Αγγλικό Σέττερ

Το νεο μελος..... 22 χρονια με σεττερ,συνεχιζουμε στα γνωστα μονοπατια....Ηρα,θηλυκο setter τρικολορε 2,5 μηνων...
Λεωνίδα να σου ζήσει κ πάντα καλότυχη!!
Setter Tricolor......η 2η αδυναμία μου,μετά τα Gordon.....αν δν είχα Gordon,100% θα είχα Setter Tricolor..!!
Να τη χαίρεσαι!!
 
Λεωνίδα να σου ζήσει κ πάντα καλότυχη!!
Setter Tricolor......η 2η αδυναμία μου,μετά τα Gordon.....αν δν είχα Gordon,100% θα είχα Setter Tricolor..!!
Να τη χαίρεσαι!!
Και θα εριχνες στην μπεκατσα φυσιγγια bp tricolor 34gr.. .yelling.
 
Last edited:
Το νεο μελος..... 22 χρονια με σεττερ,συνεχιζουμε στα γνωστα μονοπατια....Ηρα,θηλυκο setter τρικολορε 2,5 μηνων...
Λεωνίδα καλότυχη! πανέξυπνη φαίνεται και ερωτεύσιμη κούκλα! ... να την χαρείς μεγάλη κυνηγό. :)
 
Καλησπέρα στην παρέα.θελω να γράψω κάποιες ανησυχίες μου εδώ γιατί σκυλί μου.μηπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.εχω μια setterina κοντά στα 8.μου έχει κάνει απίστευτα κυνήγια σε μπεκάτσα,πέρδικα,ορτύκι.ενα ολοκληρωμένο σκυλί σε όλα.φερμα,απορτ.τωρα τελευταια όμως έχω καταλάβει ότι όταν την κατεβάζω να ξεκινήσει το κυνήγι έχει το ίδιο πάθος.αλλα μετά από λίγο δεν φαίνεται να έχει όρεξη να ψάξει.δεν μπαίνει βαθιά μέσα,επιλέγει που θα μπει,και κάποιες φορές την έχω δει μυρίζει κάτι "σκατα"-"παράσιτα"και τρέχει κατευθείαν στο αμάξι.βεβαια αυτά δεν τα κάνει πάντα.σημερα ας πούμε πήγα σε ένα μέρος για την βασίλισσα.κατεβενει κάνει Φέρμα σε ενα πουλί,το οποίο έφυγε πριν καν το δούμε και το σκυλί τρελλαθηκε.αφου προχωρησαμε πιο κάτω,μετα δεν έμπαινε να ψάξει βαθιά και επέλεγε που θα μπει.οπου έμπαινε όμως το έκανε σκούπα το μέρος.φυγαμε πήγαμε σε άλλο μέρος.μολις κατεβενουμε κάνει Φέρμα σε ένα πουλί το οποίο το καρπωθηκαμε.μετα συνέχισε σαν όταν την πήρα 1,5 χρόνων.δεν σταματούσε.και σε όρεξη αλλά και έμπαινε πιο βαθιά και έψαχνε.σηκωσαμε αλλά 3 πουλιά.δεν τα πήραμε γιατί φύγανε στο πυκνό.δεν βαρεσα καν.αλλα δεν σταματούσε.και το ένα πουλί από τα 3 το ξανασηκωσε.το βρήκε έπειτα από την πρώτη φευγαλα και πήγε το ξαναβρήκε.καταλαβενω ότι έχει γεράσει,η διατροφή της βέβαια είναι από την έναρξη του κυνηγιού κροκετα ενέργειας.αλλα δεν κατάλαβανω την συμπεριφορά της.δλδ έχει τύχει να πάω κυνήγι και να περπατάει μαζί μου από τον δρόμο.του έχει τύχει κανενός αυτό;
 
