Αγγλικό Σέττερ

Νομίζω στην αρχή είχε στηριχθεί και σε ιταλικά αίματα
Ετσι νομίζω και γώ Γιώργο , πριν χρόνια είχα μια διαφωνία με καποιον που είχε φέρει έναν αρσενικό από Αγγλία και έκανε διαχωρισμό μεταξύ ιταλικών και αγγλικών αλλά ανθρωπος που δεν μπορείς να κανείς κουβέντα , λες και τα ιταλικά προήλθαν από κανίς .
 
Ετσι νομίζω και γώ Γιώργο , πριν χρόνια είχα μια διαφωνία με καποιον που είχε φέρει έναν αρσενικό από Αγγλία και έκανε διαχωρισμό μεταξύ ιταλικών και αγγλικών αλλά ανθρωπος που δεν μπορείς να κανείς κουβέντα , λες και τα ιταλικά προήλθαν από κανίς .
Έπεσε μεγάλη απαξίωση στην Αγγλία στις κυνηγετικές γραμμές,αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιοι που κρατάνε άμυνα
 

5 μέρες έκανε να βγει από το σπιτάκι του τον έκανα μια βόλτα στην γειτονιά και πάλι μέσα.
Θα στρώσει μην αγχώνεσαι.... πότε θα βγάλει τα ράμματα; Σπρέι μελάνι αντισηπτικό δεν έβαλε ο γιατρός; Μόνο την αντιβίωση του δίνεις;
 
Θα στρώσει μην αγχώνεσαι.... πότε θα βγάλει τα ράμματα; Σπρέι μελάνι αντισηπτικό δεν έβαλε ο γιατρός; Μόνο την αντιβίωση του δίνεις;
Το εχω περάσει 2ρη φορά και δεν αγχώνομαι.
Απλα ξενέρωσα πολύ.
Τέλος του μήνα.
Ειπε θελει να κλίσει ετσι χωρίς τίποτα να βάζω.
Μονο με αντιβίωση ετσι έκανα και στο Ποιντερ.
 
Ο Αχιλλέας ένα σεττερ ραντάρ, προέρχεται από γραμμές αίματος που εγώ με το φιλαράκι που είναι ιδιοκτήτης επιλέξαμε χρόνια πολλά πριν . Όταν είδα ένα βίντεο γνωστού κουταβοπαραγωγου που παινευε το ποιντερ και μετέπειτα το επανιελ επειδή εμπορεύεται αυτές τις φυλές μου ήρθε να του κλασω όταν μιλούσε για μύτες και μακρινές φόρμες. Πατέρας αυτού του σεττερ ήταν ο Μπάρι είχε ξευτιλησει πολλά ποιντερ στην πορεία του , προς Θεού μην με παρεξηγήσει κάνεις όλες οι ράτσες είναι καλές και μαρεσουν ,ο σκυλος δεν έχει πατρίδα και ας λένε μερικοί για βασιλιάδες της φερμας αξία σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις φυλές αρκεί να είμαστε τυχεροί να πέσουν στα χέρια μας .

 
Ακριβώς όπως το είπες.... ευτυχώς δεν πήρε και σένα σβαρνα....... και σ'εμένα τη χτύπησε 10 μέτρα από μένα Οκτώβρη σε κυνήγι πέρδικας.... θα μπορούσε να χτυπήσει εμένα πέρασα δίπλα του
656401C6-EF20-4C9C-8481-EF120F256DA3.jpeg
Κοιτά μ προσοχή κάτω το από τον σκυλακο μου ξ τον φίλο μου , είμασταν όλοι τυχεροί ρίξαμε σε δυο πέρδικες που σηκώθηκαν, κ ακουω από πίσω μου το βουνό ν βογγαει λέω βράχος , γυρίζω κ βλέπω την γουρούνα που είναι τέζα στη φωτό μαζί μετά 8 μικρά καμία 20 ρια κιλά , βουτάω τον δουκα μ ένα μπλοζον γιατί αυτά έτρεχαν ξ πήγαινε πρις τ εκεί καο φωνάζω Γιάννη ρ προσεχε γουρούνια κάνει ο Γιάννης ένα βήμα πισω και περνάει στο μισό μέτρο η γουρουνα κ της την άναψε ετυχως δν αποφύγαμε τ χειρότερα
 
View attachment 65974
Κοιτά μ προσοχή κάτω το από τον σκυλακο μου ξ τον φίλο μου , είμασταν όλοι τυχεροί ρίξαμε σε δυο πέρδικες που σηκώθηκαν, κ ακουω από πίσω μου το βουνό ν βογγαει λέω βράχος , γυρίζω κ βλέπω την γουρούνα που είναι τέζα στη φωτό μαζί μετά 8 μικρά καμία 20 ρια κιλά , βουτάω τον δουκα μ ένα μπλοζον γιατί αυτά έτρεχαν ξ πήγαινε πρις τ εκεί καο φωνάζω Γιάννη ρ προσεχε γουρούνια κάνει ο Γιάννης ένα βήμα πισω και περνάει στο μισό μέτρο η γουρουνα κ της την άναψε ετυχως δν αποφύγαμε τ χειρότερα
Πότε συνέβη αυτό αδελφέ...;;
Γιατι τα γουρουνια, τωρα ειναι επικύνδινα λογο οίστρου.
 
Last edited:
Πότε συνέβη αυτό αδελφέ...;;
Γιατι τα γουρουνια, τωρα ειναι επικύνδινα λογο οίστρου.
Κώστα οι σκροφες όταν έχουν μικρά είναι πάντα επικίνδυνες....το θέμα είναι ότι σε κυνήγι πέρδικας..... Οκτώβρη, Νοέμβρη και αρχές Δεκέμβρη δεν πρέπει να έχουμε μάνες με μικρά....η περίοδος αναπαραγωγής είναι από τέλη Γενάρη και μετά..... εκεί έρχεται ο υβριδισμός..... και αναπαράγονται σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς......με ότι επακόλουθα υπάρχουν..... αυτό θα μας το επιβεβαιώσουν και οι αποκλειστικά γουρουνοκυνηγοι και οι θηραματοβιολογοι.... Στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι η γουρούνα που καρπώθηκαν οι συνάδελφοι είναι γύρω στα 45-60 κιλά......γι αυτό και έπεσε.....το καπρι που έχω αναφέρει ήταν πάνω από 200 κιλά ζων βάρος....το μακρινό 2014.....20141004_192625.jpg20141004_192722.jpg οι άνθρωποι στη φωτογραφία είναι πάνω από 1,85 στο ανάστημα
 
Last edited:
Back
Top