Αγγλικό Σέττερ

Και στην Ιταλια υπηρχαν αυτες οι δοξασιες ,μου διαφευγει τωρα Γιωργο το ονομα της εκτροφης καποιου γιατρου με μονο καστανοασπρα αγγλικα σεττερ την οποια συνεχισε αργοτερα κάποιος φίλος του. Υπηρχε η δοξασια οτι το χρωμα αυτο εβγαζε καλα κυνηγετικα σκυλια, με εντονο το κυνηγετικο ένστικτο και θεωρουσαν ανωτερα τον υπολοίπων. Πολλοι βεβαια απεφευγαν αυτο το χρωμα λογο οτι συνηθως βγαζει πρασινα ματια ( βλεπε κουρτσχααρ) και χαμηλη βαθμολογια στις εκθέσεις.
Κωνσταντίνε αναφέρεσαι μάλλον στον κύριο Giuseppe Piz ο οποίος είχε το εκτροφείο Del palissandro . Τα setter με τον ιδιαίτερο χρωματισμό "άσπρο συκωτί" ή καλύτερα στο χρώμα του ξύλου του ομώνυμου δένδρου. Πρόκειται για μια πολύ ιδιαίτερη ιστορία που κρατά σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας της φυλής από τον Edward Laverack και το ιδιαίτερο αυτό χρώμα που εμφανίστηκε κάποια στιγμή στη εκτροφή του.
Όταν θα βρω την ευκαιρία και εφ'όσον υπάρχει ενδιαφέρον από τους συναδέλφους έχω συλλέξει όλη τη σχετική "βιβλιογραφία"!
 
Κωνσταντίνε αναφέρεσαι μάλλον στον κύριο Giuseppe Piz ο οποίος είχε το εκτροφείο Del palissandro . Τα setter με τον ιδιαίτερο χρωματισμό "άσπρο συκωτί" ή καλύτερα στο χρώμα του ξύλου του ομώνυμου δένδρου. Πρόκειται για μια πολύ ιδιαίτερη ιστορία που κρατά σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας της φυλής από τον Edward Laverack και το ιδιαίτερο αυτό χρώμα που εμφανίστηκε κάποια στιγμή στη εκτροφή του.
Όταν θα βρω την ευκαιρία και εφ'όσον υπάρχει ενδιαφέρον από τους συναδέλφους έχω συλλέξει όλη τη σχετική "βιβλιογραφία"!
Ακριβως Γιωργο αυτα επωνυμια που βγηκε απο το χρωμα του ξυλου παλισανδρου , μολις τωρα ηθελα να γραψω την επωνυμια γιατι μου ρθε η θεια επιφωτηση . Ο Λαβερακ τα βρηκε ετοιμα απο τον Harison εβαλε βεβαια και αυτος το στιγμα του ισως και ιρλανδικο αιμα(εξου και αυτο το χρώμα) ? Ασχετως οτι στα χαρτια ελεγε οτι ολα προερχονταν απο τον Ponto και την Old Moll.
 
