Αγγλικό Σέττερ

Το ενα στο βιντεακι παραπανω ετσι φαινεται στην φερμα ,ποιος ξερει πως ηταν τοτε? εμεις σημερα εκθιαζουμε τις ξαπλωτες ,το συρτο πονταρισμα ,ισως τοτε τα πραγματα να ηταν εντελως διαφορετικα.
Κωνσταντίνε υπάρχουν πολλές γκραβούρες από τότε, που αποδίδουν ακριβώς την εργασία των setter . Σε αυτές παρατηρούμε και όρθιες αλλά και ξαπλωτές φέρμες, επίσης παρατηρούμε μεγάλη χρήση των setter σε κυνήγι υδροβίων με φέρμες και απόρτ από το νερό!
Αυτό που ίσως κάπως διαφέρει σε μερικά σημερινά setter είναι η νευρικότητα και ο ανίσχυρος χαρακτήρας τους! Αυτή είναι πραγματική αλλοίωση του setter. To setter είναι η ψυχή του! έχουν πει και άλλοι πριν από εμένα, μοιάζει με αίλουρο αλλά είναι σκύλαρος! και δεν μιλάω μόνο στο κυνήγι. Είχα setter που με έκανε να αισθάνομαι την δύναμη της ψυχής του, λίγες μέρες πριν ξεψυχίσει (είχε καρκίνο στα γεράματα) τον έβγαλα για πέρδικες, πήρε κάποιες που πέταξαν μακρυά σε μια χαράδρα... και πήγε! και αργούσε ... και άρχισα να νομίζω πως δεν θα καταφέρει να έρθει απάνω. Δεν τον έβλεπα (δεν είχε ούτε κουδούνι) ... κατέβηκα σχεδόν κάτω, απογοητεύτηκα. Ξαφνικά ακούω στην κορυφή πέρδικες να πετάνε! ... ανέβηκα τρέχοντας και τον είδα να κατεβαίνει "γελώντας" για τη ασυνενοησία μας...
 
Κωνσταντίνε υπάρχουν πολλές γκραβούρες από τότε, που αποδίδουν ακριβώς την εργασία των setter . Σε αυτές παρατηρούμε και όρθιες αλλά και ξαπλωτές φέρμες, επίσης παρατηρούμε μεγάλη χρήση των setter σε κυνήγι υδροβίων με φέρμες και απόρτ από το νερό!
Αυτό που ίσως κάπως διαφέρει σε μερικά σημερινά setter είναι η νευρικότητα και ο ανίσχυρος χαρακτήρας τους! Αυτή είναι πραγματική αλλοίωση του setter. To setter είναι η ψυχή του! έχουν πει και άλλοι πριν από εμένα, μοιάζει με αίλουρο αλλά είναι σκύλαρος! και δεν μιλάω μόνο στο κυνήγι. Είχα setter που με έκανε να αισθάνομαι την δύναμη της ψυχής του, λίγες μέρες πριν ξεψυχίσει (είχε καρκίνο στα γεράματα) τον έβγαλα για πέρδικες, πήρε κάποιες που πέταξαν μακρυά σε μια χαράδρα... και πήγε! και αργούσε ... και άρχισα να νομίζω πως δεν θα καταφέρει να έρθει απάνω. Δεν τον έβλεπα (δεν είχε ούτε κουδούνι) ... κατέβηκα σχεδόν κάτω, απογοητεύτηκα. Ξαφνικά ακούω στην κορυφή πέρδικες να πετάνε! ... ανέβηκα τρέχοντας και τον είδα να κατεβαίνει "γελώντας" για τη ασυνενοησία μας...
Κρατανε απο τα σπανιελ του τοτε γιαυτο και η αγαπη για το νερό , κυνηγι με διχτυα γιαυτο και οι ξαπλωτες φερμες αφου τα κουκουλωναν μαζι με τα θηράματα. Μου τυχε και μενα τετοια φαση και θα την θυμαμαι οσο ζω καπου εχω γραψει εδω περα την ιστορία.
 
