άλλα λίγο καλύτερα άλλα λίγο χειρότερα με τα ίδια ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
3. Με 1000€ δεν αγοράζεις όπλο για μιά ζωή. Αγοράζεις όπλο για να κάνεις την δουλειά σου. Άλλο θα φθαρεί ευκολότερα δεξιά και το άλλο αριστερά ... Εεε και ?
4. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, αντοχές, μηδενικά προβλήματα, μήκος κάνης, σετ αλλαγής κλίσεων, πιθανή αλλαγή μήκους κοντακιού, κεντροτουφέκισμα, ταίριασμα στο σώμα σου και να σου αρέσει.
Αυτά είναι τα βασικά.

Άστα τα υπόλοιπα ...
Ξέρω είμαι ωμός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
Η m2 είναι για μια ζωή ,εκτός αν ότι πιάνεις στα χέρια σου το καταστρέφεις.
 
Η m2 είναι για μια ζωή ,εκτός αν ότι πιάνεις στα χέρια σου το καταστρέφεις.
Το καλό είναι ότι θα το μάθετε πρώτοι παιδιά.
Το κακό είναι ότι θα πρέπει να περάσει μιά ζωή για να βεβαιωθούμε.

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα πλέον.

Παρόλο που είχα την οικονομική δυνατητα να αγοράσω όπλο των 2-3k (περισσότερο το θεωρώ σπατάλη) προτίμησα να αγοράσω του 1k και με την παραμικρή μ@λακία να το πουλήσω και να πάρω άλλο.
Τόσο απλά ...
 
3. Με 1000€ δεν αγοράζεις όπλο για μιά ζωή. Αγοράζεις όπλο για να κάνεις την δουλειά σου. Άλλο θα φθαρεί ευκολότερα δεξιά και το άλλο αριστερά ... Εεε και ?
Διαφωνώ κάθετα πάρε μια μπενελι και αν καταφέρεις με σκληρή αλλά σωστή χρήση να την χαλάσεις στα χέρια σου θα είσαι ο πρώτος που θα το έχει κάνει σου παραθέτω μια του 1975 με εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια την οποία παίρνω ανελλιπώς στις τσίχλες ,και μην φανταστείς κανένα εξεζητημενο μοντελο μια απλή 123 με κανη sentetien 20200522_144011.jpg
 
Διαφωνώ κάθετα πάρε μια μπενελι και αν καταφέρεις με σκληρή αλλά σωστή χρήση να την χαλάσεις στα χέρια σου θα είσαι ο πρώτος που θα το έχει κάνει σου παραθέτω μια του 1975 με εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια την οποία παίρνω ανελλιπώς στις τσίχλες ,και μην φανταστείς κανένα εξεζητημενο μοντελο μια απλή 123 με κανη sentetien View attachment 21395

Μ2 έχω πάρει Ηλία.
Την πήρα μόνο για την αξιοπιστία της.
Την πήρα για μιά ζωή με τα φυσίγγια που ρίχνω πλέον τώρα.
Τι προβλήματα θα βγάλει δεν ξέρω ... Το πιο πιθανό είναι να μην βγάλει.

Αν χαλάσει και αυτή ... δεν ξέρω πια τι να επιλέξω ...
 
Το καλό είναι ότι θα το μάθετε πρώτοι παιδιά.
Το κακό είναι ότι θα πρέπει να περάσει μιά ζωή για να βεβαιωθούμε.

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα πλέον.

Παρόλο που είχα την οικονομική δυνατητα να αγοράσω όπλο των 2-3k (περισσότερο το θεωρώ σπατάλη) προτίμησα να αγοράσω του 1k και με την παραμικρή μ@λακία να το πουλήσω και να πάρω άλλο.
Τόσο απλά ...
Εάν δεν σε τρώει το καταναλωτικό σαράκι γλύτωσες τα παραπάνω χρήματα.Απο τότε που βγήκε η μοντεφελτρο και τα αδέλφια τις δεν έχει ακουστεί αστοχία που να αχρειστευσει το όπλο ,η που να μην μπορέσει να καλύψει η πενταετείς εγγύηση.
 
Μ2 έχω πάρει Ηλία.
Την πήρα μόνο για την αξιοπιστία της.
Την πήρα για μιά ζωή με τα φυσίγγια που ρίχνω πλέον τώρα.
Τι προβλήματα θα βγάλει δεν ξέρω ... Το πιο πιθανό είναι να μην βγάλει.

Αν χαλάσει και αυτή ... δεν ξέρω πια τι να επιλέξω ...
Οποιος καει στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, ειμαι σιγουρος οτι και γνωσεις και κριση εχεις για να επιλέξεις το σωστο,όπως και έκανες, έχω φάει πολλές πατάτες γι αυτό στα λέω κάποτε πιτσιρικάς στη 610vsgl ντουφεκος κατά τα άλλα μου έσπασε ο σιδηρόδρομος 2 φορές μες στη χρόνια, fabarm mk3 δύο φορές στοπ κλείστρου και μια ραγισμενη πάπια, μη σου πω για οξειδωσεις, και πολυμερισμο πλαστικών αυτά είναι λεπτομέρειες. Οπότε έχεις κάνει μια αγορα με γνώμονα την αξιοπιστία την ασφάλεια και ευκολία χρήσης. Ολοι αγοραζουμε οπλα για μια ζωη και ειναι το πρώτο μελημα μας μεχρι να μας γιαλυσει κατι αλλο και να τρεξουμε αγωνιωδώς να το αποκτήσουμε. Πατέρας μου έχει ένα πλάγιο με συρματερες κάνες έχει ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια όλων των ειδών το όπλο είναι ακμαίο και ο πατέρας μου σχεδόν κατακοιτος.
 