Ακριβως Γιωργο αυτα επωνυμια που βγηκε απο το χρωμα του ξυλου παλισανδρου , μολις τωρα ηθελα να γραψω την επωνυμια γιατι μου ρθε η θεια επιφωτηση . Ο Λαβερακ τα βρηκε ετοιμα απο τον Harison εβαλε βεβαια και αυτος το στιγμα του ισως και ιρλανδικο αιμα(εξου και αυτο το χρώμα) ? Ασχετως οτι στα χαρτια ελεγε οτι ολα προερχονταν απο τον Ponto και την Old Moll.
Κωνσταντίνε καλημέρα, ο κ. Απόστολος Αποστολάτος, μεταφράζοντας άρθρο του Marino cervone d'urso που είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό La gazzetta della cinofillia και είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό ΚΥΝΗΓΟΣ Κ& ΦΥΣΗ (αν δεν κάνω λάθος) είχε γράψει :
Επ’ αυτού, ο συγγραφέας του βιβλίου MODERN DOGS, ο κύριος RADON B.LEE, το 1906, διηγείται ότι συνάντησε πολλές φορές τον LAVERACK κατά τη διάρκεια των τελευταίων χρόνων της ζωής του, και έτσι μπόρεσε ν’ ανταλλάξει απόψεις και ιδέες με τον διάσημο εκτροφέα:
O RADON B.LEE συνεχίζει στη διήγησή του: «Ένας φίλος μου, ο κ. ROTHWELL, ο οποίος κατείχε τα καλύτερο Laverack, του έγραφε μια φορά ρωτώντας τον πώς ένα από τα κουτάβια του βγήκε άσπρο – συκωτί. Ο LAVERACK απάντησε ότι αυτό ήταν δυνατόν διότι εκείνο το χρώμα θα μπορούσε να αντιπροσωπεύσει μια επιστροφή αίματος της γραμμής του EDMOND CASTLE, από το CUMPERLAND, που αυτός είχε εισαγάγει τριάντα χρόνια πριν».
Εγώ πάλι θέλω να πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις χαρακτηριστικών στα ζώα που συνδέονται πράγματι με το χρώμα. Παράδειγμα οι τρίχρωμες γάτες είναι όλες θηλυκές ή τα κόκκινα ( ιρλανδέζικα )setter αποτελούν απογόνους των σχεδόν μονόχρωμων γενητόρων από τα ιρλανδέζικα ασπροκόκκινα setter, επιλέγοντας όμως μόνο ως προς το χρώμα. Τα ζώα που προέκυψαν τελικά, εκτός απο το χρώμα έχουν και άλλα κοινά χαρακτηριστικά π.χ. ελαφότεροι, μικρότεροι, λεπτότεροι σκελετοί, στενότερα κρανία κ.λ.π. Υπάρχουν φαινόμενα της γεννετικής (π.χ. συνδεδεμένοι γόνοι) που εξηγούν πλήρως τέτοια φαινόμενα. Όμως με τον τρόπο που γίνονται οι διασταυρώσεις σήμερα, το χρώμα μάλλον δεν συνδέεται με άλλα χαρακτηριστικά εκτός βέβαια αυτών που συνδέονται με το χρώμα. Δηλαδή ένα setter με μαύρο χρώμα όταν έχει ήλιο, ίσως ζεσταίνεται περισσότερο από ένα άσπρο! κ.λ.π.
 
Όλη η ουσία είναι η σύνδεση τον χαρακτηριστικών σε κάθε κάθε γραμμή που περνάει από γενιά σε γενιά πχ είχα παρατηρήσει ότι ένας Τρικολόρ σκύλος με πολύ δυνατή μύτη αλλά κάπως δειλός και ντροπαλός χαρακτήρας απέναντι στους ανθρώπους μετέδιδε σε παιδιά αλλά και εγγόνια την μύτη το χρωμα και τον χαρακτήρα πακέτο . Κανένα μαύρο άσπρο παιδί του η πορτοκαλί δεν έπαιρνε το σετ . Αυτό βλέποντας το κάποιος θα μπορούσε να πει τις καλύτερες μύτες τις έχουν τα Τρικολόρ Πράγμα που φυσικά δεν ισχύει και όλα τα χρώματα βγάζουν και κοπρόσκυλα και σκυλαρες.
 
Ο πρωτος σκυλος και αυτος που με εμαθε να κυνηγαο ηταν ενα σετερρ λαβερακ το αγορα απο καπιον στην β.ελλαδα πρειν 25 χρονια το πρωτο καθαροιμο σεττερ τοτε στην περιοχη καταπληκτηκος σκυλος μεγαλο παθος μαθημενος απο 7 μηνον στα υδροβια φερμα ακλόνητη τον ειχα μαζι μου μεχρει 14 χρονον πεθανε ησηχα στο υπνο του τον εχω θαμενο στο πατρικο μου ....εκλεγε ολλοι η οικογενεια οταν τον χασαμε .....
 
Όλη η ουσία είναι η σύνδεση τον χαρακτηριστικών σε κάθε κάθε γραμμή που περνάει από γενιά σε γενιά πχ είχα παρατηρήσει ότι ένας Τρικολόρ σκύλος με πολύ δυνατή μύτη αλλά κάπως δειλός και ντροπαλός χαρακτήρας απέναντι στους ανθρώπους μετέδιδε σε παιδιά αλλά και εγγόνια την μύτη το χρωμα και τον χαρακτήρα πακέτο . Κανένα μαύρο άσπρο παιδί του η πορτοκαλί δεν έπαιρνε το σετ . Αυτό βλέποντας το κάποιος θα μπορούσε να πει τις καλύτερες μύτες τις έχουν τα Τρικολόρ Πράγμα που φυσικά δεν ισχύει και όλα τα χρώματα βγάζουν και κοπρόσκυλα και σκυλαρες.

