Αγγλικό Σέττερ

Καλημέρα σε όλους.Εχω δύο σεττερ ένα αρσενικό και ένα θηλυκό το αρσενικό μια χαρά κυνηγάει όλη μέρα το θηλυκό όμως μετά από μερικές ημέρες ματώνουν τα πίσω πόδια του και συγκεκριμένα αριστερά και δεξιά στα πιο μικρά δάχτυλα φεύγει ολόκληρο το κρέας.Της έχω βάλει χαλίκι στο χώρο της και βελτιώθηκε λίγο δεν ματώνει αμέσως αλλά μετά από μερικά κυνηγια τα ίδια.Το κακό είναι ότι μου το κάνει στο κυνήγι της μπεκατσας που δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα....Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο τη λέτε να φταιει;
100% είναι ανατομικό το πρόβλημα
Ειδικά αφού στο κάνει στα ίδια συγκεκριμένα σημεία κάθε φορά και στην μπεκάτσα που σαν τόπος είναι ομαλότερος σε σχέση με την πέρδικα
 
χωρίς να είμαι απολυτος και επειδή το χω ξαναδεί δείχνει για κάποια μορφή δυσπλασιας ειδικά στα σετερ παίζει πάτα πολύ σε διάφορες μορφές και ως πάθων και σε 2 σκυλιά μάλιστα για αυτό στο γράφω,ο γιατρός τι σου πε;
 
χωρίς να είμαι απολυτος και επειδή το χω ξαναδεί δείχνει για κάποια μορφή δυσπλασιας ειδικά στα σετερ παίζει πάτα πολύ σε διάφορες μορφές και ως πάθων και σε 2 σκυλιά μάλιστα για αυτό στο γράφω,ο γιατρός τι σου πε;
Και τη εκανες;
 
Ναι ο κτηνίατρος μού είπε ότι έχει ευαισθησια στα πελματα.Μαλλον πρέπει να την βγάζω λιγοτερο
Στην ταινία του χριστογιαννη κυνήγι στην Μάνη ήταν ένας παππούς που είχε κάνει ένα κόλπο για τα κακοτράχαλα της Μάνης, για δες το μήπως και σε βοηθήσει.
 
Και τη εκανες;
Τπτ δε μπορείς να κάνεις μπλε μελανι μετά από τ κυνήγι και στείλει γρήγορα,αποφεύγεις τα άγρια εδάφη, η τ δίνεις σε κάποιον π κυνηγάει μόνο σε μαλακα ...
είναι σαν να περπατάμε εμείς με στραβά πόδια να το πω έτσι χοντρικά θα μπορούμε.να πάμε σε δύσκολους δρόμους;
 
Εχει τυχει και ποιντερ να κοβουν πελματα .Ειναι στα σκυλια .Ενας φιλος ειχε προβλημα ειχε παει σε πολλους γιατρους του εδωσα βαλσαμολαδο και τον βοηθησε Τι να πω εμενα δεν μου εχει τυχει .
Τα πόιντερ και λόγω τρόπου εργασίας είναι πιό επιρρεπή σε τραυματισμούς
Τα σέττερ που είναι πιό μαλάκα στο πάτημα και στο ψάξιμο δεν έχουν συνήθως τέτοια θέματα
Κούρτσχααρ όπως έχεις εσύ γενικά δεν βγάζουν θέματα, ούτε με πέλματα ούτε με σπασμένα νύχια
Μιλάμε για σκυλιά που έχουν κάνει εξόδους όχι να είναι κλεισμένα και να τα βγάλεις κατευθείαν για κυνήγι
 
Τα πόιντερ και λόγω τρόπου εργασίας είναι πιό επιρρεπή σε τραυματισμούς
Τα σέττερ που είναι πιό μαλάκα στο πάτημα και στο ψάξιμο δεν έχουν συνήθως τέτοια θέματα
Κούρτσχααρ όπως έχεις εσύ γενικά δεν βγάζουν θέματα, ούτε με πέλματα ούτε με σπασμένα νύχια
Μιλάμε για σκυλιά που έχουν κάνει εξόδους όχι να είναι κλεισμένα και να τα βγάλεις κατευθείαν για κυνήγι
Εμένα,τόσα χρόνια, που κυνηγάω μόνο με Πόιντερ και κυρίως πέρδικα,δεν μου έχουν σκίσει ποτέ,πέλματα.
 