Καλησπέρα στην παρέα.θελω να γράψω κάποιες ανησυχίες μου εδώ γιατί σκυλί μου.μηπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.εχω μια setterina κοντά στα 8.μου έχει κάνει απίστευτα κυνήγια σε μπεκάτσα,πέρδικα,ορτύκι.ενα ολοκληρωμένο σκυλί σε όλα.φερμα,απορτ.τωρα τελευταια όμως έχω καταλάβει ότι όταν την κατεβάζω να ξεκινήσει το κυνήγι έχει το ίδιο πάθος.αλλα μετά από λίγο δεν φαίνεται να έχει όρεξη να ψάξει.δεν μπαίνει βαθιά μέσα,επιλέγει που θα μπει,και κάποιες φορές την έχω δει μυρίζει κάτι "σκατα"-"παράσιτα"και τρέχει κατευθείαν στο αμάξι.βεβαια αυτά δεν τα κάνει πάντα.σημερα ας πούμε πήγα σε ένα μέρος για την βασίλισσα.κατεβενει κάνει Φέρμα σε ενα πουλί,το οποίο έφυγε πριν καν το δούμε και το σκυλί τρελλαθηκε.αφου προχωρησαμε πιο κάτω,μετα δεν έμπαινε να ψάξει βαθιά και επέλεγε που θα μπει.οπου έμπαινε όμως το έκανε σκούπα το μέρος.φυγαμε πήγαμε σε άλλο μέρος.μολις κατεβενουμε κάνει Φέρμα σε ένα πουλί το οποίο το καρπωθηκαμε.μετα συνέχισε σαν όταν την πήρα 1,5 χρόνων.δεν σταματούσε.και σε όρεξη αλλά και έμπαινε πιο βαθιά και έψαχνε.σηκωσαμε αλλά 3 πουλιά.δεν τα πήραμε γιατί φύγανε στο πυκνό.δεν βαρεσα καν.αλλα δεν σταματούσε.και το ένα πουλί από τα 3 το ξανασηκωσε.το βρήκε έπειτα από την πρώτη φευγαλα και πήγε το ξαναβρήκε.καταλαβενω ότι έχει γεράσει,η διατροφή της βέβαια είναι από την έναρξη του κυνηγιού κροκετα ενέργειας.αλλα δεν κατάλαβανω την συμπεριφορά της.δλδ έχει τύχει να πάω κυνήγι και να περπατάει μαζί μου από τον δρόμο.του έχει τύχει κανενός αυτό;
Ξεκίνησε με εξετάσεις όσο πιό αναλυτικές γίνεται θα σου πει ο κτηνίατρος μήπως το γυροφέρνει τίποτα το σκυλί και είναι στην αρχή και έχει αυτά τα σκαμπανεβάσματα
Δεν είναι μικρή αλλά δεν την λές και μεγάλη γύρω στα 8 για να είναι από γεράματα
 
Καλησπέρα στην παρέα.θελω να γράψω κάποιες ανησυχίες μου εδώ γιατί σκυλί μου.μηπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.εχω μια setterina κοντά στα 8.μου έχει κάνει απίστευτα κυνήγια σε μπεκάτσα,πέρδικα,ορτύκι.ενα ολοκληρωμένο σκυλί σε όλα.φερμα,απορτ.τωρα τελευταια όμως έχω καταλάβει ότι όταν την κατεβάζω να ξεκινήσει το κυνήγι έχει το ίδιο πάθος.αλλα μετά από λίγο δεν φαίνεται να έχει όρεξη να ψάξει.δεν μπαίνει βαθιά μέσα,επιλέγει που θα μπει,και κάποιες φορές την έχω δει μυρίζει κάτι "σκατα"-"παράσιτα"και τρέχει κατευθείαν στο αμάξι.βεβαια αυτά δεν τα κάνει πάντα.σημερα ας πούμε πήγα σε ένα μέρος για την βασίλισσα.κατεβενει κάνει Φέρμα σε ενα πουλί,το οποίο έφυγε πριν καν το δούμε και το σκυλί τρελλαθηκε.αφου προχωρησαμε πιο κάτω,μετα δεν έμπαινε να ψάξει βαθιά και επέλεγε που θα μπει.οπου έμπαινε όμως το έκανε σκούπα το μέρος.φυγαμε πήγαμε σε άλλο μέρος.μολις κατεβενουμε κάνει Φέρμα σε ένα πουλί το οποίο το καρπωθηκαμε.μετα συνέχισε σαν όταν την πήρα 1,5 χρόνων.δεν σταματούσε.και σε όρεξη αλλά και έμπαινε πιο βαθιά και έψαχνε.σηκωσαμε αλλά 3 πουλιά.δεν τα πήραμε γιατί φύγανε στο πυκνό.δεν βαρεσα καν.αλλα δεν σταματούσε.και το ένα πουλί από τα 3 το ξανασηκωσε.το βρήκε έπειτα από την πρώτη φευγαλα και πήγε το ξαναβρήκε.καταλαβενω ότι έχει γεράσει,η διατροφή της βέβαια είναι από την έναρξη του κυνηγιού κροκετα ενέργειας.αλλα δεν κατάλαβανω την συμπεριφορά της.δλδ έχει τύχει να πάω κυνήγι και να περπατάει μαζί μου από τον δρόμο.του έχει τύχει κανενός αυτό;