Ακριβώς έτσι Νίκο! αυτό που περιγράφεις είναι ο λόγος που πιστεύουν κάποιοι ότι κάποιος χρωματικός συνδυασμός υπερτερεί!!!
 
Το μόνο χρώμα που δεν μου αρέσει ούτε στα σεττερ ούτε στα ποιντερ ειδικά στα σεττερ και λόγω των ματιών νομίζω πως είναι άλλη ράτσα
Γιώργο έτυχε να δω σε κυνήγι ένα setter με το χρωματισμό "liver-belton" όπως τον λένε και ήταν πανέμορφο!!! ήταν ένα radentis, τα δε μάτια του ήταν σκούρα καστανά και αυτό που έκλεβε την παράσταση ήταν η κίνησή του απολύτως ρευστή απάνω στα κατσάβραχα. Δεν ξέρω από κυνήγι τι έκανε αλλά η εικόνα του ήταν εντυπωσιακή!
Αυτό που έγραψε ο Νίκος είναι η ουσία. Απ'όλα έχει ο μπαξές και σε όλα τα χρώματα. :)
 
Γιώργο έτυχε να δω σε κυνήγι ένα setter με το χρωματισμό "liver-belton" όπως τον λένε και ήταν πανέμορφο!!! ήταν ένα radentis, τα δε μάτια του ήταν σκούρα καστανά και αυτό που έκλεβε την παράσταση ήταν η κίνησή του απολύτως ρευστή απάνω στα κατσάβραχα. Δεν ξέρω από κυνήγι τι έκανε αλλά η εικόνα του ήταν εντυπωσιακή!
Αυτό που έγραψε ο Νίκος είναι η ουσία. Απ'όλα έχει ο μπαξές και σε όλα τα χρώματα. :)
Τα μάτια με χαλάνε περισσότερο συνονόματε αν είναι σκούρα καστανά φτιάχνει η εικόνα
Αν και παλιότερα είχε ένας φίλος με τέτοιο χρώμα και μου άρεσε ήταν σκυλαρος και από συμπεριφορά καλύτερα από άνθρωπος
 
Ακριβώς έτσι Νίκο! αυτό που περιγράφεις είναι ο λόγος που πιστεύουν κάποιοι ότι κάποιος χρωματικός συνδυασμός υπερτερεί!!!
Και να ταν μονο αυτα Γιώργο, σημαδια στον ουρανισκο ,χρωμα στους βλενογονους ,το αστερι αμα ειναι να λαμψει θα λαμψει παντα με τις καταληλες προϋποθέσεις βεβαια.
 
Και να ταν μονο αυτα Γιώργο, σημαδια στον ουρανισκο ,χρωμα στους βλενογονους ,το αστερι αμα ειναι να λαμψει θα λαμψει παντα με τις καταληλες προϋποθέσεις βεβαια.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε, μεγάλη κουβέντα για τα setter έχει γίνει επίσης στο πως είναι το χρώμα, αν είναι μονοκόματα "μπαλώματα" σε λευκό φόντο ή αν είναι κυρίως πολλές μικρές "πιτσιλιές" χρώματος.
Θεωρείται ένδειξη "μη καθαροαιμίας" σε ένα setter αν είναι π.χ. άσπρο με 2-3 μεγάλες μονοκόματες περιοχές άλλου χρώματος. (Όπως π.χ. τα ασπροκόκκινα Ιρλανδέζικα setter)
 
Καλησπέρα Κωνσταντίνε, μεγάλη κουβέντα για τα setter έχει γίνει επίσης στο πως είναι το χρώμα, αν είναι μονοκόματα "μπαλώματα" σε λευκό φόντο ή αν είναι κυρίως πολλές μικρές "πιτσιλιές" χρώματος.
Θεωρείται ένδειξη "μη καθαροαιμίας" σε ένα setter αν είναι π.χ. άσπρο με 2-3 μεγάλες μονοκόματες περιοχές άλλου χρώματος. (Όπως π.χ. τα ασπροκόκκινα Ιρλανδέζικα setter)
Προσωπικα μαρεσουν με πικες ,orange ,blue, δεν με νοιαζει οχι οτι με χαλανε οι αλλοι χρωματισμοι βέβαια.
 
Back
Top