Εμένα,τόσα χρόνια, που κυνηγάω μόνο με Πόιντερ και κυρίως πέρδικα,δεν μου έχουν σκίσει ποτέ,πέλματα.
Δεν είναι απαραίτητο ότι όλα τα πόιντερ θα το πάθουν αλλά είναι πιό εύκολο
Και εγώ από ποιντεράδες το έχω ακούσει και το έχω διαβάσει
 
Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα με τα πέλματα των σκύλων μου, είτε ποιντερ είτε σεττερ..... θεωρώ ότι αν τα σκυλιά τα βγάζουμε σε διάφορα τερέν (χωράφια, πέτρες,οργωμενα, πουρνάρια ψήνονται τα πέλματα και δεν ανοίγουν τόσο εύκολα. Τώρα αν το τερέν είναι μόνο κοφτερή πέτρα και το σκυλί είναι και ορμητικό και δεν πατάει σταθερά κόβεται πιο εύκολα.....
 
Και εμένα ο αρσενικός δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο η σκυλα
Έχεις δοκιμάσει, κάποια, ειδική αλοιφή;
Αλλιώς, αν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα,που δεν μπορείς να κυνηγήσεις,νομίζω υπάρχουν ειδικά παπουτσάκια.
 
και το σκυλί είναι και ορμητικό και δεν πατάει σταθερά κόβεται πιο εύκολα...
Αυτή η ορμή που είναι χαρακτηριστική στα πόιντερ τα κάνει και έχουν τραυματισμούς,και εννοείται όχι όλα
Τελευταία το άκουσα να το αναφέρει ο Πονηρέας σε ένα βίντεο που είχα ανεβάσει και στο θέμα πόιντερ που αναφέρεται και για την απώλεια βάρους
 
δεν έχει να.κανει μόνο με το θέμα των τερέν είναι και στο σκύλο αλλά κυρίως παίζει ρόλο να ναι κατασκευαστικα σωστό τ σκυλί είχα ένα αρσενικό ποιντερ π πηγενε ταπα και δεν ένιωθε μέχρι 10.5 χρόνων π έφυγε δεν είχε κόψει ποτέ πέλματα και όταν λέω ποτέ ποτέ και σε πέτρα πέτρα,και είχα και άλλο π γινόταν της αηδίας αυτά που έχω τώρα ούτε αυτά έχουν κόψει
 
δεν έχει να.κανει μόνο με το θέμα των τερέν είναι και στο σκύλο αλλά κυρίως παίζει ρόλο να ναι κατασκευαστικα σωστό τ σκυλί είχα ένα αρσενικό ποιντερ π πηγενε ταπα και δεν ένιωθε μέχρι 10.5 χρόνων π έφυγε δεν είχε κόψει ποτέ πέλματα και όταν λέω ποτέ ποτέ και σε πέτρα πέτρα,και είχα και άλλο π γινόταν της αηδίας αυτά που έχω τώρα ούτε αυτά έχουν κόψει
Εγώ προσωπική εμπειρία από πόιντερ έχω λίγη, ένας φίλος είχε κάποια στιγμή εγώ δεν έτυχε να έχω
Δεν λέω ότι όλα τα πόιντερ έχουν ντε και καλά θέμα,απλά έγραψα ότι έχω διαβάσει και ακούσει κατά καιρούς από άτομα που είχαν
Η πέτρα δεν έχει αστεία,όπως έγραψες εάν υπάρχει πρόβλημα κατασκευής θα κόψει, ότι ράτσα και να είναι όσο προπονημένο και να είναι
Όπως είναι πολύ πιθανό να κόψει και σκυλί με σωστή κατασκευή
Η πέτρα είναι τσαμπουκάς......
 
Είχα μία σκύλα ποιντερ η οποία ήταν κόρη του jigolo αδερφό του joyzepe που πήρε το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα..... τελευταία μέρα κυνηγιού έκοψε τον αχιλλειο τένοντα επειδή πήδηξε από ένα πρανές 1,8 μέτρα στην μπεκατσα ....την κάνω χειρουργείο πληρώνω 450 ευρώ....το 2012 .....σε μια εβδομάδα σπάει το καρφί που της είχαν βάλει για να μην κινείται η άρθρωση...... ξανά χειρουργείο..... άλλο καρφί..... μετά φυσιοθεραπείες.... σακούλες με άμμο δεμένες με επίδεσμο στο πόδι και περπάτημα με το λουρί γύρω από το σπίτι......την πρώτη μέρα που την έλυσα σε χωράφι δεν μπορούσαν να την προλάβουν τα παιδιά της που ήταν 15 μηνών κουτάβια.....το ποιντερ και με τρία πόδια και με κομμένα πέλματα.... όσο και να το μαλώσει κάποιος, όσο και να το κτυπησει..... όταν βγει στο πεδίο..... όποιο και να αυτό..... είναι οδοστρωτηρας........ Είναι ΠΟΙΝΤΕΡ ....... αλλά την πλαστικότητα και την γατισια συμπεριφορά του σεττερ δεν την έχει.....
 
Back
Top