Όπως σου είπε και παραπάνω ο συνάδελφος κάνε τις εξετάσεις. Εγώ απλά θα σου πω οτι υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται αίσθηση θηράματος....και αυτό μπορείς να το δει κανείς και από τα γραφόμενα σου....η σκύλα όπου έμπαινε έβρισκε....πολλά σκυλιά με την εμπειρία που έχουν αλλά και το ταλέντο ξέρουν λες και κάτι γνωρίζουν που εμείς δεν το καταλαβαίνουμε εάν ένας τόπος κρατάει θήραμα και που. Αυτό μου έχει τύχει και το έχω δει....με σκύλο φίλου αλλά και με τον προηγούμενο δικό μου. Του φίλου στην πέρδικα κατέβαινε από το αυτοκίνητο πήγαινε σε κάποιο σημείο που μπορούσε να δει τον τόπο του κυνηγίου (ύψωμα κλπ) και στην συνέχεια πήγαινε κατευθείαν στα σημεία που τις περισσότερες φορές τα έβρισκε...εμείς είχαμε χάσει το μυαλό μας από αυτά που έκανε.....ή πάλι ο δικός μου του έδειχνα κάποιο σημείο να το ερευνήσει για μπεκάτσα και αυτός πήγαινε από την άλλη μεριά και κάρφωνε την μπεκάτσα ....αυτήν την μαγεία την ζεις πολύ σπάνια....μπορεί να την ζεις και εσύ πλέον. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι αυτό που λες για τα ...παράσιτα.
 
Εξέταση αίματος γενική λέτε η κάποια ειδική;παράσιτα εννοώ,είδα μια φορά που μύρισε σκατα στο βουνό και έφυγε σφαίρα στο αμάξι.υπεθεσα ότι είναι η από κάποιο μεγάλο σκυλί και φοβήθηκε η από κανένα αγρίμι.οσο για την εμπειρία που λες φίλε μου αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ ότι γίνεται απλά με ανησυχούν τα σκαμπανεβάσματα της.ευχαριστω
 
Ρεξ...10.5 ετων...7 χρονια παλευαμε με τη λεισμανιαση...εφυγε σημερα το πρωι 7.10...αντιο φιλε...
Πουτάνα λεισμανίαση πόσα σκυλιά έχει φάει
Να είσαι καλά και σύντομα να φτιάξεις ένα σαν αυτόν και ακόμα καλύτερο
 
Ρεξ...10.5 ετων...7 χρονια παλευαμε με τη λεισμανιαση...εφυγε σημερα το πρωι 7.10...αντιο φιλε...
Ετσι ακριβως ειχα χασει την Ηρμα μου φιλε
Μπραβο σου που το κρατησες και το στηριξες και ας γερασε νωριτερα

Να σε γερος με υγεια να φτιαξεις ενα αλλο σκυλακι να κυνηγατε παρεα και να του δειχνεις οσα σου εδειξε αυτο πριν φυγει
 
Ευχαριστω πολυ παιδια....κυνηγαω με σεττερ πανω απο 20 χρονια,23 αν θυμαμαι καλα...καθε φορα που χανω το σκυλο μου ειναι σα να χανω κομματι του εαυτου μου....ειλικρινα σας λεω παιδια σημερα στο γυρισμο απ το βουνο που τον πηγα,σκεφτηκα πολυ σοβαρα το κουταβι που εχω εδω και 2 βδομαδες να το δωσω και να μη ξανασχοληθω...καλες οι ωραιες στιγμες αλλά καθε φορα που φτανουμε στην απωλεια κυριολεκτικα με τσακιζει...
 
Θα συνεχίσει να κυνηγά στα κυνηγοτοπια του ουρανού.....θα είναι μαζί σου σε κάθε κυνήγι και θα ξανανταμωσετε κάποτε...... ευχομαι να βρεις τον επόμενο συγκυνηγο σύντομα....
Τι να πω Βασιλη....πραγματικα τα λογια σου μ αγγιξαν...μου ρθε στο μυαλο μου η μεγαλυτερη απωλεια που ειχα μεχρι τωρα στη ζωη μου πριν 2 χρονια...το πατερα μου...ελπιζω απο σημερα και μετα, εκει που βρισκεται να βαλει στην ομαδα του μαζι με τα άλλα σεττερ που χω χασει και τουτον τον "αλητη".
 
Ειλικρινα σας λεω παιδια σημερα στο γυρισμο απ το βουνο που τον πηγα,σκεφτηκα πολυ σοβαρα το κουταβι που εχω εδω και 2 βδομαδες να το δωσω και να μη ξανασχοληθω...
Το πιστευω αυτό που λες...
Και αυτή η σκεψη σίγουρα έχει περασει απο το μυαλό όσων χάνουν ένα ζώο...
Και εκεί που δεν έχουν διάθεση για άλλο ζώο κ λενε τέρμα, όλο κ κάποιο νέο μέλος θα έρθει(ίσως και τυχαία..)κ θα τους κανει να νιώσουν πολυ καλυτερα...

Να το κρατήσεις το κουτάβι...........
και να δεις που στην πορεια θα γίνει σαν τον Ρεξ.........
 
Back
Top