Αγγλικό Σέττερ

Στο club και γω με νεα προσθηκη στην ομαδα.
Η Βανα,19-20 μηνων,με αμιγως κυνηγετικο γενεαλογικο δεντρο και απο πατερα και απο μανα,πολυ δυνατα ξεκινημενη με δικες της μπεκατσες και ορτυκια.Γεννα και δωρο φιλου..Ηταν το καλυτερο της γεννας και θα την επαιρνα απο κουταβι αλλα προεκυψαν καποια προβληματα.Απο συγκυριες,ηρθε στα χερια μου τωρα και ειπα να μην χασω την ευκαιρια.

View attachment 13132

View attachment 13133

View attachment 13134
Πατριώτη να το χαίρεσαι...
Καλότυχο να είναι κ σου εύχομαι καλά κυνήγια!!!! .shake hands.
 
Πατριώτη να το χαίρεσαι...
Καλότυχο να είναι κ σου εύχομαι καλά κυνήγια!!!! .shake hands.
Υγεια να εχουμε πρωτα απ ολα,καραμπιν..... εεε καραντινα να μην υπαρξει και να υπαρχουν πουλια.Ολα τα αλλα θα ερθουν
 
Στο club και γω με νεα προσθηκη στην ομαδα.
Η Βανα,19-20 μηνων,με αμιγως κυνηγετικο γενεαλογικο δεντρο και απο πατερα και απο μανα,πολυ δυνατα ξεκινημενη με δικες της μπεκατσες και ορτυκια.Γεννα και δωρο φιλου..Ηταν το καλυτερο της γεννας και θα την επαιρνα απο κουταβι αλλα προεκυψαν καποια προβληματα.Απο συγκυριες,ηρθε στα χερια μου τωρα και ειπα να μην χασω την ευκαιρια.

View attachment 13132

View attachment 13133

View attachment 13134
Να την χαίρεσαι και να είναι καλότυχη, εύχομαι όμορφες κυνηγετικές εμπειρίες!
 
Ομορφιές! Γιατί 2,5 μήνες; Ορτύκια δεν θα τους βγάλεις καθόλου;
φιλε βασιλη τα σεττερ εχουνε ενα θεματακη στον καμπο με τα ορτυκια δηλ γεμιζουνε κολτσιδεςςς και διαφωρα αλα χορτα που κολανε πανωτους , η τριχατους τα τραβαη σαν μαγνητης .hair. ρωτα και μενα να σου πω με τον σεττερακο που εχω γενα του λαμπρου,,ευτυχως τον βλεπω της κολτσιδες της βγαζη μωνοστου;) αλα τα αυτιατου γεμιζουνε.hair. μετα το κυνηγι θελη καλοπισμο χτενα και καθαριζεεεε και που και που ΨΑΛΙΔΙ.sarcastic. τωρα για κουρεμα θα χαλασης ολη την ομωρφια του σεττερ:(,,,ωσο για τον λαμπρο απωτι ξερω δεν παη στα ορτυκια
 
2.5 μήνες εννοώ Μπιλ για την πέρδικα Μπεκατσα... ορτυκι τα βγάζω πολύ λίγο τα σκυλιά σε τερέν καλά. Όπως τριφύλλι κοντο και σταρια.

Ο λόγος είναι ότι τα σκυλιά δυσκολεύονται στα ορτυκια και βάζουν μύτη κάτω ντοριαζουν και κουνάνε πολύ ούρα(Γιατί το ορτυκι είναι το Πιο δύσκολο θήραμα).

εμένα δεν μ'αρέσει αυτό θέλω να δουλεύει με την μύτη πάνω.

Όσο αναφορά το καθάρισμα όταν σ'αρέσει κάτι πάρα πολύ,το χτένισμα και η περιποίηση του σκύλου είναι λίγο... άλλωστε τα σκυλιά τα έχω κούρεμενο, όπως φαίνεται και στην φώτο....
Λάμπρο δεν το είχα σκεφτεί αυτό που περιγράφεις με την μύτη. Λογικό μου φαίνεται πάντως και καλά κάνεις αφού αυτό γουστάρεις. Όσο για τον καλωπισμό, όπως εμείς θα κάνουμε μπάνιο μετά το κυνήγι έτσι πρέπει να φροντίζουμε και τον σκύλο μας.
 
το σκυλί θα ανοίξει και θα πάρει τόπο αν το έχει μεσα του. άλλο θα φύγει από
8 μηνών άλλο από 18 άλλο από 28 και άλλο πότε του... το σκυλί ανοίγει από το μυαλό του,Όχι από τα τερέν ....


όλα τα σκυλιά βάζουν μύτη κάτω και αυτό γιατί δυσκολεύονται.αλλα στα ορτυκια πιο πολυ και πιο συχνά... εγώ το αποφεύγω για να μην το κάνουνε συνέχεια....
Λάμπρο θέλω να πω και εγώ ότι έχω ακριβώς την ίδια εντύπωση, δηλαδή το σκυλί ανοίγει από το μυαλό του αρκεί να του το "επιτρέπει" η φυλή του (τα ένστικτά του = DNA) και η αγωγή του (εκπαίδευσή του). Αν ο σκύλος δεν αισθάνεται ανασφάλεια για διάφορους λόγους, εμπιστεύεται τον (συν) κυνηγό του και αρχηγό της αγέλης τους ότι θα πάει πάντα στη φέρμα του, γνωρίζει τον τόπο ή γνωρίζει παρόμοιους τόπους , γνωρίζει την ύπαρξη θηράματος κ.λ.π. θα ανοίξει ίσως και "πάρα πολύ" αλλά θα ψάχνει σωστά. Δεν θα αφήνει πίσω του άψαχτα (εκτός αν ξέρει ότι δεν έχουν!!! υπάρχει και αυτό!), θα βοηθά τον κυνηγό να το εντοπίσει όταν του δοθεί ευκαιρία και θα κάνει συστηματικά επιστροφές και γενικά δεν θα είναι με την ανασφάλεια ότι θα χάσει τον κυνηγό ή ότι αν βρεί άλλο σκύλο ή θήραμα μόνο του τί θα κάνει (θα ξέρει όχι μόνο να δείχνει το θήραμα, αλλά θα έχει την αυτοπεπιθιση ότι θα το ακολουθήσει χωρίς να το σηκώσει και ότι τελικά θα καταφέρει να το μπλοκάρει). Αυτοί νομίζω ότι είναι οι κύριοι λόγοι που τα νεαρά ανοίγουν περισσότερο στον κάμπο (μειώνεται η ανασφάλεια βλέπουν τον κυνηγό άρα δεν τον χάνουν και δεν τα χάνει και αν συναντήσουν θήραμα ή κάτι άλλο θα το δεί και ο κυνηγός!). Όλα αυτά τα υποστηρίζει η βασική εκπαίδευση. ...Όσο γιά τα ντοπιάρικα ορτύκια παλιά τα έλεγα ποντίκια! αλλά τον καλό σκύλο τελικά νομίζω δεν τον χαλάνε αλλά μάλλον τον φτιάχνουν κι΄άλλο (έτσι πιστεύω πλέον και φυσικά δεν διαθέτω το αλάθητο!:)). ;) . Φυσικά δεν θα έχει 30 οC και ο κυνηγός θα ξεχνά να δίνει νερό :eek: και θα απορεί γιατί δεν ανοίγει? (το έχω δεί και αυτό). Ευχαριστώ για την ανοχή σας (πολλά έγραψα).
 
Back
Top