Αγγλικό Σέττερ

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος προσέγγισης ενός setter επάνω στο θήραμα... όταν βλέπω συναδέλφους κυνηγους να έχουν τον σκυλο τους μέλος της οικογένειας τους , σπεύδω να τους συγχαρώ.
Συγχαρητήρια Γιώργο για τον σκυλακο σου,
είσαι παράδειγμα προς μίμηση.
καλα σκυλακια ειναι και αυτα βρε παναγιωτηηη,,αλα μετα τα ΠΟΙΝΤΕΡ .very shoked..yel.
 
Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος προσέγγισης ενός setter επάνω στο θήραμα... όταν βλέπω συναδέλφους κυνηγους να έχουν τον σκυλο τους μέλος της οικογένειας τους , σπεύδω να τους συγχαρώ.
Συγχαρητήρια Γιώργο για τον σκυλακο σου,
είσαι παράδειγμα προς μίμηση.
Ευχαριστώ, η κάθε ράτσα έχει τον τρόπο της. Σε όλες τις ράτσες υπάρχουν σκύλοι που είναι μεγάλοι κυνηγοί και συνεργάτες και σκύλοι που υστερούν λίγο ή πολύ...
Οι ικανότητες που αξιοποιεί ο σκύλος στο κυνήγι, δείχνουν και τις ικανότητες του κυναγωγού του. :)
 
Έχει ένας κολλητός μου έχει αίματα του ;)
Ο Giacomo Giorgi ξεκίνησε την εκτροφή του το 1974 με σκύλους της εξαιρετικής εκτροφής Del Brembo του Cav. Isaia Bramani senior.
Ο ίδιος ήταν κυνηγός περδίκων στις Άλπεις (Alectoris greca σαν τις δικές μας αλλά και λευκές Lagopus mutus και λυροπετεινών Tetrao tetrix ).
Κυνηγώντας στο περιβάλλον των Άλπεων και επιλέγοντας σκύλους κατάλληλους για αυτό το κυνήγι. Το 1982 ξεκίνησε την εκτροφή του με το όνομα Di Crocedomini. Από τότε ως τις μέρες μας τα setter Di Crocedomini έχουν διακριθεί ως σκύλοι για το κυνήγι στο βουνό, καθως και στους σχετικούς αγώνες (Saladini Pilastri) που γίνονται στην Ιταλία.
 
Όταν εντοπίζουν και πλησιάζουν θήραμα, θυμίζουν επίσης γάτες!
Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος προσέγγισης ενός setter επάνω στο θήραμα... όταν βλέπω συναδέλφους κυνηγους να έχουν τον σκυλο τους μέλος της οικογένειας τους , σπεύδω να τους συγχαρώ.
Συγχαρητήρια Γιώργο για τον σκυλακο σου,
είσαι παράδειγμα προς μίμηση.
Μα έτσι πρέπει να νιώθουμε ως μέλη της οικογένειας μας.
 
Και απο την αλλη μερια του Ατλαντικού, μια γραμμη αιματος που εχουν σε υψηλη υπόληψη. Λιγο διαφορετικα απο τις ευρωπαικες γραμμές, αποχρωματισμενες μυτες , ουρες 12 o clock στη φερμα , τετραγωνισμενες κατασκευές αλλα τερατα αντοχης , καλες μυτες ,και υψηλο κυνηγετικο ένστικτο.
https://www.gundogmag.com/editorial/team-player-the-llewellin-setter/175642
 
Και απο την αλλη μερια του Ατλαντικού, μια γραμμη αιματος που εχουν σε υψηλη υπόληψη. Λιγο διαφορετικα απο τις ευρωπαικες γραμμές, αποχρωματισμενες μυτες , ουρες 12 o clock στη φερμα , τετραγωνισμενες κατασκευές αλλα τερατα αντοχης , καλες μυτες ,και υψηλο κυνηγετικο ένστικτο.
https://www.gundogmag.com/editorial/team-player-the-llewellin-setter/175642
Κωνσταντίνε τα σύγχρονα llewellin είμαι βέβαιος ότι θα είναι και αυτά καλά κυνηγόσκυλα, αλλά δυστυχώς δεν τα γνωρίζω στο κυνήγι, ότι έχω δει σε video. Ίσως γνωρίζεις ότι υπάρχουν και Έλληνες κυνηγοί με τέτοιους σκύλους.
Έχω ακουστά για την αντοχή τους, έχω όμως ιδίαν άποψη για την τερατώδη αντοχή και όχι μόνο, κάποιων λίγο παλαιότερων setter προερχόμενων από Αγγλία.

 

Attachments

  • ermis.JPG
    ermis.JPG
    457,1 KB · Προβολές: 12
Back
Top