Πολύ πιθανόν, πάντως ένας φίλος που είχε μια σκύλα από την εκτροφή Dill spin έμοιαζε περισσότερο με αμερικάνικο παρά με εγγλέζικο σόι! όρθια και τετράγωνη! από όσα μου έλεγε ο φίλος ήταν πολύ καλή. Την ίδια δεν την είδα στο βουνό, αλλά είδα δύο κόρες της (από πατέρα άλλης εκτροφής) αστέρια και οι δύο!
Όπως λέει ο Κωνσταντίνος με αυτόν ξεκίνησε την εκτροφή του και αργότερα έβαλε και άλλα αίματα που δεν θυμάμαι τώρα
Έχω περιοδικό με συνέντευξη του Σπινοκια που λέει πως ξεκίνησε και πως θα συνέχιζε
Και αν δεν κάνω λάθος από Σκωτία πρέπει να είχε φέρει τον Ardiley Dill
 
Ήταν μια χρονιά που οι μπεκάτσες ήταν λιγοστές και πολύ δύσκολες, στα ποιο πυκνά σημεία του βουνού. Συνήθως μετά τα Χριστούγεννα όταν είχε ελάχιστες ντοπιάρες αν έβρισκα μία - δύο σε κάθε κυνήγι, σταματούσα και άρχιζα να μαζεύω χόρτα πριν την αναχώρηση.
Σε μια τέτοια περίοδο, που όλοι έλεγαν ότι δεν υπάρχουν μπεκάτσες, σε δύο ώρες μου είχε βρει δύο πουλιά που τα είχαμε πάρει. Έτσι αποφάσισα να επιστρέφω στο αυτοκίνητο μαζεύοντας χόρτα. Στη διαδρομή ο σκύλος χαζοέψαχνε γιατί ήξερε ότι δεν υπάρχει πουλί κάπου κοντά! Έφτασα στο αυτοκίνητο, έβαλα μέσα τα χόρτα, πήρα μια δεύτερη σακούλα μεγαλύτερη (είχα τάξει χόρτα σε ανύποπτο χρόνο σε μία φίλη και το θυμήθηκα ) και ξεκίνησα να μαζεύω πάλι χόρτα. Άφηνα το ντουφέκι ανοιχτό απάνω σε αφάνες και μάζευα. Ο σκύλος άρχισε να με κοροιδεύει ότι κάποιο θήραμα εντόπιζε, για να με κάνει να πιάσω το όπλο. Την πρώτη φορά τσίμπησα και έπιασα το όπλο, αλλά το σκυλί άρχισε να τρέχει για έρευνα. Μου το έκανε και δεύτερη φορά αλλά πλέον δεν πήγαινα στο ντουφέκι. Ξαφνικά βλέπω το σκυλί να τρέχει στο ντουφέκι και να σηκώνει το πόδι για κατούρημα!!! τρέχω γρήγορα, πιάνω το όπλο και βλέπω το σκύλο να φεύγει κοιτώντας πίσω του και να γελάει. Πέταξα τη σακούλα στο αυτοκίνητο... και πήραμε τρίτο πουλί στο επόμενο τέταρτο ... σε αρκετά μακρινό σημείο που πήγε τρέχοντας (το ήξερε από προηγούμενη φορά).
 
Όπως λέει ο Κωνσταντίνος με αυτόν ξεκίνησε την εκτροφή του και αργότερα έβαλε και άλλα αίματα που δεν θυμάμαι τώρα
Έχω περιοδικό με συνέντευξη του Σπινοκια που λέει πως ξεκίνησε και πως θα συνέχιζε
Και αν δεν κάνω λάθος από Σκωτία πρέπει να είχε φέρει τον Ardiley Dill
https://pedigree.setter-anglais.fr/genealogie/

Γιώργο βάλε το όνομα του σκύλου Ardiley Dill και δες...
 
Προσπαθουν οι Αγγλοι αλλα εχουν χασει την μπαλα στις γραμμες εργασίας.

Σε α ντιθεση με τους Ιταλούς

Ναι Κωνσταντίνε έτσι είναι πλέον. Τα καλύτερα που έγραψα εχθές στη Νορβηγία, από Ιταλικά σκυλιά κυρίως προέρχονται. Απλά αυτοί έχουν κυνήγια και μπορούν να βελτιώνουν σωστά. Ευτυχώς που στην Ιταλία είχαν αγάπη για το κυνήγι και τα πουλόσκυλα και υπάρχει το setter.
 