Πατέρας μου έχει ένα πλάγιο με συρματερες κάνες έχει ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια όλων των ειδών το όπλο είναι ακμαίο και ο πατέρας μου σχεδόν κατακοιτος.
1957
3 γενιές και δουλεύει ακόμα (1 σπασμένο ελατήριο σφύρας και 1 μικρό κούνημα στα κλειδιά που επισκευάστηκε)

Πρέπει να το πάρω σε καμιά τσίχλα μου φαίνεται ...

21.JPG
 
@Leon 50
1. Μην βάζεις τόσο αυστηρό ταβάνι στις τιμές, γιατί θα το ξαναπληρώσεις το όπλο.
2. Το θέμα είναι να αγοράσεις ένα όπλο που να μην σου δημιουργεί προβλήματα. Όλα σκοτώνουν, άλλα λίγο καλύτερα άλλα λίγο χειρότερα με τα ίδια ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
3. Με 1000€ δεν αγοράζεις όπλο για μιά ζωή. Αγοράζεις όπλο για να κάνεις την δουλειά σου. Άλλο θα φθαρεί ευκολότερα δεξιά και το άλλο αριστερά ... Εεε και ?
4. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, αντοχές, μηδενικά προβλήματα, μήκος κάνης, σετ αλλαγής κλίσεων, πιθανή αλλαγή μήκους κοντακιού, κεντροτουφέκισμα, ταίριασμα στο σώμα σου και να σου αρέσει.
Αυτά είναι τα βασικά.

Άστα τα υπόλοιπα ...
Ξέρω είμαι ωμός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ.
1. Το ταβάνι δεν είναι επιλογή μου. Είναι ανάγκη. Τόσο μπορώ τόσο κάνω. Και νομίζω ότι εκεί βρίσκεις αξιόλογα κομμάτια.
2. Η χρήση του όπλου, εκ των πραγμάτων, είναι περιορισμένη (400 - 500 βολές/χρόνο) και η συντήρησή τους (έχω και άλλα) υποδειγματική.
3. "Πουλάω" τη πολυτέλεια χάριν της ουσίας (αυτό που γράφεις στο 4).

Δεν βλέπω πουθενά ωμότητα. Μια χαρά τα λες.
 
Το καλό είναι ότι θα το μάθετε πρώτοι παιδιά.
Το κακό είναι ότι θα πρέπει να περάσει μιά ζωή για να βεβαιωθούμε.

Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα πλέον.

Παρόλο που είχα την οικονομική δυνατητα να αγοράσω όπλο των 2-3k (περισσότερο το θεωρώ σπατάλη) προτίμησα να αγοράσω του 1k και με την παραμικρή μ@λακία να το πουλήσω και να πάρω άλλο.
Τόσο απλά ...
Μαζι σου θα το παρεις οσο και να κανει
 
Και συνέχεια προς όλους

Τελικά οι Μ1 και Μ2, η Affinity, η A300 ακόμα και το "ταπεινό" 155 μπορεί να είναι (σήμερα) φθηνά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι φτηνιάρικα.
Διαφωνείτε;
Η m1 και m2 είναι τα σκληροτράχηλα μοντέλα μια συστημικής παραγωγής.Ιδια βάση , κλείστρο, κάννη.
 
Και συνέχεια προς όλους

Τελικά οι Μ1 και Μ2, η Affinity, η A300 ακόμα και το "ταπεινό" 155 μπορεί να είναι (σήμερα) φθηνά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι φτηνιάρικα.
Διαφωνείτε;
Θα συμφωνήσω απολύτως. Το έχω πεί και εγώ πολλές φορές. Καλό το μάρκετινγκ και η αναζήτηση της βλητικής "τελειότητας", όμως εγώ θυμάμαι πως ξεκίνησα με το πλαγιόκαννο του παππού μου και τις τουφεκιές που θυμάμαι δεν τις έχω ξαναδεί, ούτε θα τις δώ εύκολα. Έτσι και αυτά τα όπλα μπορεί να μην ενσωματώνουν τεχνολογία αιχμής, όμως είναι αξιόπιστα και θα μας δώσουν αυτό που θέλουμε, όταν εμείς κάνουμε το κομμάτι μας-τη δική μας δουλεια σωστά.
 
Όλοι κάνουμε έναν κύκλο αναζητώντας τσοκ, κάννες, τεχνολογία στην τουφεκιά και στο τέλος η εμπειρία μας οδηγεί σε ένα όπλο με σταθερό τσοκ, δύο σκανδάλες και απλούς εξολκείς χωρίς πολλά πολλά στολίδια.
Ετσι ειναι, παλια αν το οπλο δεν ειχε τσοκακια ουτε να το δω δεν ηθελα. Σημερα θα επελεγα οπλο με σταθερο τσοκ ανετα.
 
Back
Top