Ναι Γιώργο δεν διαφωνώ. Απλά το τσέκαρα στο αρχείο των pedigree και δεν φαίνεται η γενεαλογία του σκύλου. Δεν αμφιβάλλω για την αξία του, άλλωστε μιλάμε για κυνηγό γνώστη και μερακλή, σίγουρα ήξερε να βρει αξιόλογο ζώο για την εκτροφή του.
 
Τωρα που το θυμήθηκα Γιωργο και ο Σπινοκιας σε ενα σεττερ απο αγγλια βασισε την εκτροφη του οπως και την συνθεση της επωνυμιας του κυνοτροφειου του τον Ardiley Dill.
Θυμήθηκα και κάτι ακόμα! τον Σπινόκια στο video του Χριστογιάννη για μπεκάτσες σε ασφάκα! είχε δύο νεαρά setter που φέρμαραν με τις ουρές ψηλά!... τις θυμάσαι τις βρεγμένες ουρές αυτών των δύο πολύ ωραίων σκύλων?
 
Ναι Κωνσταντίνε έτσι είναι πλέον. Τα καλύτερα που έγραψα εχθές στη Νορβηγία, από Ιταλικά σκυλιά κυρίως προέρχονται. Απλά αυτοί έχουν κυνήγια και μπορούν να βελτιώνουν σωστά. Ευτυχώς που στην Ιταλία είχαν αγάπη για το κυνήγι και τα πουλόσκυλα και υπάρχει το setter.
Μανιωδεις κυνηγοι και μπορει καποιοι να τους θεωρουν εξολοθρεφτες αλλα δεν ειναι ολοι έτσι, με οτι καταπιανονται το κανουν με μερακι ,το βλεπουμε στα όπλα, σκυλια ,ρουχα ,μποτες και πολλα ,πολλα αλλα . Σκυλια με ιταλικα αιματα κυριαρχουν παγκοσμίως.
 
Θυμήθηκα και κάτι ακόμα! τον Σπινόκια στο video του Χριστογιάννη για μπεκάτσες σε ασφάκα! είχε δύο νεαρά setter που φέρμαραν με τις ουρές ψηλά!... τις θυμάσαι τις βρεγμένες ουρές αυτών των δύο πολύ ωραίων σκύλων?
Το βιντεο που εβαλα παραπανω ειναι .
 
Ναι !!! ... το έχασα δεν το κοίταζα συννέχεια χαχα, την είδες την ουρά?
Να σου πω την αληθεια φιλε δεν το χω αποκλειστικα μονο για αμερικανικό χουι την ουρα κάγκελο, καποτε ειχαμε την Ερικα αγορασμενη απο γνωστο κυνοτροφειο της βορειας Ελλάδας φερμα ορθια ουρα οπως στο βιντεάκι στα χαρτια της υπηρχαν μονο ιταλικα αίματα?
 
Χαχα πανε και κατι χρονάκια που να θυμαμαι παλι καλά κοντα έπεσα, εδω κοντευω να ξεχασω τα Ελληνικά .yel.
καλά το έγραψες εσύ! αν βάλεις το όνομα του σκύλου που έγραψες στο site που έστειλα θα δει
Να σου πω την αληθεια φιλε δεν το χω αποκλειστικα μονο για αμερικανικό χουι την ουρα κάγκελο, καποτε ειχαμε την Ερικα αγορασμενη απο γνωστο κυνοτροφειο της βορειας Ελλάδας φερμα ορθια ουρα οπως στο βιντεάκι στα χαρτια της υπηρχαν μονο ιταλικα αίματα?


Δεν λέω ότι πάντα σημαίνει αμερικάνικα αίματα! λέω ότι όταν βλέπεις ένα σκύλο με τέτοια χαρακτηριστικά, χωρίς να γνωρίζεις προέλευση το μυαλό πάει σε Αμερικάνικα σκυλιά! :)
Εσείς μου μάθατε ότι ήταν από Σκωτία!
ς ...
 
Τα setter όπως γνωρίζουμε όλοι, θυμίζουν αίλουρους!
έχουν γατίσιες κινήσεις και συμπεριφορές! παράδειγμα...

Τα setter όπως γνωρίζουμε όλοι, θυμίζουν αίλουρους!
έχουν γατίσιες κινήσεις και συμπεριφορές! παράδειγμα...
 
Back
Top